رییس کل بانک مرکزی با بیان این که همه آنچه مقدور بوده در دوران مدیریت وی انجام شده است، گفت: که میزان رشد نقدینگی طی چهار ماه گذشته 1.9 درصد بوده و این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته میزان رشد نقدینگی 9.1 درصد بوده است یعنی میزان رشد نقدینگی را حدود 70 درصد کاهش دادیم.

محمود بهمنی درحاشیه مراسم روز خبرنگار در پاسخ به سوالی مبنی بر این که طی مدت مدیریت شما در بانک مرکزی تورم از 20 به 40 درصد رسیده و نرخ ارز نیز از حدود 800 تومان به حدود سه هزار و 200 تومان در بازار رسیده است، چه کارهایی می توانستید انجام دهید که این اتفاقات در اقتصاد رخ ندهد و اساسا چه کارهایی انجام دادید که به اقتصاد ایران ضربه زد؟ اظهار کرد:ارز هزار و 150 تومان در بازار آزاد به سه هزار و 600 تومان رسید اما تورم را روی 30.5 درصد کنترل کردیم، در صورتی که زمانی که ارز 45 درصد بالا رفته بود، تورم به نزدیک 50 درصد رسید، بنابراین خیلی سعی کردیم که بتوانیم این شرایط را حفظ کنیم.

وی در ادامه با بیان این که باید با توجه به شرایط زمان مسائل را ببینیم، گفت:امروز در شرایط تحریم هستیم و انچه که مورد نظرمان است حادث نمی‌شود و با این شرایط با مقررات عادی کار می کنیم.

تورم را حدود 18 درصد کاهش دادم

رییس کل بانک مرکزی در واکنش به این که پیش از تحریم می‌گفتید که تحریم ها اثر نمی گذارد، تصریح کرد:زمانی که به بانک مرکزی آمدم تورم را از بالای 27 درصد به 8.9 درصد رساندم اما در یک زمان تحریم ها آغازشد، هدفمندی یارانه‌ها اجرا شد و با مسائل اقتصادی روبه رو شدیم آیا می‌خواستید تورم با این شرایط یک رقمی بماند؟ طبیعی است که با این شرایط تورم بالا برود.

بهمنی ادامه داد: تورمی که 30.5 درصد شد باید 38.5 درصد می‌شد اما ما تورم را هشت درصد نسبت به چیزی که باید پیش می آمد کاهش دادیم و نقدینگی را در پایان سال با فروش سکه، اوراق مشارکت جذب کردیم.

کاهش 70 درصدی رشد نقدینگی طی چهار ماه گذشته

وی با بیان این که میزان رشد نقدینگی طی چهار ماه گذشته 1.9 درصد بوده است، خاطرنشان کرد:در مدت مشابه سال گذشته میزان رشد نقدینگی 9.1 درصد بوده است یعنی میزان رشد نقدینگی را حدود 70 درصد کاهش دادیم و در شرایطی که این روند کنترل شود و ادامه یابد شرایط بهتر خواهد بود.

افزایش قیمت‌ها و تورم دست بانک مرکزی نیست

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه تصور نکنید افزایش قیمت‌ها و تورم دست بانک مرکزی است، گفت: وقتی کالا با ارز 1226 تومان وارد می شود و با 3100 تومان به فروش می‌رسد بانک مرکزی دخیل است؟

وی درباره این که بانک مرکزی در میزان افزایش نقدینگی نقش داشته، اظهار کرد: وقتی واحد تولیدی که با ارز 1150 یا 1226 کالا وارد کرده امروز باید با ارز دو هزار و 470 تومانی کالا وارد کند یعنی حداقل 100 درصد افزایش تقاضا برای نقدینگی، در این شرایط اگر نقدینگی را به اندازه سال گذشته نگه می داشتیم به این مفهوم بود که باید تولید را 50 درصد کاهش می دادیم، زیرا یک واحد تولیدی که امروز با 100 واحد پول می‌تواند با 60 درصد ظرفیت تولیدی کارخانه‌اش را بگرداند، وقتی ارز دوبرابر شود برای حفظ تولید در همان سطح به دوبرابر نقدینگی نیاز است، یعنی نقدینگی باید 100 درصد رشد کند اما ما نقدینگی را با 30.8 درصد کنترل کردیم.

بهمنی تاکید کرد:هیچ زمانی حتی قبل از انقلاب در طول تاریخ تاسیس بانک مرکزی، هیچ کس چند صد تن وارد خزانه نکرده است، ما سال گذشته فقط 6.5 میلیارد دلار از تغییر سبد ارزی مان سود به خزانه ریختیم.

آن چه که مقدور بوده انجام شده است

رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به این که آیا برنامه‌ای بوده که نباید اجرا می‌کردید؟ گفت: آن چه که می شده حداکثر همین بوده و بیشتر از این امکان نداشته است،اکنون با تغییر دولت کار شروع می شود سه –چهار ماه آینده کار را ببینید باید شرایط را بنا به وضعیت موجود بسنجیم ، آنچه که مقدور بوده انجام شده اگر نشده حتما مقدور نبوده است.

وی اضافه کرد: وقتی نرخ ارز دوبرابر می شود نقدینگی باید دوبرابر شود ، اما بعضی انتظار داشتند که نقدینگی کاهش یابد.

اگر توصیه ای به رییس بعدی داشتم خودم انجام می دادم

بهمنی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه توصیه شما به رییس بعدی بانک مرکزی چیست؟ خاطرنشان کرد:اگر من می خواستم به رییس بعدی توصیه کنم که خودم انجام داده بودم.

رییس کل بانک مرکزی اظهار کرد:فردی گفت پدرم مرد عمرش را داد به شما به او گفتند که اگه پدرت عمر داشت خودش عمر می کرد، من هم اگر توصیه‌ای داشتم خودم انجام می دادم.