رئيس جامعه مدرسين حوزه علميه قم گفت: شيوه حكومت ولايت فقيه در دنيا هنوز آنگونه كه بايد شناخته نشده است.‌فقيه جامع‌الشرايط به نيابت از امام زمان (عج) ولايت دارد.

 

به گزارش مركز خبر حوزه، آيت‌الله محمد يزدي در جمع دانشجويان كشورهاي هند، پاكستان، كانادا، انگليس و تانزانيا به شيوه تشكيل حكومت اسلامي اشاره كرد و گفت: نظام جمهوري اسلامي ايران نظام خاصي است كه از متن قرآن كريم، سنت پيامبر اكرم (ص) و فرموده‌هاي ائمه اطهار (ع) و از مجموعه آيات و روايات و فتواي اعلام در طول تاريخ غيبت كبري برگرفته شده و بعد از حكومت حضرت علي (ع) نمونه نداشته است.

 

وي تنها حاكم انسان را خداوند بيان كرد و افزود: حاكميت خداوند بر انسان‌ها از طريق انبيا‌ الهي منتقل مي‌شود و آنان حاكميت الهي را اعمال مي‌كنند.

 

نايب رئيس مجلس خبرگان رهبري با طرح اين سئوال آيا دستورات حكومتي پيامبر در مكه شروع شد يا مدينه، خاطرنشان كرد: دستور پيامبر (ص) به مسلمانان براي هجرت به حبشه يك دستور حكومتي بود و آن حضرت، حاكميت خود را تا روزهاي آخر اعمال مي‌كردند.

 

وي ابراز داشت: از نظر ما حق حكومت و حاكميت پيامبر (ص)، از طرف خداوند است كه بعد از خودشان اميرالمومنين (ع) را به عنوان حاكم مسلمين منصوب كردند.

 

آيت‌الله يزدي ادامه داد: تكليف مومنين در غيبت كبري مشخص شده و آن رجوع به امر فقهاي عظام و جامع‌الشرايط است كه در روايات و توقيعات حضرت ولي‌عصر (عج) بيان شده است.

 

وي تصريح كرد: در زمان غيبت، اداره حكومت از ائمه(ع) به فقهاي جامع‌الشرايط به شكل نيابت منتقل شده است.

 

عضو فقهاي شوراي نگهبان بيان داشت: فقيه جامع‌الشرايط به نيابت از امام زمان (عج) ولايت دارد تا نظام اسلامي را در چارچوب احكام اسلامي نه مطابق نظر شخصي خود اداره كند.

 

وي گفت: فقهاي جامع‌الشرايط در طول غيبت كبري و همچنين در زمان ما متعدد بوده‌اند اما هر كدام از آنها كه داراي مديريت و تدبير بيشتري بوده براي اداره حكومت برگزيده مي‌شده است.

 

دبير شوراي عالي حوزه‌‌هاي علميه افزود: در راس نظام جمهوري اسلامي ايران فقيه جامع‌الشرايط حضور دارد كه هماهنگ‌كننده قواي سه‌‌گانه در كشور است و اين حكومت آن طور كه بايد در دنيا شناخته نشده است.

 

وي بيان داشت: بنيانگذار جمهوري اسلامي و مقام معظم رهبري بارها فرمودند اين نظام خود به خود در دنيا صادر خواهد شد و فطرت مسلمان‌ها به حاكميت خدا تن خواهند داد.