انتخاب ۱۵ استاندار کشور بعد از گذشت ۶۹ روز و به عبارتی ۹۹۰۰۰ ساعت و ۳۶۰ دقیقه از آغاز به کار دولت تدبیر و امید حاصل کار مجموعه وزارت کشور و دست‌اندرکاران انتخاب استانداران بوده است.

تا به امروز که 99000 ساعت و 360 دقیقه و به عبارتی 69 روز از آغاز به کار رسمی دولت تدبیر و امید حجت الاسلام حسن روحانی می گذرد 15 استاندار کشور انتخاب و معرفی شدند.

 
درحالی به پایان مهرماه نزدیک می‌شویم که هنوز انتخاب 16 استاندار دیگر و به ویژه استان‌های مهم و حائز اهمیت کشور از جمله خراسان رضوی، قم، آذربایجان شرقی و سیستان و بلوچستان و ... باقی مانده است.

 
حال باید منتظر بمانیم تا ببینیم انتخاب و معرفی کلید داران 16 استانداری دیگر تا چه زمانی انجام می‌شود، درحالی که به گفته عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور قطعا دقت در انتخاب استانداران فدای سرعت نمی‌شود.

 
در ادامه این گزارش با 15 مقام عالی دولت در 15 استان کشور بیشتر آشنا می‌شویم.

 
ربیع فلاح جلودار استاندار مازندران 
ربیع فلاح جلودار متولد 1334 در شهرستان بابل، حائز درجه دکتری در آموزش و ترویج کشاورزی و عضو هیئت علمی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهاد کشاورزی است.

 
عضویت شورای مرکزی و مسئولیت کمیته کشاورزی و مسئولیت پشتیبانی جنگ جهاد سازندگی استان مازندران، مسئولیت کمیته کشاورزی وزارت جهاد سازندگی، مدیرکلی شیلات مازندران و عضویت در هیئت مدیره شیلات ایران و همچنین فعالیت به عنوان مشاور وزیر جهاد سازندگی از جمله سوابق سال های دور استاندار جدید مازندران است.

 
فلاح جلودار در سال های اخیر مسئولیت های متعددی از جمله معاون اجرایی و رئیس گروه کشاورزی سازمان کشاورزی بنیاد مستضعفان و جانبازان انقلاب اسلامی، مشاور کشاورزی رئیس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام، مسئول کمیته کشاورزی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی، رئیس کمیسیون اقتصادی ایران فنلاند، معاون وزیر در امور دام و کشاورزی وزارت جهاد سازندگی و معاون وزیر و رئیس سازمان جنگل ها و مراتع کشور را در کارنامه خود ثبت کرده است.

 
سید حسین هاشمی استاندار تهران 
سید حسین هاشمی سابقه چهار دوره نمایندگی مردم شهرستان میانه از استان آذربایجان شرقی و ریاست کمیسیون صنایع و معادن مجلس را در سه دوره متوالی از دوره پنجم تا هشتم در کارنامه خود ثبت کرده است.

 
سرپرستی معاونت اداری و مالی و امور مجلس وزارت صنایع، معاونت هماهنگی و امور استان‌ها و مجلس وزارت معادن و فلزات و عضویت در شورای ‌عالی استاندارد ایران از دیگر سوابق هاشمی به شمارمی رود.

 
علی اکبر پرویزی استاندار خراسان شمالی 
علی اکبر پرویزی پیش از این به عنوان معاون هماهنگی امور عمرانی نخستین استاندار خراسان شمالی در دروه استانداری محسن نریمان در خراسان شمالی فعالیت داشته است.

 
وی تاکنون فرماندار و شهردار اسفراین بوده و بازنشسته وزارت جهاد کشاورزی است.

 
استان خراسان شمالی پس از تاسیس در 19 مرداد 83، محسن نریمان، بهروز همتی، محمد مهدی مروج الشریعه، محمد حسین جهانبخش، ابوطالب شفقت و محمود احمدی بیغش را به عنوان نمایندگان عالی دولت در استان خراسان شمالی را به خود دیده و اکنون سید علی اکبر پرویزی به عنوان هفتمین استاندار خراسان شمالی معرفی شد.

 
جمشید انصاری استاندار زنجان 
جمشید انصاری در مجلس هشتم نمایندگی مردم زنجان را در مجلس شورای اسلامی بر عهده داشته است.

 
انصاری پیش از این، استانداری آذر بایجان غربی را در سوابق کاری خود ثبت کرده است.

 
سید طاهر طاهری استاندار البرز 
سید طاهر طاهری پیش از این نمایندگی مردم در مجلس شورای اسلامی، معاونت وزارت صنعت ، معدن و تجارت، مدیریت های صنعتی و مدیریت در جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران را در سوابق کاری خود تجربه کرده است.

 
طاهری متولد 1330 در سمنان است و پیش از این مدیرعامل پیشین شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو بوده و دارای مدرک کارشناسی ارشد مدیریت صنعتی است.

 
وی پیش از این نماینده دوره‌های پنجم و ششم مردم شهرستان سمنان و عضو کمیسیون صنایع و معادن و رئیس کمیته صادرات و معاونت حقوقی امور مجلس و استان‌ها در وزارت صنعت معدن و تجارت، مشاور هیئت عامل ایدرو، معاونت سرمایه‌گذاری‌های صنعتی سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، عضو هیئت مدیره شرکت بازرسی و مهندسی کالاI.E.Iبوده است.

 
سید طاهر طاهری دارای مدرک تحصیلی کارشناسی مدیریت صنعتی از مدرسه عالی مدیریت گیلان-لاهیجان در سال 1352 و کارشناس ارشد مدیریت صنایع از دانشگاه علم و صنعت ایران در سال1374 است.

 
رسول زرگرپور استاندار اصفهان 
رسول زرگر پیش از این مسئولیت‌های متعدد اجرایی از جمله معاونت وزارت کشور و معاونت وزارت نیرو را در سوابق کاری خود تجربه کرده است.

 
زرگرپور در 16 مهر 84 از سوی وزیر نیروی وقت به عنوان معاون وزیر نیرو در امور آب انتخاب شده بود.

 
رسول زرگر پور، 59 ساله و دارای فوق لیسانس راه و ساختمان از دانشگاه شیراز بوده و دارای دکترای رشته مدیریت استراتژیک در دانشگاه عالی دفاع ملی است.

 
وی در سال های 1357 تا 1364 مسئول جهاد سازندگی و مسئول پشتیبانی جنگ استان اصفهان بوده و در سال‌های 1364 تا 1368 به عنوان معاون برنامه ریزی وزارت جهاد سازندگی مشغول به فعالیت بوده است.

 
در کارنامه زرگرپور مسئولیت‌هایی چون معاون هماهنگی امور عمرانی وزارت کشور در سال های 1368 تا 1376 و معاون امور آب وزارت نیرو در سال های 1376 تا 1380 به چشم می خورد.

 
آخرین سمت وی پیش از تصدی معاونت امور آب وزارت نیرو، عضویت در هیئت مدیره و قائم مقام مدیر عامل شرکت مپنا بوده است.

 
هوشنگ بازوندی استاندار لرستان 
هوشنگ بازوندی سابقه بیش از16سال کار در معاونت عمرانی استان‌های کرمان، همدان، لرستان، مرکزی در دولت‌های اصلاحات و دولت احمدی‌نژاد را در کارنامه کاری خود دارد و دارای مدک مهندسی عمران است.

 
وی در پنجمین جشنواره برترین‌های پژوهشی و آموزشی وزارت کشور رتبه برتر کشوری به سبب اجرای دوره‌های کوتاه مدت آموزشی، تهیه و تدوین محتوای بسته‌های آموزشی برای شوراها، انجام دوره‌ها و سفرهای آموزش محور منطقه‌ای از ویژگی‌های کاری برجسته این حوزه شناخته شد به عنوان معاون نمونه کشور در استانداری استان مرکزی انتخاب شده بود.

 
بازوندی همچنین پیش از معاونت استانداری مرکزی، رئیس هیئت مدیره باشگاه همیاری مرکزی بود.

 
سید موسی خادمی استاندار کهگلویه و بویر احمد 
سید موسی خادمی در گذشته معاون  برنامه‌ریزی استانداری استان کهگیلویه و بویراحمد و و معاون استاندار بوشهر و مدیر شیلات استان کهگیلویه و بویر‌احمد بوده است.

 
خادمی هجدهمین استاندار کهگیلویه و بویراحمد است.

 
محمد وکیلی استاندار سمنان 
محمد وکیلی متولد تهران و دانش‏‌آموخته کارشناسی ارشد مدیریت و برنامه‏‌ریزی از دانشگاه شیراز است.

 
وکیلی پیش از این فرماندار تهران، شیراز، اراک، خرم آباد، بروجرد و ملایر و شهردار سه شهر مشهد، شیراز و قم بوده است.

 
معاونت وزارت کار، عضو ستاد مشترک اقتصادی خراسان و لبنان و مسئول امور اقتصادی و هماهنگی استانداری خراسان بزرگ از دیگر سوابق استاندار جدید سمنان است.

 
حسین صادقلو استاندار گلستان 
حسین صادقلو از نمایندگان ادوار مجلس از حوزه انتخابیه آزادشهر و رامیان بوده و علاوه بر تدریس در دانشگاه، معاونت وزارت آموزش و پرورش را نیز در کارنامه خود دارد.

 
نام صادقلو که از فعالان ستاد دکتر روحانی در استان بوده برای تصدی دوباره معاونت وزارت آموزش و پرورش نیز مطرح بوده است.

 
محمدرضا مروارید استاندار ایلام 
محمدرضا مروارید متولد 1336 از ایلام است.

 
وی دارای مدرک کارشناسی کشاورزی از دانشگاه همدان بوده و مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته مدیریت دولتی از دانشگاه مرکز مدیریت دولتی تهران اخذ کرده است.

 
مروارید هفت سال در سمت معاونت برنامه ریزی استانداری کرمانشاه خدمت کرد.

 
وی همچنین هفت سال به عنوان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام در این سازمان مشغول به کار بود.

 
محمدحسین مقیمی استاندار مرکزی 
محمد حسین مقیمی مسئولیت نمایندگی مردم خمین در هشتمین دوره مجلس شورای اسلامی و استانداری استان‌های خوزستان و کرمانشاه را در سوابق کاری خود دارد.

 
وی در سمت‌های معاونت عمرانی وزارت کشور‌، ریاست سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشو‌ر، سرپرست شهرداری تهران‌، مشاور وزیر کشور و معاون وزیر معادن و فلزات‌، قائم مقام معاون اجرایی ریاست جمهوری و ریاست ستاد بازسازی و نوسازی مناطق جنگ زده کشور مشغول به فعالیت بوده است.

 
ریاست هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت فولاد ایران‌، شهردار خمین‌، ریاست هیئت مدیره لوله‌سازی خوزستان، ریاست هیئت مدیره پتروشیمی رازی‌، ریاست هیئت مدیره نورد اهواز از دیگر سوابق وی به شمار می رود‌.

 
محمد حسین مقیمی در سمت ‌مشاور عالی رئیس هیئت عامل سازمان گسترش‌، ریاست هیئت مدیره شرکت سیمان تهران‌، ریاست هیئت مدیره فولاد اسفراین‌، نائب رئیس هیئت مدیره لوله سازی اسفراین و ریاست هیئت مدیره موسسه بنیاد برکت ایران و ریاست هیأت مدیره سلامت برکت نیز فعالیت کرده است.

 
سید محمد احمدی استاندار فارس 
سیدمحمد احمدی متولد 1335 در "فال" از توابع بخش گله‌دار شهرستان مهر بوده و دکترای رشته حقوق بین الملل را در کارنامه خود دارد.

 
وی معاون سیاسی امنیتی استانداری فارس در دوران اصلاحات و فرماندار اسبق لارستان بوده است.

 
در سوابق استاندار جدید فارس، فرمانداری مرودشت، شیراز و آباده نیز وجود دارد.

 
احمدی همچنین کاردار سفارت ایران در بحرین، کنسول ایران در دوبی، استاندار ایلام، محقق مرکز مطالعات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و مدیرکل امور بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی بوده و در حال حاضر عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی کرج با درجه دانشیاری است.

 
عبدالحسین مقتدایی استاندار خوزستان 
عبدالحسین مقتدایی از چهره‌های اصلاح‌طلب و در دولت‌های هفتم و هشتم استاندار استان‌های خوزستان و هرمزگان بوده است.

 
وی همچنین در دوره‌های سوم و چهارم مجلس شورای اسلامی، نمایندگی مردم آبادان را به‌عهده داشته است.

 
مقتدایی مسئولیت‌هایی چون جانشینی ریاست پالایشگاه آبادان، ریاست بندر صادراتی نفت ماهشهر، مشاور مدیر عامل شرکت کالای نفت تهران، مشاور عالی مدیرعامل شرکت ملی حفاری ایران، قائم مقامی شورای پژوهش و فناوری شرکت ملی حفاری ایران‌، عضویت انجمن علوم ایمنی ایران و نمایندگی علوم ایمنی ایران در استان خوزستان، موسس و عضویت انجمن تخصصی نفت و گاز خاورمیانه‌، عضویت هیئت علمی مدعو دانشگاه بین الملل اروند‌، ریاست هیئت تدوین استراتژی شرکت ملی حفاری ایران و عضویت کمیسیون علمی تخصصی اداره‌کل بازرسی استان خوزستان را نیز بر عهده داشته است.

 
دو دوره عضویت هیئت فدراسیون فوتبال کشور‌، عضویت هیئت مدیره انجمن خیرین مسکن ساز کشور و ریاست هیئت مدیره انجمن خیرین مسکن ساز استان خوزستان از دیگر سوابق مقتدایی استاندار جدید خوزستان است.

 
وجیه‌الله خدمتگزار استاندار خراسان جنوبی 
وجیه‌الله خدمتگزار معاونت استانداری تهران، معاونت در بخش‌های مختلف سازمان بهزیستی کشور، فرمانداری کرج و قوچان، مدیرکل ثبت احوال خراسان‌رضوی، معاونت سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران و چندین مسئولیت قضایی را در کارنامه خود دارد.

 
چهارمین استاندار خراسان جنوبی 54 سال سن دارد.

 

وی مهندس عمران و کارشناس ارشد مدیریت دولتی است.