مراسم امسال حج با فاجعه‌ای مصیبت‌بار همراه شد و حوادث خونین منا جهان اسلام را عزادار کرد. جمع کثیری از مؤمنان و مسلمانان از کشورهای گوناگون جان باختند و اندوهی بزرگ جهان اسلام را فراگرفت.
به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ رهبر معظم انقلاب در پی این حادثه‌ی دلخراش در پیام و بیانات در آغاز درس خارج فقه، ضمن تسلیت و همدردی با خانواده‌های داغدار، جان‌باختگان این حادثه را «مهاجرالی الله» دانستند و به‌عنوان اولین و مهمترین اقدام، دولت سعودی را به پذیرش مسئولیت خود در قبال حجاج بیت‌الله‌الحرام  فراخواندند و فرمودند: «مدیریت غلط و اقدامات ناشایسته که عامل این فاجعه بوده، نباید از نظر دور بماند.» درباره‌ی این حادثه‌ی دردناک و البته مبهم و پیچیده، توجه به چند نکته‌ی مهم، ضروریست:     

۱. دولت سعودی که به‌علت حاکمیت بر سرزمین وحی، تصدی امور حج را در طول هشتاد سال اخیر در دست داشته است، از گرایشات و برداشت خاصی از دین مبین اسلام تغذیه نموده و در طول این سال‌ها نیز تلاش کرده که بر اساس همان گرایشات فکری مراسم حج را برگزار نماید. برداشتی از اسلام که لباس و ظواهر اسلام را بر نوکری اجانب می‌پوشاند و با اصول آمریکایی و غربی منطبق است. اسلامی که برده‌ی دلارهای آمریکایی است و به انواع فسادهای فردی و اجتماعی آلوده است. اسلام منهای سیاست، اسلام تکفیر دیگر مسلمانان، اسلام انسانهای بی‌درد و به فکر رفاه خود، اسلام اشداء با مؤمنین و رحماء با کفار و در یک کلمه »اسلام آمریکایی». (۶۹/۰۳/۱۰)

۲. یکی از برنامه‌های اصلی که همین گروه خاص دنبال کرده، ایجاد اختلاف بین شیعه و سنی و اختلاف بین ملت‌های مسلمان بوده است. راه‌اندازی جریان‌های خشونت‌طلب و تکفیری از قبیل طالبان و القاعده و داعش در کشورهای مختلف با ثروت‌های بادآورده‌ی نفتی در طول این سال‌ها، گواهی بر این مدعاست. «راهبرد اختلاف‌افکنی» دولت سعودی در منطقه به‌قدری واضح است که تقریبا توسط تمام صاحب‌نظران و تحلیل‌گران پذیرفته شده است.  
 
۳. توطئه‌ی آل سعود علیه کشورهای مسلمان، محدود به اختلاف‌افکنی بین ملت‌ها نیست و «توطئه‌های سیاسی و اقتصادی» ای که به قیمت زیرپا گذاشتن منافع مسلمانان دنیا درصدد تأمین منافع اتحاد سعودی- صهیونیستی بوده است را نیز شامل می‌شود. پایین نگاه داشتن قیمت نفت با افزایش تولید و عرضه‌ی آن، دخالت در امور کشورهای منطقه، حمله به کشورهای همسایه همچون بحرین و یمن (۹۰/۰۱/۰۱) و حمایت و پشتیبانی از اقدامات تروریستی در مصر و عراق (۹۲/۰۲/۰۹) و... از آن جمله است.     
 
۴. حادثه‌ی دردناکی که در روز عید قربان کام مسلمانان جهان را تلخ و عید آن‌ها را تبدیل به عزا کرد نه فقط یک استثنا بلکه حاصل یک رویکرد و جهان‌بینی شناخته شده است: نگاهی که در آن جان و مال و عِرض انسان‌ها بی‌ارزش است، کمک به هم‌نوع، جایی در آن ندارد و دل‌ها سرشار از قساوت است. نگاهی که رهبر انقلاب از آن با عنوان «جاهلیت مدرن» نام می‌برند. (۹۴/۰۲/۲۶) وجود جهت‌گیری‌هایی که در همین چند خط بدان اشاره شد، ذهن‌های قضاوت‌گر و دلسوز را به این نتیجه می‌رساند که افراد با چنین دیدگاه و گرایشاتی، صلاحیت لازم برای اداره اجتماع عظیم مسلمانان در مراسم حج را ندارد.       

۵. درباره‌ی حادثه‌ی منا نباید فراموش کنیم که این اولین سالی نیست که بی‌کفایتی و سوء مدیریت حکام سعودی در اداره‌ی حج، منجر به جان باختن حجاج بی‌پناه بیت‌الله‌الحرام از کشورهای مختلف می‌شود. در چهل سال گذشته بیش از سیزده حادثه‌ی ناگوار ناشی از بی‌کفایتی اتفاق افتاده است که در غالب آن‌ها صدها تن از زائران جان باخته‌اند: خفگی بیش از چهارصد تن در تونل منتهی به مسجدالحرام در سال ۶۹، مرگ حدود ۲۷۰ نفر در رمی جمرات در سال ۷۳، سوختن بیش از ۳۴۰ نفر حادثه‌ی آتش‌سوزی عظیم کمپ زائران در سال ۷۶، جان‌باختن حدود ۲۵۰ و ۳۶۰ نفر در مراسم رمی جمرات سال ۸۲ و ۸۴ و حادثه سقوط جرثقیل در کنار خانه‌ی خدا در مراسم حج امسال برخی از نمونه‌های معروف‌تر این فهرست بلند است که البته جدای از کشتار خونین مکه در سال ۱۳۶۶ می‌باشد. امسال اما این فاجعه‌ی خونین با سال‌های گذشته از ابعاد مختلف تفاوت‌های قابل توجهی دارد: «چند جوان بی‌تجربه، امور آن کشور را در دست گرفتند و دارند آن جنبه‌ی توحّش را غلبه می‌دهند بر جنبه‌ی متانت و ظاهرسازی؛ این به ضررشان تمام خواهد شد»  مجموعه‌ی این شرایط است که تردیدهای جدی را در خصوص صلاحیت و کفایت برگزاری مراسم پرشکوه حج توسط خاندان آل سعود در اذهان ملت‌های مختلف ایجاد کرده است. به‌همین دلیل لازم است کمیته حقیقت‌یابی از ملل مسلمان تشکیل شود تا ابعاد این فاجعه به‌خوبی روشن شود و براساس آن قضاوت نهایی صورت گیرد. اما اگر دولت سعودی این راه منطقی و عاقلانه را نپیماید و موذی‌گری‌هایی که منجر به این فاجعه شده را ادامه دهد، با پاسخ قاطعی مواجه خواهد شد که دیگر در آن خبری از خویشتن‌داری‌های گذشته نخواهد بود: پاسخ سخت و خشن نظام مقتدر و مظلوم جمهوری اسلامی ایران. که در آن‌صورت اوضاع سعودی خوب نخواهد بود. (۹۴/۰۷/۰۸)
 سرمقاله‌ی نشریه‌ی خط حزب‌الله ( شماره‌ی یکم)(+)
"Our President, analytical news site"