رایزنی های دیپلماتیک درباره آزاد سازی گروگان ها با دولت پاکستان به صورت فشرده دنبال می شود و ایران بسیاری از عوامل خود را در داخل پاکستان برای آزادی سازی مرزبانان بسیج کرده است.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما» به نقل از زاهدان پرس، حتی شنیده می شود برای رایزنی های محلی با برخی ریش سفیدان و بزرگان طوایف در آنسوی مرز نیز از طرف برخی چهره های ذی نفوذ در حال پیگیری می باشد.

با این وجود تمام تمرکز دستگاه سیاسی و امنیتی نیز بر این اصل استوار است که در تمام ارتباط گیری ها تنها با دولت و مقامات محلی پاکستان طرف حساب باشند و گروهک تروریستی جیش العدل به هیچ عنوان به رسمیت شناخته نخواهد شد.

در همین حال در کنار این رایزنی ها سوال مهمی که پیش می آید این است که در صورت شکست این مباحث گزینه های دیگر روی میز دستگاه های امنیتی و نظامی در مواجه با جیش العدل و آزادسازی گروگان ها چیست که در موقعی که مصلحت ایجاد کرد از آن استفاده کنند؟

گفته می شود فرمانده نیروی هوایی در هشدار به گروهک جیش العدل، بیان کرده چنانچه مویی از سر سربازان کم شود، با گره هایی که نیروی زمینی خواهد داد می توانند آن منطقه را با خاک یکسان کنند.

در عین حال دو روز بعد از اعلام ربوده شدن پنج سرباز هنگ مرزی ایران توسط گروه تروریستی “جیش العدل”، سپاه پاسدارن در توییتر اعلام کرد که برای مقابله با این گروه تروریستی “یگان ویژه صابرین” را به منطقه اعزام کرده است. سردار “مرتضی میریان فرمانده یگان ویژه صابرین در شمال غرب و جانشین معاونت عملیات نیروی زمینی سپاه در گفت و گویی که اسفند سال ۹۱ با هفته نامه پنجره داشت، گفته بود که یگان ویژه صابرین از یگان های ویژه نیروی زمینی سپاه پاسداران است که از “زبده ترین یگان های ویژه در دنیا ” به حساب می آید.

گفتنی است، همچنان اولویت اول رایزنی ها دیپلماتیک برای آزاد سازی گروگان ها می باشد و امیداواری برای آزاد سازی مرزبانان همچنان به صورت مناسب وجود دارد.