اسماعیل کوثری نماینده مردم تهران در مجلس و عضو کمیسیون امنیت ملی در سخنانی در همایش "دلواپسیم" گفت: ما مذاکرات را هیچ وقت قطع نمی‌کنیم. ما هم منطق داریم و هم این است که فعالیت‌های ما در چارچوب ان‌پی‌تی و هیچ تخلفی در این چارچوب صورت نمی‌گیرد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما» ؛نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: ما براساس مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی حرکت کرده‌ایم و حرفمان این است که برای منافع ملی خودمان باید از این حق خودمان دفاع کنیم.

کوثری تاکید کرد: این مسئله در اصل یک نبرد است. ما در نبرد 8 ساله خودمان نشان دادیم که شکستن حصر آبادان با فرمان امام نیز برای منافع ملی بوده است. رزمندگان ما در دوران دفاع مقدس در نهایت نگذاشتند که یک وجب از خاک کشور در اختیار دشمن قرار گیرد.

وی افزود: بحث هسته‌ای هدف منافع ملی ماست. ما چیزی بیشتر از آن نمی‌خواهیم.

کوثری در ادامه اظهار داشت: ما قانون را در چارچوب ‌ان‌پی‌تی قبول داریم و براساس نوشته‌های آنها آن را قبول می‌کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی افزود: ما در سال 1373 درخواست اورانیوم غنی‌شده 20 درصد را برای راکتور تهران درخواست دادیم و آژانس هم آن را ابلاغ کرد. چطور است که در 4 سال پیش وقتی دوباره این مقدار اورانیوم 20 درصد را خواستیم، به ما ندادند؟

کوثری ادامه داد: ما توانستیم به اورانیوم غنی شده 20 درصد دست یابیم، اما آنها باورشان نمی‌شد.

وی تصریح کرد: اگر تعلیق 20 درصد را قبول کرده‌ایم، حداقل بانک مرکزی باید از تحریم درمی‌آمد و صادرات نفت نیز آزاد می‌شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی در ادامه افزود: ما در جلسه‌ای که 15 روز پیش در مجلس با مسئولین بانک مرکزی داشتیم متوجه شدیم که تا 15 روز پیش یک دلار هم نتوانسته‌ایم از پول‌های بلوکه شده نفتی را برداشت کنیم.

کوثری با بیان اینکه ما معتقدیم با توافقی که انجام شده به منافع ملی ما خدشه وارد شده است گفت:‌تیم مذاکره کننده باید در توافق نهایی هوشیار باشد.