« بيانيه‌هاي اخير موسوي جريان اصلاح‌طلب را به شدت تضعيف مي‌كند و اين مساله فرصت هدايت و مهار قدرت دولت را در مسير چهار سال آينده در كشور كاهش مي‌دهد.» 

 دكتر احمد توكلي ـ رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس ـ در گفت‌وگو با خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، درباره وقايع روزهاي اخير افزود: « بنده فكر مي‌كردم لااقل پس از آشكار شدن بهره‌برداري دشمنان خارجي از حركت اعتراضي ميرحسين موسوي و جمعي از مردم، آقاي مهندس مرز حفظ استقلال سياسي را پاس مي‌دارد و به مسير قانوني اعتراض بسنده مي‌كند؛ ولي با بيانيه‌هاي پياپي، به ويژه بعد از خطبه‌هاي روز جمعه اخير، به نظر مي‌رسد ايشان قصد دارند خودزني را تا حد خودكشي ادامه دهند.»

 نماينده مردم تهران در مجلس با بيان اين كه "از لحظه‌اي كه معلوم شد نتيجه انتخابات مورد اعتراض‌ آقاي مهندس موسوي است و او به همراه دوستان و طرفدارانش قصد تحرك مدني بدون رعايت قانون را دارند، آشكار شد كه وي با خودش در تناقض قرار گرفته است"، تصريح كرد: « به دو دليل موسوي مي‌بايست به قانون براي احقاق حق تمكين مي‌كرد؛ اول آن كه فردي كه قصد داشت سكان‌دار قوه مجريه باشد و حالا نيز خود را در واقع برنده انتخابات مي‌داند، وظيفه‌اي جز اجراي قانون ندارد و دليل دوم آن است كه بزرگ‌ترين ايراد آقاي موسوي به آقاي احمدي‌نژاد در مناظره‌ها و تبليغاتش، قانون‌گريزي رييس‌جمهور اين دوره بوده است و حالا خودش در برابر آزمايش در سر دو راهي اقدام قانوني براي رسيدن به حقي كه مدعي پايمال شدنش است يا اتخاذ روش‌هاي فراقانوني و غيرقانوني براي حق‌طلبي‌ ادعايي قرار گرفته است.»

 او ادامه داد: « متاسفانه خيلي زود با بيانيه‌هاي اوليه موسوي، معلوم شد كه تناقض گفتار و عمل خاص ديگران، مهندس را هم سخت گرفتار كرده است.»

 رييس مركز پژوهش‌هاي مجلس با بيان اين كه "از اين تاسف‌ بارتر مواضع آقاي موسوي بعد از آشكار شدن دخالت دشمن مستكبر و خونريز ملت‌ها يعني آمريكا و چند كشور پر مدعاي اروپايي در ماجرا و بهره‌برداري و حتي تهديد تلويحي اوباما تحت عنوان نگراني درباره تماميت ارضي ايران است"، اظهار كرد: « مرز حفظ استقلال و تماميت ارضي كشور و وحدت ملي خط قرمز در تمام كشورها، تاكيد مي‌كنم تمام كشورها با هر نوع نظامي است؛ يعني آقاي مهندس ميرحسين موسوي منكر طمع و تحرك دشمنان خارجي است يا خط قرمز بودن استقلال و تماميت ارضي را قبول ندارد.»

 اين نماينده مجلس ادامه داد: « در اين‌جا ديگر مساله تناقض قول و فعل يك سياستمدار قديمي نيست كه منحصر به ايشان نيست، بلكه مساله امنيت ملي مطرح است كه استيفاي هيچ حق فرضي نيز با آن نبايد در تعارض قرار گيرد. اگر تا اين‌جا كارهاي موسوي را خودزني بنامم، حالا فكر مي‌كنم او دارد خودكشي مي‌كند.»

توكلي با بيان اين كه "گفته مي‌شود موسوي و طرفدارانش شوراي نگهبان را بي‌طرف نمي‌دانند و تصميم را از قبل معلوم شده مي‌بينند" گفت: « اين چه سخني است؟ الان بحث قرار گرفتن زير چتر حمايتي طماعان به استقلال كشور و امنيت ملي و يا قبول پذيرش قانون و باز گرداندن آرامش به كشور و مبارزه قانون داخلي است؟ چه جاي اين حرف‌هاست؟ در عين آن كه اين اعتراض پس از روز راي‌گيري مسموع نيست. مگر شوراي نگهبان بعد از روز راي‌گيري، كه دوستان خود را از ظهر جمعه 22 خرداد پيروز اعلام كردند، تحولي درش پيدا شده است؟ وقتي اين‌ها فرقي نكرده‌اند، هر عيبي كه به شورا وارد بدانيم قبل از راي‌گيري هم وارد بود؛‌ چرا نامزد شدند؟»

 نماينده مردم تهران در مجلس با ذكر مثالي اضافه كرد: « اگر تيمي قواعد فيفا و داور را قبول ندارد و آن‌ها را جانبدار مي‌داند، وارد بازي فوتبال نمي‌شود، نه آن كه در پايان 90 دقيقه بازي وقتي داور تيم را برنده اعلام نمي‌كند، به اصطلاح جرزني پيشه كند. البته همان طور كه گفتم حالا با مسائل امنيتي پيش آمده خارجي و داخلي حرف از اين‌ها گذشته است؛ حتي اگر حق با موسوي هم مي‌بود حالا جاي كوتاه آمدن بود.»

 او درباره بيانيه اخير موسوي نيز تصريح كرد: « در يكي دو بيانيه اخير، موسوي به مثابه رهبر يك جريان اجتماعي معترض كه خارج از چارچوب قانوني موجود قصد عمل دارد، ظاهر مي‌شود. اين كار دو زيان جبران‌ناپذير دارد؛ اول برخي سياستمداران قديمي كه بخشي از ظرفيت سياست امور هستند را از حيزانتفاع مي‌اندازد. من به همين مي‌گويم خودكشي و دوم آن كه جريان اصلاح‌طلب را به شدت تضعيف مي‌كند. اين زيان دوم فرصت هدايت و مهار قدرت دولت را در مسير چهار سال آينده در كشور كاهش مي‌دهد. اين با هدف اصلاح‌طلبي نيز ناسازگار است.»

 اين نماينده مجلس با طرح اين سوال كه "گفته مي‌شود محدوديت‌هاي ايجاد شده براي نامزد و حاميان معترض مانند بستن سايت‌ها و ندادن فرصت راديو و تلويزيون يا مواضع دولت و رييس‌جمهور در پيدايش اين وضعيت چرا ناديده گرفته مي‌شود؟" اظهار كرد: « در اين باره بايد بگويم گرچه من بستن سايت‌ها يا روزنامه‌ها را در اين شرايط غيرموثر و نادرست مي‌دانم و به برخي اقدامات مسوولان و آقاي احمدي‌نژاد در ميان انتخابات و پس از آن انتقاد جدي دارم، اين روزها نيز اقدامات سياسي و فرهنگي را مهم‌تر مي‌دانم ولي اين‌ها مجوز فرار از قانون و روي آوردن به رفتارهايي نمي‌شود كه از دل آن اغتشاش بيرون آيد و از همه مهم‌تر دشمنان را به تهديد در لباس ابراز نگراني اميدوار كند. نه اين موارد، حتي اگر تمام موارد ادعايي معترضان درست بوده باشد، باز هم مهندس ميرحسين موسوي حق ندارد از خط قرمز وحدت و امنيت ملي عبور كند. ايشان بايد به ياد داشته باشد كه نظام اسلامي كه امام (ره) حفظ آن را اوجب واجبات مي‌دانست به حذف آيت‌الله منتظري با آن سوابق درخشان منجر شد، بقيه بايد عبرت بگيرند.»