*بزرگ‌ترین نقطه ضعف احمدی نژاد این بود که با زبان خودشان علیه شخصیت‌های مختلف حرف زدند که اصلاً به مصلحت نبود. *من دستور دستگیری مجتبي طالقاني را صادر کردم و آقای سید محمد غرضی به عنوان مسول عملیات سپاه ایشان را دستگیر کرد.

پس از انتشار مصاحبه نکات پرس با مهدی طالقانی (فرزند آیت الله طالقانی) در روز 19 تیرماه با تیتر "غرضی از هاشمی دستور گرفت تا فرزندان طالقانی را برباید"، محمد بشارتی وزیر کشور دولت هاشمی رفسنجانی با حضور در برنامه "شناسنامه" اظهاراتی درباره مسائل مختلف از جمله دستگیری مجتبی طالقانی، چگونگی تشکیل حزب کارگزاران سازندگی و عکس‌العمل هاشمی رفسنجانی در این زمینه بیان داشته است که در زیر می آید:

مجتبی طالقانی را غرضی دستگیر کرد

بشارتی در بخشی از برنامه راجع به دستگیری فرزند آیت الله طالقانی در اوایل انقلاب و نقش او در این دستگیری‌ها گفت: بعد از اینکه منافقین سال 54 تغییر ایدئولوژی دادند، مجتبی طالقانی یکی از افرادی بود که در انحراف عقیدتی منافقین موثر بود. علاوه بر این، این شخص در قتل برخی از عناصر مجاهدین که تغییر ایدئولوژی را نپذیرفتند و مقاومت کردند، تاثیر داشت. من به عنوان مسول اطلاعات و تحقیقات سپاه دستور دستگیری وی را صادر کردم و آقای سید محمد غرضی به عنوان مسول عملیات سپاه ایشان را دستگیر کرد.

وی ادامه داد: بعد از دستگیری مجتبی طالقانی کشور بهم ریخت. چون مرحوم آیت‌الله طالقانی به حالت قهر به طالقان رفتند. اینقدر فضا مسوم شد که شورای انقلاب هم سپاه را محکوم کرد. تنها جایی که ما را دعوت کرد، انجمن اسلامی پزشکان بود که در جلسه‌ای که با ما داشتند علت این دستگیری را جویا شدند. من در جواب گفتم حضرت ابراهیم را که در منجنیق گذاشتند، حضرت ابراهیم خطاب ملائکه گفت کمک می‌خواهم، اما از شما کمک نمی‌خواهم! ما هم برای کمک خواستن از شما در این جلسه شرکت نکرده‌ایم. در هر صورت به تدریج مظلومیت ما مشخص شد. به خدمت امام رسیدیم. در این جلسه استعفای خودم را همراه با پرونده مجتبی طالقانی تقدیم امام کردم و گفتم آماده اطاعت امر شما هستیم. امام فرمودند بروید، هیچ کس حق ندارد در کار شما دخالت کندو اگر این احمد (سید احمد آقا) هم خطا کرد، بازداشتش کنید.

بشارتی افزود: یکی از اعضای مرکزی گروه منافقین، سعادتی بود که در حین تبادل اسناد با یکی از عناصر اطلاعاتی سفارت روسیه دستگیرش کردیم. تبعات دستگیری او خیلی بیشتر از دستگیری فرزند مرحوم طالقانی بود. چون این سازمان برای خودش جایگاه بالایی قائل بود. برای نشان دادن غرور این گروه، همین بس که وقتی شهید بهشتی به این‌ها پیشنهاد مناظره داد، این سازمان بیانیه‌ای صادر کرد که در فرازی از آن اینطور آمده بود که ارتجاع به جایی رسیده که ما را دعوت به مناظره می‌کند؟ اصلاً ما شما را به رسمیت نمی‌شناسیم که بخواهیم با شما به مناظره بپردازیم.

وزیر کشور هاشمی در مورد پدیده آقازادگی هم گفت: همچنین عنوانی نه در قانون و نه در محاورات رسمی وجود دارد. بعضی‌ها از روی دشمنی و برخی دیگر از روی ندانم کاری این مساله را مطرح کردند. این عنوان (آقازادگی) چیزی نیست که بتوان از آن استفاده کرد. همه در برابر قانون مساوی هستند و بزرگ و کوچک هم ندارد.

داستان تشکیل حزب کارگزاران

بشارتی همچنین در این برنامه اظهار داشت: یک روز مهاجرانی، مرحوم نوربخش، آقای حسین مرعشی و کرباسچی از من به عنوان وزیر کشور درخواست ملاقات کردند. در این جلسه به من گفتند مقام معظم رهبری به شرکت میلیونی در انتخابات اشاره داشته‌اند و ماهم در همین جهت تصمیم داریم یک حزب جدید تشکیل دهیم. من هم گفتم شما اساس‌نامه و مرام‌نامه را بنویسید، ما هم خارج از نوبت درخواست شما را بررسی می‌کنیم و نتیجه را اعلام می‌کنیم. گفتند فرصتمان کم است و نمی‌توانیم این کار را انجام دهیم و من در پاسخ گفتم این مشکل شماست و ما نمی توانیم خارج از چهارچوب‌های قانونی کاری انجام دهیم.

وزیر کشور دولت هاشمی ادامه داد: این افراد به دیدار آیت‌الله هاشمی رفتند. آقای هاشمی مرحوم دکتر حبیبی را برای حل این مشکل حَکَم قرار دادند. در یک جلسه سه ساعته صحبت‌هایمان را بیان کردیم. در نهایت آقای حبیبی گفتند آقای وزیر کشور حق باشماست. راه حلی در ذهن شما هست؟ من در پاسخ گفتم شما حقوق‌دان هستید و می‌دانید که در قانون احزاب اینطور آمده که قبل از هر تبلیغ و اندیشه باید مرام‌نامه و اساس‌نامه نوشته شود.

وی افزود: موضوع به هیات دولت کشیده شد. دوستان فشار آوردند که من را تحت تاثیر قرار دهند تا با تشکیل این حزب موافقت کنم. قبل از جلسه که بوی چنین فضایی به مشامم رسیده بود، به آقای ولایتی و آقای میرسلیم گفتم که چنین برنامه‌ای است، از من حمایت کنید، اما فضا آن چنان مسموم شد که آن‌ها هم نتوانستند از من حمایت کنند اما من به کمک خدا، یک تنه ایستادم. جلسه تمام شد. در جلسه بعد همین آقای هاشمی که به چنین و چنان متهمشان می‌کنند، گفتند در جلسه گذشته مطالبی بیان شد و روی وزیر کشور فشارهایی صورت گرفت. من ایشان را می‌شناسم. ایشان از رهبران انقلاب و... هستند. هیچ کس حق ندارد به ایشان متعرض شوند. اگر راهی برای فعالیت آقایان پیدا شد، آن راه را طی کنند، وگرنه حق با آقای بشارتی است.

من دستور دستگیری فرزند آيت الله طالقاني را صادر کردم و آقای سید محمد غرضی ایشان را دستگیر کرد.

بشارتی ادامه داد: این عملکرد همان آقای هاشمی است که متهم به طرفداری از کارگزاران می‌شود. همین پاسداری از ارزش‌ها بود که آقای هاشمی در انتخابات تا آن اندازه از کار ما دفاع و حمایت کردند و یک بار هم از من سوال نکردند که انتخابات چطور پیش می‌رود.

بشارتی افزود: یک روز صبح ایشان به ستاد انتخابات رفتند که من در این بازدید حضور نداشتم. با ایشان تماس گرفتم و گفتم می‌گفتید تا من هم در خدمتتان باشم. ایشان گفتند به نفع شما شد که حضور نداشتید. به من گفته بودند در انتخابات قرار است تقلب شود. به همین دلیل بدون اطلاع قبلی به ستاد انتخابات رفتیم و همه جا را مشاهده کردیم و دیدیم همچین مساله‌ای صحت ندارد و افرادی که چنین صحبت‌هایی را مطرح می‌کردند خجالت کشیدند.

احمدی‌نژاد در استانداری اردبیل درخشيد

وزیر کشور آیت الله هاشمی رفسنجانی در بخش دیگری از مصاحبه تلویزیونی خود در مورد چگونگی انتخاب احمدی نژاد به عنوان استاندار اردیبل هم اظهار داشت: آقای مهندس تابش هم استاندار خوزستان بود که وی را به عنوان معاون سیاسی وزارت کشور منصوب کردم. احمدی نژاد دانشجوی علم و صنعت بود و آقای تابش هم در همین دانشگاه تحصیل می‌کردند. تابش پیشنهاد کردند برای آقای ثمره هاشمی و آقای احمدی‌نژاد پست‌هایی در نظر بگیریم. در نهایت احمدی‌نژاد را به عنوان استاندار اردیبل معرفی کردیم. ما از کار و عملکرد وی راضی بودیم و حتی یک بار هم به عنوان استاندار نمونه معرفی شد.

وی درباره رابطه هاشمی و احمدی نژاد هم اظهار داشت: احمدی‌نژاد استاندار آقای هاشمی بودند و آقای هاشمی با حضور وی در اردبیل موافق بودند. آقای احمدی‌نژاد برای نخستین بار آب گرم‌های سرعین را سرو سامان دادند و استخر و حمام‌های بهداشتی در آن منطقه ساختند و در مدتی کوتاه این کار را انجام دادند. ایشان در دوره استانداری درخشیدند اما من باور نمی‌کردم که یک روز شهردار و رئیس جمهور شوند.

بحث ریاست‌جمهوری مادام‌العمر هاشمی دروغ محض بود

بشارتی در بخش دیگری از مصاحبه خود با مجری برنامه راجع به مطرح شدن طرح ریاست جمهوری مادام العمر هاشمی گفت: این موضوع دروغ محض است. یکی از روزنامه‌های پر تیراژ نوشته بود که حسین مرعشی گفته خوب است قانون اساسی را تغییر دهیم تا آقای هاشمی مادام العمر رئیس جمهور ایران باشد. آقای هاشمی هم بعد از خواندن این مطلب تکذبیه صادر کردند و گفتند مملکت پر از نیروهای متخصص است و این صحبت‌ها درست نیست.

بشارتی ادامه داد: به مرعشی گفتم این کاری که کردی جز تخریب آقای هاشمی از آن درنمیاید.

وقتی ادعای تقلب در انتخابات 88 را شنیدم، خیلی غصه خوردم

مشاور سیاسی هاشمی در مورد ادعای تقلب در انتخابات 88 هم گفت: وقتی این ادعا را شنیدم، خیلی غصه خوردم. در محافل مختلف هم قسم جلاله خوردم که چنین ادعایی دروغ است. در مصاحبه‌ای که داشتم هم گفتم؛ مثلاً در استادیوم آزادی 100 هزار تماشاچی برای تماشای بازی پرسپولیس و استقلال حضور پیدا کرده که هر کدام از این افراد دوست دارند تیم مطبوعشان برنده بازی باشد. کدام یک از تماشاگران هستند که اگر تیمشان گل خورد، این گل را بپذیرند؟ اما قانون سوت را به دست داور داده.

وی ادامه داد: قانون اساسی سوت انتخابات را به دست شورای نگهبان داده است. در این شرایط یک نفر می‌آید و در حالی که هنوز حوزه‌های رای گیری باز است، مصاحبه می‌کند و می‌گوید ما انتخابات را بردیم. خب این یک عمل مجرمانه است.

بشارتی افزود: ساحت انقلاب پاک‌تر از آن است که کسی تحت عنوان متقلب وزیر کشور شود. از طرفی بهترین دلیل برای عدم تقلب در انتخابات های ایران، انتخابات‌هایی است که از سال 72 تا 76 برگزار شد. در آن زمان ما بهترین رابطه را با آقای ناطق نوری داشتیم اما در نهایت آقای خاتمی رای آورد. در دوره‌ای که آقای موسوی لاری وزیر کشور بود هم آقای احمدی‌نژاد از صندوق خارج شد. این نشان می‌دهد وزارت کشور مستقل عمل می‌کند.

هاشمی از عناصری استفاده كرد که به مصلحت نظام نبود

وزیر کشور دولت سازندگی در واکنش به این درخواست رنجبران که از او خواست یک نقطه ضعف و یک نقطه قوت از دولت آقای هاشمی بیان کند، گفت: آقای هاشمی وارث جنگ بود. کشور هشت سال جنگ ویران گر را پشت سرگذاشته بود. هم خزانه خالی بود و هم ویرانی عظیم! آقای هاشمی توانستند زیربناها را ببندند. این جنبه مثبت دولت وی بود. تقطه ضعف ایشان هم استفاده از عناصری در دولت بود که نه به مصلحت خودش بود و نه به مصلحت نظام.

احمدی‌نژاد  مردمی بود و مردمی ماند

وی در ادامه راجع به نقاط ضعف و قوت دولت احمدی نژاد هم اظهار داشت: آقای احمدی نژاد دو- سه کار فوق العاده انجام داد. او ویروس عمران و آبادی را در سراسر کشور منتشر کرد. از طرفی وی سفرهای استانی را آغاز کردند و از نزدیک با مردم صحبت کردند و به شهرستان های مختلف سفر کردند. سومین نکته مثبت احمدی‌نژاد این بود که از حال خودش خارج نشد و مردمی بود و مردمی ماند و روی شعار خود ماند. بزرگترین نقطه ضعف ایشان هم این بود که با زبان خودشان علیه شخصیت‌های مختلف حرف زدند که اصلاً به مصلحت نبود.

بشارتی در بخش دیگری از برنامه گفت: طبع مردم این است که تنوع طلب هستند. مردم هر دوره ای که عملکرد مثبت ببینند ادامه می‌دهند و اگر غیر از این باشد موضع دیگری می‌گیرند.

شرط لازم برای موفقیت رئیس‌جمهور منتخب، تعامل، ارتباط، همراهی و پیروی از مقام معظم رهبری است

مشاور سیاسی آیت الله هاشمی رفسنجانی در ادامه راجع به این که روحانی در سیاست خارجی و پرونده هسته‌ای با چه تهدیدها و فرصت‌هایی روبه رو است، هم اظهار داشت: آقای روحانی در سیاست خارجی و موضوع هسته‌ای سابقه زیادی دارند. از طرفی دنیا ایشان را به خوبی می‌شناسد. این شخص با توجه به مجموع شرایطی که وجود دارد، مشکلاتی که امروز در حوزه سیاست خارجی دامن گیر ماست را می‌شناسد و برایش راه حل هم دارد. فکر می‌کنم روحانی می‌تواند از عناصری در سیاست خارجی استفاده کند که مشی مقام معظم رهبری را در سیاست خارجی اجرایی کنند تا صف دشمنان ما نه تنها طولانی‌تر نشود بلکه کم شود و به تدریج بخشی از تحریم‌ها هم برطرف شود. امیدوارم ایشان بتواند گره های سیاست خارجی کشور را باز کنند.

بشارتی گفت: اول باید عمیقاً به روحانی تبریک بگوییم و از خدا بخواهیم وی را در این مسولیت بسیار سخت موفق کند. هر کس در هر جایی که هست باید تجربیات خود را در اختیار ایشان قرار دهد تا آقای روحانی بتواند دراین مسولیت موفق عمل کند. اصل موضوع این است که مردم خیلی خوشحالند و ما هم باید از خوشحالی مردم شاد باشیم و امید داشته باشیم که ایشان به یاری خدا موفق باشند. شرط لازم برای موفقیت رئیس‌جمهور منتخب، تعامل، ارتباط، همراهی و پیروی از مقام معظم رهبری است.