برخی شبکه‌های ماهواره‌ای ضدانقلاب و شرکت‌های اینترنتی بتازگی در فراخوان و تبلیغاتی دروغین با پوشش اقدامات خیرخواهانه از ایرانیان دعوت می‌کنند تا با ارسال چند قطره خون یا بزاق دهان خود روی یک کاغذ به یک شرکت ناشناخته در انگلیس، در کمپین درمان بیماران سرطانی بی‌بضاعت شرکت کنند.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ این در حالی است که به گفته کارشناسان، این موضوع درواقع یک ترفند برای به دست آوردن انواع ژنوم انسانی کشورهای مختلف از جمله ایران است که با توجه به خطر بیوتروریسم می‌تواند در آینده علیه امنیت کشورها مورد استفاده قرار گیرد.
دکتر سیروس زینلی روز دوشنبه در این باره در گفت‌وگو با ایرنا اظهار کرد: بتازگی یک شرکت انگلیسی با تبلیغات بسیار از همگان دعوت می‌کند تا چند قطره از خون یا بزاق دهان خود را برای درمان بیماران سرطانی به آدرس مشخصی بفرستند.
وی افزود: آنها با ارسال پاکتی به در منازل، نمونه‌ها را گرفته و آن را روی یک کاغذ از کشور خارج می‌کنند.
زینلی گفت: این درحالی است که سایت انجمن ژنتیک انسانی اروپا نسبت به اینگونه اقدامات هشدار و اخطار داده است. این سایت از مردم خواسته است تا فریب اینگونه آزمایش‌های اینترنتی و تبلیغات اینترنتی را نخورند و نمونه‌های ژنی خود را به هیچ مرکزی ارسال نکنند.
خطر مواجهه با بیوتروریسم؛ مردم آگاه باشند
نایب‌رئیس انجمن ژنتیک ایران گفت: از آنجایی که مساله بیوتروریسم مطرح است و از طریق اطلاعات ژنتیکی اقدامات خطرناکی در زمینه تروریسم می‌تواند رخ دهد، روند ارسال نمونه‌های ژنتیک انسانی به خارج از کشور برای امنیت کشور بسیار خطرناک است.
زینلی با تاکید بر جلوگیری از این روند، افزود: باید مردم را نسبت به این موضوع آگاه کرد و رسانه‌ها بویژه رسانه ملی در این زمینه برنامه‌های آگاهی‌بخشی را تدارک ببینند چراکه بهترین راه برای پیشگیری از این مساله آگاه‌سازی مردم است.
وی با یادآوری اینکه در این زمینه وظیفه اصلی برعهده وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است، ادامه داد: خارج کردن نمونه‌ها روی یک تکه‌کاغذ صورت می‌گیرد و نمی‌توان آنها را در فرودگاه‌ها یا گمرک تشخیص داد و از خروج آنها جلوگیری کرد.
زینلی گفت: این مساله زندگی ما و نسل‌های بعدی کشور را در آینده بشدت تحت تاثیر قرار می‌دهد.
مرکزی به نام 23 and me
عضو هیات مدیره انجمن ژنتیک پزشکی ایران توضیح داد: یک شرکت انگلیسی به نام 23 and me وجود دارد که آزمایش‌های متعددی شامل آزمایش‌های تشخیص ژنتیکی تا آزمایش‌های تعیین هویت را در سطح دنیا تبلیغ می‌کند.
زینلی افزود: البته شرکت‌های متعددی این اقدام را در سطح دنیا انجام می‌دهند اما این شرکت بسیار بزرگ شده است و ظاهرا شرکت گوگل آن را خریده و توانسته ثروت عظیمی را از این طریق به دست آورد.
وی ادامه داد: این شرکت انگلیسی به‌راحتی به بهانه کمک به بیماران سرطانی بسته‌هایی را برای افرادی که از طریق اینترنت داوطلب می‌شوند، می‌فرستد و نمونه‌های ژنوم انسانی آن کشور را به دست می‌آورد.
زینلی درباره روش کار این شرکت توضیح داد: این شرکت از طریق ایمیل برای کاربران اینترنت پیام می‌فرستد و از آنها می‌خواهد برای اهداف خیرخواهانه چند قطره خون یا بزاق دهان خود را برای این شرکت بفرستند. اگر کاربری اعلام آمادگی کند، آنها پاکتی را برای او ارسال می‌کنند تا خون یا بزاق دهان خود را روی کاغذی که داخل پاکت است بریزند و ارسال کنند.
وی گفت: این مرکز از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای ضدانقلاب و حتی ایمیل، تبلیغات گسترده‌ای را آغاز کرده است که برای کمک به بیماران سرطانی با این شماره تماس بگیرید تا بسته را برای شما ارسال کنیم؛ این اقدام به صورت رایگان صورت می‌گیرد و آنها به این طریق نمونه‌های ارزشمند ژنتیکی ایرانی را
به راحتی به دست می‌آورند.
زینلی درباره روش‌های دیگر اینگونه شرکت‌ها توضیح داد: نوع دیگری از تبلیغات وجود دارد که بابت انجام آزمایش‌های ژنتیکی مبلغی را دریافت می‌کنند که متناسب با نوع آزمایش، هزینه‌ای حدود 10 تا 300 دلار دارد.
وی توضیح داد: تبلیغاتی که در این زمینه در شبکه‌های ماهواره‌ای و اینترنتی صورت می‌گیرد به این صورت است که به‌عنوان نمونه ادعا می‌کنند در مقابل 100 دلار ما برای شما آزمایش‌های ژنتیکی انجام می‌دهیم تا مشخص شود آیا در آینده به بیماری قلبی یا سرطان مبتلا می‌شوید.
زینلی ادامه داد: تبلیغات دیگری نیز درباره ارائه مشاوره‌های ژنتیکی به بیماران منتشر می‌شود که در مقابل آن نیز از بیماران مبلغی دریافت می‌کنند.
وی با یادآوری لزوم آگاه‌سازی مردم از مسؤولان خواست در این زمینه اقدامات لازم را انجام دهند.
هشدار نهاد دیده‌بان ژنتیک انگلیس به مردم: آزمایش‌های غیرمجاز انجام ندهید
این اتفاق در حالی صورت می‌گیرد که نهاد دیده‌بان ژنتیک انگلیس نسبت به شرکت در آزمایش‌های غیرمجاز ژنتیک که به صورت آنلاین توسط برخی شرکت‌های سودجو انجام می‌شود، به مردم سراسر دنیا هشدار داد.
به گزارش ایرنا، این نهاد به مردم هشدار داده است که شرکت آنلاین در آزمایش‌های ژنتیک می‌تواند آنها را درباره سلامت خود گمراه کند.
اطلاعیه این نهاد پزشکی در حالی منتشر شده است که برخی شبکه‌های ماهواره‌ای و شرکت‌های اینترنتی با تبلیغات از مردم ایران خواسته‌اند نمونه‌هایی از بزاق دهان یا خون خود را برای آنها ارسال کنند.
دکتر «هلن والس» رئیس دیده‌بان ژنتیک انگلیس با اشاره به اینکه ژن‌ها پیشگوهای ضعیفی برای بیشتر بیماری‌ها در بیشتر افراد محسوب می‌شوند، گفت: انجام آزمایش‌های ژنتیک در انگلیس مجاز نیست.
این نهاد دیده‌بان اعلام کرد: ما شدیدا به مردم توصیه می‌کنیم که هیچ یک از این آزمایش‌های ژنتیک مرتبط با سلامتی را خریداری نکنند. آنها باید بدانند که اینگونه آزمایش‌ها باید صرفا به تجویز پزشک فرد و در مراکز معتبر برای درمان شخص آنها صورت گیرد و اینگونه آزمایش‌ها نباید در دسترس عموم و شرکت‌های ناشناخته قرار گیرد.
این نهاد تاکید کرده است: بیشتر ادعاهایی که این شرکت‌های تجاری برای دریافت ژن از افراد در وبسایت‌ها و شبکه‌های اینترنتی اعلام می‌کنند بی‌اساس و گمراه‌کننده است.
در آمریکا نیز سازمان نظارت بر غذا و داروی این کشور (اف‌دی‌ای)، شرکت 23 and me را از فروش آزمایش‌های ژنتیکی مرتبط با سلامت منع کرده است زیرا این شرکت نتوانسته مدارک کافی دال بر معتبر بودن ادعاهای خود درباره سلامتی ارائه دهد.
سایر شرکت‌های آمریکایی نیز مجبور شده‌اند ادعاهای خود درباره مکمل‌های مواد مغذی و محصولات مراقبت از پوست را که ظاهرا برای پروفایل‌های خاص ژنتیکی هر مشتری تهیه شده است، پس گیرند.
طبق گزارش نهاد دیده‌بان ژنتیک انگلیس با وجود اینکه انجام آزمایش‌های ژنتیک برای برخی بیماری‌های تک‌ژنی و انواع نادر بیماری‌های شایع خانوادگی می‌تواند مهم باشد اما باز این کار به دانستن سابقه خانوادگی و به حمایت پزشکان متخصص نیاز دارد. براین اساس، همچنین آزمایش‌هایی که ادعا می‌کنند می‌توانند خطرات ابتلا به بیماری‌های شایع مانند بیشتر سرطان‌ها، بیماری قلبی، بیماری‌های روانی یا دیابت در عموم مردم را پیش‌بینی کنند، غیر قابل اعتماد هستند. زیرا احتمال ابتلا به بیماری‌های کشنده به صدها یا هزاران عامل بیولوژیک وابسته است که به اندازه زیادی تحت تاثیر شیوه زندگی و محیط زیست قرار دارد.
در نتیجه این پیچیدگی، شرکت‌های مختلف که آزمایش‌های ژنتیکی خود را براساس محاسبات رایانه‌ای انجام می‌دهند، اغلب ادعاهای ضد و نقیضی را درباره تهدیدات سلامت به یک مشتری ارائه می‌دهند.
به گفته دکتر والس، آزمایش‌های غیرمجاز ژنتیکی به ادعاهای گمراه‌کننده درباره سلامتی و بازاریابی مشکوک داروها و سایر محصولات به مردمی منجر خواهد شد که اشتباها به آنها گفته شده در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار دارند.

منبع

در همین زمینه بخوانید:

ـ الگوی "بیوتروریسم" در جهان تغییر می کند/فرزندان آمریکا در تدارک "انتحاریون ویروسی"

"Our President, analytical news site"