جت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان استاد حوزه و دانشگاه در مراسم شام غریبان حضرت صدیقه طاهره(س) که در بیت مقام معظم رهبری و با حضور رئیس‌جمهور و جمعی از شخصیت‌های کشوری و لشکری و خیل عظیم عزاداران آن حضرت برگزار شد، با تأکید بر لزوم مراقبت انسان در برابر امتحانات، خاطرنشان کرد: باید انسان‌های خوب هم مراقب باشند تا همین خوبی‌هایشان بعدها سد راه و علت انحرافشان نشود.

حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان در ادامه به جریان نافرمانی ابلیس پس از شش هزار سال عبادت اشاره کرد و بر اهمیت عاقبت‌ به خیری و لزوم نگرانی دائمی مؤمن برای عاقبت بخیر شدن تأکید کرد و گفت: باید همه را به عاقبت به خیری سفارش کنیم.

وی در این لحظه از سخنان خود با بیان اینکه دعای امام عادل نافذ است، دعا کرد که "الهی عاقبت همه ما را به خیر بگردان. "

پناهیان از رهبر معظم انقلاب خواست تا این دعا را با آمین خود همراهی کنند.

وی در ادامه سخنان خود بر تقدم ولایت بر عدالت تأکید کرد و با اشاره به مقابله معاویه با امیرالمؤمنین علی (ع)، به قرائت نامه‌ معاویه به امام علی(ع) و پاسخ بسیار پرعمق ایشان به نامه معاویه پرداخت و گفت: نباید عدالت را بهانه‌ای برای اقدام علیه ولایت قرار داد چرا که قطعاً ولایت بر عدالت مقدم است.

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه عدالت بسیار شیرین است و در برخی روایات از آن به عنوان تسکیناً للقلوب یاد شده است، تأکید کرد: با این وجود عدالت‌زدگی منهای ولایت کار را به جاهای بسیار خطرناکی می‌کشاند و خوارج نمونه بارز این موضوع هستند.

وی با اشاره به جریان قتل فجیع عبدالله ابن خبّاب به دست خوارج گفت: عدالت‌زدگی بی‌ولایت گاهی کار انسان را به چنین جاهایی می‌رساند.

این استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه انسان‌های خوب باید بیش از دیگران مراقب خود باشند، گفت: گاهی همین خوبی‌ها سد راه انسان می‌شود. در اول انقلاب نیز برخی مبارزین و انقلابیون وجود داشتند که بعدها 180 درجه روش خود را تغییر دادند.

پناهیان در ادامه با تأکید بر اینکه این امتحانات سخت، علائم نیکوئی هستند و ما باید این امتحانات را بگذرانیم، به بیان روش‌های جلوگیری از انحراف "انسان‌های خوب " پرداخت و گفت: یکی از این روش‌ها که در زیارت جامعه کبیره و آیه 16 سوره توبه آمده است، پرهیز از "ولیجه " است. ولیجه یعنی کسی که در قلب انسان نفوذ می‌کند و بر او تأثیر می‌گذارد که "فهی طاغوت! "

وی خاطرنشان کرد: یکی از راه‌های منحرف نشدن، پرهیز از همین ولیجه‌هاست.

این استاد حوزه و دانشگاه در پایان با بیان اینکه باید از این امتحانات سخت که علائم ظهور است سربلند بیرون بیایم، به محبت ویژه خداوند به بندگانش اشاره کرد و گفت که خداوند قطعاً انسان‌ها را یاری می‌کند.

پس از پایان سخنان حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان، حاضرین در حسینیه امام خمینی(ره) به سوگواری برای بانوی دو عالم، حضرت صدیقه طاهره، فاطمه زهرا(س) پرداختند.