حسن رحیم پور ازغدی، استاد حوزه و دانشگاه،‌ در همایش«‌چالش‌های فراروی روحانیت در دهه چهارم انقلاب اسلامی»، که چهارم اسفند‌ماه در دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی برگزار شد، اظهار داشت: سقوط دو رژیم آمریکایی در مصر و تونس نشان داد که تمامی رژیم های وابسته به آمریکا در خطر هستند.

وی با بیان اینکه این انقلاب ها ساختار می خواهد تا بتواند مثل انقلاب ایران ادامه داده و از بین نرود، تصریح کرد: یکی از اعضای اخوان المسلمین بیان می کند: «وقتی تونس سقوط کرد و ما در مصر قیام خود را شروع کردیم، بعد از یک هفته مایوس شده بودیم زیرا فکر می کردیم مصر نیز سریع سقوط می کند ولی بعد از صحبت های رهبر معظم انقلاب که در نماز جمعه ایراد کردند و در میدان التحریر مصر پخش شد روحیه مردم را تغییر داد» لذا می توان گفت پیام رهبری باعث سقوط مصر شد.

عضو پیشین شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سخن مبارک، رییس جمهور سابق مصر بیان کرد: وی قبل از سقوط خود بیان می کرده است: «اگر من بروم تمام رژیم های وابسته از بین می روند و اسلام گراهایی بر سر کار می آیند که تحت تاثیر ایران هستند» و این سخن نشان می دهد که استعمار نیز به جایگاه و نقش ایران در بین سایر ملل پی برده است.

رحیم پور ازغدی تصریح کرد: انقلاب هایی که در کشورهای مختلف روی داده با پشتوانه اسلامی است و در تاریخ سابقه ندارد که در چند کشور انقلاب های مردمی رخ دهد.

در عرصه نظام سازی، دوست و دشمن چشم شان به روحانیت است

وی با بیان اینکه در عرصه نظام سازی، دوست و دشمن چشم شان به روحانیت است، افزود: رییس یکی از دانشگاه ها در غرب می گوید «اگر دانش های علوم سیاسی، اقتصاد، تعلیم و تربیت اسلامی، نظام خانواده در اسلام و... از سوی شما ارائه شود ما در دانشگاه هایمان این مبانی را تدریس می کنیم»، ولی متاسفانه هنوز یک کرسی نقد ثابت در جامعه شناسی، اقتصاد، علوم سیاسی در حوزه وجود ندارد تا درسنامه ای از آنچه در این حوزه ها ارائه شده، نقد شود.

استاد حوزه ودانشگاه با تأکید بر اینکه سایر کشورها چشمشان به ایران است زیرا بزرگ ترین موفقیت ها در ایران رخ داده است، ابراز داشت: چالش اساسی در این میان این است که آیا حوزه علمیه خود را برای چنین فضاهایی آمده کرده است یا خیر.

وی ادامه داد: هر چه در کشور با تفکر اسلامی تولید شود، در جهان الگو برداری می شود از جمله می توان به سیر حجاب از زمانی که از عثمانی به ایران و افغانستان آمد اشاره کرد. در این سیر در ۱۵ سال اخیر، بعد از شکل گیری انقلاب و رعایت حجاب در کشور این جنبش به کشورهای ترکیه و عربی وارد شد و سپس وارد اروپا شد و اکنون در برخی کشورها که آزادی لباس جزء قانون بود، حجاب جرم محسوب می شود.

رحیم پور ازغدی با تأکید بر اینکه در حاضر در جهان اسلام بحث مارکسیست و سوسیالیست و .. مطرح نیست، خاطر نشان کرد: این مکاتب در قرن گذشته گفتمان جهان را در دست داشتند و تا ۴۰ سال پیش در ایران هر کسی می خواست انقلابی شود گفتمان اسلامی را با مارکسیست و ... رقیب می دانست اما در حال حاضر اصلا بحثی از مارکسیت و سوسیالیست و ... نیست.

میزان آمادگی روحانیون برای رهبری جهان اسلام چالش اصلی روحانیت محسوب می شود

وی چالش اصلی روحانیت در دهه چهارم انقلاب را میزان آمادگی علما و حوزه برای رهبری جهان اسلام و تبدیل شدن به یک قدرت اصلی در دنیا عنوان کرد و یادآور شد: این رهبری تنها به شیعیان اختصاص ندارد بلکه همه مسلمانان را شامل می شود.

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه در حال حاضر ما به لحاظ ایدئولوژیک یک ابرقدرت در جهان محسوب می شویم، بیان داشت: ابرقدرت به کسی می گویند که بدون نظر او کاری انجام نشود و الان بدون نظر انقلاب اسلامی کاری در جهان انجام نمی شود و این به خاطر عقبه انقلاب است. حتی کسانی که حساسیت های مذهبی دارند خود به این الگوبرداری از ایران اذعان دارند.

وجود توهم اسلام شناسی در بین برخی از طلاب

رحیم پور ازغدی با تأکید بر این‌که طلاب باید روزی ۱۵ ساعت کار علمی کنند تا بتوانند به مقابله با این چالش بپردازند، ادامه داد: برای مقابله با این روند باید با زبان فکری و عقلانی مخاطب آشنا شویم و‌ نباید با لحن منفعلانه و شرمنده با جهان سخن بگوییم زیرا وقتی کسی خود را باور نداشته باشد دیگران هم او را قبول نمی کنند زیرا یک باور نداشته را نمی توان به دیگران منتقل کرد.

وی با بیان اینکه الان جهان با پنج دهه قبل تفییر کرده و شرایط به گونه ای دیگر است، افزود: در حال حاضر نسبت جهان تشیع با دین یکی نیست و نسبت حوزه هم با این ها نباید یکی باشد، و شرایط به گونه است که حتی فقر رسانه ای ما نیز مانع پیشرفت نمی شود.

استاد حوزه ودانشگاه با اشاره به اینکه اگر ماهواره و اینترنت نبود این انقلاب ها به این سرعت رخ نمی داد، تأکید کرد: ماهواره و اینترنت به داد این ملت ها رسید و با اطلاع آن ها از وقایع در جهان به پیروزی نزدیک شدند.

وی با بیان اینکه سازماندهی رسانه هایی که علیه ما انجام شده بود، به ضرر خودشان بود، بیان داشت: پیامی که از رسانه منتقل می شود بر همان رسانه غلبه می کند لذا اگر مانیسفت هایمان را در برابر آن ها آماده کنیم ضعفمان در عرصه رسانه مانع پیروزی ما نمی شود.

تمدن اسلامی نرم افزار می خواهد

رحیم پور ازغدی به جنبش جهانی اسلامی و بازسازی تمدن اسلامی اشاره کرد و یادآور شد: این تمدن نرم افزار می‌خواهد همان‌گونه که رهبر معظم انقلاب بیان کردند: «اگر روحانیت وارد عرصه نشود مردم و دنیا منتظر نمی مانند» زیرا تاریخ در حرکت است.

وی با بیان این‌که عطش تمدن اسلامی در جهان بیشتر شده و همه مسلمانان می خواهند یکی، دو قرن عقب ماندگی و شکست مسلمانان را جبران کنند، ابراز داشت: این مطالبه جهان، یک فرصت تاریخی است که انرژی جنبش جهانی ایجاد کرده و تاثیر سریع می گذارد زیرا وقتی جهان تشیع تشنه شنیدن می شود اگر در حلقه کوچکی هم کار صورت گیرد آن کار در جهان الگو می شود.

هسته اصلی بنیاد گرایی اسلامی، تفکر شیعی انقلاب است

استاد حوزه ودانشگاه با تأکید بر این‌که دست روحانی باید از الان در مورد فقه شیعه باز باشد و اطلاعات داشته باشد تا اگر چنین فضایی پیش آمد بتواند پاسخگوی افراد باشد، تصریح کرد: جنبش شیعی امروز جهان، احیای مجدد دین است. استکبار از خطر بنیاد گرایی اسلامی می ترسند؛ زیرا هسته اصلی آن تفکر شیعی انقلاب اسلامی است.

وی عصر حاضر را عصر بنیادگرایی دینی بیان کرد و افزود: وقتی در آمریکا نامزدهای ریاست جمهوری برای جلب آرا به مسجد و کلیسا و ... می روند یعنی ضد ارزش ها در این کشور ارزش شده، این حرکت خود یک انقلاب است که باید هزینه آن پرداخت شود.

رحیم پور با بیان اینکه هر انقلاب یک هزینه جسمی یعنی ریختن خون انسان ها و یک هزینه فکری دارد، یادآور شد: باید ببینیم آیا حوزه مشهد چند طلبه دارد که بتوانند در کشورهای دیگر به گونه ای بحث کنند که بین مسلمانان موجب وحدت شوند.

وی با انتقاد از عطش مدرک‌گرایی که در بین برخی طلاب رواج پیدا کرده است، اظهار داشت: نباید به سمت مدرک‌گرایی حرکت کنیم بلکه باید برویم به سمت فعالیت‌ها‌ و کارهایی که بر زمین مانده است.

ترویج روح دینی در جهان نیازمند بازخوانی آیات قرآن کریم است

رحیم‌پور ازغدی با بیان این‌که امروز دین یک پدیده بروکراتیک نیست بلکه یک دستگاه معرفتی است، ادامه داد: در تفکر اسلامی دین یک نهاد که در عرض سایر نهادها باشد، نیست بلکه دین روح حاکم بر همه نهادهای اجتماعی، سیاسی و ... است. اگر بخواهیم این دین حاکم باشد باید روح دینی رواج یابد که دراین زمینه نیاز به بازخوانی آیات و روایات داریم.

وی افزود: البته این کار از قبل از انقلاب شروع شده؛ اما حصاری که ایجاد کرده و خود را به چند آیه محدود کرده ایم ما را به تمدن سازی جهانی نمی رساند.

عضو پیشین شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان این‌که غرب می خواهد از دین قداست زدایی کرده و دین را شهروند معرفی کند نه اینکه شهردار، گفت: چالش دیگر در روحانیت در عصر حاضر در تبیین مفاهیم اسلامی و توجه به هرمنوتیک پیام یا خبر است. مخاطب ما در خلا به حرف های ما گوش نمی دهد اما متاسفانه طوری آیات و روایات را می خوانیم که تبلیغ علیه دین می شود که این اقدام خود خیانت به سنت است.

وی با مذموم شمردن بیان ترجمه تحت اللفظی حدیث و آیه، بیان داشت: سخنگوی دین باید توجه کند که مخاطب تنها معنای تحت اللفظی را نمی گیرد، حتی گاهی به آن معنا توجه نمی کند؛ از این رو گاهی نتیجه عملی یک حرف با نتیجه نظری آن متفاوت است. این موضوعات در جهانی شدن پیام تشیع تأثیر می‌گذارد.

رحیم‌پور ازغدی تصریح کرد: امروز ما مدعی جهانی‌شدن هستیم؛ از این رو باید همان تقیه معرفتی ائمه و این‌که به هر کسی هر چیزی را بیان نمی‌کردند رعایت کنیم؛ زیرا اگر این‌گونه عمل نکنیم پیام تشیع جهانی نمی‌شود.

با به رنگ روز در آوردن مفاهیم دین، تشیع جهانی نمی شود

وی با بیان این‌که با به رنگ روز در‌آوردن معانی و مفاهیم دین، تشیع جهانی نمی‌شود، خاطر‌نشان کرد: عصر امروز باید اسلامی شود نه این‌که اسلام را عصری کنیم که برای این تحقق امر باید به زبان عصر مسلط باشیم.

عضو پیشین شورای عالی انقلاب فرهنگی دیگر چالش های روحانیت در عصر حاضر اشاره کرد و یادآور شد: صداقت و درد دین داشتن، گفت وگوهای واقعی و فرضی از مخاطب و پاسخ به سوالات واقعی، منطقی بودن پاسخ، مورد نیازبودن پاسخ، نواندیشی بی دینانه در برابر دین از دیگر چالش های روحانیت در عصر حاضر است.

وی تأکید کرد: باید یک مرز بندی بین فلسفه ملحدان ماوراءالطبیعه با فلسفه ای که علم را محدود در محسوسات نمی کند، صورت گیرد.

وی با بیان این‌که حرفی که عقل اثبات کند دین است، یادآور شد: اصلا" معرفت دینی و غیر دینی نداریم و همین تقسیم‌بندی معرفتی، خود شروع سکولاریسم است.