"در لابلای پیام های اربعین صدای حضرت حجت به گوش میرسد و ان شاالله به برکت همین استقبال ملت بزرگوار، ما شاهد حضور و ظهور حضرت بقیة الله باشیم. و این موج جمعیت اربعین میتواند حتی به عنوان مستقبلین حضرت بقیة الله نیز محسوب شوند و مسلما اگر وجود مبارک حضرت به اذن پروردگار عالم تشریف فرما شوند، این حداقل جمعیتی است که به آن بزرگوار ملحق خواهند شد و پرچم حق طلبی حضرت را بر گنبد دوار خواهند کوبید."

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ با نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی و مهیا شدن زائران برای حضور در حماسه پیاده روی اربعین و زیارت حضرت سید الشهدا بر آن شدیم تا نکاتی را که شاید ذکر برخی از آنها ما را بیشتر آماده این حرکت نماید را در قالب مصاحبه هایی با کارشناسان دینی در اختیار مخاطبین محترم فرهنگ نیوز قرار دهیم. بدیهی است که توجه به این امور می تواند شرایط مساعدتر و ایده آل تری را از این سفر معنوی فراهم کند و نوید بخش زیارتی معنوی و پربار برایمان باشد.

آیت الله شیخ مرتضی ادیب یزدی در مصاحبه ای اختصاصی با فرهنگ نیوز به بیان نکاتی در زمینه اربعین و لزوم داشتن اتحاد اشاره نموده اند که مشروح آن در ادامه خواهد آمد:

فرهنگ نیوز: با توجه به نزدیک شدن ایام اربعین حسینی، به نظر شما پیاده روی اربعین امسال چه می تواند باشد؟

کلمه اربعین در لغت به معنای چهلم وچهلمین است و چهار مرتیه این کلمه نورانی در قرآن عزیز استفاده شده است. همینکه در قرآن این کلمه مورد استناد و استفاده واقع شده نشان دهنده این است که اربعین حامل حقایق بیشماری است. وقتی اصطلاحی را خداوند متعال در قرآن استفاده میفرماید نشان دهنده آن است که حداقل آن اصطلاح حامل معانی ابتدایی است که بر آن لفظ بار می شود. لذا اربعین حامل حقایق بیشماریی است و مسلما در ذیل اربعین مفاهیم و معانی بسیار گسترده ای وجد دارد که با تحقیقات در متون و نصوص عرفانی و روایی می توان به بخشی از آن دسترسی پیدا کرد.

اینکه اربعین مورد توجه حضرات معصومین سلام الله علیهم اجمعین قرار گرفته به واسطه همین مهم است. البته بد نیست که تفحصی در معانی اربعین از ناحیه علمای بصیر داشته باشید و مردم را به سمت این معانی سوق دهید تا این حرکتهای مبتنی بر بصیرت از نجف به سمت کربلا کم کم حال و هوای عمیق تر و جدیتری هم پیدا کند و خدای ناکرده شائبه تکرار مکررات برای مردم پیش نیاید.

چون اربعین سالار شهیدان یک حماسه بسیار عظیم است که از جهات مختلف قابل لمس و بررسی است. یکی از اینها به یاد حماسه بسیار بزرگی است که اسرای آزادی بخش کربلا آفریدند و خودشان را برای اربعین کنار مراقد مطهر شهدای عظیم الشان کربلا رساندند و خصوصا تشریف فرمایی قهرمان قهرمانان بانوی اول میدان عزت و شکوه انسانی زینب کبری سلام الله علیها که آمدند کنار مرقد برادر ارجمندشان حضرت اباعبدالله علیه السلام و زیارت مخصوصی که حضرت زینب فرمودند و اتفاقاتی که آنجا حادث شد و بسیار پر پیام و جالب و جامع و جانانه است که ان شاالله ما هم محرم اسرار اهل بیت (ع) واقع شویم و برخی از آن اسرار را کنار گوش ما هم زمزمه کنند.

نکته دیگری که در اربعین وجود دارد انفجار بصیرت حسینی است که الحمدالله در سالهای اخیر به طور فزاینده ای ارواح تشنه انسانهای حقیقت جو را تحت تاثیر خود قرار داده، یعنی نفوذ بصیرت حسینی در قلوب غیر مسلمانها هم جدا قابل توجه است. یک وقتی فقط شیعیان به سیدالشهدا روی می آورند و این خیلی امر بی سابقه ای نیست ولی اینکه توده های ملتها و جمعیت های عظیم جهانی و خصوصا در غرب اینها دنبال درک حقایق اربعین و درک نهضت حسینی هستند این بسیار جالب است و اگر پاسخ صحیح و صریح و قانع کننده ای به این عطش انسان امروزی در رابطه با دریافت حقایق اربعین داده شود میتواند در جهت اشاعه فرهنگ کربلا و عاشورا بسیار موثر باشد.

از طرف دیگر اشتیاق شیعیان و ارادتمندان آل الله که بحمدالله به برکت انقلاب اسلامی و به برکت خون شهدای عزیزمان این مسیری که همیشه مورد آرزوی ملت بزرگوار ایران بوده باز شده و واقعا خیل عظیم حرکت ملت بصیر و بیدار و فداکار به سمت کربلا می تواند حتی مبشر ظهور باشد.

در لابلای پیام های اربعین صدای حضرت حجت به گوش میرسد و ان شاالله به برکت همین استقبال ملت بزرگوار، ما شاهد حضور و ظهور حضرت بقیة الله باشیم. و این موج جمعیت اربعین میتواند حتی به عنوان مستقبلین حضرت بقیة الله نیز محسوب شوند و مسلما اگر وجود مبارک حضرت به اذن پروردگار عالم تشریف فرما شوند، این حداقل جمعیتی است که به آن بزرگوار ملحق خواهند شد و پرچم حق طلبی حضرت را بر گنبد دوار خواهند کوبید.

و این اربعین میتواند ان شاالله حتی ظهور حضرت صاحب را جلو بیاندازد و در خلال خودش این واقعیت را محقق نماید. امیدواریم بصیرت زایی آنطور که مورد نظر رهبر بزرگوار انقلاب اسلامی و شهدای عزیز ما و امام راحل است همچنان ادامه پیدا کند و شما عزیزانی که به هر صورت پیا مها را به سمع و نظر ملت میرسانید بتوانید در این زمینه هم نوآوری داشته باشید و هم موجبات انسجام احاد ملت شریف را فراهم کنید که ان شاالله بتوانیم از این انرژی فوق العاده ملکوتی در جهت اصلاح نفوس و تعجیل در ظهور استفاده کنیم.

فرهنگ نیوز: امسال علاوه بر هجمه های سال های قبل از داعش و آل سعود و جریانهای تکفیری، یکی از خطراتی که زائران و پیاده روی را تهدید می کند خطر تفرقه انگیزی گروههای افراطی مثل تشیع انگلیسی است، که حضرت آقا هم امسال خیلی تاکید بر بحث وحدت داشتند و اینکه کاری نکنید که بین شیعیان تفرقه بیافتد. به نظر شما چگونه میتوان جلو چنین خطراتی را گرفت؟

گرچه نتیجه رفتار دشمن دانا و دوست نادان یکی است، و متأسفانه نتیجه هر دو حرکت می تواند ایجاد تفرقه در صفوف مؤمنین و مسلمین باشد. ولی در هر صورت ما رفتارمان با دوست نادان متفاوت است تا دشمن دانا. گرچه آنها مع الاسف در روند تاریخی قضایا هر دو یک نتیجه را می گیرند. ولی ما چاره نداریم به جهت اینکه صاحب پرچم هستیم . مجبوریم گاهی اوقات جفا را تحمل کنیم. درست مثل دو مادری که سر فرزندی اختلاف داشتند و آمدند محضر حضرت امیر و حضرت فرمود من این بچه را نصف می کنم و به هر کدام نصف او را میدهم. مادر واقعی بچه ناله ای زد و گفت نه یا امیرالمومنین من از حق خودم گذشتم تا به بچه من آسیبی وارد نشود. حضرت از همین طریق متوجه شدند که مادر واقعی اوست و بچه را به او دادند. امروز قصه ما همین است مادر واقعی این علم نورانی و نهضت الهی، خانواده های معظم شهدا، رهبر عزیز و نورانی ما که انصافا از مظاهر غیرت و بزرگواری هستند و نکاتی در حیات طیبه ایشان ملاحظه شده که بهترین دوران شکوه شیعه دوران رهبری این بزرگوار است ولی چه کنم که دچار دوستان نادان و احمق هایی هستیم که قدر این فضا و موقعیت استثنایی تاریخ را نمیدانند و متاسفانه با تمسک به یکسری خرافات و حرفهای ضایع کننده شیعه حرفهایی که پذیرفته نیست ویا الان وقتش نیست، اینها عمل های بدی انجام میدهند از جمله ایجاد تفرقه در میان صفوف شیعیان که مسلما از جنایات و زشت کاری های نابخشودنی است. ولی مجبوریم خار در چشم و استخوان در گلو برای اینکه وحدت و انسجام شیعه از بین نرود و این طفل از میان دو نیم نشود تحمل کنیم و حتی از حق قطعی خودمان گاهی اوقات عدول کنیم.

لذا بنده عرضم به توده های مشرّف به کربلا و مردم شریف و بزرگوار این است که با صبر و تحمل انقلابی و بزرگواری مثال زدنی قطعا از موارد تفرقه به هر قیمتی صرفنظر کنند و مراقب رفتار باشند. هر صدایی لازم به پاسخگویی نیست و هر حرکتی لازم به برخورد نیست مخصوصا با این هنگامه اربعینی که در پیش داریم دوربین های بسیاری در عالم مشغول تصویر برداری است و همه می بینند و از همه بالاتر سالار شهیدان عالم از سر نی دارند رفتار ما را ملاحظه میفرمایند.

البته ایشان می دانند که هر کسی چه نیتی دارد لذا من از دوستان خواهش می کنم در موارد برخورد با این تفرقه انگیزی ها و شیطنت ها و بد سلیقگی ها و نمک نشناسی ها و قدرنادانی ها تحمل کنند و امر را به خود حضرت صاحب ارواحنا فداه واگذار کنند، ولی از سوی دیگر بصیر و بیدار و منسجم باشند و خدای نکرده اینطور نباشد که ببینیم آنها شعاع تفرقه را تحمیل میکنند به جمعیت ها و ما بازهم بایستیم و تماشا کنیم. به طور بسیار زیرکانه و با کیاست قضایا را زیر نظر داشته باشیم اما اجازه ندهیم که دشمن به هدف منحوس خود برسد.

فرهنگ نیوز: در روایات و احادیث اهل بیت علهم السلام چه نکاتی برای بهره بیشتر زائران از فضای معنوی این سفرذکر شده است؟

آنچه می تواند ما را قانع کند که بیش از اینها در این مسیر به زحمت بیافتیم معرفت الحجه است یعنی همان فرمایشات حضرت قمر بنی هاشم علیه السلام در لحظات خروج از مکه که حضرت خطبه ای در خانه خدا خواندند و مردم را دعوت کردند به اینکه امام زمانتان را بشناسید و اسنتاد حضرت به حدیث نبوی بود که « مَنْ ماتَ وَ لَمْ يَعْرِفْ إمامَ زَمانِهِ ماتَ مَيْتَةً جاهِلِيَّةً » [1]

عرض من این است که در این مسیر نورانی اولا چشمها را خوب باز کنیم. یک وقتی چشم محرمی پیدا شد و حضرت بقیة الله را در خلال جمعیت دید که حضرت هم با پای برهنه و موی پریشان و چشم گریان و جگر بریان به سمت کربلا دارند حرکت می کنند.

مردم چشمهایشان را باز کنند که این سفر یک سفر عادی نیست انصافا فوق العاده است و از طرف دیگر بصیرت زایی نسبت به حضرت حجت، مبادا لحظه از ایشان غافل شویم چون اینها همه از برکت وجود ایشان است و مقدمه ای است برای آن موخره که ان شااالله تشریف فرمایی آقا باشد.

من جمعیت را دعوت می کنم به اینکه نسبت به حضرت حجت تمرکز کنند و با حضرت نجوا داشته باشند و حضرت را با دلهای سوخته و شکسته برای یکسره کردن کار عالم دعوت کنند و همچنین تعمیق معرفت نسبت به خود آقا حضرت سید الشهدا و اینکه آقا ما را از اصحاب سر خود قلمداد کنند.

فرهنگ نیوز: در آخر اگر نکته ای برای زائران زیارت اربعین امسال در نظر دارید، بفرمایید.

از این زائران خیلی التماس دعا دارم. پوشش خبری این مراسم هم ان شاالله به خوبی انجام شود تا نتیجه خوبی بگیریم.(+)

پی نوشت :
[1] پيامبر اکرم (ص) فرمود: کسي که بميرد و امام زمان خويش را نشناخته باشد، در واقع به مرگ جاهليّت مرده است. / وسائل الشيعه، ج 16، ص 246 

لينک کوتاه مطلب: https://miniurl.ir/uDQb1