خبرنگار شبکه بی‌بی‌سی با اشاره به نقش پررنگ سرلشکر قاسم سلیمانی در مقاومت عراق مقابل تروریست‌های داعش نوشت: او مرد قدرتمندی است که دیده نمی‌شود ولی احساس می‌شود.

به گزارش «پايگاه تحليلي تبیینی رئيس جمهور ما»؛ گابریل گیت‌ هاوس در گزارشی خاطرنشان کرد: آمریکا از ماه اوت در حال بمباران سازمان داعش است. این بمباران‌ها به هدف حمایت از ائتلاف میان ارتش عراق، پیکارجویان کرد، نیروهای پیشمرگ و شبه نظامیان شیعه انجام می‌شود. ولی این ایران است که حضور گسترده و فعالی دارد. سلیمانی از اعتماد رهبر انقلاب علی خامنه‌ای برخوردار است. او مدیریت شبه‌نظامیان شیعه را برعهده دارد کسانی که او را می‌شناسند از او به عنوان فردی یاد می‌کنند که کم حرف می‌زند و زیاد عمل می‌کند.

حیدرالخویی، از موسسه سلطنتی امور بین‌المللی، درخصوص او به بی‌بی‌سی موندو می‌گوید: «او این همه نفوذ را به این دلیل به دست آورده که به طور مستقیم با واحدهای حاضر در محل وارد عمل شده. او از اینکه در خاک سوریه و عراق رفت و آمد کند و مطمئن شود که شبه نظامیان آماده رویارویی با تهدیدهای داعش هستند، واهمه‌ای ندارد.»

بی‌بی‌سی افزود: در خط اول نبرد، پیکارجویان کرد نشان داده‌اند که سلاح‌هایشان تا چه حد قدیمی است و مشکل بتوان فهمید آنها چگونه با چنین سلاح‌هایی توانسته‌اند داعش را از پیشروی بازدارند. زمانی که از یکی از سرهنگ‌های ارتش پرسیدم آیا سلیمانی به آنها کمک کرده، پاسخ منفی بود. او گفت که در آنجا هیچ‌کس او را ندیده. هیچ‌کس تابحال چیزی از او نشنیده، در حالی که گفته می‌شود «قدرتمندترین فرد است. ولی یک فرمانده محلی کرد به بی‌بی‌سی تأیید کرد که «قاسم سلیمانی بارها از جبهه‌ها دیدن کرده. او گفت که مشارکت ایران در این درگیری‌ها بسیار زیاد است». سلیمانی دیده نمی‌شود اما احساس می‌شود. جعفر مصطفی معروف، فرمانده پیشمرگ‌ها، گفت: «ایران ۱۶ کامیون حامل سلاح‌های سنگین و مهمات، دو موشک‌انداز بزرگ و سه یا چهار موشک‌انداز کوچک ارسال کرده است.»

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید: سلیمانی در لبنان به پرورش گروه شیعه حزب‌الله پرداخته و در سوریه مواضع رئیس‌جمهور بشار اسد را استحکام بخشیده. گفته می‌شود که او استراتژی لازم را به اسد داده تا روند جنگ را در سوریه علیه نیروهای شورشگر به نفع خود تغییر دهد و شهرهای اصلی را بازپس گیرد. در این جنگ نه چندان سرد، سلیمانی یکی از مهره‌های قدرتمند و پرقابلیت ایران محسوب می‌شود.

این گزارش خاطرنشان می‌کند: تا سال ۲۰۰۳، عراق یک مانع جغرافیایی و سیاسی میان ایران و متحدان شیعه‌اش و کشورهای غربی در سوریه و لبنان بود. ولی پس از اینکه حملات آمریکا به عراق انجام شد و صدام حسین سقوط کرد، این مانع که سد بزرگی محسوب می‌شد، از بین رفت.

حیدرالخویی می‌گوید: «اکنون سلیمانی می‌خواهد مطمئن به ادامه حیات گروه‌هایی شود که در لبنان، سوریه، و عراق فعالیت می‌کنند». یکی از مسئولان عالی‌رتبه عراقی به بی‌بی‌سی گفت زمانی که شهر موصل سقوط کرد، واکنش سریع ایران، فراتر از بمباران‌های آمریکا، باعث شد تا شهر آزاد شود.

رایان کراکر، سفیر سابق آمریکا در عراق و افغانستان، سال گذشته در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی به نقش مهم ژنرال سلیمانی در هماهنگی نیروهای پشت صحنه اشاره کرد.

بی‌بی‌سی می‌گوید: پس از هشت سال اشغال و صرف میلیون‌ها دلار هزینه از سوی آمریکا، اکنون آنها در حال بردن مسابقه در برابر واشنگتن هستند. در اواخر ماه اوت، بمباران‌های آمریکا اتفاق افتاد. ولی پیروزی در آمرلی به نام چه کسی نوشته شد؟ و چه کسی پیروزمندانه از نبرد وارد شد؟ قاسم سلیمانی.

ابوعلی، یک فرمانده شیعه، می‌گوید: «قاسم سلیمانی به دیدن ما آمد. او دید که وضعیت چگونه است و بازدید او باعث امیدواری‌ ما شد.»

منبع:کیهان