سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب، در دیدار اقشار مختلف مردم مورخ ۱۳۹۴/۰۶/۱۸، درخصوص وظایف و اختیارات شورای نگهبان، حجت را بر آنان که خود را پیرو رهبری می‌دانند تمام کرد. این بیانات نشان داد که ایشان برخلاف برخی‌ها «حق‌الناس» بودن رای مردم را شعار نمی‌دانند و همه شقوق این حق مهم را در نظر می‌گیرند.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ به هرحال در فضای سیاسی جامعه ما افرادی هستند که «حق‌الناس» را زمانی به حساب می‌آورند که رای مورد نظرشان از صندوق در بیاید. زمانی تحول را در مردم می‌بینند که به کاندیدای مورد نظر آنها رای بدهند. اما اگر مردم نظرشان بر کسی باشد که باب میل آنها نیست و اتفاقا شکستی دیگر را در کارنامه‌شان رقم بزند، آن وقت نه رای مردم مهم است و نه احترام به نظر آنها. آن وقت روزه سکوت می‌گیرند و نه تنها تبریکی را به کاندیدای مقابل و مردم حواله نمی‌دهند که اتفاقا برای به آشوب کشاندن جامعه هم تئوری می‌دهند. آنها وقتی پای عمل به قانون به وسط می‌آید، گوشه‌گیر می‌شوند و سعی می‌کنند همه شعارهای قانون‌مدارانه‌شان را در صندوق فراموشی بگذارند. آن وقت است که راهکارهای مضحکی برای برون‌رفت از آنها بروز می کند. اینها همان‌هایی هستند که نه تنها دلسوز انقلاب نیستند، بلکه مناسبات و خواسته‌های شخصی یا حزبی خود را ارجح‌تر از منافع ملی و مردم می‌دانند. 

شاهکار جدید آنها هم آغاز مانور حمله به شورای نگهبان به عنوان یکی از اثرگذارترین نهادهای مهم در جریان انتخابات بود. نهادی که برخلاف «برخی‌ها» چشمش را به روی بی‌صلاحیت‌ها نمی‌بندد. جایی که ظاهرا باعث شده برخی‌ها دردشان بیاید! هدف از تخریب چهره شورای نگهبان در نزد مردم، تنها تخلیه کینه‌های شخصی و حزبی نیست. آنها هدفی بزرگتر را دنبال می‌کنند. وظیفه این نهاد تنها بررسی صلاحیت‌ها نیست. مخالفان شورای نگهبان مشکلشان نظارت استصوابی هم نیست. آنها می‌خواهند با یک تیر چند نشان را بزنند. وقتی نهاد مفسر قانون اساسی و بررسی‌کننده قوانین هدف قرار گیرد، آن وقت می‌شود برای سایر موارد قانونی هم برنامه‌ریزی کرد و تفسیر مورد علاقه «برخی‌ها» را ارائه داد و اجرا کرد.
اما سخنان اخیر رهبری گرانقدر انقلاب اسلامی آب سردی بود که بر آتش فتنه جدید ریخته شد. ایشان خیلی زود دهان برخی‌ها را بستند، هرچند که اتاق فکر و عملیات آنها به این زودی‌ها و راحتی‌ها آرام نخواهد نشست.

بیانات رهبری فصل‌الخطاب و پاسخ به شبهات علیه شورای نگهبان
مشاور عالی دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه ما در انتخابات دو حق برای مردم قائل هستیم گفت: حق اول این است که مردم حق داشته باشند در روز رای‌گیری رای خود را آزادانه بدهند و حق دوم این است که مردم حق دارند از مسئولان ذی‌صلاح و شایسته برخوردار باشند.
عباسعلی کدخدایی در گفت‌وگو با فارس، در‌خصوص جایگاه شورای نگهبان در نظام جمهوری اسلامی و صیانت نظارت استصوابی از حق‌الناس بودن رای مردم اظهار داشت: دلایل هجمه به شورای نگهبان به خصوص در سال‌های اخیر به خوبی روشن است و کسانی که انجام وظیفه قانونی شورای نگهبان را برنمی‌تابند، ایرادات و شبهاتی را در افکار عمومی ایجاد می‌کنند.
سخنگوی سابق شورای نگهبان تصریح کرد: کسانی که در گذشته دارای مسئولیت بودند نیز گاهی شبهاتی را علیه شورای نگهبان مطرح می‌کنند لذا مقام معظم رهبری بیاناتی در جهت تبیین ارکان نظام مطرح کردند که باید از معظم‌له قدردانی کرد اما بحث شورای نگهبان همانطور که امام گفتند یک بحث مربوط به بود و نبود جمهوری اسلامی است.
وی با اشاره به موضع‌گیری‌ها علیه نظارت استصوابی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در دیدار اخیر خود دقیقا این نکته را تبیین کردند و از این‌رو دیگر جایی برای تردید و شبهه باقی نمی‌ماند به ویژه برای مسئولانی که بر سر کار هستند و در انتخابات نقش خواهند داشت. باید به هر دو بعد دقت کنند که صیانت از رای مردم و اطمینان از ورود افراد صالح به چرخه انتخابات حق‌الناس است. وی در پایان بیانات مقام معظم رهبری را فصل‌الخطاب پیرامون شبهات و تردیدها علیه شورای نگهبان دانست و ابراز امیدواری کرد مسئولان در انتخابات امسال با محور قرار دادن فرمایشات رهبری و تبیین صحیح حق‌الناس بودن رای مردم انتخابات خوبی برگزار کنند که خیر و مصلحت کشور را در پی داشته باشد.

شورای نگهبان نباشد استبداد به کشور باز می‌گردد
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب همانند امام‌(ره) به خوبی از حق‌الناس بودن رای مردم صیانت کرده‌اند طوری که برگزاری انتخابات یک روز هم به تعویق نیفتاده است گفت: علاوه بر آن رهبر انقلاب با حمایت از نهادهای قانونی مدافع رای مردم نظیر شورای نگهبان، جلوی دست‌اندازی، جار وجنجال و دور زدن رای مردم را گرفته‌اند.
آیت‌الله کعبی یادآور شد: اوج این مسئله در فتنه ۸۸ بود که رهبری فرمودند من از حق‌الناس و رای ۴۰ میلیون دفاع کردم و در این زمینه هر کس که رای می‌آورد برای ما تفاوتی نداشت.
عضو مجلس خبرگان رهبری شورای نگهبان را نهاد حقوقی پاسدار حق مردم و حق‌الناس بودن رای آن‌ها دانست و افزود: نظارت استصوابی شورای نگهبان پاسداری از حق‌الناس بودن رای مردم است چرا که مردم نظام متکی بر ارزش‌های دینی را تائید کرده‌اند و اینکه یک نهادی همچون شورای نگهبان بر انتخابات نظارت کرده و افراد صالح را از غیر صالح تشخیص دهد یک امر عقلی، شرعی ،‌حقوقی و قانونی است که در همه جای جهان نیز وجود دارد.
وی تصریح کرد: اگر نهادی شورای نگهبان در کشور ما وجود نداشت استبداد و استعمار به کشورمان باز می‌گشت و از این رو امام راحل همواره در بزنگاه های حساس که شورای نگهبان تخریب شده است تمام قد از آن حمایت کرده‌اند و رهبری نیز در تداوم خط امام در شرایطی که برخی به تضعیف شورای نگهبان می‌پردازند از این شورا با شفافیت حمایت کرده‌اند.
آیت‌الله کعبی ابراز امیدواری کرد کسانی که خود را مدعی حمایت از مردم‌سالاری و دموکراسی می‌دانند اجازه دهند شورای نگهبان وظیفه شرعی و قانونی خود را به نحو احسن انجام دهد.

برخی هجمه‌ها به شورای نگهبان از خارج طراحی می‌شود
نماینده تهران در مجلس با بیان اینکه هجمه به شورای نگهبان از سوی کسانی طراحی می‌شود که در صلاحیت خود شک دارند، گفت:‌ برخی از این موارد از خارج از کشور طراحی و به داخل منتقل شده است.
اسماعیل کوثری در واکنش به هجمه برخی رسانه‌ها و جریانات سیاسی نسبت به عملکرد شورای نگهبان در امر انتخابات، اظهار داشت: این امر از سوی کسانی مطرح می‌شود که به خودشان شک دارند و به دلیل آنکه احتمال می‌دهند رأی نمی‌آورند، این مسائل را قبل از انتخابات طراحی کرده و جنگ روانی به راه می‌اندازند.
وی ادامه داد: برخی از این موارد از خارج از کشور طراحی و به داخل منتقل شده و در داخل نیز از سوی عوامل علاقمند به استکبار دنبال می‌شود و آنان تلاش می‌کنند انتخابات سالم کشورمان را زیر سوال ببرند در حالیکه مردم تفکر این جریان وابسته به بیگانه را نمی‌پذیرند.
کوثری با اشاره به هجمه برخی از جریانات و گروه‌های سیاسی نسبت به عملکرد شورای نگهبان خاطرنشان کرد: این حرف‌هایی که از سوی برخی مطرح می‌شود فرار از قانون است و به دلیل آن است که آنان خودشان را فراتر از قانون می‌دانند و احتمال می‌دهند که رأی نمی‌آورند بنابراین اکنون کاری می‌کنند تا افراد دلخواه خودشان تأیید شوند.
نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي، با طرح این پرسش که چه کسی به این افراد صلاحیت داده است تا در این جایگاه قرار بگیرند؟ خاطرنشان کرد:‌مقام معظم رهبری و امام راحل همواره از جایگاه شورای نگهبان حمایت کرده‌اند و رهبر انقلاب همواره به تمام مسئولین و غیر مسئولین تأکید کرده‌اند که به اجرای قانون بپردازند.
کوثری ادامه داد: همه باید بدانند انتخابات در نظام جمهوری اسلامی با نظارتی همه‌جانبه صورت می‌گیرد که امکان صورت گرفتن کوچکترین تخلف در آن وجود ندارد چه برسد به آنکه تقلب شود. این نماینده مجلس در پایان نسبت به ورود فعالان فتنه ۸۸ در انتخابات هشدار داد و خاطرنشان کرد: یقیناً شورای نگهبان باید نسبت به کسانی که عاملین اصلی فتنه ۸۸ بودند و تا آخر این امر را دنبال کردند حساسیت نشان دهد.(+)
"Our President, analytical news site"