مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی پس از آخرین جلسه دادگاه کهریزک ضمن سیاسی خواندن این پرونده ، در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران در باره احضارش در خصوص پرونده لاریجانی گفت: من در مورد پرونده لاریجانی حتی بازداشت هم شده ام و این در حالی است که شما می گویید چرا من را احضار نمی کنند.

'سعید مرتضوی' با حضور در دادگاه کیفری استان تهران در جمع خبرنگاران با درخواست برگزاری علنی این دادگاه گفت: لایحه آخرین دفاعیاتم را که روز جاری (دوشنبه) ششم خرداد ماه تعیین کرده بودند به دادگاه ارایه کردم.
به گزارش ایرنا، وی افزود: این لایحه در ۵۳ صفحه با مستندات لازم به دادگاه ارایه شده است.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان آنکه دادگاه برخلاف قانون آیین دادرسی کیفری از شهود و گواهانی که معرفی کرده بودیم، دعوت نکرد، اظهار داشت: ما حتی اسم و آدرس آنان را به دادگاه داده بودیم اما برغم ضرورت دعوت گواهان به دادگاه، این کار انجام نشد و ما ایراد جدی به صلاحیت دادگاه داشتیم.
به گفته مرتضوی، اتهاماتی که در دادگاه مطرح شد در صلاحیت هیات پنج نفره دادگاه کیفری استان نبود و ما اعتراض خود را مطرح کردیم.
وی تصریح کرد: براساس اصل ۱۶۵ قانون اساسی و ماده ۱۸۸ قانون دادرسی کیفری، دادگاه باید علنی برگزار می شد تا افکار عمومی و مطبوعات در جریان مسایلی که در دادگاه مطرح می شد، قرار می گرفتند و کسی نمی توانست مطلب مطرح شده در دادگاه را تحریف کند.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی گفت: وکلای شکات، مطالب کذب مطرح می کردند و ما این مساله را در دادسرا مطرح و شکایت کردیم اما توجهی به آن نشد.
مرتضوی اضافه کرد: خوشبختانه قبل از جلسه آخرین دفاع(جلسه دهم دادگاه)با مراجعه به شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران، تصویری از پرونده بالینی مرحوم کامرانی فر گرفتیم که در بیمارستان لقمان فوت شده بود. هیاتی از فوق متخصصان قلب و عروق و پزشکی قانونی دعوت کردیم این پرونده را بررسی کردند و از نظر شورای پزشکان متخصص اعلام شد که بیمارستان لقمان مرحوم کامرانی فر را با تب ۴۲ درجه پذیرش کرده و او ۳۲ ساعت در این بیمارستان بستری بود درحالیکه هیچ توجهی از نظر درمانی به او نشده بود.
وی تصریح کرد: چندین آمپول دیازپام شش میلی گرم و انسولین به مرحوم کامرانی فر در بیمارستان می زنند و در نظریه پزشکان که در شش برگ صادر شده و به دادگاه ارایه کردیم مرحوم کامرانی فر در اثر قصور پزشکی و اشتباه درمانی دچار تشنج بالا شده و به کما رفته و جان خود را از دست می دهد.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: مرحوم کامرانی فر براساس نظریه پزشکی قانونی در بازداشتگاه کهریزک کتک نخورده بود و ماموری که وی را در زمان اغتشاشات، می خواست دستگیر کند سیلی به گوش و گردن او می زند که آثارش در پزشکی قانونی موجود و این شدیدترین ضربه بوده است و براساس نظریه پزشکان خراش های سطحی روی دست و زانوهای او نیز وجود داشته است.
مرتضوی گفت: از کالبدشکافی که از اعضای داخلی بدن او انجام شده، ضربه ای شدید در بازداشتگاه کهریزک به کامرانی فر وارد نشده بود و هنگامی که او از کهریزک به اوین اعزام می شود، حالش خوب بوده و در قرنطینه با ردیف شماره ۱۶ پذیرش می شود و او براثر تب و لرز به بهداری اوین مراجعه کرده و بهداری او را به بیمارستان لقمان انتقال می دهد.
وی خاطرنشان کرد: هیچ اقدام درمانی در این بیمارستان برای آنکه تب ۴۲ درجه مرحوم کامرانی فر را پایین بیاورد، انجام نشده و براساس اسناد و مدارک به دادگاه ارجاع داده شده، گروهبان 'حمیدآبادی' که به دلایلی حکم قصاص او اشتباه بود و اولیای دم رضایت دادند، او نیز کاری نکرده بود که منجر به قصاص او شود.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به پرونده مرحوم جوادی فر و اعلام رضایت کامل خانواده او از مرتضوی، اظهار داشت: من در موضوع معاونت قتل مرحوم جوادی فر، هیچ دخالتی نداشتم و خانواده او رضایت کامل از من را به صورت کتبی در دادگاه اعلام کردند.
مرتضوی با بیان اینکه من در بازداشت غیرقانونی نیز مشارکتی نداشتم، گفت: اسناد و مدارک نشان می دهد من در این قضیه دخالتی نداشته ام.
وی در زمینه شرایط بازداشتگاه کهریزک، افزود: در این بازداشتگاه ۱۴۶ نفر رفتند و برگشتند. شرایط آنجا از نظر غذا دارای مشکلاتی بود اما جوادی فر که در محل درگیری با ماموران، مصدوم می شود، مردمک چشم او پاره شده و کتف و گردنش آسیب می بیند.
رییس سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: او را ابتدا به بیمارستان لاله و فیروزگر می برند و سپس او را به بازداشتگاه می آورند. مرحوم جوادی فر، ضرب و جرحی در بازداشتگاه کهریزک نداشته است.
مرتضوی درباره مرحوم روح الامینی نیز گفت: براساس گفته های حیدری فر، روح الامینی ضربه اول را در خیابان می خورد و در محل بازجویی، وکیل می خواهد که مقاومت هایی در این زمینه داشته باشد.
وی ادامه داد: دوستان مرحوم روح الامینی می گویند که او را در پارکینگ پلیس امنیت کتک زده و ایجاد ضرب و شتم او بیرون از کهریزک اتفاق افتاده است.
رییس سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه ممکن بود بازداشتگاه کهریزک در زمان اغتشاشات و تعداد افراد بازداشت شده از لحاظ غذا، فضا و هواخوری خارج از ظرفیت باشد، اظهارداشت: مرحوم روح الامینی هیچگونه ضرب و شتمی در کهریزک نداشته است.
مرتضوی اظهار امیدواری کرد که هیچگاه اغتشاشات در جامعه شاهد نباشیم.
وی در پاسخ به این سئوال که اگر حکم دادگاه علیه شما بود، چگونه عمل می کنید، گفت: من حقوقدان و ۱۰ سال مدرس دانشگاه هستم. حکم دادگاه باید منطبق با محتویات پرونده و براساس حق و عدالت باشد.
رییس سازمان تامین اجتماعی در پاسخ به چگونگی رضایت خانواده کامرانی فر، افزود: من با این خانواده ملاقاتی داشتم و مباحثی را ارایه دادم و آنان پس از بررسی های آن مدارک و براساس وجدان خود، اعلام رضایت کردند.
مرتضوی با اشاره به اینکه باید دلایل دادگاه متقن و سیاسی نباشد، تصریح کرد: باید دلایل اتهام را به من بگویند. در این ۱۱ جلسه دادگاه به من اتهام مشارکت در بازداشت غیرقانونی دادند در حالیکه این عادلانه نبود.
وی خاطرنشان کرد: به عنوان دادستان بازداشت موقت را امضا کرده بودم و شهودی را که به دادگاه دعوت می کردم، کسانی بودند که در اغتشاشات دستگیر شده بودند. رضایتمندی ما از این ۱۱ جلسه، سیر نزولی داشت و از برگزاری جلسات رسیدگی، عادلانه یاد نمی کنیم.
رییس سازمان تامین اجتماعی گفت: در این دادگاه اجازه داده نمی شد فردی همراه من بیاید درحالیکه شکات، دوستان و بستگان خود می توانستند به دادگاه بیاورند.
مرتضوی افزود: مرحومان کامرانی فر و روح الامینی هنگام بازداشت در برگ های بازجویی عنوان دیپلم و بیکار نوشته بودند و من به حیدری فر دستورالعمل شفاهی داده بودم که در بازداشتگاه کهریزک دانشجو یا تحصیل کرده نبرند.
وی یادآور شد: در حالیکه در برگه بازجویی جوادی فر نوشته شده او دیپلم و درحال شرکت در کنکور است و آقای حیدری فر برخلاف دستورالعمل شفاهی من عمل کرد که از اولیای دم در این زمینه عذرخواهی کرد.