روز سه شنبه 22 اردیبهشت 88 با دعوت بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصرالدین طوسی در جلسه ای برای مناظره با آقای تاج زاده شرکت کردم. از حدود یک هفته قبل در سایت های خبری و مطبوعات موضوع جلسه «اصلاح طلبی و اصول گرایی و نسبت آن با گفتمان انقلاب اسلامی» اعلام شده بود. جلسه با حواشی قبل و بعد آن حدود سه ساعت به طول انجامید. آقای تاج زاده از همان ابتدا اعلام کرد که قصد ندارد در موضوع جلسه صحبت کند و فقط برای نقد احمدی نژاد در جلسه حاضر شده ! 

 

با برگزاری جلسات مناظره موافقم و به نظرم باعث ارتقای سطح اطلاعات سیاسی جامعه و قضاوت عادلانه مخاطبان و نخبگان درباره برخی از شاخه های جریانات سیاسی کشور می شود. متن مکتوب این مناظره را خبرگزاری های مختلف بر خروجی های خود قرار داده اند که برخی از آنها جهت دار و ناقص است ولی کاملترین آن در این سایت قرار داده شده ، هر چند همین متن هم نتوانسته محتوای این مناظره را به شکل کامل پوشش دهد، بویژه که در برخی از این سایت ها عمدا بخش هایی از مناظره که مستنداتی از ترس و اعترافات اصلاح طلبان را بیان کرده ام، حذف شده . برای رفع این نقیصه فایل صوتی این مناظره هم در سایت قرار داده شده. یکی از دوستان حاشیه هایی هم برای جلسه مناظره نوشته که خواندن آن خالی از لطف نیست :

 

 

حاشیه هایی ازجلسه مناظره رسایی و تاج زاده در دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی

 

1 .  وقتی رسایی وارد سالن شد ، مستقیما به سراغ تاج زاده رفت و با او روبوسی کرد. این اقدام با تشویق دانشجویان در سالن مواجه شد.

 

2 .  علاوه بر صندلی های سالن ، حاشیه ها و انتهای سالن از حضور پر رنگ دانشجویان حکایت می کرد.

 

3 .  مجری برنامه با اشاره به اطلاعات موجود در سایت شخصی رسایی به برخی از سوابق آن اشاره کرد و درباره تاج زاده گفت که در اینترنت غیر از اطلاعات عمومی مشهور از تاج زاده مانند معاون سیاسی امنیتی وزارت کشور و عضویت در چند حزب ، چیز دیگری نیافته .

 

4 .  مجری جلسه ابتدا از رسایی دعوت کرد تا به روی جایگاه برود که رسایی گفت : چرا فقط من ، روی پله ها جای حضور دو نفر هست !

 

5 .  مجری برنامه گفت که بر اساس حروف الفبا آقای تاج زاده برنامه را شروع می کنند که رسایی گفت علاوه بر این  امتیاز ، آقای تاج زاده سید هم هست و بر ما مقدم.

 

6 .   علی رغم اعلام موضوع برنامه مناظره ، تاج زاده اعلام کرد که فقط برای نقد احمدی نژاد به دانشگاه آمده و اصرار داشت که فقط در این باره سخن بگوید. رسایی هم در برابر اصرار تاج زاده گفت : ظاهرا ترک عادت موجب همان چیز است که می گویند!

 

7 .  وقتی تاج زاده گفت که هیچ تریبونی ندارد ، روزنامه هایشان توقیف شده و صدا و سیما هم به میل یک جناح کار می کند، رسایی گفت : وقتی مجری از عدم وجود سوابق ایشان گفت ، من از آقای تاج زاده پرسیدم مگر شما سایت شخصی ندارید؟ که ایشان گفت چرا ولی استفاده نمی شد متوقفش کردم . رسایی تاکیدکرد : من هم به ایشان گفتم روزنامه هایتان را مدعی هستید ما توقیف کردیم ، سایتتان را چرا خودتان بستید. (تاج زاده در این هنگام ادعای خود را عوض کرد که سایتم فیلتر شده !)

 

8 .  رسایی در چند نوبت ، بحث را وارد موضوع جلسه کرد و از تاج زاده سئوالاتی را پرسید ولی تاج زاده در نوبت خود به آنها جواب نداد و دائما با مسخره کردن شورای نگهبان سعی می کرد تا مسیر جلسه را منحرف کند.

 

9 .  دانشجویان در موارد مختلفی با دست زدن سخنان رسایی و تاج زاده را تایید می کردند.

 

10 .  پس از دو ساعت بحث ، وقتی مجری اعلام کرد که این دور آخر بحث است ، تاج زاده اصرار داشت که به بحث ادامه دهد ، در این جا رسایی اعلام کرد که وقتش را به تاج زاده بدهند و برای اتمام جلسه دیگر سخن نمی گوید و به همین دلیل تاج زاده بیشتر از رسایی سخن گفت که رسایی در آخر جلسه با اشاره به این موضوع گفت : زنده باد مخالف من یعنی این .

 

11 .  مجری جلسه که یکی از دانشجویان بسیجی بود ، چند بار توسط تاج زاده مورد استهزا قرار گرفت که رسایی به وی اعتراض کرد و این کار را اخلاقی ندانست.

 

12 .  در بخشی از مناظره تاج زاده با استناد به سخنان منسوب به آیت الله مهدوی کنی مبنی بر این که احمدی نژاد اقل الشرین است ، گفت : این سخن بیشتر ملامت شماست ، چون معنی آن این است که شما خیلی خیلی شر هستید! در قسمت دیگری تاج زاده گفت که اصولگرایان از ترس اصلاح طلبان به احمدی نژاد روی آورده اند که رسایی گفت : پس معلوم می شود شماها خیلی ترسناکید!

 

13 .  در چند جای بحث تاج زاده به موضوع مشایی و ثروت محصولی اشاره کرد که رسایی بدون دستپاچگی ضمن توضیحی درباره روند بررسی ثروت محصولی در مجلس گفت: هر چند هیچ کس نامشروع بودن آن را ثابت نکرده ولی اگر به همین دلیل که بهانه ها از شما گرفته شود ، احمدی نژاد گزینه دیگری معرفی می کرد بهتر بود. رسایی در برابر دفاع احمدی نژاد از مشایی مقاوتی نکرد و گفت : هر چند در دولت های دیگر مشایی ها بودند ، اما مشایی هم در دولت نهم ضررش بیش از سودش است.

 

14 .  تاج زاده دائما با تمسخر مسئولین نظام بویژه شورای نگهبان از پاسخ به استدلال های رسایی طفره می رفت و یکبار این کار را درباره مجری انجام داد که با واکنش رسایی مواجه شد و رسایی در قسمتی از مناظره به سابقه طراحی کودتای 18 تیر و تشکیل جلسات آن بر روی قایق در سد کرج (به منظور پنهان ماندن محتوای جلسه و فرار از شنود!) خبر داد که تاج زاده هیچ توضیحی در رد آن نداد.

 

فایل صوتی مناظره

 

منبع : سایت حمید رسایی ( نماینده مردم تهران در مجلس )