حضرت آيت‌الله خامنه‌اي فرمودند: آمريكا تلاش دارد تا با منحرف‌كردن حركت مردم مصر و قانع كردن آنها به برخي دستاوردهاي جزئي، مردم را به خانه‌هايشان بازگرداند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي فرمودند: آمريكا تلاش دارد تا با منحرف‌كردن حركت مردم مصر و قانع كردن آنها به برخي دستاوردهاي جزئي، مردم را به خانه‌هايشان بازگرداند ولي بعيد است چنين ترفندهايي در مقابل مردمي كه بيدار شده و قدرت و توان تأثيرگذاري خود را متوجه شده است، به نتيجه برسد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر انقلاب اسلامي امروز (چهارشنبه) در ديدار پرشور هزاران نفر از مردم آذربايجان با اشاره به حركت رو به گسترش بيداري اسلامي در دنياي اسلام، آن را ثمره شيرين مقاومت و ايستادگي ملت عظيم ايران در 33 سال گذشته دانستند و تأكيد كردند: امروز به بركت ايمان و اسلام، صلابت، عزت، پيشرفت و تأثيرگذاري ايران اسلامي، بيش از هر زمان ديگر درخشان‌تر و عزم ملت براي رسيدن به اوج قله عظمت مصمم‌تر است.

در اين ديدار كه در آستانه سالروز قيام تاريخي مردم تبريز در 29 بهمن سال 56 انجام شد، رهبر معظم انقلاب اسلامي با تجليل از ايمان، اخلاص، پايمردي و بصيرت مثال زدني مردم آذربايجان در طول تاريخ به‏ويژه در مقاطع مختلف نهضت اسلامي و انقلاب اسلامي ايران، افزودند: مهمترين ويژگي حركت مردم تبريز در 29 بهمن سال 56 الگو شدن آن براي حركت‌هاي بعدي ملت ايران بود و اگر قيام 29 بهمن 56 روي نمي‌داد، قيام 19 دي مردم قم به فراموشي سپرده و روند حركت ملت ايران در مسير نهضت اسلامي، متوقف مي‌شد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مهمترين ويژگي انقلاب اسلامي ايران را نيز الگو شدن آن براي ملت‌ها دانستند و خاطرنشان كردند: علت اصلي فشارهاي گوناگون به جمهوري اسلامي ايران از ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي تاكنون جلوگيري از الگو شدن حركت عظيم ملت ايران بوده است.

ايشان با اشاره به تحريم‌هاي اقتصادي، ترور دانشمندان برجسته علمي و اتهام زني‌هاي گوناگون در زمينه حقوق بشر، تأكيد كردند: همه فشارها و تبليغات براي اين است كه حركت ملت ايران را متوقف كنند و موجب رويگرداني افكار عمومي منطقه و جهان از جمهوري اسلامي ايران شوند، اما به‎خلاف خواسته سلطه‌گران، ايران اسلامي روزبه‎روز قوي‌تر و پيشرفته‌تر شده است.

رهبر معظم انقلاب اسلامي افزودند: هشت سال دفاع مقدس موجب شد سرداران جوان و شجاع ملت ايران امكان بروز بيابند و تحريم‌هاي اقتصادي و علمي نيز باعث شد استعدادها و توانايي‌هاي جوانان شكوفا شود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي مهمترين ويژگي مردم آذربايجان و تبريز را شور و شعور و عزم راسخ همراه با بصيرت دانستند و خاطرنشان كردند: اين ويژگي‌ها از جمله بصيرت همراه با قدرت تحليل بايد همچون 33 سال گذشته در نسل جوان و همچنين نسل‌هاي بعدي حفظ و تقويت شود.

ايشان تأكيد كردند: اگرچه جوان امروز امام(ره) و شهيد باكري‌ها را نديده و دوران سخت 8 سال دفاع مقدس را لمس نكرده است اما فكر، تشخيص و راه جوان امروز همان فكر و مسير سال‌هاي اول انقلاب اسلامي است.

رهبر معظم انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه بصيرت ايماني، شريان حياتي احياكننده فكرها و دل‌ها است، افزودند: اين بصيرت ايماني بايد همواره ادامه پيدا كند، همان‎گونه كه تاكنون ادامه داشته و تأثير خود را نيز در دنيا گذاشته است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي بيداري اسلامي مشهود كنوني را در منطقه متأثر از حركت ايماني و عزم راسخ ملت ايران دانستند و تأكيد كردند: قضاياي بسيار مهم مصر ناشي از حركت بيداري اسلامي و تحقير سال‌هاي متمادي ملت فهيم، كهن و صاحب تمدن مصر است.

ايشان شكل‌گيري حركت‌هاي عظيم اجتماعي را تدريجي و در طول ساليان متمادي اما بروز آنها را ناگهاني و دفعي دانستند و افزودند: ذلت و تحقيري كه حكومت مصر در طول سال‌هاي گذشته به دليل وابستگي به آمريكا و رژيم صهيونيستي بر مردم تحميل كرد، سرانجام ملت و جوانان مصر را به ستوه آورد و اين‌گونه به‎صورت ناگهاني بروز كرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامي، نقش جوانان مصري و ايمان و عزم راسخ آنها را در حركت عظيم مردم، تعيين كننده خواندند و خاطرنشان كردند: حركت مردم مصر با پيشتازي جوانان از مساجد و نمازهاي جمعه آغاز و سرانجام به يك حركت عمومي تبديل شد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي حضور مردم در صحنه را موجب ناكارآمد شدن ابزارهاي سياسي، نظامي و اقتصادي قدرتهاي زورگو دانستند و افزودند: آمريكايي‌ها مي‌توانند به دولت‌هاي بدون پشتوانه مردمي به راحتي زور بگويند و هرگاه هم كه به سردمداران آنها نياز نداشته باشند به آنها همچون "محمدرضا پهلوي و بن علي " بي‌محلي كنند اما هنگام حضور مردم در صحنه، در مقابل عزم راسخ آنها، نمي‌توانند كاري از پيش ببرند.

ايشان تأكيد كردند: اين اتفاق مهم امروز در مصر روي داده است. البته آمريكا تلاش دارد تا با منحرف‌كردن حركت مردم مصر و قانع كردن آنها به برخي دستاوردهاي جزئي، مردم را به خانه‌هايشان بازگرداند ولي بعيد است چنين ترفندهايي در مقابل مردمي كه بيدار شده و قدرت و توان تأثيرگذاري خود را متوجه شده است، به نتيجه برسد.

رهبر معظم انقلاب اسلامي عامل اصلي عزت و پيشرفت ملت ايران را ايمان و اسلام دانستند و خاطرنشان كردند: تقويت ايمان، همت جوانان و تلاش براي تحقق بيشتر دستورات اسلام در جامعه، زمينه ساز عزت و پيشرفت روزافزون و اصلاح زندگي مادي و معنوي خواهد شد.

در ابتداي اين ديدار آيت الله مجتهد شبستري نماينده ولي فقيه و امام جمعه تبريز در سخناني با گرامي‏داشت حماسه 29 بهمن مردم تبريز در سال 56 و نقش آفريني مردم آذربايجان در مقاطع مختلف انقلاب اسلامي به‏ويژه 8 دي سال 88 گفت: مردم آذربايجان به‎ويژه تبريز همواره بصيرت و ولايت‏مداري خود را نشان داده اند و در 22 بهمن امسال نيز همگام با اقيانوس عظيم ملت ايران، باشكوه‎تر از هر سال به ميدان آمدند.