واقعیت اینست که در شرایط امروز کشور، و نگاه بخشی که در دستگاه های مختلف حاکم است، باید یک مطلب مهم و ضروری را آنقدر تکرار کرد تا اثر آن ظاهر شود. شاهد این موضوع، نام گذاری سالهای اخیر است. با اینکه برخی فکر میکنند که هر سخنی که رهبری بیان می نمایند، بلافاصله توسط دستگاهها عملیاتی می شود، همین نام گذاری سالها نشان میدهد اینگونه نیست.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ گاهی اوقات ما ممکن است تصور کنیم که تکرار یک بحث از تازگی آن می کاهد و اثر بخشی آن را کم می کند. ولی واقعیت اینست که در شرایط امروز کشور، و نگاه بخشی که در دستگاههای مختلف حاکم است، باید یک مطلب مهم و ضروری را آنقدر تکرار کرد تا اثر آن ظاهر شود.

شاهد این موضوع، نام گذاری سالهای اخیر توسط رهبر معظم انقلاب است. با اینکه برخی فکر میکنند که هر سخنی که رهبری بیان می نمایند، بلافاصله توسط دستگاهها عملیاتی می شود، همین نام گذاری سالها نشان میدهد اینگونه نیست.

مثلا اگر نام گذاری سالهای قبل در حوزه تولید ملی، اصلاح الگوی مصرف، کالا و سرمایه ایرانی و عزم ملی، مدیریت جهادی محقق شده بود دیگر ضرورتی برای نام گذاری امسال به "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل نبود." از طریق تکرار است که قطرات آب سنگ را سوراخ می نماید و از همین طریق است که قطرات باران آنقدر تکرار می شوند که سیلی مهیب را رقم می زنند.

بنابر این نباید همیشه دنبال مطالب نو و جدید بود. گاهی مطالب قدیمی که ما نسبت به آنها بی تفاوت شده ایم، اهمیت خود را دارند و با تکرار باید آنها را به انجام رسانید. در خصوص اصلاح الگوی تغذیه و افزایش سرانه مصرف شیر و لبنیات نیز موضوع مشابهی وجود دارد.

در ادامه نام گذاری سالهای گذشته آورده شده تا یادآوری شود که چه بخش از نام گذاری ها جهت گیری اقتصادی داشته و اگر اثرات این نام گذاری ها در دستگاههای مختلف اجرایی شده بود، دیگر نیازی به اضافه کردن عبارت "اقدام و عمل" به عنوان نام گذاری سال 95 نبود.

۱۳۷۳ ”وجدان کارى” و”انضباط اجتماعی”
۱۳۷۴ ”انضباط اقتصادى و مالى”
۱۳۷۵ ”کار سازنده”
۱۳۷۶ ”صرفه جویی”
۱۳۷۷ ”صرفه جویی”
۱۳۷۸ ”امام خمینى قدسّ سرّه”
۱۳۷۹ ”امام امیرالمؤمنین، علی بن ابی طالب علیه ‏السّلام”
۱۳۸۰ ” اقتدار ملی و اشتغال آفرینی”
۱۳۸۱ ”عزّت و افتخار حسینى”
۱۳۸۲ ”نهضت خدمتگزارى”
۱۳۸۳ ”پاسخگویى سه قوه به ملت ایران”
۱۳۸۴ "همبستگى ملى و مشارکت عمومى”
۱۳۸۵ "پیامبر اعظم(ص)”
۱۳۸۶ ”اتحاد ملى و انسجام اسلامى”
۱۳۸۷ ”نوآوری و شکوفایی”
۱۳۸۸ ”اصلاح الگوى مصرف”
۱۳۸۹ ”همت مضاعف و کار مضاعف”
۱۳۹۰ ”جهادی اقتصادی”
۱۳۹۱ ”تولید ملى، حمایت از کار و سرمایه‌ ایرانى”
۱۳۹۲ ”حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی”
۱۳۹۳ ”اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی(+)

* دکتر حسن نیلی احمدآبادی استاد دانشگاه

لينک کوتاه مطلب: https://miniurl.ir/nAowt