سیر تحولات داخلی و خارجی 15 ساله اخیر و چگونگی تبیین مواضع جمهوری اسلامی در قبال زیاده خواهی ها و گفتمان مستکبرین عالم از سوی ولی امر مسلمین، بیانگر ارتقای میزان بصیرت عمومی در حمایت از امام جامعه اسلامی و وسعت قابل اتکای حضور فراگیر و به موقع مردمی در دفاع از کیان انقلاب اسلامی در چارچوب تصریحی از سوی مقام عظمای ولایت است. سیری که آزمون مردمان این دیار را از نتیجه ای به میزان تحمیل «صلح حسنی» به عزت «شهادت حسینی» و در امتداد آن با کمال عزت و اقتدار به بسترسازی «غلبه مهدوی» به تصویر می کشد.

پانزده سال قبل، اول اردیبهشت سال 79 در کوران حوادث دوم خرداد، آن روزی که رهبر حکیم انقلاب چفیه به دوش به میان جمع صد هزار نفره جوانان عاشورایی عاشق ولایت در مصلای امام خمینی(ره) تهران آمده و شارلاتانیزم مطبوعاتی در پایگاههای دشمن را افشا نمودند، آن عبارت معروف درباره شرایط کشور را نیز بیان فرمودند: «امروز به برکت ملتِ هوشیاری مثل ملت ایران، به برکت افکار برانگیخته‌ای مثل افکار ملت ایران، به برکت انقلاب بزرگی مثل انقلاب اسلامی ایران، نه امریکا و نه بزرگتر از امریکا - اگر در قدرتهای مادّی باشد - قادر نیستند حادثه‌ای مثل حادثه صلح امام حسن را بر دنیای اسلام تحمیل کنند. این‌جا اگر دشمن زیاد فشار بیاورد، حادثه کربلا اتّفاق خواهد افتاد.»[1]

ایشان در همان سخنرانی تاریخی درباره مقاومت بی نظیر و افتخارآمیز مردم، جوانان انقلابی و بسیجی در جنگ تحمیلی هشت ساله نیز فرمودند: «در دویست سال گذشته، قبل از این جنگ تحمیلی، هر وقت این کشور با کشور دیگری درگیرىِ نظامی داشت، بخشی از کشور رفت؛ اما بعد از دویست سال، جنگی که در آن دشمن نتوانست یک وجب از خاک این کشور را بگیرد - با این‌که همه قدرتهای نظامی و سیاسی دنیا و پشتیبانیهای بین‌المللی همراه او بود - همین جنگ هشت ساله است.»

این دو عبارت مهم بیانگر آن است که شرایط کشور ما در آن روز به گونه ای بود که فشار زیاد دشمن - به دلیل حمایت ملت - به تسلیم سیاسی منجر نمی شد و ملت ما همچنانکه در دفاع مقدس نشان دادند، آنچنان مقاومت می کرد که اگر به دفع موقت شر دشمن هم موفق نشوند، نهایتا شهادت نصیب حسین زمان و یارانش در برابر یزیدیان می شد و البته قهرا در نتیجه این اتفاق، شکست ظاهری جبهه حق رقم می خورد. در آن زمان هیچگاه بیان نشد که نتیجه منازعه میان ایران و آمریکا شکست قطعی نظامی دشمنان ماست، اما سخنرانی اخیر رهبر انقلاب در خطبه نماز عید فطر حکایتی دیگر داشت.[2]

ایشان در ضدآمریکایی ترین بیانات چندسال اخیرشان، دوباره تحمیل شرایط تسلیم به ملت ایران را صراحتا رد کردند: «آنها درباره‌ی مسائل گوناگون دیگر، میگویند ما درباره‌ی صنعت هسته‌ای این‌جور کردیم، این‌جور گفتیم، ایران را تسلیم کردیم؛ تسلیم ایران را مگر به خواب ببینند. پنج رئیس جمهور دیگر [آمریکا] از اوّل انقلاب تا امروز، در این آرزو که جمهوری اسلامی را تسلیم کنند یا مُردند یا در تاریخ گم شدند، شما هم مثل آنها؛ شما هم این آرزو را هرگز به دست نخواهید آورد که ایران اسلامی را تسلیم کنید.» معنای دیگر این عبارت آن است که از نظر ایشان، انقلاب اسلامی ما تاکنون در این سی و چند سال هرگز شرایط تسلیم در برابر آمریکا را نداشته است و تحمیل صلح حسنی به علت خیانت یاران انقلاب و عدم پشتیبانی مردمی تاکنون نه اتفاق افتاده و نه بعد از این رخ خواهد داد. پذیرش قطعنامه 598 نیز به دلالت قوت و صلابت امروزمان به صلح حدیبیه بیشتر می مانست و حتی در مقاطعی نظیر فتنه 88 هم باوجود خیانت برخی خواص و سرداران انقلاب، به علت بصیرت اکثر خواص و حمایت قاطبه مردمی در ۹ دی و امثال آن، تحمیل تسلیم از سوی دشمنان ممکن نشد.

رهبر معظم انقلاب اما درباره احتمال وقوع منازعه مستقیم نظامی میان ایران و آمریکا و نتیجه اش نکته ای را بیان کردند که دیگر پیش بینی وقوع حادثه کربلا هم در آن موجود نبود: «این آقا(اوباما) گفته است که میتواند ارتش ایران را نابود کند. قدیمى‌هاى ما این‌جور حرفها را «لاف در غریبى» میگفتند. من نمیخواهم در این زمینه چیزى بگویم، آنها که این حرف را خواهند شنید، اگر میخواهند درست بفهمند، اگر میخواهند از تجربه‌هاى خود درست استفاده بکنند بدانند، البتّه ما از هیچ جنگى استقبال نمیکنیم، ما به هیچ جنگى مبادرت نمیکنیم و پیش‌دستى نمیکنیم، امّا اگر جنگى اینجا اتّفاق بیفتد، آن کسى که سرشکسته از جنگ خارج خواهد شد آمریکاى متجاوز و جنایتکار است.» جمله ای که با قرائت سوره فتح و وعده پیروزی اسلام ادامه پیدا کرد:

بسم‌الله‌الرّحمن‌الرّحیم‌
اِذا جآءَ نَصرُاللهِ وَ الفَتح. وَ رَاَیتَ النّاسَ یَدخُلونَ فى دینِ اللهِ اَفواجًا. فَسَبِّح بِحَمدِ رَبِّکَ وَ استَغفِرهُ اِنَّهُ کانَ تَوّابًا..»

یعنی این بار اگر دشمن زیاد فشار بیاورد، نه تنها قادر نیستند حادثه‌ای مثل حادثه صلح امام حسن را بر دنیای اسلام تحمیل کنند که این‌جا حادثه کربلا نیز اتّفاق نخواهد افتاد و این بار نوبت غلبه اسلام بر کفر و برتری جبهه مستضعفین بر جبهه مستکبرین عالم است.

گردش حوادث منطقه و جهان هم نشانگر اتفاقات تازه ای در عالم است. حماقت دشمن در دست زدن به گزینه پوسیده نظامی اش زمینه ساز و تسریع کننده برداشتن آخرین گام، ظهور آخرین منجی و غلبه ای مهدوی خواهد بود ان شاءالله.

پانوشت:
[1] بیانات امام خامنه ای در دیدار با جوانان در مصلّای بزرگ تهران‌

[2] بیانات امام خامنه ای در خطبه های نماز عید فطر - مورخ ۱۳۹۴/۰۴/۲۷

"Our President, analytical news site"