ورزش ايران در هشت سال گذشته بارها و بارها به افتخارات پي درپي دست يافت كه اوج آن بازي هاي آسيايي ۲۰۱۰ گوانگجو و بازي هاي المپيك و پارالمپيك ۲۰۱۲ لندن بود.
در دوران گذشته همواره مساله اي با عنوان موفق نبودن ورزشكاران ايراني در رشته هاي گروهي به اشتباه ياغلط مطرح شده وگفته مي شد كه ايراني هاتنها در رشته هاي انفرادي مي توانند در جهان بدرخشند.

در هشت سال گذشته، اين نگاه غلط با توجه به موفقيت هاي رشته هاي ورزشي بسكتبال، فوتبال، هندبال و واليبال در پيكارهاي جهاني، المپيك و قاره اي رنگ باخت.
ايرنا بر آن شده است نگاهي اجمالي به رشته هاي تيمي ايران كه در آنها همكاري تيمي منجر به موفقيت نهايي درطول يك مسابقه ميشود، داشته باشد بنابراين عملكرد رشته هاي انفرادي كه مجموع امتيازهاي نفرات در قالب تيمي اعلام مي شود در اين بررسي لحاظ نشده است.
** فوتبال
اواسط سال ۲۰۰۵ فوتبال ايران در شرايطي كه تازه دولت نهم بر سر كارآمده بود و يك هفته پيش از پايان بازهاي مقدماتي در آسيا جواز حضور در جام جهاني ۲۰۰۶ آلمان را بدست آورد.
تيم ملي كشورمان در جام جهاني عملكرد خوبي نداشت و در دور مقدماتي حذف شد.
از آن سال، تيم ملي فوتبال ايران با ركود مواجه شد و هم درجام ملت ها و هم درمقدماتي جام جهاني ۲۰۱۰ آفريقاي جنوبي با شكست روبرو شد و حتي جواز حضور در جام جهاني را كسب نكرد.
اما پس از شكست هاي پي در پي، فوتبال ايران كم كم شرايط خود را باز يافت و در جام ملت هاي ۲۰۰۸ در قطر، به جمع هشت تيم صعود كرد و در نهايت باز هم مغلوب كره جنوبي شد.
در مقدماتي جام جهاني ۲۰۱۴ برزيل، تيم ملي فوتبال ايران كه پوست اندازي كرده بود، موفق شد در دور مقدماتي با كسب ۱۶ امتياز بالاتر از كره جنوبي به عنوان صدر نشين گروه خود و سومين تيم جهان راهي مسابقات جام جهاني شود.
مي توان گفت آمار نشان مي دهد كه در دولت نهم و دهم فوتبال ايران فراز و فرود قابل توجهي داشته است بطوري كه در ابتداي دولت نهم و انتهاي دولت دهم به اوج افتخار خود در قاره كهن رسيده است.
فدراسيون فوتبال ايران نيز درچند سال اخير بارها و بارها مورد تقدير كنفدراسيون آسيا قرار گرفته و عنوان برترين فدراسيون فوتبال آسيا را از آن خود كرده است.
در هر حال ملي پوشان كشورمان اواخر خرداد ماه سال آينده در جام جهاني فوتبال حاضر خواهند بود و چشم مردم ايران نيز به درخشش جوانان كشورمان در پر طرفدارترين ورزش ايران و جهان است.
** فوتسال
تيم ملي فوتسال ايران بعد از ناكامي در جام جهاني ۲۰۰۴ در چين تايپه دچار تحولاتي زيادي شد بصورتي كه در جام جهاني ۲۰۰۸ توانست تا مرحله يك چهام پاياني صعود كرده وعملكردمطلوبي داشته باشد.
درآن سال تيم ايران به مكان چهارم جهان صعود كردوحسين شمس درسال ۲۰۰۹ به عنوان بهترين مربي فوتسال جهان معرفي شد . در سال ۲۰۱۰ نيز مصطفي نظري به عنوان بهترين دروازه بان جهان و تيم ملي فوتسال ايران هم در سال ۲۰۰۹ به عنوان تيم جهان معرفي شد.
اخرين مسابقه تيم ملي فوتسال ايران حضوردرخردادماه درمسابقات چهارجانبه چين بودكه برخلاف دوره هاي گذشته با غلبه بر تيم هاي روسيه و چين قهرمان شد.
** بسكتبال
بسكتبال ايران در طول دولت نهم و دهم بارها و بارها براي كشورمان افتخار آفريني كرد قهرماني آسيا وعناوين مختلفي در رده هاي باشگاهي و ملي بدست آورد وباپايين كشيدن چين قدرت بلامنازع بسكتبال آسيا، بر قاره كهن آقايي كرد.
بسكتبال ايران درسال ۲۰۰۸ براي نخستين بار در تاريخ اين رشته ورزشي، جواز حضور در بازي هاي المپيك ۲۰۱۲ لندن را بدست آورد و نامي براي خود در بسكتبال دنيا دست و پا كرد.
همچنين تيم ملي بسكتبال ايران توانست در دولت نهم و دهم براي نخستين بار جام جهاني بسكتبال را تجربه كند.
بسكتبال ايران در دولت دهم، نتوانست به اندازه چهار سال دولت نهم بدرخشد اما بارها و بارها در سطح قاره كهن براي ايران افتخارآفريني كرد و اين نتايج تنها به تيم ملي منتهي نشد و باشگاه هاي ايراني از جمله مهرام هم بارها و بارها به عنوان قهرماني باشگاه هاي اسيا دست يافت.

** واليبال (هر روز بهتر از ديروز)
واليبال ايران در هشت سال اخير هر روز روندي بهتر از ديروز داشته است،شايد تنها نكته تاريك واليبال ايران دراين هشت سال عدم حضور در بازي هاي المپيك ۲۰۱۲ لندن باشد.
در دو سال اخير واليبال ايران نتايج خيره كننده اي گرفته است كه باآمدن خوليو ولاسكو به تيم ملي ايران آغاز شد.
كسب عنوان قهرماني آسيا و حضور در ليگ جهاني واليبال باعث خرسندي بسياري از اهالي اين ورزش و خوشحالي مردم شد.
در روزهاي گذشته نيز تيم ملي واليبال ايران با به نمايش گذاشتن بازي هاي زيبا، جذاب و غرور آفرين توانسته صربستان قهرمان اروپا و ايتاليا يكي از بزرگان واليبال جهان را در ايران و ايتاليا از پيش رو بردارد و باعث سرافرازي و غرور تمامي ايرانيان در نقاط مختلف جهان شود.

** هندبال
هندبال ايران درابتداي دولت نهم روند كندي داشت و در مقايسه با واليبال وبسكتبال رشد راضي كننده اي نداشت.
اوج عملكردهندبال ايران به بازي هاي آسيايي گوانگجو چين باز مي گردد كه درسال۲۰۱۰ برگزار شد.
ملي پوشان كشورمان در اين رقابت ها دور از انتظار ظاهر شدند و بهترين عنوان تاريخي هندبال ايران را كه نايب قهرماني در بازي هاي آسيايي بود به دست آوردند.
بعد از آن تاريخ هندبال ايران روند نزولي به خود گرفت كه بدون شك عملكرد مسوولان فدراسيون هندبال در آن نقشي بارز و آشكار داشته است.

** كبدي (همواره جزو سه قدرت برتر جهان)
كبدي ايران يكي ديگر از ورزش هاي تيمي است كه ايرانيان مي توانند به آن افتخار كنند چرا كه همواره جزو سه تيم برتر جهان است و برخي اوقات جاي ايران بر روي سكوي رده بندي تغيير مي كند.
ايران در كنار پاكستان و هندوستان از قدرت هاي بلامنازع اين ورزش محسوب مي شود و نكته جالب اينكه بانوان كشورمان نيز تيم قدرتمندي در اين رشته ورزشي دارند.
كبدي ايران در هشت سال اخير بارها و بارها براي ايران در ميادين مختلف از جمله بازيهاي آسيايي گوانگجو، بازي هاي ساحلي آسيا و المپيك آسيايي افتخار آفريني كرده است.

** هاكي
هاكي يكي ديگر از ورزش هاي تيمي اما نه چندان مطرح ايران است كه كمتر خبري از آن در رسانه ها منتشر مي شود.
ايران در رشته سالني اين ورزش فعاليت چشمگير دارد و در هاكي چمني كه در بازي هاي المپيك نيز حضور دارد، فعاليت مي كند.
اين رشته در رقابت‌هاي هاكي داخل سالن جام ملت‌هاي آسيا در فينال چهارمين دوره مسابقات مقابل ازبكستان به برتري ۸ بر ۲ رسيد و ضمن كسب مقام اول آسيا، از ۳ عنوان قهرماني خود در اين رقابت‌ها نيز دفاع كرد.