شرکت صهيونيستي که قراراست در بخش راه سازي جمهوري آذربايجان فعاليت کند، سوابق بسيار سياه جاسوسي ، اقدامات تروريستي و فعاليتهاي نظامي محرمانه درکشورهاي مختلف دارد و ما ترديدي نداريم که اين شرکت در قالب فعاليت عمراني ، ماموريتهاي ويژه موساد را در کشور ما اجرا خواهد کرد. . .

برملا شدن جاسوسي رژيم صهيونيستي در جمهوري آذربايجان و حضور عوامل موساد ، در قالب مديران و کارکنان شرکت هاي مالي ، نظامي،خدماتي، وعمراني، واکنش و اعتراض برخي از رسانه ها و احزاب سياسي اين کشور را در پی داشته است.
بنا به گزارش واصله در چند ماه گذشته روزنامه ها و پايگاه هاي خبري جمهوري آذربايجان با چاپ اخبار محرمانه و تحليل هاي مختلف ، بارها درباره گسترش فعاليت هاي جاسوسي رژيم صهيونيستي در اين کشور هشدار داده اند.

هفته گذشته در پي انتشار خبرامضاي قرارداد راه سازي مهمي بين دولت جمهوري آذربايجان و يک شرکت به ظاهر عمراني رژيم صهيونيستي، برخي از رسانه هاي آذري با انتشار سوابق اين شرکت ، آن را وابسته به شبکه جاسوسي رژيم صهيونيستي موساد معرفي کردند. بر اساس این قراردادها كه با بانك های« ام بی ان پی پاری‌باس» فرانسه، «لیومی لسراییل بی ام» و بانك « هاپوآلیم بی ام» اسراییل به امضا رسیده، وزارت حمل و نقل آذربایجان 270 میلیون دلار اعتبار از همین موسسات مالی دریافت خواهد كرد.

بنا بر این گزارش 70 درصد این مبلغ از سوی بانك فرانسوی و 30 درصد بقیه این مبلغ بطور مساوی از سوی دو بانك اسراییلی پرداخت خواهد شد. این اعتبارات برای اجرای طرح بازسازی 156 كیلومتر از جاده شاماخی ـ یئولاخ و احداث پل‌های جدیدی در همین جاده در نظر گرفته شده است. طبق این قرارداد شركت اسراییلی «شاری اریسونز هاوسینگ اند كانستروكشن»( شركت شیكون و بینویی) به عنوان پیمانكار طرح مزبور انتخاب شده است.

دفتر مركزی شركت مذكور كه در اسراییل مستقر است، چند روز پیش با انتشار اطلاعیه‌ای در رابطه با این قرارداد اعلام كرده است كه شركت « شولل بوهن اینترناشنال» كه از شعبات آن است پیمانكار این طرح زیرساختی در آذربایجان است. در این اطلاعیه ارزش كلی طرح مزبور 340 میلیون دلار و مدت اجرای طرح نیز 3 سال عنوان شده و اعلام گردیده كه این بزرگترین قرارداد منعقده از سوی یك شركت اسراییلی با آذربایجان است.
سفارت اسراییل در آذربایجان نیز این قرارداد را « تاریخی» نامیده و اعلام كرده است كه دولت اسراییل از نفوذ خود برای اختصاص اعتبار از سوی بانك اسراییلی برای جاده سازی در آذربایجان استفاده كرده است. سفارت اسراییل همچنین قرارداد مزبور را نشان دهنده اعتماد اسراییل به اقتصاد آذربایجان تعبیر كرده است.

این نخستین باری است كه بانك های اسراییلی به آذربایجان اعتبار اختصاص می‌دهند و قراردادی برای اجرای چنین طرح بزرگی در این كشور منعقد می‌كنند. اغلب شركت های اسراییلی فعال در خارج از مرز های این رژیم با سرویس جاسوسی موساد مرتبطند. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد شركت اسراییلی « شولل بوهن اینترناشنال» كه 340 میلیون دلار در یك طرح زیرساختاری در آذربایجان سرمایه‌گذاری كرده است نیز به نحوی با سازمان موساد در ارتباط است.

بر اساس اطلاعات مربوط به این شركت در ویكیپدیا، شركت مذكور تحت عنوان « باتز» در سال 1921 میلادی توسط ژنرال هیستادروت تاسیس و سپس به «شولل بوهن» تغییر نام داده است.
احداث پایگاه های نظامی، مراكز مخفی و ساختمانهای استراتژیك برای ارتش اسراییل نیز توسط همین شركت انجام شده است. این شركت در سال 1989 شركت دیگری بنام « هاوسینگ اند كانستروكشن» خریده است.

در سال 1996 شركت شولل بوهن و امور ساختمان سازی «هاوسینگ اند كانستروكشن» زیر نظر هلدینگ «شری آریسونز اند كانستروكشن» قرار گرفته و به زیر مجموعه این شركت تبدیل شده است.
شولل بوهن بین دهه‌های 60 و 70 قرن بیستم در برخی از كشورهای آفریقایی جلب عملیات مخفی شده كه توسط موساد سازماندهی شده بودند. این شركت در نقش بسیار حساسی در اجرای طرح بی نظیر «انتبه»ی موساد برای آزاد كردن هواپیمای مسافری ربوده شده‌ی اسراییل در سال 1976 میلادی بازی كرده است. همین شركت سپس در اجرای نقشه موساد برای ربودن اوماری دوكون وزیر سابق ترابری نیجریه در سال 1984 در لندن نیز ایفای نقش كرده است.

اطلاعات جالب دیگری در مورد شركت شولل بوهن وجود دارد. این شركت عملیات احداث پایگاه اینجرلیك در تركیه و سایر پایگاههای ناتو را نیز عهده دار بوده و برای ارتش آمریكا نیز پایگاه نظامی ساخته است. تردیدی وجود ندارد چنانچه این شركت تحت نظارت و كنترل سرویس‌های جاسوسی اسراییل نبود، احداث چنین ساختمانهای استراتژیكی به ان محول نمی‌شد.

مطبوعات اسراییلی نیز پیشتر نوشته بودند شركتها و كارفرمایان اسراییلی كه در آسیای میانه و حوزه خزر فعالیت می‌كنند، در داخل شبكه موساد قرار دارند. سرویس های اسراییلی برای محكم كردن جای پای خود در مناطق استراتژیك هم‌مرز با ایران، شركتهای زیر مجموعه خود را برای فعالیت در طرح‌های بسیاری از جمله طرح‌های نفتی و گازی تشویق می‌كنند. شاید ضیا محمداف هنگام انعقاد قرارداد مزبور اطلاعی در مورد ارتباطات شركای جدید خود نداشته است. ولی به نظر می‌رسد كه اسراییل اخیرا در برقراری همكاری‌های تجاری با آذربایجان، شركتهای معمولی خود را انتخاب نمی‌كند.

جاويد جبارلي نويسنده آذري با تاکيد براينکه شرکت هاي وابسته به رژيم صهيونيستي ،صرفا براي انجام ماموريتهاي جاسوسي و زير نظرگرفتن تحولات عرصه هاي مختلف جمهوري آذربايجان وارد اين کشور مي شوند افزود: شرکت صهيونيستي که قراراست در بخش راه سازي جمهوري آذربايجان فعاليت کند، سوابق بسيار سياه جاسوسي ، اقدامات تروريستي و فعاليتهاي نظامي محرمانه درکشورهاي مختلف دارد و ما ترديدي نداريم که اين شرکت در قالب فعاليت عمراني ، ماموريتهاي ويژه موساد را در کشور ما اجرا خواهد کرد.

عاکف حيدرلي روزنامه نگار با اشاره به اينکه از بعد استقلال جمهوري آذربايجان تاکنون رژيم صهيونيستي با استفاده از هر ابزار ممکن درصدد جاسوسي و نفوذ در جمهوري آذربايجان است افزود:چند ماه قبل فاش شد که زني با مليت اروپايي که سالها براي رژيم صهيونيستي در کشور هاي مختلف از جمله لبنان جاسوسي کرده، چند سالي به عنوان مدير يکي از شبکه هاي مهم تلفن همراه جمهوري آذربايجان فعاليت کرده و پس از فاش شدن هويت اصلي اش بدون هيچ دردسري باکو را ترک کرده است.

واقف عبدالله اف فعال سياسي ، رخنه در مراکز حساس سياسي ، اقتصادي، ارتباطاتي و فرهنگي جمهوري اذربايجان را ماموريت اصلي ماموران موساد دانست و گفت :آنها براي نيل به اين مقصود از شهروندان ديگر کشورها، به ويژه کشورهاي اروپايي استفاده مي کنند.

تابستان گذشته مسئولان امنيتي رژيم صهيونيستي از جمهوري آذربايجان خواستند تا دفتري اطلاعاتي و امنيتي در فرودگاه بين المللي باکو ايجاد کند ، اختلاف بر سراين موضوع تا مرز تعطيلي پروازهاي باکو ، تل آويوو پيش رفت.

المار صمد اف تحليلگر سياسي معتقد است، رژيم صهيونيستي مي خواست با مجبور کردن جمهوري آذربايجان به ايجاد اين دفتر جاسوسي ، ورود وخروج اتباع آذري وديگر کشورها را در فرودگاه باکو زير نظر بگيرد.
مدتي پيش رسانه هاي آذري با انتشار مطالبي مدعي شدند نهاد رياست جمهوري آذربايجان با امضاي قراردادي رسمي حفاظت از جان رييس جمهورآذربايجان در سفرهاي خارجي را به موساد سپرده است،به رغم سوالات ايجاد شده دراين زمينه ، دولت آذربايجان تاکنون دراين باره سکوت کرده است.

اما دراين حال برخي از فعالان سياسي از رخنه گسترده جاسوسان رژيم صهيونيستي در مراکزدانشگاهي ، رسانه اي و فرهنگي جمهوري آذربايجان خبرمي دهند. مايس گل علي اف رئيس حزب سبزهاي جمهوري آذربايجان مي گويد: صهيونيستها ، نقشي اساسي در راه اندازي شبکه هاي تلويزيوني و پايگاههاي اينترنتي مبتذل و مستهجن در جمهوري آذربايجان دارند،آنها مدارس ويژه اي را قانوني و يا محرمانه راه اندازي کرده اند وبا نفوذ گسترده در دانشگاهها ، قصد جذب جوانان آذري وتخريب باورهاي ديني واعتقادي آنان را دارند.
خريد گسترده زمين در برخي از مناطق جمهوري آذربايجان از ديگراقدامات مشکوک صهيونيستهاست.
الچين مناف اف فعال سياسي مي گويد: صهيونستها چند سالي است که به عناوين و واسطه هاي مختلف، در برخي از شهرستانهاي جمهوري آذربايجان به ويژه شهرستان قبا در شمال اين کشور در سطح گسترده اي زمين خريداري کرده اند.

برخي از احزاب سياسي جمهوري آذربايجان به گسترش دامنه نفوذ صهيونيستها در اين کشور هشدار مي دهند.

ال دنيز قلي اف رئيس حزب روشنفکران جمهوري آذربايجان با تاکيد برلزوم شناسايي و اخراج عوامل رژيم صهيونيستي از اين کشور معتقد است: استمرار حضور و نفوذ ماموران و جاسوسان رژيم صهيونيستي در جمهوري آذربايجان علاوه بر خطرهاي داخلي ، بدون ترديد باعث ايجاد بدبيني درکشورهاي همسايه مي شود.
محسن صمد اف رئيس حزب اسلام هم با تاکيد بر اينکه رژيم صهيونيستي توطئه پيچيده اي را در جمهوري آذربايجان دنبال مي کند گفت: تخريب ارزشها و باورهاي ديني ، معنوي، ملي و فرهنگي در بين مردم جمهوري آذربايجان به ويژه نسل جوان ، اطلاع گيري از تحولات عرصه هاي مختلف اين کشور و اختلاف افکني در بين مردم و گروههاي سياسي، غارت منابع نفتي ، گازي و زير زميني ؛ و دروغ پردازي و تهديد تراشي واهي براي جمهوري آذربايجان از مهم ترين طرحهاي رژيم صهيونيستي دراين کشوراست.
جمهوري آذربايجان اکنون به يکي از مهم ترين کشورهاي تامين کننده انرژي رژيم صهيونيستي تبديل شده است.

سفير رژيم صهيونيستي در باکو چند روز قبل فاش کرد جمهوري آذربايجان در سال گذشته ميلادي دهها ميليون بشکه نفت خام به ارزش بيش از 4ميليارد دلار به فلسطين اشغالي صادر کرده است.

گفتنی است در سال های اخیر اسرائیل تلاشهای زیادی را برای حضور در قفقاز بالاخص جمهوری آذربایجان می کند و سفر مقامات ارشد آن رژیم به باکو در سال گذشته میلادی و امضاء قراردادهای مهم بین دو طرف و سفر نهم فوریه 2010 لیبرمن وزیر امورخارجه اسرائیل به باکو مبین این مطلب است . این در حالی است که مردم مسلمان جمهوری آذربایجان با اشاره به جنایات صهیونیستها در نوار غزه و ... به شدت با گسترش و سفر مقامات صهیونیستی به کشورشان مخالفت می کنند اما دولتمردان جمهوری آذربایجان بدون توجه به خواست و اراده ملی به شدت از گسترش مناسبات خود با اسرائیل حمایت و ارتباط وسیع با لابی های صهیونیستی را پلی برای افزایش روابط با غرب قلمداد می کنند.