حجت الاسلام مصطفی میرلوحی مسئول دفتر رئیس خبرگان رهبری، در مصاحبه مهمی، نکاتی را راجع به جریان اصولگرایی، ائتلاف پیشرفت، نقش وحدت آفرین آیت ‌الله مهدوی کنی، ورود آقای سعید جلیلی، عدم کناره گیری آقای ولایتی و اختلاف جامعه مدرسین با جامعه روحانیت مبارز در یازدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری مطرح کردند. مهمترین محورهای این مصاحبه و متن کامل آن را در ذیل می‌خوانید.

گروه هایی هستند که می‌گویند ما نظرمان این است و جز این نیست اما یک جریان هم هست که مجموعه شرایط را می‌سنجد و دنبال مصالح بین‌المللی و مطالبات مقام معظم رهبری است.

ترجیحا نخبگان و خواص باید تا جایی که مسیر خلاف نیست، جلوی رأی عام نایستند.

•  ما به شوخی گفتیم یک دفعه بیست و چهارم خردادماه کاندیدا معرفی کنید! گفتیم اینکه دوستان بخواهند تا آخرین لحظه با هم رقابت کنند، چه ائتلافی است؟

ما که اعتراض نکردیم که چرا کاندیدا شدید ولی آنها هم نباید اعتراض کنند، چرا حمایت نکردید.

آیت الله مهدوی کنی چند بار تماس گرفته بودند و به ناچار نامه هم نوشتند اما آقای ولایتی توصیه ها را نپذیرفتند.

شاید خیلی‌ها آیت‌الله مهدوی‌کنی را حول محور وحدت‌بخشی در چند انتخابات اخیر می‌شناسند، به عنوان اولین سوال آیا  ایشان پیش از این در حوزه وحدت‌آفرینی داخلی و بین‌المللی سابقه و فعالیتی داشتند؟

-کسانی که عمری را در انقلاب گذرانده‌اند و با مشی آیت‌الله مهدوی‌کنی آشنا هستند، می‌دانند که ایشان یک خصوصیت اخلاقی و خیرخواهانه دارند و تا آنجا که ممکن است همیشه بدنبال جمع کردن جریان‌ها و اطراف صحنه هستند. البته ایشان این کار را با گذشت شخصی و اخلاقی انجام می‌دهند، نه اینکه با دشمن بر سر یک سفره بنشینند و از مواضع اصولی بگذرند. "جذب حداکثری و دفع حداقلی"؛ این سبک و سیره ایشان بوده و هست؛ چه قبل از انقلاب در زندان و چه بعد از آن زمانی که در انقلاب عضو گروه‌های سیاسی واجتماعی بودند. گاهی بعضی افراد جذب حداکثری را با کوتاه آمدن از  اصول محقق می‌کنند، گاهی هم افراد  با "گذشت‌های اخلاقی تواضع آفرین" مایه می‌گذارند، طوری که به تعداد دوستان اضافه کنند و از جمعیت دشمنان بکاهند. مثلا در برخوردهایشان با دولت موقت، بنی‌صدر و... اینطور رفتار کردند و  البته به طور قاطع پشت سر امام (ره) هم می‌ایستادند همیشه هم نظراتشان ناظر به وصل نیروهای انقلاب بوده نه فصل آنها.

نحوه ورود و روند حضور آیت الله مهدوی در انتخابات یازدهم ریاست چمهوری به چه شکل بود؟

- آیت‌الله مهدوی کنی در انتخابات‌های گذشته جایگاه خاصی داشتند و در این انتخابات هم تلاش داشتند بدون اینکه ظهور و بروز شخصی داشته باشند، برای جمع کردن نیروهای خط امام و رهبری اقداماتی صورت بگیرد. ایشان از حدود 6 ماه پیش تلاش‌هایی صورت دادند که جبهه اصولگرا یک کاندیدای واحد داشته باشد و با این رویکرد که "نه می شود نمره بیست پیدا کرد و نه کسی که هیچ نقصی نداشته باشد"، تلاش بر این شد که حول محور چهار اصل کلی "اسلام"، "انقلاب"، "امام" و "مقام معظم رهبری" جریان اصولگرایی به یک کاندیدای مقبول برسد.

ائتلاف پیشرفت یا همان 1+2 چگونه پا به عرصه وجود گذاشت و از ابتدا چه سیری را طی کرد؟

- در میان جمع‌هایی که در مورد وحدت اصولگرایی بحث کردند، سه نفر از محترمین این جریان، آقایان ولایتی، قالیباف و حداد بودند که پیش از عید با آیت‌الله مهدوی‌کنی دیدار کردند و اعلام کردند، ما قصد داریم یک کاری کنیم که بر  اساس همدلی و نشست و جلسه، فضا را برای انتخابات مهیا کنیم و متعهد شدند که با روشنگری در مسایل سیاسی و انتخاباتی وارد فضای انتخابات بشوند و بعد از مدتی به نظرسنجی‌ها نگاه کنند و هرکس پیشتر بود، آن دو نفر دیگر کنار بروند و برادر‌وار به او کمک کنند که او پیش برود و در خدمت او باشند. حتی در یکی از جلسات آیت‌الله مهدوی‌کنی از یکی از آقایان پرسیدند اگر مثلا آن یکی رأیش بیشتر شود و مصلحت شد که او به عنوان کاندیدا معرفی شود، شما وزیر او می‌شوی؟ و در آن جلسه  تأکید و تصریح شد که؛"بله". بر این اساس این حرکت به عنوان یک دلسوزی برای آنچه صلاح امت و ملت و نظر مقام معظم رهبری در آن هست و این مشی که خوبی‌ها جمع بشود و نقاط نقص حذف بشود، شکل گرفت. البته منحصر به این جریان نبود و گروه‌های دیگری که اتفاقا به دنبال خیر و صلاحند، به دنبال پیچیدن نسخه‌ای در جهت منویات خودشان بودند. اصناف و نیروهای جوان و حزب‌اللهی‌ها و انواع و اقسام دسته‌جات این موضوع را دنبال می‌کردند.

آقای حداد و ولایتی در همان روزهای پیش از ثبت نام تصریح می‌کردند که مکانیزم معرفی کاندیدای واحد ائتلاف فقط نظرسنجی نیست، به این معنا که علاوه بر نظر‌سنجی عمومی، استماع نظر خواص هم ملاک هست یعنی اینکه مثلا مسئولان حاکمیتی بیشتر دوست دارند با چه کسی ‌کار بکنند و مسئله دیگری که عنوان کردند، نظر و انتخاب جامعتین بود. آیا شما که در جریان نشست‌ها بودید، این مسائل را شنیده‌اید؟

- مسلما عامل اقبال عمومی در رأس بوده است. مثلا  اگر شما یک شخصیت علمی و جهانی را هم بیاورید، اما فاقد اقبال عمومی باشد، کاری از پیش نمی‌رود. بنده ارادتی که به فضل، علم و کمالات آقای حداد دارم، نسبت به هیچ‌کدام از آقایان کاندیداها نداشته و ندارم، ولی ایشان درست یا نادرست اگر 3 یا 4 درصد رأی داشته باشد آیا جریان اصولگرایی باید پشت ایشان برود؟ خب گروه‌هایی هستند که می‌گویند ما نظرمان این است و جز این نیست اما یک جریان که مجموعه شرایط را می‌سنجد و دنبال مصالح بین‌المللی و مطالبات مقام معظم رهبری هست، باید گزینه‌ای معرفی کند که مردم بیشترین رأی را به او بدهند.

ملاک تان را در خصوص اقبال عمومی بیشتر تبیین کنید.

- نمی شود در خلأ تصمیم گرفت. ممکن است در شرایطی یک چهره خاص صلاحیتش بیشتر باشد اما شخصی هم باشد که مردم خدماتش را دیده اند و او را می شناسند و به او اقبال دارند. در اینجا ترجیحا نخبگان و خواص باید تا جایی که مسیر خلاف نیست، جلوی رأی عام نایستند. البته آنجا که مسیر خلاف اصول و شرع است تا پای شهادت هم می رویم اما در غیر این موارد همانطور که از امام (ره) یاد گرفتیم باید عمل کنیم. هیچ وقت امام (ره) جلوی آرای عمومی نمی ایستادند. خلاصه آقایانی که در آن جریان بودند بیشتر می دانند ملاک چه چیزی بود. نظر آیت الله مهدوی این بوده که دور یک محور جمع بشوند، اما حوادثی پیش آمد که دوستان، ساز خودشان را زدند و نغمه های دیگری نواختند که اتفاقی که فکر می شد به آن سمت حرکت می کنیم، نیفتاد. البته می گوییم الحمد لله علی کل حال. عسی أن تکرهوا شیئا و هو خیر لکم. البته حجت الاسلام روحانی هم در جلسه ای که با آیت الله مهدوی کنی از چند ماه پیش آمده بودند تاکید بر تعهدات الهی و اسلامی داشتند و امیدواریم خدای متعال این مسیر دیگری را که مقدر کرده است، همانی باشد که توفیقات نظام اسلامی و سعادت مردم عزیزمان در آن است.

حالا اگر افرادی احساس می کنند در برنامه های همراهی و وحدت کم لطفی کردند، بنشینند جبران کنند؛ با هم حرف بزنند و جلسه بگذارند، مطابق با قانون کار کنند و برای چهارسال آینده یا هشت سال آینده رییس جمهوری که احساس می کنند از نظر آنها اصلح است را با ساز و کار قانونی روی کار بیاورند.

در مورد زمان اعلام نفر واحد از ائتلاف سه نفره با حضرت آیت الله  مهدوی کنی صحبتی شده بود که مثلا پیش از ثبت نام باشد یا بعد از آن؟

- پس از بررسی های اولیه قرار بود که نفر واحد انتخاب بشود اما گفتند بعد از ثبت نام این فرد انتخاب شود. پاسخ داده شد تعدد کاندیداها توجه اقشار را معطوف به چند نفر می کند و کار سخت می شود؛ اعلام کردند که خیر. بعد گفتند تبلیغات شروع بشود، تبلیغات کردند و گفتیم اینطور متفرق می شوید و بعد گفتند که مناظرات  انجام بشود و عملا آن چیزی که باید اتفاق می افتاد، حاصل نشد. بعد هم ما به شوخی گفتیم یک دفعه بیست و چهارم خردادماه کاندیدا معرفی کنید! گفتیم اینکه دوستان بخواهند تا آخرین لحظه با هم رقابت کنند، چه ائتلافی است؟ خلاصه اینکه به توصیه ها و سفارش ها هم توجه نکردند.

آیت الله به عنوان کسی که پیش او می آمدند صرفا شنوا بودند یا اینکه نکات صریحی می فرمودند و جمع بندی می کردند؟

- مشی ایشان اینطور است که افراد نظراتشان را اعلام می کنند، مطالبشان را می گویند و حاج آقا اعمال قدرت نمی کنند ولی مهم ترین نکته ایشان این بود که می گفتند به عهدی که میان خودتان بستید وفادار باشید؛ البته گاهی که برای فیصله دادن لازم است، نکته ای بگویند این کار را می کردند اما این بار دوستان این را هم مورد توجه قرار  ندادند. خیلی ها گفتند چرا ایشان فصل الخطاب نشدند! پاسخ این است؛ ایشان تلاش کردند که امر وحدت محقق بشود و هیاهو هم نکردند، اما متأسفانه بعضی آقایان به توصیه ها عمل نکردند.

نکته ای از آیت الله مهدوی در مورد آقای جلیلی منتشر شد که "ایشان جوان خوبی است اما اینکه به درد ریاست جمهوری می خورد یا نه، بحث دیگری است" و پس از این مطلب، ایشان لزوم داشتن شرح صدر را برای رییس جمهور مطرح کردند. برخی رسانه ها مطلب فوق را تکذیب کردند. نظر شما چیست؟

-قضیه از این قرار بوده که طبق روال همیشه، بعد از درس اخلاق، دانشجویان می آیند و دور استاد جمع می شوند و گاهی خصوصی سوال می پرسند. متأسفانه یکی از دانشجویان بی تقوایی کرده و بدون اجازه صدای ایشان را ضبط کرده بوده و مطلب اینطور منتشر شد. ولی ما نمی توانیم دروغ بگوییم و تأیید و تکذیب کنیم. ایشان اصلا اجازه نمی دهند که کسی در آرای ایشان نفوذ داشته باشد.

پس نگاه ایشان به آن کاندیدا با همان الفاظ بود که منتشر شده بود؟

- ظاهرا اینطور است. بالأخره ایشان اگر چیزی می گویند نظرشان است. البته از انطرف هم طرفدارانشان می گفتند ایشان، کاندیدای دانشگاه امام صادق (ع) و بیت است ولی هیچگاه، حتی افراد درجه دو و سه شان این مطالب را تکذیب نکردند چنان که آگاهی عمومی ایجاد شود. بالاخره این هم از تلخ و شیرین های این انتخابات بود.

در مورد آقای جلیلی اگر آیت الله از حضور ایشان زودتر در عرصه انتخابات مطلع می شدند، می توانستند استقبال هم  از ایشان هم داشته باشند؟

- نظر شخصی ام را عرض می کنم؛ آیت الله مهدوی کنی در اصولگرایی شیخوخیت دارند و این مسئله از نظر سوابقی است که در طول دوران مبارزات و بعد از انقلاب داشته اند.  ما شاهدیم به خاطر همین وزانت و سابقه حتی حجت الاسلام روحانی که در جریان اصولگرایی تعریف نمی شدند و حتی آقای عارف که به عنوان نماینده اصلاح طلبان کاندیدا شده بودند، از چند ماه پیش آمدند و استشاره و احترام کردند. اما بعضی دوستان حتی شده برای حفظ ظاهر هم این کار را نکردند و یک دفعه تصمیم گرفتند و وارد صحنه انتخابات شدند. به هر حال ما که اعتراض نکردیم که چرا کاندیدا شدید ولی آنها هم نباید اعتراض کنند، چرا حمایت نکردید!

در رابطه با آغاز به کار  ائتلاف 1+2 ، آیا آقای ولایتی مبدع بودند یا برخی اصولگرایان تحول خواه تصمیم بر شکل گیری ائتلاف گرفتند؟

- ببینید اینها مثل تاریخ انقلاب می ماند. شما تاریخ انقلاب را هم که می خوانید برای تظاهرات 15 خرداد و تظاهرات قم یکی می گوید از طرف کوچه عشقعلی شروع شد دیگری می گوید که از کوچه پنجعلی بود یکی می گوید از مدرسه فیضیه شروع شد و بعضی می گویند کار حجتیه ای ها بود و کسی هم دروغ نمی گوید، ممکن است فکرهایی در ذهن افرادی بوده که از سر دلسوزی پیشنهاداتی دادند و ما چون دوستان را صادق می دانیم هیچ کدام را تکذیب نمی‌کنیم.

آیا این مطلب که از طرف دفتر آیت الله مهدوی در روزهای پایانی تماس می گرفتند و آقای ولایتی امتناع می کردند، درست است؟

- بله همینطور است.

خودشان امتناع می کردند یا رابط به آقای ولایتی انتقال نمی داده است که ایشان امتناع از صحبت داشتند و اینکه آیا به شکل تلفنی بوده است یا نامه؟

- آیت الله برای اینکه نظر خاتمه دهنده را ارائه بدهند، چند بار تماس گرفته بودند و به ناچار نامه هم نوشتند اما آقای ولایتی توصیه ها را نپذیرفتند. من حتی خودم هم صحبت کردم اما آقایان قطع کردند و بعد به پیغام ها و تماس‌های ما هم جواب ندادند. اما اینکه چه چیزی باعث شد ایشان امتناع کنند باید خودشان پاسخ بدهند. حالا اطرافیان یا مشاوران تأثیر داشتند من اطلاعی ندارم.

آیا این رفتار با اینکه نظر جامعتین را فصل الخطاب می دانستند در تناقض نبود؟

- حالا دیگر نمی دانم. آقایان نسبت به شخص آیت الله مهدوی کنی حتی گفته بودند: "هرچی شما بفرمایید"، یعنی اینطور هم اعلام تبعیت و پیروی کرده بودند.

در محافل خصوصی و از برخی بزرگان شنیدیم که مقام معظم رهبری فرموده اند اگر دنبال وحدت هستید بروید حول محور آیت الله مهدوی کنی. شما این نقل قول را تایید می کنید؟

- بنده از حضرت آقا خرج نمی کنم. چون موضوع به رهبری مربوط هست صحبتی نمی کنم.

برخی منتقدانی که به ظاهر حوادث توجه می‌کنند مسائلی را پیش از انتخابات مطرح کردند مبنی بر اینکه چون آقای قالیباف در امور مربوط به دانشگاه امام صادق (ع) مشارکت داشته است، از این جهت مورد حمایت آیت الله مهدوی کنی قرار گرفته است. نظر شما در این رابطه چیست؟

- متاسفانه گاهی بعضی ها کم تقوایی می کنند. این حرف واقعیت ندارد. حالا شهرداری در درون ضوابط و مقررات خودش یک سری خدماتی به نهادها و دستگاه ها ارائه می دهد. اینکه مثلا دولت از یک سری پژوهشهای دانشگاهی حمایت می کند باید دانشگاه برچسب دولتی بودن بخورد؟! وقتی نهادها طبق ضوابط از یک فعالیت حمایت کنند، این چه اشکالی دارد؟ به غیر از سوله ورزشی، شهرداری برای دانشگاه کاری انجام داده است؟!

شهرداری تهران برای سایر دانشگاه بالاتر از این اقدامات را انجام داده است. ساخت سردر دانشگاه تربیت مدرس و کمک به ساخت و تجهیز ساختمان های مختلف در دانشگاه تهران و ... از جمله اقدامات شهرداری بوده است. ما الان برای توسعه ساختمان مدرسه امام صادق (ع) وابسته به دانشگاه باید 400 یا 500 میلیون تومان هزینه عوارض شهرداری پرداخت کنیم که این مسئله از کمک آنها به دانشگاه بیشتر است. ما مرد هستیم می گوییم آنها این را ساخته اند و تشکر هم می کنیم ولی تأکید داریم از کمک های قانونی و دارای ضوابط به دانشگاه ها بوده است.

آیت الله یزدی به صورت معمول نظر جامعه مدرسین را به نظر جامعه روحانیت موکول کرده بودند اما شاهد بودیم ایشان در بیانیه ای اعلام کردند نظر جامعه مدرسین به سوی دکتر ولایتی معطوف شد. چگونه این اتفاق افتاد؟

- از آقای پورمحمدی سوال کنید. بنده اطلاعی ندارم از اینکه چرا بین جامعه مدرسین و جامعه روحانیت اختلاف افتاد و اکثریتی حاصل نشد.

در سایت جامعه روحانیت مبارز هم بیانیه برخی استانها در حمایت از آقای ولایتی منتشر شد. این مسئله چگونه صورت گرفت.

- از آقای پورمحمدی سوال کنید.

نامه تبریک آیت الله مهدوی کنی به حجت الاسلام روحانی و نام بردن از ایشان به عنوان عضو جامعه روحانیت را چگونه تفسیر می کنید. اگر صحبتی در مورد آن نامه دارید بفرمایید.

- حضرت آیت الله، نامه را شخصی نوشتند و از طرف جامعه روحانیت نبود. یک عالم و بزرگوار و یک روحانی  که در سیاست و اجتماع و تبلیغ حضور دارد باید نقش ایفا بکند و باید نقش برجسته داشته باشد.

ایشان بعد از تبریک و خیر خواهی و تأیید در ادامه البته به امر به معروف و نهی از منکرش هم پایبند است. رفتار ایشان طوری نیست که به گونه ای برخود کنند که دوستیشان ایشان را از وظیفه باز دارد و نه عکس آن. رفتار طوری هست که امر به معروف و نهی از منکر را به عنوان اصل نظارت اجتماعی ادامه خواهند داد.

به عنوان آخرین سوال،  شما چه پیشنهادی برای اردوگاه اصولگرایی دارید؟

- در این شرایط هیچ نیازی بیش از همدلی نیست و هیچ ضرورتی بیشتر از دعا و توجه به خدای متعال نیست. باید دعا و استعانت از خدای متعال داشته باشیم و ان شاء الله کاری کنیم که با شکستن تحریم ها و شکوفایی استعدادها، دوستان جمهوری اسلامی امیدوار و دشمنان ناامید بشوند. ما می خواستیم مشکلات را در یک دولت اصولگرا حل بکنیم حالا که بنا شد خدا به دست حجت الاسلام روحانی این کار را بکند، چه اشکال دارد؟ واقعا با صمیمیت و خیرخواهی و با همدلی واقعی تحت زعامت رهبر انقلاب با دعا و توجه دست به سوی آستان صاحب مان (عج) ببریم و پیش بتازیم که ان شاء الله آینده از آن ماست.