حجت‌الاسلام کاظم صدیقی امام جمعه موقت تهران در خطبه‌های امروز نماز جمعه پایتخت با اشاره به بیانات حکیمانه و سازنده رهبر معظم انقلاب در جمع رؤسای دانشگاه‌ها، اظهار داشت: عجب از ماست که با داشتن رهبری روشن ضمیر چرا در جا می‌زنیم؟ اقتصاد مقاومتی کی بناست عملی شود، مسئله خودکفایی و اعتماد به نفس و عزت نفسی که امام(ره) به ما آموخت و قطع امید از بیگانگان کی قرار است در کشور ما فرهنگ شود؟ کی بناست جهاد علمی و عملی را انجام دهیم؟

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ وی افزود: باید دانشگاه‌ها را از این رکود به یک جهش علمی و بالندگی سوق دهیم، دانشگاه‌ها باید درباره علوم‌شان جهت‌گیری داشته باشند. آرزویمان این بود که دانشگاه‌های ما رنگ قرآن بگیرد و اسلامی باشد. باید در کلاس‌های درس رنگ خدا وجود داشته باشد، دانشگاه اسلامی به این معنا نبود که بروند طلبه شوند و عمامه سرشان بگذارند. به این معناست که دانشجویان خدا محور و دین محور شوند.

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: قدم اول مسئله فرهنگ در دانشگاه‌هاست، در دانشگاه‌های نظام ولایی و قرآنی باید دین حرف اول را بزند، تشکیل اردوهای مختلط در دانشگاه‌ها کار فرهنگی است؟ این فرهنگ شیطانی و آمریکایی است، با این اقدامات در آخرت چه خواهیم کرد، این جوانان امانت‌های الهی در دامان شما هستند، با این جوانان چه کار می‌کنید باید دانشگاه‌های ما خواندن نماز شب را در جوانان جا بیاندازند.

وی ادامه داد: چند درصد دانشجویان ما در نمازهای جماعت شرکت می‌کنند؟ چند درصد اساتید ما در مساجد دانشگاه‌ها حضور می‌یابند؟ چقدر در دانشگاه‌های ما روی مسئله ولایت فقیه کار کردند؟ باید روی این موارد در دانشگاه‌ها فرهنگسازی شود، انقلاب اسلامی ایران انقلاب خونین شهیدان و نایب امام زمان(عج) است، دانشگاه‌های ما باید در تراز اسلام و قرآن باشد.

حجت‌الاسلام صدیقی با اشاره به اهمیت مسئله پژوهش‌محوری در دانشگاه‌ها، یادآور شد: در بعضی از دانشگاه‌ها فقط روی مسائل سطحی کار می‌کنند تا نمره بیاورند، باید رشته‌های دانشگاهی با نیازهای کشور انطباق داشته باشد. بسیاری از جوانان تحصیلکرده ما امروز بیکارند. این جوانان فارغ التحصیل کار بلد نیستند یعنی طوری در دانشگاه‌ها تربیت نشدند که کار بلد باشند. چقدر در کشور ما برای تعیین رشته‌های دانشگاهی نیازسنجی شده است.

وی با بیان اینکه باید در رشته‌های دانشگاهی اولویت‌های کشور رعایت شود، گفت: اقتصاد مقاومتی نسخه شفابخشی است که رهبر معظم انقلاب بارها روی اجرای آن تاکید فرمودند، اقتصاد مقاومتی موجب قطع وابستگی کشور به بیگانگان می‌شود، اقتصاد مقاومتی درون‌زا و عدالت‌محور است. در اقتصاد لیبرالی عده‌ای توانمند می‌شوند اما در اقتصاد مقاومتی عدالت در کشور رعایت می‌شود.

امام جمعه موقت تهران در ادامه سخنانش یادآور شد: اقتصاد مقاومتی عدالت محور است و به فکر پابرهنه‌ها و جنوب شهری‌هاست. به فکر کسانی است که الان هم فرزندانشان از حریم جمهوری اسلامی ایران دفاع می‌کنند، اگر دفاع و شهادت آنان نبود ما نمی‌توانستیم امروز در اینجا در نهایت امنیت نماز جمعه بخوانیم.

وی متذکر شد: مسئله دانشگاه کانون پرورش مدیران کشور است، اگر هر روز می‌بینید در گوشه‌ای از کشور ریخت و پاش‌های آنچنانی صورت می‌گیرد و پرونده‌های میلیاردی تشکیل می‌شود به دلیل گیر فرهنگی در دانشگاه‌هاست، اگر دانشگاه‌ها یک انقلاب تربیتی ، الهی، قرآنی، معنوی و فرهنگی اسلامی داشتند نباید امروز ما این نگرانی‌ها را نسبت به مردممان داشته باشیم.

صدیقی اضافه کرد: اگر مدیران ما مردمی هستند و خادمند، دیگر مشکلی در کشور به وجود نمی‌آید. اما متاسفانه ما مدیرانمان را برای خدمت تربیت نکردیم. ما فرهنگ علوی در را در کدام یک از اداراتمان می‌بینیم؟ گیر این موضوع کجاست؟ چه شده که امروز باید در بعضی از بخش‌های کشور با مشکلات جدی مواجه باشیم.

وی با اشاره به نگرانی رهبر معظم انقلاب درباره نفوذ دشمن به بهانه برجام،‌ تاکید کرد: باید پرسید چرا رهبر معظم انقلاب نگران نفوذ دشمن در مراکز تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی در کشور است؟ خلا این موارد در دانشگاه‌هاست. انسان‌های متکی به قرآن و خداوند هیچ وقت نگران آلوده شدن به گناه نیستند. ما دانشگاهی می‌خواهیم که افراد را به گونه‌ای تربیت کنند که از استکبار نفرت داشته باشند و دشمنان و مستکبران را حقیر بدانند که این موضوع نیازمند فرهنگسازی در کشور است.

حجت‌الاسلام صدیقی بر همین اساس با اشاره به مسئله سوریه گفت: به حمدلله پیش‌بینی رهبر عزیزمان درباره سوریه درست از آب درآمد، روزی عده‌ای نق می‌زدند و می‌گفتند ما به سوریه چه کار داریم، بعدها عده‌ای هم می‌گفتند که باید بشار اسد برود، اما رهبر معظم انقلاب در مسئله حمایت از سوریه و حفظ بشار اسد از ابتدا خط را نشان دادند و آدرس درست پیروزی را ارائه کردند و دیدید که مقاومت چه کرد و امروز عقب‌نشینی کردند و حتی برخی از کشورهای مرتجع که در این زمینه بسیار پافشاری داشتند امروز عقب‌نشینی کردند.

وی ادامه داد: ما در مسئله سوریه به چند نکته خیلی تاکید داریم اولین موضوع حفظ تمامیت ارضی سوریه است، دومین نکته مبارزه جدی با تروریست‌هاست باید این مبارزه آن قدر ادامه یابد که ریشه داعش، النصره و تکفیری‌ها هم در سوریه و هم در منطقه نابود شود و از بین برود.

خطیب موقت نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: مسئله دیگر موضوع عدم دخالت دولت‌های خارجی در سرنوشت سوریه است، ما مردم‌سالاری و آرای مردم را برای تعیین سرنوشت خودشان در هر کشوری محترم می‌دانیم و در کشور سوریه هم باید بدون دخالت بیگانگان بعد از آنکه این ناامنی در سوریه از بین رفت و ریشه تروریست‌ها در آنجا نابود و خشک شد، مردم باید در فضای امن و محیط سالم سرنوشت‌شان را انتخاب و قوه مجریه کشورشان را تعیین کنند، یکی از اشخاصی که برای ریاست جمهوری سوریه مطرحند اقای «بشار اسد» است.

وی همچنین یادآور شد: «بشار اسد» طی این مدت قهرمانانه در برابر قدرت‌های بزرگ ایستاد و سنگر را حفظ کرد که یکی از چهره‌های برجسته منطقه محسوب می‌شود و این مردم هستند که رئیس‌جمهورشان را در سوریه انتخاب می‌کنند.

وی همچنین با اشاره به حادثه تاسف‌بار بریدن سر شیعیان در افغانستان، گفت: واقعا انسان از شنیدن چنین خبری قلبش جریحه‌دار می‌شود. این مظلومیت مؤمن‌کشی همچنان ادامه دارد آنهم سر بریدن که متأسفانه دولت افغانستان هم در تعقیب این افراد اقدامی نکرده و حساسیت خاصی نشان نداده است.

حجت‌الاسلام صدیقی همچنین با اشاره به اقدامات فضاحت‌بار سازمان ملل و دبیرکلش در حمایت از حکومت آل‌سعود، تصریح کرد: دبیرکل سازمان ملل از حکومت آل‌سعود ستایش کرد که اقدامات انسان‌دوستانه‌ای در یمن انجام می‌دهد، اُف بر این سازمان ملل و این آدم نادان. آل سعود ۸ ماه است که در یمن کودکان و زنان را به خاک و خون می‌کشد، خانه‌ها را ویران می‌کند و امنیتی در آنجا وجود ندارد. آن وقت آقای دبیرکل سازمان ملل از این حکومت دیکتاتور، وابسته، ذلیل و ضعیف آل‌سعود حمایت می‌کند.

وی گفت: آل‌سعود زورش به یمن می‌رسد، اما باید بداند آدم‌کشی معلول ضعف اقتدار نیست، این ضعیف است که در اثر ناتوانی به ظلم پناه می‌برد، کسی که اقتدار داشته باشد از ظلم استفاده نمی‌کند، استفاده از ظلم و این دیوانگی برای این است که در سراشیبی زوال، نابودی و سرنگونی قرار گرفته، آخرین جنایت‌هایش را در یمن انجام می‌دهد، همان زمان که دبیرکل سازمان ملل از حکومت آل‌سعود حمایت می‌کند، بعضی از نهادهای وابسته به سازمان ملل که با ماشین‌هایشان برای جنگ زده‌های یمن ارزاقی را برده بودند، با بمب‌های سعودی از بین می‌روند.

وی همچنین یادآور شد: واقعا دنیا باید بر این سیاهی و لکه ننگ تاریخ گریه کند و هر چه زودتر تشکیلات بین‌المللی با هسته مقاومت که در ایران اسلامی به فضل خداوند با نیروی غیبی پیش آمده، تغییر یابد و ان‌شاءالله رونشگری در دنیا پیش خواهد آمد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در بخش پایانی سخنانش با اشاره به دستگیری «نزار زاکا» عنوان کرد: این آقا هم در لبنان و هم در ایران ماموریت راه‌اندازی شبکه مجازی اجتماعی با اهداف آمریکایی را داشت و از سرنخ‌های نفوذ بود که دستگیر شد و به اخذ دلارها و اهداف شومش اقرار کرده است،‌عده‌ای هم در کنار او دستگیر شدند و این نکته‌ای که رهبر معظم انقلاب درباره نفوذ تاکید می‌کنند را باید مسئولان جدی بگیرند چون هشدار ایشان بسیار جدی است.

وی با بیان اینکه نفوذ خیلی خطرناک‌تر از جنگ است، تاکید کرد: در جنگ یک شخصیتی را می‌کشند مثل شهدایی که تقدیم انقلاب کردیم اما زمانی ممکن است فکر وقت یک رئیس‌جمهور را با نفوذ عوض کنند و تصمیمش را مطابق میل آمریکا انجام دهد و نخبگان ما را تحت تاثیر قرار می‌دهند بدون هزینه ما را قشون خودشان قرار می‌دهند بنابراین نفوذ بسیار خطرناک است و باید در این جهت حساسیت به جایی وجود داشته باشد.

حجت‌الاسلام صدیقی ادامه داد: بعضی مواقع در گوشه‌و کنار کشور بسیار اندک مسئله کشف حجاب دیده می‌شد که به عنوان مثال یک خانمی پشت اتومبیل بدون هیچ پوششی مانند زمان رضاخان دیده می‌شد، فرمانده محترم نیروی انتظامی هم بخشنامه‌ای در این زمینه صادر کرد و هم مصاحبه‌ای انجام داد که با این افراد برخورد شود و این وظیفه قانونی پلیس است که با این افراد برخورد کند.

وی همچنین گفت: ممکن است کسانی هم پول می‌گیرند تا در کشور هنجارشکنی کنند، به هر صورت اگر کسی حساس نباشد و مانند ماموران و مردم به وظیفه قانونی و شرعی‌شان عمل نکنند این سیل همه خانواده‌ها را می‌برد و ما در این جهت از فرمانده نیروی انتظامی تشکر می‌کنیم از همه مردم و ماموران توقع داریم که دلشان به دختران و نوامیس خودشان بسوزد، حجاب دستور خداست و سنگر حفاظت ماست.

حجت‌الاسلام صدیقی خاطرنشان کرد: در پایان خطبه‌ام یک موعظه دردمندانه به آقای رئیس‌جمهور دارم، آقای رئیس‌جمهور در افتتاحیه نمایشگاه مطبوعات مطالبی را گفتند که نیش داشت، از چه کسی دفاع می‌کنید و به چه کسی حمله می‌کنید؟ کسی که در رأس دستگاه اجرایی قرار دارد و بعد از مقام معظم رهبری عالی‌ترین مقام کشور محسوب می‌شود نباید با مسائل با عصبانیت برخورد کند، نباید نیش‌دار صحبت کند، باید ادبیات این فرد مؤمن شادکن باشد.

وی در پایان گفت: حیف است که فرد (رئیس‌جمهور) در برابر بیگانگان رعایت ادبیات و همه جوانب را بکند اما در حمله به خودی‌ها، به مؤمنین، متدینین و خدمتگزاران کشور طور دیگری صحبت کند، حیف است آقای رئیس‌جمهور در حصار جریان خاصی قرار گیرد، ما این نوع ادبیات در شأن یک رئیس‌جمهور نمی‌بینیم(+)

لينک کوتاه مطلب: https://miniurl.ir/Goy9b