عضو کمیسیون عمران مجلس گفت: بخش راه و شهر سازی از جمله مسائلی بود که باعث شد تا مجموع عملکرد دولت را پایین بیاورد و این وزارت خانه نمره خوبی را کسب نکند.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ علیرضا خسروی عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در خصوص عملکرد دولت در حوزه مسکن و شهرسازی اظهار داشت: بخش راه و شهر سازی از جمله مسائلی بود که باعث شد تا مجموع عملکرد دولت را پایین بیاورد و این وزارت خانه نمره خوبی را کسب نکند.

وی افزود: وزارت راه و شهرسازی تاکنون هیچ خروجی مناسبی نداشته و تنها خروجی این بخش تکمیل شدن باقی مانده مسکن مهر بوده و اقدام تازه ای صورت نگرفته است.

عضو کمیسیون عمران ادامه داد: دولت در ابتدا که بر سر کار آمد در این حوزه مسائلی همچون مسکن اجتماعی، رهن ثانویه، صندوق پس انداز مسکن و لیزینگ مسکن و ... را مطرح کرد ولی مسئولین این وزارت‌خانه یکی پس از دیگری این موارد را نقض کردند.

وی گفت: اخیرا نیز تعدادی از مسئولان عنوان کردند که صندوق پس انداز مسکن راه‌گشای ما است و عنوان کردند که اگر کسی می خواهد خانه بخرد باید 70 میلیون تومان پول بدهد که فکر نمی‌کنم دهک های هشت، نه و ده به بالاتر توان پرداخت چنین مبلغی را داشته باشد.

نماینده مردم سمنان، مهدی‌شهر و سرخه در مجلس تصریح کرد: خود دولت هم برای تشکیل این صندوق حدود 140 الی 150 هزار میلیارد پول می‌خواهد که بعید است توان چنین اقدامی وجود داشته باشد. دولت یک طرح داده و ده غلط در آن وجود دارد.

خسروی تاکید کرد: به نظر می‌رسد دولت مردان در این زمینه هیچ ایده و طرحی ندارند.

عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه ضمن بیان این مطلب که متاسفانه مسئولان این عرصه پیشنهاد قبول نمی کنند، افزود:‌ ما پیشنهاد دادیم که شما بیایید پروژه‌هایتان را در اختیار پیمانکاران ایرانی قرار بدهید و در ازای اتمام آن ها هزینه دستمزد پیمانکاران را از دلارهایی که در خارج از کشور وجود دارد و امکان انتقال آن به داخل نیست، پرداخت کنید.

اضافه کرد: این موضوع را نه رد کردند و نه پاسخ مناسبی دادند و به عبارتی بلا تکلیف گذاشتند. هر سال ارزش پول های ما در حال کم شدن است و ما با این کار هم می توانیم از آن دلارها استفاده کنیم و هم پروژه هایمان را پیش ببریم.

خسروی گفت: ما هم در جلسات خصوص و هم در جلسات عمومی به این نتیجه رسیدیدم که نگاه دولت این است که نباید در بحث مسکن دخالت کند ولی با این روش قطعا ما به جایی نخواهیم رسید چرا که رهبر معظم انقلاب نیز بر حرکت جهادی مسئولان همواره تاکید داشتند.

وی با اشاره به وضعیت نامناسب در خطوط هوایی، زمینی، ریلی و ... خاطرنشان کرد:‌ یکی از وزارتخانه هایی که تک و معدل یک رقمی آورد وزارت مسکن و را ه و شهر سازی بوده است.

عضو کمیسیون عمران ضمن بیان این نکته که معلوم نیست صبر نمایندگان تا کجا باشد، تصریح کرد: کمیسیون عمران تا کنون به دلیل حفظ آرامش و اجازه دادن به دولت برای ارائه خدمات سکوت کرده ولی اگر اصلاحات لازم و تغییر رویه صورت نگیرد قطعاً مجلس ورود پیدا خواهد کرد.

منبع