روزنامه لبنانی البناء در یادداشتی به قلم «محمد صادق الحسینی» با این عنوان که «سلاح سری ایران که ترامپ را مهار کرد چیست؟»، توسعه طیف گسترده‌ای از فناوری‌ها و سلاح‌های جنگ الکترونیک ایران را مانع مهم برابر آمریکا برای هر گونه تجاوز نظامی علیه ایران توصیف کرد. طی این مطلب به بررسی یادداشت فوق و تحلیل های موجود در خصوص ویژگی های سلاح پیشرفته A2AD و امکان دستیابی ایران به این سلاح سرنوشت ساز در جنگ های احتمالی بعدی می پردازیم.

 

دانلود لینک مستقیم فیلم با کیفیت بالا و حجم 89 مگابایت

به گزارش پایگاه تحلیلی تبیینی رئیس جمهور ما، بعد از پایان جنگ تحمیلی ، مسئولین کشورمان متوجه شدند بسیاری از کشورهای جهان حاضر نیستند یک متر سیم خاردار در اختیار کشورمان قرار دهند چه برسد به سلاح های پیشرفته. به همین دلیل مسئولین نظامی کشورمان با استفاده از رهنمودهای مقام معظم رهبری و با اتکا به دانش بومی و خودباوری جوانان کشورمان به سمت تولید سلاح های مورد نیاز کشور حرکت کردند چرا که می دانستند در صورت تحمیل جنگی جدید، ایران با مشکلات عدیده ای برای تهیه‌ی سلاح روبه رو خواهد شد.

امروز 30 سال از جنگ تحمیلی گذشته است ایران از لحاظ قدرت نظامی چنان پیشرفت کرده است که تحسین و تعجب جهانیان را در پی داشته است چرا که کشورمان با وجود شدیدترین تحریم های آمریکا، موفق به ساخت پیشرفته ترین سلاحی های جهانی آن هم با استفاده از دانش بومی خود شده است. سلاح هایی که قدرت بازدارندگی آن باعث وحشت جبهه ی آمریکایی-اسرائیلی- عربی شده است و دشمنان کشور نیز با توجه به اطلاعات محدودی که از قدرت این سلاح ها دارد در بدترین شرایط و تنش های منطقه ای فکر حمله به ایران را نمی کند.

در این رابطه روزنامه لبنانی البناء در یادداشتی از دستیابی ایران به دو سلاح پیشرفته و سری خبرداده است که باعث وحشت نیروهای آمریکایی در منطقه شده است. در مقدمه این یادداشت آمده است:

بسیاری می‌پرسند سلاح سری ایرانی‌ها چیست که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با آن به مهار هیولای آمریکا و کشیدن دندان ‌های آن و بیرون انداختنش از میدان تهدید کرده است، آن هم با وجود پتانسیل نظامی بزرگ آمریکا از جمله ادوات و افراد نیروی هوایی و دریایی خود که در پیرامون ایران مستقر کرده است.

به نوشته البناء، پاسخ ایرانی‌ها این است که دو نوع سلاح وجود دارد... یک نوع خاص تا زمان وقوع جنگ بزرگ، محرمانه باقی خواهد ماند و نوع دیگر برای قدرت‌های بزرگ شناخته شده است. هر دو نوع سلاح را ایران بومی سازی کرده و با یک تلاش کاملا ملی به دست آورده است.
این روزنامه لبنانی افزود: اما سلاحی که کشورهای بزرگ آن را می‌شناسند و نمی‌دانند ایران به آن دست یافته است، سلاح الکترونیکی A2 / AD (عدم دسترسی/انکار ناحیه) است.
به عبارت ساده‌تر و آسا‌نتر، این سلاح متکی به مجموعه‌ای از سیستم‌های جنگ الکترونیک است که نه فقط اخلال الکترونیکی، ایجاد می‌کند؛ بلکه قادر است اهداف دشمن را هم به شکل الکترونیکی نابود کند که نام‌های مختلفی در کشورهای صنعتی پیشرفته دارد از جمله در ایران که به ارزیابی آمریکا و نه بر اساس یک تبلیغ سیاسی در زمینه مبارزه با حملات سایبری از پیشرفته ترین کشورهای دنیاست.
«این استراتژی دفاعی ( A2/AD Anti Access/Anti Denial ) سعی خواهد کرد که با هدف قرار دادن ناوهای هواپیمابر آمریکایی با اژدر، موشک‌های کروز و موشک‌های بالیستیک ضد کشتی جلوی ورود آن‌ها به صحنه نبرد را بگیرد.»
البناء در ادامه نمونه‌هایی از بزرگ ترین شواهد ثابت کننده قابلیت و کارایی سامانه‌های جنگ الکترونیک را بیان کرد و در نمونه نخست آن نوشت: هشت سال پیش یعنی در پنجم دسامبر 2011 یک فروند هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین فوق پیشرفته آمریکایی به نام RQ-170 که از مرزهای شرقی وارد کشور ایران شده بود، توسط نیروهای جنگ الکترونیک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تحت کنترل درآمد و به صورت سالم به زمین نشانده شد.

مطلب مرتبط : توپ لیزری؛ سلاح نابودگر و افسانه ای ایران در تقابل با اهداف هوایی و فراجوی

این روزنامه لبنانی افزود: اما اتفاق دوم که با همین فناوری جنگ الکترونیک انجام شد حمله الکترونیکی بمب افکن روسی به ناو آمریکایی دونالد کوک در دوازدهم آوریل 2014 در دریای سیاه است. وقتی که ناو آمریکایی، نیروی دریایی روسیه را تحریک کرده بود و سلاح الکترونیکی بمب افکن روسی به سامانه هشدار زودهنگام و سیستم‌های هماهنگی آتش واقع در نوار آمریکا آسیب زده و آنها را کاملا از کار انداخت تا جایی که 27 ملوان سرنشین ناو آمریکایی بلافاصله درخواست دادند ماموریت کاری آنها کلا لغو شود؛ چون پس از اینکه ناو آنها فقط به آهن پاره‌ای رها در آب تبدیل شده بود به شدت شوکه و دست پاچه شده بودند.
اما اتفاق سوم در ایالت آلاسکای آمریکا رخ داد وقتی که بمب افکن‌های روسی سامانه‌های پدافند هوایی آمریکا را که مامور دفاع از مقر ساختمان فرماندهی دفاع ژئو فضایی آمریکا موسوم به «NORAD » که علامت اختصاری North American Aerospace Command است، دچار اختلال الکترونیکی کردند و خلبانان روس دستور گرفتند در صورتی که نیروی هوایی آمریکا بخواهد جنگنده‌های خود را برای رهگیری بمب افکن‌های روسی بفرستد مانع برخاستن هر گونه هواپیمای آمریکایی شوند. اتفاقی که کاملا همین گونه رخ داد. بمب افکن‌های روسی سلاح خود را به سمت اهدافی شلیک کردند به گونه ای که هیچ جنگنده آمریکایی نتوانست از سر جایش تکان بخورد و در بیستم آوریل 2017 وزارت دفاع روسیه اعلام کرد این برای اولین بار نبود که آمریکایی‌ها را از این طریق تنبیه کرده است.
البناء نوشت: بنابراین سلاح سری ایرانی‌ها که به گفته کارشناسان نظامی آمریکا مشابه سلاح روسیه است، ترامپ را سر عقل آورده و موجب شد دست از مزخرف گویی برداشته و همه پیشنهادهای گروه «ب» برای تشویق وی به جنگ با ایران را دور بریزد.
محمدجواد ظریف اخیرا در یک مصاحبه با فاکس‌نیوز گفت که «گروه ب» شامل بی‌بی نتانیاهو، بولتون، بن‌سلمان و بن‌زائد در تلاش‌اند که به تنش‌های ایران و آمریکا دامن بزنند و دونالد ترامپ را «برخلاف خواسته‌اش به سوی جنگ با ایران ببرند».
این روزنامه افزود: از داخل آمریکا آنهایی که اطلاعات و ارزیابی‌های تقریبا دقیقی درباره ظرفیت‌های رزمی ایران دارند به ترامپ اطلاع دادند هر گونه آزار و اذیتی نسبت به ایران حتی قبل از اینکه حمله‌ای صورت بگیرد موجب می‌شود که این کشور از همه توانمندی خود در زمینه فناوری جنگ الکترونیک برای حمله به ناوگان دریایی و هوایی آمریکا در همه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و دریای عمان و غرب اقیانوس هند استفاده کند و آنها را کاملا از کار بیندازد به گونه‌ای که همه سامانه‌های مخابراتی، فرماندهی و کنترل را خراب کرده و به آتش می‌کشد... بله همه سیستم‌های رادارهای دریایی و هوایی نصب شده روی همه این ادوات نظامی آمریکا را به آتش می‌کشد و آنها را به آهن پاره‌هایی به درد نخور و غیر قابل تعمیر مبدل می‌کند.
نویسنده تاکید کرد: هر پاسخ نظامی آمریکا به هر اندازه ای، هیچ تاثیری روی ایران نخواهد داشت؛ چون تاسیسات راهبردی ایران چه نظامی و چه غیرنظامی با سیستم‌های الکترومغناطیسی غول پیکری محافظت می‌شوند و مهندسان نظامی می‌توانند بر حسب نیاز میدانی آن را توسعه دهند به گونه‌ای که اهداف و تاسیسات و تجهیزات نظامی و غیرنظامی زیر آن را غیر قابل رویت می‌کند؛ چون هیچ سیستمی در دنیا قادر نیست اختلال در این سامانه‌ها اختلال ایجاد کرده و و مشخص کند چه چیزی زیر آن واقع است.
البناء نوشت: این یعنی ورود به جنگی نظامی علیه ایران منجر به زیان‌های سنگینی برای آمریکا می‌شود و قدرت آمریکا برای هر گونه آسیب به ایران را از بین می‌برد. آنچه گفته شد دلیل واقعی این قضیه است که بزرگ‌ترین ناو هواپیمابر دنیا یعنی آبراهام لینکلن و ناوگروه رسمی آن و دیگر یگان‌های نیروی دریایی وابسته به ناوگان پنجم آمریکا در بحرین به هفتصد کیلومتری جنوب شرق ایران عقب نشینی کرد.
به عقیده نویسنده، همین مسائل است که ترامپ را متمایل به صلح کرده و به دنبال میانجیگرانی برای متقاعد کردن ایران به مذاکره می‌گردد تا از این بحران با کم‌ترین زیان و برای حفظ آبروی خود خارج شود؛ اما ایران که همه برگه‌های قدرتی را در اختیار دارد که در بالا به آن اشاره شد هرگز در مذاکرات با دولت آمریکا وارد نمی‌شود و منتظر لحظه مناسب باقی خواهد ماند تا دولت آمریکا تسلیم شروط خاص ایران برای مذاکره شود.

سرباز آمریکایی

در ادامه این گزارش به معرفی سلاح الکترونیکی  A2 / AD خواهیم پرداخت.

سلاح الکترونیکی  A2 / AD چیست ؟

سلاح  A2 / AD در واقع جزء سلاح های پیشرفته است که در جنگ های الکترونیکی از آن استفاده می شود. این سلاح این قابلیت را دارد که تسلیحات نظامی دشمن را همچون کشتی های جنگی، ناوها، هواپیماها، پهپادها و هر وسیله ای الکتریکی را از فواصل دور از کار بیندازد همچنین در صورت تمایل به شکل الکترونیکی آن ها را نابود کند.

کدام کشور تاکنون از سلاح A2 / AD استفاده کرده است؟

تا کنون تنها روسیه به صورت رسمی از دستیابی به این سلاح سخن به میان آورده است و بنا بر اعلام مقامات این کشور و اعترافات مقامات پنتاگون، روسیه دوبار از این سلاح سری علیه نیروهای آمریکایی استفاده کرده است.

اولین بار در سال 2014 حمله الکترونیکی بمب افکن روسی به ناو آمریکایی دونالد کوک در دریای سیاه اتفاق افتاد. در این سال ناو آمریکایی شروع به انجام حرکات تحریک آمیز در دریای سیاه  برای ایجاد تنش و مجبور کردن روسیه به واکنش نظامی می کند اما مقامات روسی در حرکتی پیش‌دستانه و با استفاده از سلاح سری خود ، به تمام سیستم های الکترونیکی و سلاح های این ناو آسیب زده و آنها را کاملا از کار می اندازد تا جایی که 27 ملوان سرنشین ناو آمریکایی بلافاصله درخواست دادند ماموریت کاری آن ها کلا لغو شود؛ چون ناو آنها فقط به آهن پاره‌ای رها در آب تبدیل شده بود.

اما اتفاق دوم در ایالت آلاسکای آمریکا اتفاق افتاد زمانی که  بمب افکن‌ های روسی سامانه‌ های پدافند هوایی آمریکا را که مامور دفاع از مقر ساختمان فرماندهی دفاع ژئو فضایی آمریکا موسوم به «NORAD » را دچار اختلال الکترونیکی کردند. مقامات روس به خلبانان خود دستور دادند در صورتی که نیروی هوایی آمریکا بخواهند جنگنده‌ های خود را برای رهگیری بمب افکن‌ های روسی بفرستند مانع برخاستن هر گونه هواپیمای آمریکایی شوند. اتفاقی که کاملا همین گونه رخ داد. بمب افکن‌ های روسی با هدف قرار دادن مواضع آمریکایی اجازه ندادند هیچ جنگنده آمریکایی از سر جایش تکان بخورد و در بیستم آوریل 2017 وزارت دفاع روسیه اعلام کرد این برای اولین بار نبود که آمریکایی‌ها را از این طریق تنبیه کرده است.

آیا ایران نیز به سلاح A2 / AD دست یافته است ؟

شواهد موجود نشان می دهد که طی سال های اخیر، جمهوری اسلامی ایران نیز موفق شده است که سلاح پیشرفته  A2 / AD روسیه را با استفاده از دانش داخلی خود بومی سازی کند.

نه سال پیش یعنی در پنجم دسامبر 2011 ، نیروی هوافضای سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران موفق شد یک فروند هواپیمای جاسوسی بدون سرنشین فوق پیشرفته آمریکایی به نام RQ-170 که از مرزهای شرقی وارد کشور ایران شده بود را سالم به زمین بنشاند. خبری که در آن زمان به تیتر اول رسانه های جهان تبدیل شد و مقامات ارشد کاخ سفید تا 24 این خبر را تکذیب کردند و اعلام نمودند ایران حتی قابلیت شناسایی و رهگیری این پهپاد را ندارد چه برسد به آن که بتواند این پهپاد را سالم به غنیمت بگیرد.

پهپاد RQ-170

پهپاد RQ-170 غنیمت گرفته شده ایران از آمریکا

اما بعد از آن که تصاویر و عکس این پهپاد توسط نیروی هوافضای سپاه پخش شد مقامات آمریکایی چاره ای جزء تایید این خبر نداشتند. به عقیده بسیاری از کارشناسان جمهوری اسلامی ایران با استفاده از سلاح بومی سازی شده  A2 / AD موفق به از کارانداختن سیستم های پیشرفته این پهپاد شده اند. شکار پهپادهای MQ-1C ، Shadow، ScanEagle، RQ-11،  MQ-9 و ... را می توان از جمله دست‌آوردهای احتمالی استفاده از این سلاح نامید.

اعتراف مقامات آمریکایی به دستیابی ایران به سلاح های پیشرفته جنگ الکترونیک

سال گذشته تصاویری از به زمین نشستن پهپاد فوق پیشرفته آمریکایی در عراق منتشر شد که توجه کارشناسان جهان را به خود جلب کرد. این پهپاد پیشرفته آمریکایی علاوه بر آن که قابلیت جاسوسی ، عکس برداری و فیلم برداری از فواصل چندده کیلومتری از آسمان بر روی زمین را داشت توانایی بمب باران مواضع دشمن با دقت بالا را نیز برای آمریکا فراهم می کرد. علاوه بر آن ، در صورتی که اپراتورهای این پهپاد ، اطلاعات این پهپاد را در خطر می دیدند می تواتنستند این پهپاد را از فاصله دور منهدم کنند. اما نیروهای متخصص ایرانی موفق شده بودند سیستم الکترونیکی این پهپاد را مختل کند و آن را سالم به زمین بشانند. زمانی که آمریکا متوجه عدم کنترل خود بر روی این پهپاد شد دستور به انهدام آن توسط جنگنده های خود را داد.

پهپاد پیشرفته آمریکایی که ایران موفق به نشاندن آن شد

در این رابطه  مایکل مالوف، مقام سابق پنتاگون، در گفتگویی که با راشاتودی، درباره تصاویری به زمین نشاندن هواپیما‌های بدون سرنشین آمریکا در عراق و سوریه توسط ایران منتشر شده بود، گفت :

این تصاویر واقعی و تنها بخشی از توانمندی الکترونیکی ایران است. او در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است ایرانی‌ها این هواپیمای بدون سرنشین را تحت کنترل گرفته و آن را وادار به فرود کرده باشند، گفت : بله، مسلماً. احتمالاً آن‌ها نه تنها این کار را کردند، بلکه در واقع می‌توانند از آن برای دستیابی به اطلاعات درباره آنچه که ما می‌بینیم استفاده کنند تا بر اساس آن بتوانند نیرو‌های خود را حرکت دهند.

مطلب مرتبط : دستیابی ایران به قدرت ماورایی بشقاب پرنده ها ؛ فناوری پلاسما در اختیار یوفوهای ایرانی

مالوف اذعان کرد: ایرانی‌ها سال‌هاست که در جنگ الکترونیک متخصص هستند. آن‌ها در هک کردن عالی هستند و قادرند برای کنترل یک هواپیمای بدون سرنشین، سامانه آن را تحت کنترل درآورند. یک ایرانی به من گفت که اگر آن‌ها می‌توانند این کار را در سطح پیشرفته‌تری انجام دهند، قادر به انجام این کار با رادارها، کشتی‌های ما در هر جا و هر گونه ناوهواپیمابر آمریکا یا ناتو هستند. او درباره منفجر کردن پهپاد مذکور از سوی آمریکا نیز گفت: (با توجه به اینکه) ما نمی‌توانستیم به آن هواپیما دسترسی پیدا کنیم و فناوری‌های بسیار حساس و مهمی در آن بود، بله، قطعاً این اقدام مناسبی بود.

قدرت نظامی ایران ، مانع هر گونه واکنش نظامی احتمالی آمریکا

طی ماه های اخیر مشاوران تندرو ترامپ همچون بولتون و پمپئو بارها از ترامپ درخواست کرده اند که آمریکا به ایران حمله کند حتی عربستان و امارت نیز قول حمایت مالی از این کشور را داده اند اما از داخل آمریکا آن هایی که اطلاعات و ارزیابی‌ های درستی از ظرفیت ‌های نظامی ایران دارند  به رئیس جمهور این کشور اطلاع دادند هر گونه تنش با ایران حتی قبل از اینکه حمله ‌ای صورت بگیرد موجب می‌شود که این کشور از همه توانمندی خود در زمینه فناوری جنگ الکترونیک، موشک های نقطه زن، پهپادها، نیروها و متحدان منطقه ای خود در عراق، سوریه، یمن و حزب الله برای حمله به ناوگان دریایی و هوایی آمریکا در همه کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس و دریای عمان و غرب اقیانوس هند استفاده کند و آن ها را به طور کاملا از کار بیندازد به گونه ‌ای که همه سامانه ‌های مخابراتی، فرماندهی و کنترل را به آتش می‌کشد و آن ها را به آهن پاره‌ هایی به درد نخور و غیر قابل تعمیر تبدیل سازند . این عامل باعث شده است که طی هفته های اخیر آمریکا، بزرگ ‌ترین ناو هواپیمابر خود یعنی آبراهام لینکلن و ناوگروه رسمی آن و دیگر یگان‌ های نیروی دریایی خود را به هفتصد کیلومتری جنوب شرق ایران منتقل کند تا در تیر رس سلاح های پیشرفته ایران قرار نگیرند.

همین مسائل باعث شده است که ترامپ تمایل به مذاکرات جدید با ایران به جای جنگ داشته باشد و به دنبال میانجیگرانی برای متقاعد کردن کشورمان به مذاکره باشد تا از این بحران با کم ‌ترین زیان و برای حفظ آبروی خود خارج شود؛ اما مسئولین کشورمان نیز که همه برگه‌ های قدرتی را در اختیار دارد قطعا به دنبال مذاکره جدید با توجه به بدعهدی های این کشور نیستند و منتظر لحظه مناسب می باشند تا دولت آمریکا را تسلیم شروط خاص کشورمان برای مذاکره کنند.

..::: ourpresident.ir :::..