عضو کمیسیون انرژی : در دوره اصلاحات هم کارشناسان اعلام کرده بودند که وزیر وقت نفت وقتی به اجلاس اوپک می‌رود از کاهش تولید حمایت کند، اما زمانی که زنگنه به این اجلاس رفته بودند از افزایش تولید حمایت کرده بود، لذا همین موضوع باعث کاهش شدید قیمت نفت شد و در واقع با این اتفاق ما در آمدهای زیادی را از دست دادیم؛ مجددا این اتفاق هم اکنون نیز رخ داده ، چرا باید وقتی وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران وارد وین می‌شود در ابتدا به ملاقات وزیر نفت عربستان برود؟ این عمل خودش یک پیام دارد."

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ مسعود میرکاظمی، وزیر اسبق نفت در گفتگوی تفصیلی با «نسیم» در رابطه با کاهش چشمگیر قیمت نفت و سهم وزارت نفت در این روند گفت: متأسفانه در 2.5 سال اخیر دیپلماسی ضعیف دولت باعث شده است تا قیمت نفت کاهش پیدا کند، البته این اتفاق قبلا نیز در دوره اصلاحات صورت گرفته بود.

 عملکرد وزارت نفت با عملکرد عربستان تفاوتی ندارد

وی ادامه داد: در دوره اصلاحات هم کارشناسان اعلام کرده بودند که وزیر وقت نفت وقتی به اجلاس اوپک می‌رود از کاهش تولید حمایت کند، اما زمانی که زنگنه به این اجلاس رفته بودند از افزایش تولید حمایت کرده بود، لذا همین موضوع باعث کاهش شدید قیمت نفت شد و در واقع با این اتفاق ما در آمدهای زیادی را از دست دادیم.

وی تأکید کرد: مجددا این اتفاق هم اکنون نیز رخ داده ، به طوری که اگر روزی برسد که بتوان این موضوعات را باز کرد، نکات بسیاری در آن نهفته است که باید بازگو شود.

میرکاظمی بیان داشت: چنان چه الان به مصاحبه‌ها، رفتارها و عملکرد وزارت نفت دقت کنید متوجه خواهید شد که این رفتارها با عملکرد عربستان هیچ تفاوتی ندارد. چرا باید وقتی وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران وارد وین می‌شود در ابتدا به ملاقات وزیر نفت عربستان برود؟ این عمل خودش یک پیام دارد.

رفتار مشکوک زنگنه در دیدارهای نفتی

نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: بعد از آن هم در مصاحبه مطرح می‌کنند که ما نظرمان با عربستان مشترک است و هیچ اختلاف نظری نداریم، قطعا این روال مناسبی نیست در حالی که باید توجه داشت که کشورهای دیگر هم مانند ونزوئلا و عراق نگاهشان به دیدگاه وزیر جمهوری اسلامی ایران است.

وی اضافه کرد: یک موضوع دیگر در رابطه با درخواست جلسه اضطراری است، باید این اتفاق صورت می گرفت و رئیس جمهور ما با رئیس جمهور کشورهای دیگر صحبت می‌کردند، در کل می‌توان گفت که حرکت‌های زیادی می‌شد صورت بگیرد تا جلوی کاهش قیمت نفت گرفته شود اما متأسفانه تا به حال عملکرد مناسبی صورت نگرفته و همین موضوع باعث شد تا ما شاهد این کاهش قیمت نفت هستیم.

چه دلیلی دارد افزایش تولید را در بوق و کرنا کنند و با این عمل موجبات کاهش قیمت نفت را فراهم آورند؟

رئیس اسبق کمیسیون انرژی بیان داشت: علاوه بر موارد ذکر شده رفتارهای دیگری نیز باعث تشدید کاهش قیمت نفت شده است، به طور مثال بدون ملاحظه اعلام می‌کنند که به میزان 500 هزار بشکه تولید را افزایش می‌دهند.

وی ادامه داد: این اعلام در حالی صورت می‌گیرد که مجلس در این مورد تذکر داده بود که این چنین موضوعاتی را مطرح نکنید اما ما مرتبا شاهد هستیم که بیان می‌کنند فرمان 500 هزار بشکه صادر شد. می‌توان صادرات را افزایش داد اما بدون هیاهو و سر و صدا.

میرکاظمی تصریح کرد: هر بار که چنین عملکردهایی از مسئولین سرزده است ما شاهد روند کاهشی قیمت نفت بوده‌ایم و همین باعث شده تا درآمدهای زیادی را از دست بدهیم، به گونه ای که اگر قیمت متوسط نفت را 100 دلار در نظر بگیریم، وقتی از این رقم به 20 دلار می‌رسد در حقیقت روزی 70 تا 80 دلار در هر بشکه را دولت از دست خواهد داد.

عملکردهای نادرست در رابطه با نفت پیش از هر چیز گریبان خود دولت را گرفته است

وی اظهار داشت: اگر این مبلغ را در میزان صادرات نفت خام و همچنین میعانات گازی که تقریبا معادل نفت و حدود 300 هزار بشکه صادرات است و همچنین در میزان فرآورده‌های نفتی ضرب کنیم، متوجه خواهیم شد که چه درآمدی را کشور با این کاهش قیمت از دست خواهد داد.

وی با بیان این مطلب که این کاهش قیمت نفت لطمه بسیار زیادی را به دولت یازدهم زده است، به نسیم آنلاین گفت: دولت می‌توانست این درآمدها را داشته باشد اما متأسفانه این کاهش قیمت پیامدهای زیادی برای خود او داشته به طور مثال می توان گفت که باعث اتفاقاتی از جمله کاهش سهم صندوق توسعه ملی شده است.

میرکاظمی ادامه داد: مقروض شدن دولت و برداشت آن از ذخایر بانک مرکزی و صندوق توسعه ملی از دیگر پیامدهای کاهش قیمت می‌تواند باشد، از طرفی نیز مجبور می‌شود تا مالیات را نیز برای برخی از بخش‌ها افزایش دهد.

دولت با هجمه به کار جهادی که در دولت قبل صورت گرفت، پای دلالان را به واردات بنزین باز کرد

وی در پاسخ به این که دلیل هجمه به تولید بنزین داخلی چه بود به نسیم آنلاین پاسخ داد: متأسفانه موضوع واردات بنزین را با یک دروغ شروع کردند و بیان داشتند که بنزین پتروشیمی، بنزینی سرطان‌زاست و با این دروغ هجمه بزرگی را به یک کار جهادی وارد کردند که در دولت گذشته صورت گرفته و باعث رسوایی آمریکا هم شده بود.

وی در ادامه توضیح داد: اوباما و وزیر امور خارجه آمریکا بارها این ادعا را کرده بودند که با موضوع بنزین ایران را پای میز مذاکره می‌آوریم که علی رغم ادعاهای خود موفق به این کار نشدند و این عقده در دل آن‌ها ماند تا این که در این دولت، برخی از افراد دولتی دوباره این موضوع را مجددا مطرح کردند تا باعث خوشحالی آمریکا شوند. از طرف دیگر باب واردات را برای یک سری دلال باز کردند تا این دلالان بتوانند بنزین را وارد کنند.

ادعاهای دولت در کمیسیون‌های تخصصی رد شده و همگی بیان داشتند موضوع کاملا سیاسی بوده است

وزیر اسبق نفت عنوان کرد: در این رابطه چند نکته قابل تأمل است و آن این که کمیسیون‌های تخصصی مجلس نیز این ادعای دولت را رد کردند، در حقیقت هم کمیسیون اصل 90، هم کمیسیون انرژی و هم کمیسیون بهداشت این موضوع را رد کرده و بیان داشتند که این ادعا از اساس رد است و در حقیقت موضوع کاملا سیاسی بوده است.

وی در ادامه گفت: پتروشیمی‌ها ریفورمیت تولید می‌کردند و ریفورمیت پتروشیمی‌ها از بنزین پالایشگاههای بهینه نشده به مراتب از کیفیت بهتری برخودار است. نکته جالب تر نیز این است که این ریفورمیت‌ها اصلا به تهران نمی‌آمده و در مناطق جنوبی به عنوان اکتان‌ساز مصرف می‌شدند.

وی تصریح کرد: متأسفانه با یک سری اطلاعات غلط، دروغ و جهت دار و سیاسی تلاش داشتند تا هم این کار جهادی را زیر سؤال ببرند و هم مدعی شوند که تحریم باعث این چنین مشکلاتی شده است و این گونه بود که زمینه خوشحالی آمریکا را نیز فراهم کردند.

 توزیع بنزین های مشکوک!

این نماینده مردم تهران در مجلس بیان داشت: متأسفانه دلال‌‎های بنزین در 2.5 سال گذشته بنزین‌هایی را وارد کشور کرده اند که نه تنها یورو 4 نیست، بلکه طبق گزارشات به دست آمده حتی توزیع برخی از این بنزین‌ها در 10، 20 سال گذشته ممنوع بوده است.

وی افزود: البته تحقیق و تفحص این موضوع در نوبت مجلس است و عده ای از نمایندگان تحقیق و تفحص آن را امضا کردند و در نوبت صحن است تا تصویب شود و دقیقا بررسی شود که چه کسانی و با چه قیمتی این بنزین را وارد کرده‌اند و چه ارتباطی با وزارت نفت و دولت یازدهم دارند. اما متأسفانه هنوز در نوبت است تا در صحن مجلس مطرح شود.

ریفورمیت از پتروشیمی‌ها می‌گیرند اما صدایش را در نمی آورند!

وی تأکید کرد: در حقیقت واردات در حال انجام است و علی رغم آن، شنیده‌ها حاکی از این است که در یک سال گذشته ریفورمیت را از همان پتروشیمی‌ها تحویل می‌گیرند اما آن را علنی نمی‌کنند و صدایش را درنمی آورند.

میرکاظمی ادامه داد: بنابراین قطعا ادعایشان از لحاظ فنی قابل دفاع نبود و تمام متخصصین نیز این موضوع را می‌دانستند. اما وقتی چنین ادعایی را در جامعه مطرح می‌کنند که این بنزین سرطان‌زاست و آن هیاهو را برپا می‌کنند، و رسانه‌های زنجیره‌ای خودشان نیز پشت این قضییه قرار می‌گیرند این فکر در جامعه تزریق می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدواریم که در این رابطه تحقیق و تفحص لازم در مجلس صورت بگیرد تا ما بتوانیم اطلاعات دقیق را در اختیار مردم قرار بدهیم.(+)

لينک کوتاه مطلب: https://miniurl.ir/6kaRn