عضو هيات علمي دانشگاه علامه طباطبایی گفت: تحریم­ها یک طرف قضیه است و اعمال سیاست­های غلط اقتصادی بخش دیگر مسئله است که سهم هر کدام در اقتصاد ایران ۵۰ درصد می­ باشد.

مهدي تقوي اضافه كرد: در زمان جنگ علی رغم اعمال شدیدترین تحریم­ها، وضعیت اقتصادی مثل الان آنقدر آشفته نبود؛ در زمان جنگ سطح توقعات مردم پایین و از طرف دیگر فراوانی نسبی در کشور برقرار بود.

وي در ادامه گفت وگوي خود با خبرنگار اقتصاد پرس گفت: به دلیل حس همبستگی بالایی که در بین مردم وجود داشت، مردم با مشکلات مبارزه می­کردند و علی رغم وجود مشکلات فراوان زندگی جاری بود.

وی گفت: این به معنای آن است که می­توان در شرایط تحریم نیز با مسائل مقابله و مشکلات را برطرف کرد.

تقوی ضمن بیان تاثیرگذاری تصمیمات غلط اقتصادی، به دو مسئله اقتصادی مهم در تاریخ دوران بعد از جنگ اشاره کرد و گفت: علاوه بر تحریم­ها دو مسئله حیاتی به اقتصاد کشور ضربه اساسی وارد کرده است.

وی گفت: یکی سیاست تعدیل اقتصادی است که با تجویز اقتصاددانان لیبرال به دولت آقای هاشمی آغاز شد و تا الان ادامه دارد و دیگری اجرای هدفمندی یارانه­هاست.

تقوی افزود: نرخ تورم در سال آخر سازندگی به ۴۹.۵ درصد رسید که من این مطلب را در مقاله­ای بیان کردم؛ همچنین در دوران آقای هاشمی ضریب جینی افزایش یافت و شکاف طبقاتی بین فقیر و غنی به اج خود رسید.

وی خاطر نشان کرد: همین مسئله سبب شد که آقای هاشمی در دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی موفق نباشد.

تقوی با ابزار تاسف نسبت به این موضوع گفت: متاسفانه همچنان سیاست تعدیل در دست دولت­های بعد از سازندگی بوده است که از این ناحیه اقتصاد کشور به شدت آسیب دیده است.

وی مسئله بعدی را اجرای طرح هدفمندی یارانه­ها عنوان کرد و افزود: این طرح باعث دومین جهش چشمگیر ضریب جینی و شکاف طبقاتی در کشور شد که متاسفانه دولتمردان با آمارسازی این مسئله را انکار می­کنند؛لذا به نظر من اين دو طرح نشان ميدهد احمدي نژاد و هاشمي چه قدر در سياستهاي اقتصادي بهم نزديكند.