با گذشت چند روز از برکناری ولیعهد سابق عربستان سعودی و انتصاب محمد بن نایف به‌عنوان ولیعهد و محمد بن سلمان وزیر دفاع فعلی در کسوت جانشین او، بسیاری از کارشناسان احساس می‌کنند که تحولات راس هرم قدرت در ریاض، فراتر از تغییرات عادی و اداری است و عملا گامی تاریخی برای انتقال به مرحله جانشینی نوه‌های عبدالعزیز آل‌ سعود، سر دودمان این خاندان است.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛  او که در اواسط قرن بیستم میلادی از دنیا رفت، وصیت کرد تا زمانی که حتی یکی از پسرانش هم زنده باشد، نباید قدرت به نوه های او برسد، اما در حالی که دستکم 2 پسر عبدالعزیز یعنی امیر مقرن و امیر طلال زنده هستند، 2 نفر از نوه های عبدالعزیز، به ولیعهدی و جانشین ولیعهدی برگزیده شده اند که تنها وجه اشتراکشان، تعلق آنها به یکی از شاخه های خاندان عبدالعزیز است؛ یعنی فرزندان حصه بنت احمد السدیری همسر هفدهم عبدالعزیز که تاکنون دو تن از فرزندانش یعنی فهد و سلمان شاه شده اند و دو تن دیگر، یعنی نایف و سلطان در جامه ولایتعهدی از دنیا رفته اند.
کارشناسان، خاندان سدیری را مقتدرترین شاخۀ خاندان سعود می دانند که همواره کلیدی ترین مقام ها را در اختیار داشته اند و با وجود اختلافاتی در میان آنها بویژه با فرزندان سلطان بن عبدالعزیز که قطب بزرگ ثروت را در این کشور تشکیل می دهند، نوعی انسجام نسبی را تاکنون حفظ کرده اند.
لذا به هیچ وجه عجیب نیست که ملک سلمان بخواهد به شاخه خود قدرت بدهد و زمینه را برای موروثی شدن قدرت در میان فرزندان خود هموار سازد.
بعلاوه، اقدام ملک سلمان در ادغام دو دفتر پادشاهی و ولایتعهدی که طبق روال، بنا به خواست ولیعهد جدید صورت گرفته است؛ همگام با صدای اعتراض بی پروای امیر طلال بن عبدالعزیز، شاهزاده شورشی آل سعود که در دوران ملک فیصل پادشاه مقتول، سال ها در مصر در تبعید به سر می برد، این احساس را قوت بخشیده است که کودتایی آرام و خزنده در درون خاندان حاکم در جریان است تا جایی که امیر طلال در توئیت (پیام کوتاه اینترنتی) خود، ملک سلمان را به نقض قواعد دین و شریعت و قوانین خاندان، متهم و بیعت را از وی ساقط کرده است. اقدامی که در چند دهه اخیر، در این خاندان کم سابقه بوده است.
هرچند سابقه ترورهای خانوادگی در خاندان سعود وجود دارد و ملک فیصل بن عبدالعزیز پادشاه پیشین عربستان در سال 1975 میلادی (1354) به دست فیصل المساعد فرزند یکی از شاخه های دیگر خانواده ترور شد. اما آن ماجرا، ماجرایی پیچیده و مرموز باقی ماند و سعودی ها قاتل را به جنون متهم کردند و اجازه ندادند که زوایای پنهان این خاندان بر جهانیان آشکار شود. اما اگر قرار باشد در این مرحله، اختلافات بالا بگیرد، پنهان کردن آن به هیچ وجه آسان نخواهد بود.
از همه مهم تر، در سال 2006 میلادی، ملک عبدالله پادشاه متوفای عربستان سعودی، هیاتی را برای تعیین ولیعهد انتخاب کرد تا در اجماعی نسبی، پادشاه آینده تعیین شود و اختلافات به حداقل کاهش یابد. این همان هیاتی است که امیر طلال، ملک سلمان را به تخطی از آن متهم می کند. گو آن که در عربستان، پادشاه می تواند حکم پادشاه قبلی را نقض کند و روال تازه ای برگزیند، اما قطعا این روال هزینه های خود را هم در پی خواهد داشت.
اکنون، هرگونه پیش بینی درباره گام های بعدی ملک سلمان کار دشواری است. او خود را بشدت درگیر جنگ یمن کرده است.
جنگی که پیش از این تحول با اعتراضات شماری از شاهزاده ها همراه شده است و ممکن است هرگونه ناکامی در آن، بهانه ای به دست شاهزاده های معترض بدهد تا اعتراضات خود را یکدست کنند لذا ملک سلمان، قطعا در این مرحله می کوشد کمی در کار خود تامل کند و در انتظار نتایج بنشیند.
چون خاندان سعود، خاطرات سیاسی زیادی در کشتن و برکناری پادشاهان دارد و ملک سلمان قطعا به هیچ وجه میل ندارد: خاطره تازه ای، به تاریخ خاندانش تقدیم کند.(+)
حیدر سهیلی اصفهانی

"Our President, analytical news site"