امام جمعه موقت تهران گفت: در هفته قوه قضائيه، از قوه قضائيه مي‌خواهم با سران اغتشاش كه سر در آخور آمريكا و اسرائيل دارند، قاطعانه و بي‌رحمانه برخورد كند تا مايه عبرت براي همگان باشد.

 حجه‌الاسلام احمد خاتمي در خطبه دوم نماز جمعه امروز تهران، ضمن تشكر صميمانه از نيروي انتظامي و امنيتي و بخصوص بسيجيان گفت: اين نيروها در اين مدت رنج بسياري كشيدند، به خصوص بسيجيان مظلوم كه هم در جبهه و هم پشت جبهه مظلوم بودند و در اينجا براي شهداي‌ اين عزيزان، علو درجات و براي مجروحين شفاي عاجل طلب مي‌كنيم.

 وي در ادامه با اشاره به برخي حوادث اغتشاشات اخير گفت: در اغتشاشات اخير، يك خانم كشته شد، اوباما برايش اشك تمساح ريخت و غرب معركه گرفت. هر عاقلي كه فيلمش را ببيند متوجه مي‌شود كار خود اغتشاش‌گران است. به‌گونه‌اي كه از جايي كه ماشين اين خانم هم پارك شده است عكس گرفته‌اند. اين خانم در كوچه خلوت بوده است. در كوچه خلوت كه نمي‌كشند، دستگير مي‌كنند. معلوم است كه اگر كار نظام بود، در خيابان برخورد مي‌كرد. اغتشاشگران برنامه‌ريزي كرده بودند كه بعدا بهره‌برداري كنند.

وي با بيان اينكه در اين ماجراها، رسانه‌هاي خارجي به خصوص رسانه‌هاي انگليسي و آمريكايي اوج خباثت خودشان را نشان داده‌ و آتش بيار معركه شدند، گفت: تعجب مي‌كنم اينها چطور در كشور ول هستند. دولت بايد كنترل كند. با چه حسابي اينها در كشور هستند و مرتب با تلفن‌هاي ماهواره‌اي گزارش‌ مي‌دهند و مردم را تهييج مي‌كنند.

خاتمي افزود: اغتشاش و تخريب اموال عمومي و آزار و اذيت مردم بر اساس روايت ديني از مواردي است كه بغي خوانده مي‌شود و رهبر جامعه اسلامي مي‌تواند با اين افراد تا نابودي كامل آنها بجنگد و يا مصادق محاربه است كه اسلام اشد مجازات را براي آنها در نظر گرفته است.

وي گفت: تظاهرات غيرقانوني خلاف قانون است و چون آقا هم نهي كرده است، خلاف شرع است.

خاتمي با اشاره به اقدامات منافقين در سال 60 از جمله ترور ناكام مقام معظم رهبري، ‌شهادت بهشتي و صدوقي افزود: جاي تامل دارد كه چرا منافقين ابتدا سراغ مقام معظم رهبري رفتند، هر چند ناكام ماندند و خداوند ايشان را به عنوان ذخيره انقلاب نگه داشت.

وي گفت: عواملي مانند نشناختن اسلام و تعبدناپذيري در برابر آن بي‌بصيرتي و بازي‌خوردن از بيگانگان در فرجام منافقين موثر بود، اما مهم‌ترين عامل ولايت‌ستيزي آنها بود.

وي گفت: آنها با امامي در افتادند كه بعد از معصومين چهره‌اي مانند او كم داشتيم و دلداده كسي شدند كه به تعبير رسانه‌هاي غربي رهبر هميشه در حجله بود.

وي افزود: جوانان بايد بدانند در نگرش ما ولي‌فقيه فقط رهبر سياسي نيست، حجت شرعي است. نايب امام زمان است و مخالفت با نايب امام زمان، مخالفت با امام زمان است.

وي در ادامه با استناد به برخي روايات گفت: كسي كه دستور ولي‌فقيه را زير پا بگذارد، دستور امام معصوم را زير پا گذاشته است و مخالفت با دستور امام معصوم، مخالفت با دستور خداست.

خاتمي خواستار آن شد كه برخي از سرنوشت منافقين درس عبرت بگيرند و ببينند سرنوشت كساني كه با ولايت درافتادند چه شد و اين كار را تكرار نكنند.

وي در ادامه حماسه حضور 40 ميليوني مردم را سرمايه اقتدار و عظمت نظام دانست و گفت: البته استكبار با طراحي‌هاي از پيش مشخص شده شيريني را به كام مردم تلخ كرد ولي در هر صورت، بيش از 85 درصد از مردم راي آري به نظام دادند.

وي افزود: اكنون بايد كدورت‌هاي قبل از انتخابات را كنار بگذاريم، موضع واحدي داشته باشيم و صفا و برادري نهادينه شود. هم كانديداي پيروز و هم كانديداي غيرپيروز اخلاق را رعايت كنند.

وي با تاكيد بر اينكه كانديداي پيروز بايد جانش را كانون محبت همه مردم قرار دهد، خطاب به كانديداهايي كه راي اكثريت را نياورده‌اند، ‌گفت: شما هم حلم داشته باشيد و برخورد منطقي كنيد. مگر در چارچوب اين نظام نيامديد كه به خيال خودتان به نظام خدمت كنيد. اكنون رفتار شما آب به آسياب دشمن مي‌ريزد،‌ دوستان در ايران و دوستان ايران در جهان رنجيده شده‌اند. انتخابات همين است. هر وقت مردم‌سالاري را مي‌پذيريد بايد لوازمش را هم بپذيريد.

خاتمي در ادامه با تاكيد بر اينكه يكي از لوازم مردم‌سالاري حق اعتراض است، گفت: حق اعتراض را قانوني مي‌دانيم و هميشه پس از انتخابات اعتراض بوده است، منتها از مجراي خودش. شوراي نگهبان هم آغوشش براي پذيرش اعتراضات باز بوده است، پنج روز هم مهلت بررسي شكايت را تمديد كردند كه هيچ شبهه‌اي باقي نماند.

وي در ادامه با اشاره به تاكيد رهبري به قانون‌مداري و بازخواني سخناني از امام خميني(ره) درباره اهميت جايگاه قانوني شوراي نگهبان و اجراي قانون اساسي گفت: امام فرمودند اگر جايي به قانون عمل شد و يك گروهي در خيابان‌ها بخواهند در مقابل قانون عرض اندام كنند، معنايش ديكتاتوري است و ايشان تاكيد داشتند كه قانون را بپذيريد ولو بر خلاف نظر شما باشد.

خاتمي افزود: اينكه گفته مي‌شود شورايي متشكل از شخصيت‌هاي حقوقي و حقيقي نيز ترتيب داده شود، بسيار نادرست است و عواقب غيرقابل پيش‌بيني و ناجوري دارد.

وي تاكيد كرد: اصل انتخابات را زير سوال بردن و درخواست ابطال انتخابات حرف زور است و ملت نمي‌پذيرند. اگر در مورد چند صندوق اشكالي داريد، از مجراي قانوني اعتراض كنيد. نتيجه به هر جا كه رسيد عيبي ندارد.

وي افزود: هر كانديدا نمايندگاني سر صندوق راي داشته است، طوري كه يكي از معترضان بيش از 40 هزار نماينده داشته است و اين بي‌سابقه بوده است از سوي ديگر نمايندگان كانديداها از صبح روز انتخابات در كنار اعضاي هيات نظارت بوده‌اند. در حالي كه در قانون چنين چيزي پيش‌بيني نشده بود.

وي گفت: تفاوت هم 11 ميليون راي بوده، يك ميليون راي تفاوت نبوده است كه شبهه تقلب مي‌كنيد. در عين حال تمام نظرسنجي‌هاي قبل و بعد از انتخابات هم همين نتيجه را نشان مي‌دهند، پس بدانيد كوبيدن بر طبل ابطال شما را به هيچ نتيجه‌اي نمي‌رساند.

وي در بخش‌ ديگري از سخنانش رفتار دولت‌هاي آمريكا، انگليس، ‌آلمان، فرانسه و دبيركل سازمان ملل را منافقانه خواند و افزود: دبيركل سازمان ملل گفته احساس نگراني كرده است، بيچاره زماني كه 400 طفل و 100 زن را در غزه كشتند، احساس نگراني نداشتي. هر روز در عراق و افغانستان آدم مي‌كشند، احساس نگراني نداري ولي اينجا احساس نگراني مي‌كني.

وي گفت: سازمان ملل سازمان دول مستكبر است و دولت‌ها بايد فكر تاسيس سازمان ملل واقعي باشند نه سازماني كه پيوسته جانب مستكبران را مي‌گيرد.

وي افزود: آيا سران آمريكا با وجود گوانتانامو و ابوغريب رويشان مي‌شود درباره حقوق بشر حرف بزنند. مردم 57 سال جنايت دولت انگليس را فراموش نمي‌كند، اينها رژيم پهلوي را سر كار آوردند، حق انگليسي‌ها است كه بعد از مرگ بر آمريكا، مرگ بر انگليس را هم ضميمه كنيم.

وي با اشاره به اينكه در زمان جنگ با هواپيماهاي فرانسوي شهرهاي ما را بمباران مي‌كردند و با بمب‌هاي شيميايي آلمان‌ها به رزمندگان حمله مي‌شد، گفت: در اين انتخابات برخي دولت‌هاي اروپايي نشان دادند خيلي كودكانه عمل مي‌كنند و به بلوغ سياسي نرسيده‌اند، ولي مردم ايران در زمان مناسب جواب جانانه‌اي به آنها خواهند