تشدید زد و خوردهای خیابانی و افزایش اقدامات مخرب اغتشاشگران و عوامل آشوبگر در سطح شهر تهران باعث شده تا این روزها برخی مسایل به فراموشی سپرده و نادیده گرفته شوند .

 به گزارش جهان ،خبرهای مربوط به اقدامات و تحرکات صحنه گردانان واقعی و مدعی تقلب در انتخابات در اخبار مربوط به خشونت ها و اغتشاشات گم و تلاش شده است تا نقش برخی چهره ها از جمله هاشمی و خاتمی در حوادث اخیر کمتر مورد واکاوی و کنکاش قرار گیرد .

 اگرچه اخباری از صدور برخی بیانیه ها از سوی خاتمی و حضور هاشمی در قم به گوش می رسد اما یک سوال جدی ذهن تحلیلگران داخلی و خارجی را سخت مشغول کرده و آن اینکه این دو در حال حاضر به چه کاری مشغول هستند. رابرت فیسک خبرنگار ایندیپندنت در این زمینه وارد گود شده و معتقد است که هاشمی پشت صحنه این ماجراها را مدیریت می کند.

 وی در گفتگو با الجزیره انگلیسی در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان یکی از حامیان جدی میرحسین موسوی گفت : ما نمی دانیم هاشمی رفسنجانی کجاست. احتمالاً هاشمی رفسنجانی حامی مالی میرحسین موسوی است. حامی فکری میرحسین موسوی، محمد خاتمی رئیس جمهور سابق ایران است.

 خبرنگار ایندیپندنت بر این باور است که میرحسین موسوی نزدیکان بسیار زیرک و تحصیلکرده ای دارد که می دانند اوضاع از چه قرار است. آنها می دانند وضعیت تا چه اندازه خطرناک شده است.

 به نظر فیسک محمد خاتمی تلاش می کند موسوی را در نوع کلماتی که به کار می برد هدایت کند. وی میگوید: فکر می کنم خاتمی طرفدار این عقیده بوده باشد که شرکت کنندگان در تظاهرات ساکت باشند. بسیاری از سیاستمداران سکوت را دوست دارند اما متأسفانه برخی سکوت را دوست ندارند.

 رابرت فیسک در ادامه افزود: ائتلاف هاشمی رفسنجانی با میرحسین موسوی خطرناک است زیرا رفسنجانی به خیانت به دوستانش مشهور است. اگر به ماجرای ایران کنترا نگاه مجددی بیندازیم متوجه می شویم که هاشمی رفسنجانی خبر سفر امریکایی ها را به ایران فاش کرد با آنکه قرار بود این ماجرا مخفی باشد.

رفسنجانی فردی خطرناک و در عین حال زیرک است. وقتی میرحسین موسوی با افرادی که در پشت سر محمود احمدی نژاد قرار گرفته اند مبارزه می کند بی تردید به افرادی از قبیل هاشمی رفسنجانی نیاز دارد.

 رابرت فیسک توصیه می کند که تظاهر کنندگان ایرانی باید با شدت و حدت به تظاهرات خود ادامه بدهند .