آیت الله مکارم با بیان اینکه با روی کارآمدن دولت یازدهم، مردم نسبت به حل آبرومند مساله انرژی هسته ای و بهبود وضعیت اقتصادی امیدوار شده اند، اضافه کرد: دولت بخوبی در مسیر حل مذاکرات هسته ای گام برمی دارد و اگر غربی ها لج بازی نکنند، امیدواریم این مذاکرات به سرانجام برسد.

آیت الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید گفت: متاسفانه دولت سابق با ارائه آمار غیرواقعی و دروغین، خودشان و ملت را فریب می دادند و باعث دردسر مردم می شدند.

به گزارش میدان ۷۲ به نقل از ایرنا، وی روز پنجشنبه در دیدار رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی افزود: هر تشکیلاتی برای توسعه و پیشرفت باید به اعداد و آمار واقعی تکیه کند و از ارائه آمار غیرواقعی و شعاری فاصله بگیرد.

وی با بیان اینکه با روی کارآمدن دولت یازدهم، مردم نسبت به حل آبرومند مساله انرژی هسته ای و بهبود وضعیت اقتصادی امیدوار شده اند، اضافه کرد: دولت بخوبی در مسیر حل مذاکرات هسته ای گام برمی دارد و اگر غربی ها لج بازی نکنند، امیدواریم این مذاکرات به سرانجام برسد.

آیت الله مکارم شیرازی همچنین با اشاره به مشکلات اقتصادی کشور و فشار تورم بر اقشار محروم و ضعیف جامعه، گفت: اگر دولت بتواند این دو موضوع را بخوبی برطرف کند، پایه های دولت بسیار مستحکم خواهد شد.

وی خواستار ایجاد توازن در افزایش هزینه های تولید و قیمت اجناس در کشور شد و گفت: عقود شرعی در ارائه تسهیلات در بانک های کشور فقط روی کاغذ است و همانگونه که بارها مردم سوال واستفتاء کرده اند، تسهیلات دریافتی باید در همان جهتی که اعلام شده است هزینه شود.

این مرجع تقلید بر ضرورت هزینه کرد سرمایه گذاری های مردم صرفا در جهت تولید تاکید کرد و گفت: افزایش بی رویه تعداد شعب بانک ها شبهه درآمدهای آنچنانی بانک ها را در جامعه ایجاد کرده است، در حالی که مسوولان باید بسیار مراقب باشند تا بانک ها سود و فایده خود را در سایه خدمت به مردم به دست بیاورند.

وی با بیان اینکه بهتر است بخشی از حساب های جاری مردم که برای بانک ها هیچ هزینه ای ندارد، در جهت ارائه تسهیلات قرض الحسنه به نیازمندان هزینه شود، اظهار داشت: اخذ جریمه دیرکرد اگر در حکم تعزیر مالی باشد، باید در اختیار بیت المال قرار بگیرد و از سوی دیگر بانک ها باید این جریمه را از کسانی که توانایی پرداخت داشته و امتناع می کنند، دریافت کنند.

آیت الله مکارم شیرازی از پرداخت یارانه ها به تمام جمعیت کشور انتقاد کرد و گفت: این مبالغ هنگفت فقط باید به افراد نیازمند پرداخت و برای رونق تولید در کشور هزینه شود.

وی افزود: این معضلی است که برطرف کردن آن شاید مشکل بوده و هزینه داشته باشد، اما باید انجام شود.

ˈولی الله سیف رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران روز پنجشنبه به همراه جمعی از معاونان و اعضای شورای فقهی بانک مرکزی در سفر یک روزه به شهر مقدس قم با برخی علما و مراجع عظام تقلید دیدار و گفت و گو می کند.