رهبر معظم انقلاب با رویکرد تأکید بر نقاط مشترک و با استفاده از دو ابزار «اخلاق» و «حقیقت‌جویی» اقدام به نگارش این دو نامه کرده‌اند؛ موضوعاتی که اتفاقا گمشده‌ی جهان سیاست و دیپلماسی امروزین است. این اقدام در ظاهر، خارج از عرف دنیای سیاست و دپیلماسی کنونی است و به همین علت می‌توان چنین اقدامی را «فراتر از دیپلماسی عمومی» ارزیابی نمود؛ چرا که اساسا دعوت به فطرت و حقیقت، فراتر از دیپلماسی و جهان سیاست است.

در این یادداشت تلاش می‌کنیم به برخی ویژگی‌های برجسته‌ی نامه‌ی رهبر ایران به جوانان اروپای غربی و آمریکای شمالی که هم در نامه مشهود است و هم متناسب با بستر نگارش نامه است، اشاره کنیم. لذا از قدرت نرم و دیپلماسی عمومی گرفته تا معرفی اسلام به‌عنوان قطب جدید قدرت در نظام بین‌الملل، اسلام به‌مثابه‌ی دین صلح و رحمت، تلاش برای یادآوری مسئولیت جوانان و لزوم روی آوردن جوانان به منابع اولیه و اصیل اسلام، به‌عنوان برخی از این ویژگی‌های برجسته یاد خواهند شد.

انتشار بخش‌هایی از بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خانواده‌های شهدای مدافع حرم، خبری درباره‌ی برخورد یک شبکه‌ اجتماعی با منتشرکنندگان نامه رهبری به جوانان غرب، معرفی کتاب روزنوشت‌های انتقال ضریح امام حسین علیه‌السلام از قم به کربلا، و نیز انتشار عکسی از حضور حضرت امام خامنه ای در لشکر ۳۱ عاشورا در سال ۶۷ از بخش‌های دیگر شماره‌ی دهم خط حزب‌الله است.

Published in کتاب و بولتن
هدف رهبر معظم انقلاب در نامه‌ی اول به جوانان غرب، دعوت برای شناخت بی‌واسطه از اسلام بود اما به نظر می‌رسد هدف از نگارش نامه‌ی دوم یادآوری این نکته است که «تروریسم، درد مشترک» جهان اسلام و غرب است. هدف دیگر شاید بیان این مطلب است که اگرچه افراط‌گرایان اسلامی حادثه‌ی تروریستی پاریس را رقم زدند اما همین گروه‌ها توسط قدرت‌های غربی به‌خصوص «آمریکا» ایجاد و تقویت شدند.
Published in نکته خوانی

در پی حوادث تروریستی اخیر در فرانسه، حضرت امام خامنه ای نامه‌ای خطاب به عموم جوانان در کشورهای غربی نوشتند. رهبر معظم انقلاب در این نامه تأکید کردند: «تنها شما جوانهایید که با درس گرفتن از ناملایمات امروز، قادر خواهید بود راه‌هایی نو برای ساخت آینده بیابید.»

Published in نکته خوانی

"این شما هستید که باید لایه‌های ظاهری جامعه‌ی خود را بشکافید، گره‌ها و کینه‌ها را بیابید و بزدایید. شکافها را به جای تعمیق، باید ترمیم کرد. اشتباه بزرگ در مبارزه با تروریسم، واکنشهای عجولانه‌‌ای است که گسست‌های موجود را افزایش دهد. هر حرکت هیجانی و شتاب‌زده که جامعه‌ی مسلمان ساکن اروپا و آمریکا را که متشکّل از میلیون‌ها انسان فعّال و مسئولیّت‌پذیر است، در انزوا یا هراس و اضطراب قرار دهد و بیش از گذشته آنان را از حقوق اصلی‌شان محروم سازد و از صحنه‌ی اجتماع کنار گذارَد، نه تنها مشکل را حل نخواهد کرد بلکه فاصله‌ها را عمق، و کدورتها را وسعت خواهد داد."

در پی تشییع باشکوه و غیرتمندانه‌ی پیکر مطهر ۲۷۰ شهید دوران دفاع مقدس با حضور پرشکوه و حماسی مردم تهران، حضرت امام خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی پیام تقدیر و سپاس صادر کردند.

نزدیک به یک‌هفته از پیام امام خامنه‌ای به جوانان اروپایی و آمریکای شمالی گذشته است و در این بین ظهور و بروزی از سوی وزارت امور خارجه مشاهده نشده است و این ناشی از انفعال این وزارتخانه در قبال این نامه مهم است.

کشوری که مایل است به جایگاه قدرت جهانی دست یابد نیازمند آن است که با رویکردی اقناعی به ترویج ارزش ها و اهداف خود در اذهان و قلوب جوامع هدف اهتمام ورزد و سیاستی جهانشمول پیشه کند.

هیچ کس نمی تواند سوره «فیل» را مثل سایت فردو، با مذاکره به موزه بسپارد. چرا غم مان نیست که سایت سخنان رهبری، هنوز باید با سانتریفیوژهای نسل یک کار کند و به جای گاز، ترمز در آن تزریق شود؟ چرا غممان نیست که سلاح سلام و سخن رهبری در «جهاد کبیر» بر ضد غرب، پلمپ شود؟ چرا به غنی سازی دکوری سوره کوثر بسنده کنیم و به جنبش لترفریو!

Published in سیاسی
صفحه1 از4
  • دیدگاه‌های امام خمینی
  • آخرین دیدگاه‌های امام خامنه ای
  • آخرین دیدگاه‌های دکتر روحانی
  • آخرین دیدگاه‌اهای دکتر احمدی نژاد
Top