رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اسفندماه اعضای مجلس خبرگان به ده راه نفوذ دشمن اشاره کردند و حدود دو هفته پیش بود که در حرم رضوی نیز از یکی از سیاست های آمریکا در چارچوب «پروژه نفوذ» پرده برداشتند. «در این مقطع زمانی، سیاست‌های آمریکا اقتضا می‌کند که یک تفکری تزریق بشود در میان ملّت ما... که وانمود کنند ملّت ایران بر سر یک دوراهی قرار دارد و چاره‌ای ندارد جز اینکه یکی از این دو راه را انتخاب کند. آن دوراهی عبارت است از اینکه یا باید با آمریکا کنار بیایند، یا باید به‌طور دائم فشارهای آمریکا و مشکلات ناشی از آن را تحمّل کنند... و کنار آمدن با او به‌معنای صرف‌نظر کردن از برخی از چیزهایی است که انسان بر آنها پای می‌فشرد.»
به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ هشدارها و تذکرات امام خامنه ای برای حفظ انقلاب اسلامی در چند ماه اخیر خواب را از چشم  انسان می‌رباید. «ما مواجهیم با یک حمله‌ی همه‌جانبه‌ی فرهنگی و اعتقادی و سیاسیِ اعلام نشده؛ یعنی شما حالا که من دارم می‌گویم، قاعدتاً از من قبول می‌کنید لکن اطّلاع ندارید از آنچه دارد اتّفاق می‌افتد؛ بنده اطّلاع دارم.»(۱۳۹۴/۰۷/۱۳)، «غالباً عموم مردم یا حتّی خیلی از خواص مطّلع نمی‌شوند ما مطّلع می‌شویم. من از روی اطّلاع دارم عرض می‌کنم که برنامه‌ی نفوذ در کشور یک برنامه‌ی جدّی استکبار است»(۱۳۹۴/۱۲/۲۰) و «کسانی‌که در مسائل گوناگون دسترسی به اطّلاعات دارند، خوب می‌دانند که چه دامی برای کشور گسترده‌اند یا می‌خواهند بگسترانند برای نفوذ کردن در حصن و حصار اراده و فکر و تصمیم ملّت ایران، با انحاء مختلفِ تدابیر و سیاست‌ها و توطئه‌ها؛ این الان در جریان است.»(۱۳۹۴/۱۰/۱۴) «دشمنی که شب و روز نمی‌شناسد برای رسیدن به هدفش»(۱۳۹۴/۰۶/۱۲) از روش‌های مختلفی برای ضربه زدن به جمهوری اسلامی استفاده می‌کند. «سه ابزار اساسی این روزها» ی او «تبلیغ ایران‌هراسی، تحریم و نفوذ است.»(۱۳۹۵/۰۱/۰۱) درباره‌ی ایران‌هراسی، بیانات و راه‌حل‌ها و اقدامات گوناگونی از سوی رهبر معظم انقلاب صورت گرفته است(به‌عنوان نمونه دیدار خبرگان اسفند ۹۳ را ببینید) که دو  نامه به جوانان غربی در دو سال اخیر، نمونه‌های مرتبط با آن به حساب می‌آیند. راه‌حل تحریم را نیز باید در اقتصاد درونزا و مقاومتی جستجو کرد. صحبت درباره‌ی این دو، مجالی دیگر می‌طلبد ولی نفوذ که «خیلی مسئله‌ی عجیب و خیلی مسئله‌ی مهمّی است.» موضوع محوری این یادداشت است. پروژه نفوذ که سومین ابزار اساسی دشمن است درواقع یک «جنگ نرمِ پیچیده برنامه‌ریزی شده، گسترده و همه‌جانبه نظامِ سلطه با جمهوری اسلامی است که مهم‌ترین هدفش تغییر باورهای مردم است.»(۱۳۹۴/۰۷/۲۰)

 وظیفه چیست؟
وقتی دشمن به‌دنبال تغییر باور است؛ یعنی می‌خواهد نظام معرفتی مردم را برهم بزند تا عقب‌نشینی از اصول به‌راحتی صورت بگیرد. اگر دشمن در عملیات نفوذ موفق شود، نتیجه‌اش شاکله‌ای از نظام جمهوری اسلامی است که در آن روح انقلاب اسلامی و اصول انقلاب دیگر وجود نخواهد داشت. «هدف اصلی از این جنگ نرمِ فکرشده و حساب‌شده، استحاله‌ی جمهوری اسلامی ایران و تغییر باطن و سیرت، با حفظ صورت و ظاهر آن است.»(۱۳۹۴/۰۷/۲۰)  رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اسفندماه  اعضای مجلس خبرگان به ده راه نفوذ دشمن اشاره کردند و حدود دو هفته پیش بود که  در حرم رضوی نیز از یکی از سیاست‌های امریکا در چارچوب «پروژه نفوذ» پرده برداشتند. «در این مقطع زمانی، سیاست‌های آمریکا اقتضا می‌کند که یک تفکری تزریق بشود در میان ملّت ما... که وانمود کنند ملّت ایران بر سر یک دوراهی قرار دارد و چاره‌ای ندارد جز اینکه یکی از این دو راه را انتخاب کند. آن دوراهی عبارت است از اینکه یا باید با آمریکا کنار بیایند، یا باید به‌طور دائم فشارهای آمریکا و مشکلات ناشی از آن را تحمّل کنند... و کنار آمدن با او به‌معنای صرف‌نظر کردن از برخی از چیزهایی است که انسان بر آنها پای می‌فشرد.»(۱۳۹۵/۰۱/۰۱) یا اینکه آن‌ها تلاش می‌کنند ذهنیت مردم ایران را نسبت به خاندان پهلوی تغییر دهند تا آن «گذشته زشت و پلید و سیاه به گذشته‌ای درخشان و زیبا تغییر یابد. آنها می‌خواهند با تغییر باور به گذشته، نتیجه بگیرند که لزومی به وقوع انقلاب اسلامی برای از بین بردن آن گذشته، وجود نداشته است.»(۱۳۹۴/۰۷/۲۰) در پروژه‌ی نفوذ، «تغییر انگیزه‌ها، شعارها، معارف انقلابی و اهداف بزرگ»(۱۳۹۴/۰۷/۲۰) در دستور کار است. مقابله با تلاش دشمن برای انحراف اذهان، احتیاج دارد به روشنگری. «در این زمینه روشنگری لازم است؛ روشنگریِ بدون اتّهام، بدون تهمت زدن، بدون مصداق معیّن کردن، امّا روشنگری اذهان مردم؛ چیز لازمی است. ببینید، یکی از آن چیزهایی که قرآن کریم خطاب به مخالفین [می‌گوید] و بر آنها ایراد می‌گیرد این است: لِمَ تَلبِسونَ الحَقَّ بِالباطِلِ وَ تَکتُمونَ الحَقَّ وَ اَنتُم تَعلَمون؛ یکی از ایرادهای بزرگ این است که شما باطل را با حق مخلوط می‌کنید، مشتبِه می‌کنید؛ «لبس» یعنی اشتباه، «تَلبِسونَ» [یعنی] مشتبِه می‌کنید حق را با باطل، وَ تکتُمونَ الحَقَّ، حق را کتمان می‌کنید. حقیقت را باید بیان کرد که این وظیفه‌ی ما است.»(۱۳۹۴/۱۰/۱۴) به‌همین دلیل است که وقتی اصول امام، آرمان‌ها و افتخارات انقلاب و اسلام ناب مورد خدشه یا تحریف واقع می‌شود؛ رهبر انقلاب اسلامی به دفاع از آن‌ها بر می‌آیند و آن‌ها را مدلل و مستدل برای ملت بازگو می‌کنند. چه آنجا که اسلام رحمانی در مقابل اسلام ناب قرار می‌گیرد، چه آنجا که کربلا درس مذاکره می‌شود، چه آنجا که معیشت و اقتصاد در گرو کنارگذاشتن اصول انقلاب می‌شود یا داستان برجام دو و سه مطرح می‌شود و چه آنجا که واکنش غلطی به مانور موشکی سپاه داده می‌شود و...

 هدف روشنگری چیست؟
پروژه نفوذ یکی از شقوق مهم جنگ نرم امروز است. دو ویژگی مهم این جنگ : اولا «جامعه‌ی هدف، دچار خواب‌آلودگی و عدم احساس حمله است.»(۱۳۹۴/۰۷/۲۰) و ثانیا دشمن از واسطه‌ها برای نفوذ استفاده می‌کند. «گاهی نفوذی، نفوذی است، خودش هم نمی‌داند! امام  فرمودند گاهی حرف دشمن با چند واسطه از دهان مردمان موجّه شنیده می‌شود. امام هوشیار بود، امام مجرّب بود. دشمن یک چیزی می‌گوید، یک چیزی می‌خواهد، این را با وسایل گوناگونی، با چند واسطه کاری می‌کند که از زبان فلان آدم موجّه که نه پولی از دشمن گرفته، نه تعهّدی به دشمن داده، بیرون بیاید.»(۱۳۹۴/۱۲/۰۵) هدف روشنگری این است که جامعه را هوشیار کند و پرده از راز نفوذ و واسطه‌های آن بیندازد. همین است که وقتی در دیدار مداحان رهبر انقلاب اسلامی برای افکار عمومی روشنگری کردند و برای جامعه اصل بدیهی ضرورت وجود توان نظامی برای هر کشوری را یادآوری کردند و با بازخوانی ماجرای اف-۱۴ در ابتدای انقلاب و شروع جنگ، تاریخ را یادآور شدند، مواضع اصلاح شد و در عوض صدای مخالفت با موشک از قلب امریکا شنیده شد و اوباما و کری علیه آن اظهار نظر کردند و از "روح توافق" یاد کردند. وقتی در مقابل خط نفوذ، روشنگری محکم و مستدل  صورت گیرد و آن خط شکسته ‌شود، نظام سلطه مجبور می‌شود از پشت پرده بیرون ‌بیاید. و این است راز صراحت و تأکید این روزهای رهبر انقلاب بر تبیین اصول انقلاب و امام و جلوگیری از تحریف و  تعرض به این اصول. و مگرنه اینکه نفوذ و برنامه‌ی دشمن برای تغییر سیرت جمهوری اسلامی از همین مسیر شیطانی می‌گذرد.(+)

لينک کوتاه مطلب: https://miniurl.ir/kjQo6