چندی است که فضای رسانه‌ای و مطبوعاتی کشور به عرصه مجادلات غیراخلاقی آلوده شده، نکته تأسف بار البته مدیریت اکثر این سایت‌های خبری توسط نیروهای مدعی اصولگرایی است که عدم توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب را دوچندان زشت و نگران‌کننده می‌نماید

چندی است که فضای رسانه‌ای و مطبوعاتی کشور به عرصه مجادلات غیراخلاقی آلوده شده، به گونه‌ای که مقام‌معظم رهبری در مقاطع مختلف به صورت رسمی و غیررسمی تذکراتی را در این زمینه بیان فرموده‌اند. تذکراتی درباره بدیهیات اخلاقی مانند پرهیز از تهمت، سوءظن و تأکید بر رعایت حرمت افراد در رسانه‌ها و نیز نقد منصفانه و به دور از غرض‌ورزی.

شاید همین دغدغه‌ها و نگرانی‌های معظم‌له به اضافه برخی چالش‌های دیگر در فضای مجازی بود که سبب شد شورای عالی فضای مجازی تشکیل شود. شورایی که وظیفه دارد مرکزی به نام «مرکز ملی فضای مجازی کشور» را ایجاد نماید تا اشراف کامل و به روز نسبت به فضای مجازی در سطح داخلی و جهانی و تصمیم‌گیری نسبت به نحوه مواجهه فعال و خردمندانه کشور با این موضوع از حیث سخت‌افزاری، نرم‌افزاری و محتوایی در چارچوب مصوبات شورای عالی و نظارت بر اجرای دقیق تصمیمات در همه سطوح تحقق یابد.

همچنین مقام معظم رهبری در اولین روز بهار سال 91 در اجتماع پرشور زائران و مجاوران حرم رضوی بیان داشتند: «این رسانه‌های الکترونیکی و اینترنتی متأسفانه موجب شده است که افراد بی‌محابا علیه یکدیگر حرف بزنند و بد بگویند. باید از طرف مسئولین کشور برای این هم یک جوری تدبیر بشود. ولی عمده این است که خود ما مردم، خودمان را مقید کنیم به اخلاق اسلامی؛ خودمان را مقید کنیم به قانون.»

اما با وجود تکرار چندین باره این تذکرات روشن، به نظر می‌رسد هنوز پاسخ مناسبی به این دغدغه جدی ولی امر مسلمین داده نشده و شاید اوج گرفتن بداخلاقی‌ها در قبل و بعد از انتخابات مجلس نهم سبب شد تا ایشان یکبار دیگر نسبت به این ناهنجاری‌ها اظهار تأسف نمایند!

نکته تأسف بار دیگر در این بین البته مدیریت اکثر این سایت‌های خبری توسط نیروهای مدعی اصولگرایی است که عدم توجه به بیانات رهبر معظم انقلاب را دوچندان زشت و نگران‌کننده می‌نماید.

بررسی اجمالی فضای رسانه‌ها در سال90

نگاهی اجمالی به خبرها و تیترهای سایت‌ها و خبرگزاری‌ها در سال 90 خود سندی است بر دلایل نگرانی و گلایه‌های مقام معظم رهبری در ابتدای سال 91 از فضای رسانه‌های مجازی. جهت یادآوری این فضای به دور از اخلاق تنها به عنوان نمونه به برخی از تیترهای منتشر شده در برخی رسانه‌های مدعی اصولگرایی علیه قوه مجریه کشور اشاره می‌کنیم و این مرور اجمالی در حالی است که از باز انتشار بسیاری از تیترها و مطالب به علت ادبیات نامناسب آن یا تهمت‌های غیراخلاقی موجود در آنان معذور بوده‌ایم:

فارس، روانبخش: تفکر جریان انحرافی و اصلاح‌طلب یکی است.

فارس، سروری: فتنه و انحراف به تحلیل مشترک رسیده‌اند.

علی عباسپور: احمدی‌نژاد از 20، نمره «صفر» گرفت.

سایت مشرق، طائب: جریان انحرافی شیطان را قورت داده‌اند.

سایت مشرق: جریان انحرافی حاصل توبه تاکتیکی منافقین.

سایت الف: جریان منحرف در انتخابات حاضرند اما با چراغ خاموش.

سایت مشرق: لاریجانی، کم‌کاری احمدی‌نژاد را جبران کرد.

کواکبیان: احتمال پیگیری استیضاح احمدی‌نژاد

علی مطهری در پاسخ به الهام: مجلس نهم باید مجلسی باشد که مقابل جسارت و گستاخی دولت بایستد!

خبرآنلاین، رفیقدوست: «در هیچ دوره‌ای به اندازه دولت دهم، قانون‌گریزی وجود نداشته است»

خبرآنلاین، سید حمید روحانی: «انجمن حجتیه در دفتر رئیس‌جمهور، جا خوش کرده است»

خبرآنلاین، محمد رضا باهنر: «منحرفان می‌خواهند «قال داریوش» را جایگزین «قال الصادق کنند.»

خبرآنلاین، سعید ابوطالب: «وزرای راه را باید تیرباران کنند / احمدی‌نژاد پر از اشتباه است».

فارس: «مشایی بدون مطالعه نامه‌ها را امضا می‌کند!»

محمود فرشیدی: «وکیل الدوله‌ها خطر بزرگی هستند.»

بررسی عملکرد سایت‌های اینترنتی پس از بیانات رهبر معظم انقلاب

بررسی عملکرد شش سایت خبری جهان نیوز، مشرق نیوز، خبر آنلاین، الف، شفاف و خبرگزاری مهر در بازه زمانی اول فروردین 91 تا چهاردهم فروردین 91، یعنی دقیقاً پس از بیانات مقام معظم رهبری در حرم رضوی نشان می‌دهد که کماکان بی‌توجهی به دغدغه‌های معظم له ادامه دارد و مسئولین این سایت‌ها نیز باید فکری به حال ادعاهای خود کنند. این توضیح نیز در این بین لازم است که انتخاب این شش سایت تنها به دلیل ایجاد یک جامعه آماری متنوع صورت گرفته، چرا که هر کدام از آنها نمایندگی یک جریان سیاسی و یا حداقل یک شخصیت و نهاد را برعهده دارند.

رسانه نزدیک به رئیس مجلس

خبر آنلاین که گویا در ایام نوروز، رسالت پایگاه تعطیل شده اطلاع‌رسانی هاشمی را در باز انتشار مواضعش برعهده داشته سعی کرده تا با بررسی اتفاقات ماه به ماه سال 90 همچنان مواضع ضد دولتی (بخوانید تخریبی) خود را حفظ نماید! تیترهایی چون «چهره فروردین 90 چه کسی بود؟»، «آغاز ادغام‌ها و رمال‌ها»، «ملک‌زاده بازداشت شد»‌، «موازی کاری رئیس‌جمهور» و «ادامه قصه داوود و محمود» در همین راستا است. همچنین پایگاه خبری نزدیک به رئیس مجلس با ترتیب دادن مصاحبه با نمایندگانی که شهرتشان در مخالفت با دولت است این مشی خود را پررنگ‌تر از دیگر سایت‌ها دنبال کرده است.

علی عباسپور (که جبهه منتقدین دولت را به همراه علی مطهری بنا نهاد): «بافت تفکر آقای رئیس‌جمهور قانون‌گریز است»، «روایت رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات از وکیل‌الدوله‌ها در مجلس» علی‌مطهری: «حنای احمدی‌نژاد رنگ ندارد»، علی مطهری: «شرایط جهانی ایجاب می‌کند فعلاً با احمدی‌نژاد بسازیم والا استیضاح می‌کردیم»، مصباحی مقدم: «برخی می‌خواهند مجلس آینده مطیع رئیس‌جمهور باشد»، بادامچیان: «از اعضای جبهه پایداری که هر چه دولت بفرماید تأیید می‌کنند، انتظار نقد رئیس‌جمهور را ندارم».

سایت نزدیک به جبهه متحد اصولگرایان

سایت جهان که البته وابسته به علیرضا زاکانی، نماینده مجلس و رئیس ستاد انتخاباتی جبهه متحد اصولگرایان است، کمی فیتیله تخریب علیه دولت و بداخلاقی‌ها درخصوص سایر جبهه‌های اصولگرایی را در ایام نوروز پائین کشیده بود البته نه بدان معنا که از این خوراک خوب خبری به صورت کامل چشم‌پوشی کند!


علیخانی: «مشایی عددی نیست»، مطهری: «شرایط جهانی ایجاب می‌کند فعلاً با احمدی‌نژاد بسازیم و الا استیضاح می‌کردیم» زیباکلام: «شیوه کار احمدی‌نژاد این است که من می‌گویم و شما گوش کنید!» و محمد دهقان: «مرتضوی شایستگی هیچ مسئولیتی را ندارد» از نمونه تیترهای این سایت همیشه منتقد دولت است.

سایت نزدیک به یک نهاد خاص

سایت مشرق نیوز نیز به مانند سایر سایت‌های اصولگرا همچنان مشی ضددولتی و تخریبی خود را ادامه داده است. این سایت خبری هم برای این ایام، تیترهای تکراری سایت‌های دیگر همچون علیخانی: «مشایی عددی نیست» و مطهری: «مجبوریم با احمدی‌نژاد بسازیم» را برگزیده است. این سایت خبری البته در تحلیلی جالب توجه برنامه «منحرفین برای خانه‌نشینی 11 روزه» را تیتر کرده و با برگزیدن تیتر شبکه العربیه: «وزیر علوم ایران مسیحی شده است!» این شبکه ضدنظام جمهوری اسلامی ایران را در اهداف خود یاری رسانده است!

سایت نزدیک به شهردار تهران

مجموعه سایت‌های نزدیک به شهردار تهران که گویا در برنامه کاری سال جدید خود نگاهی هم به انتخابات ریاست جمهوری سال 92 دارند سعی کرده‌اند تا دولت و شخص رئیس‌جمهور را بیشتر در معرض حملات تخریبی قرار دهند و در این راستا حتی خبرهای منفی از سایت‌های دیگر را نیز به عاریه گرفته‌اند. اگر بخواهیم با نگاه خوشبینانه و نه واقعی به صفحات خبری سایت شفاف نگاه کنیم، مطمئناً در هر روز کاری؛ هیچ تیتر تخریبی علیه دولت، از قلم نخواهد افتاد. «لاریجانی: افزایش یارانه توفان تورم ایجاد می‌کند!»، «تکرار اقدامی غیرقانونی از سوی دولت»، «برنامه منحرفین برای سالگرد 11 روز خانه‌نشینی» و یا «الهیان: عزل مرتضوی خواست افکار عمومی است»، «محمدرضا خباز: ادبیات رئیس‌جمهور در شأن ملت ایران نبود» و «مصطفی‌پورمحمدی: بدون تردید، دولت از گروه آریا حمایت کرده بود!» از جمله این تیترها هستند. سایت شفاف هم به مانند دیگر سایت‌های مدعی اصولگرایی، فصل‌الخطاب خود را تیتر «علی مطهری: فعلاً مجبوریم با احمدی‌نژاد بسازیم» قرار داده است!

ایت منتسب به آقای همیشه منتقد

سایت الف هم در برنامه کاری خود بیشتر سعی دارد دولت را از بعد اقتصادی تخریب نماید! هر چند این سایت در اقدامی قابل تأمل و تعجب‌برانگیز مهمان ویژه‌اش را «آلن ایر»، سخنگوی فارسی زبان وزارت امور خارجه امریکا انتخاب و از مخاطبان خود درخواست کرد سؤالات‌شان را از وی که عامل سازمان جاسوسی سیا نیز می‌باشد، بپرسند اما در کنار آن در سال جدید نیز کماکان به رسالت تخریب دولت ادامه داده است. تیترهایی چون: «حمیدرضا فولادگر: 5 تخلف دولت در اجرای فاز دوم قانون هدفمندی»، «محمد دهقان: تخلف جدید دولت» و «تیتر کذب در سالنامه روزنامه ایران از معاون دکتر جلیلی» همگی در همین راستاست!

خط مقدم تخریب علیه دولت

و اما خبرگزاری مهر که تحت مدیریت سازمان تبلیغات اسلامی است و همچنان تنها دولت را در مرکز ثقل هجمه‌ها و انتقادات خود قرار داده نیز در سال جدید رویکرد اقتصادی دولت را بیشتر مورد توجه قرار داده و در این خصوص تیتر می‌زند: «علی لاریجانی: کار دولت، توفان تورم ایجاد می‌کند»، «حمیدرضا فولادگر: جلسه اضطراری اقتصاددانان مجلس در پی تخلف یارانه‌ای دولت»، «الیاس نادران: تخلف آشکار دولت!» و یا «محمد دهقان: مرتضوی شایستگی هیچ مسئولیت کلیدی و مهمی را ندارد، ریشه جریان انحرافی را می‌خشکانیم!»

٭ ٭ ٭

اما در این میان و پس از بررسی محتوای خبری سایت‌های مذکور یک نکته قابل تأمل و در گام بعدی باعث تعجب است. سایت‌ها و خبرگزاری‌های مدعی اصولگرایی، بلافاصله بعد از تعطیلات نوروز، هجمه سنگینی را علیه دولت آغاز کردند؛ هجمه‌ای که آتش توپخانه‌اش را مجلس با اعتراض شدید به اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها و استیضاح وزیر کار و ادبیات تند امثال محمد دهقان گرم کرده است. شاید مجلسیان این قسمت از بیانات مقام معظم رهبری در جوار حرم رضوی که تنها دو هفته از آن می‌گذرد را فراموش کرده‌اند؛ آنجا که ایشان فرمودند: «هم دولت حریم مجلس را حفظ کند، هم مجلس حریم دولت و رئیس جمهور را حفظ کند. با هم باشند، در کنار هم باشند، این معنایش این نیست که همه یک جور فکر کنند، معنایش این است که اگر دو جور فکر می‌کنند، دست به گریبان نشوند. هرگونه مخالفت ما با یکدیگر، هرگونه دعوا و نزاع ما با یکدیگر، دشمنان را امیدوار و خوشحال می‌کند.»