مهم: این ترندگذاری وقایع جهان را تا سال ۲۰۵۰ پیش بینی می کند که ۱۳ مگا ترند (ابر مسیر) دارد که اکثر آنها ترندهایی سلبی و ناامید کننده‌اند و این برای جامعه‌ای که ادعای ثبات می‌کند فاجعه است . یکی از مهمترین مگا ترندها بدهی (debt) می باشد و تقریبا بزرگترین عارضه ای است که بشر را تهدید می کند.

دانلود لینک مستقیم فایل صوتی کامل جلسه با حجم 36.5 مگابایت

دانلود لینک مستقیم فیلم کامل جلسه با حجم ۵۶۹ مگابایت در ۲ ساعت و ۴۱ دقیقه همراه با بخش پرسش و پاسخ

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»، به نقل از باشگاه استراتژیست های جوان؛ سخنرانی استاد حسن عباسی در دانشگاه ملایر (۴ اسفند ۱۳۹۲)یکی از بهترین سخنرانی های ایشان در طول چند ماه گذشته بود، اگر چه برخی مسئولان شهری تازه به دوران رسیده دولت اعتدال تلاش گسترده ای برای لغو این سخنرانی داشتند و حتی بنر های شهری و تبلیغات برد های تلوزیونی سطح شهر این برنامه را در عرض ۲۴ ساعت پایین کشیدند اما به همت مسئولین برنامه این برنامه با قوت هرچه تمام برگزار شد و علی رغم فشار های مختلف به استاد برای سخنرانی در موضوعات غیر مربوط به دولت، استاد بدون هیچ تغییری در مفاد سخنرانی تمامی مباحث مدنظرشان را بیان کردند و حتی بیش از پیش به انتقاد از رویکرد سیاست خارجی دولت پرداختند و با بیان اینکه به حرمت حرف رهبری مبنی بر اینکه «فعلاً برای انتقاد از دولت زود است» صحبت نمی کنیم افزودند اگر این حرف رهبری نبود همین الان متن توافق نامه ژنو را می آوردم و خط به خط از لحاط دیپلماتیک اشتباهات آن را برایتان بررسی می کردم.

این همایش با حضور استاد حسن عباسی در ۴ اسفند ۹۲ در آمفی تئاتر دانشکده ی عمران و معماری دانشگاه ملایر برگزار شد که با استقبال گرم دانشجویان همراه بود .با دعوت مجری از استاد حسن عباسی ایشان بر روی سن رفتند و مورد تشویق حاضرین در جلسه قرار گرفتند.

به گزارش باشگاه استراتژیست های جوان استاد حسن عباسی رئیس مرکز بررسی ‏های دکترینال امنیت بدون مرز با ابراز خرسندی از حضور مجدد در دانشگاه ملایر گفت: امیدوارم مسائلی که مطرح می شود در روشن کردن بعضی از اتفاقاتی که در آینده ی شما تاثیر گذار است ، موثر و مفید باشد. کلان نگری ، آینده نگری و همه جانبه نگری سازوکار علم استراتژی است که ویژگی هایی را به وجود می آورد که هم افق های منفی و مثبت را می توان دید البته امروز نمی خواهم به این موضوع بپردازم و فقط تبیین وضعیت می کنیم که وضعیت مطلوبی ندارد.

وی سپس با اشاره به اینکه افق صحبت های این جلسه ۲۵ تا ۳۰ ساله است اضافه کرد: پس از ۳۰ سال شماها به پشت سر خودتان نگاه می کنید و فکر می کنید شاید می شد افق بهتری رقم زد. ما با پنج شش هزار سال تمدن همیشه در طراز جهانی عمل کردیم در دوره هایی که اولین امپراطوری را به وجود اوردیم یعنی امپراطوری هخامنشیان و چه در دوره ی اسلام و چه در دوره کنونی . امروز موضوعی که جامعه ی بشری را عموما و جامعه ی ما را خصوصا تحت تاثیر قرار داده اتفاقات عجیبی است که رخ داده و در این پیچ مهم تاریخی ما باید افقمان را در نسبت با این حوادث روشن کنیم.

وی ادامه داد: در چهار گام ۲۵ ساله مسائل را بررسی می کنیم که می شود ۱۰۰ سال ؛ که گام اول آن در سال ۱۴۱۴ تحقق می یابد . افقی که جامعه ی ما و جامعه جهانی با آنها روبرو است ۱۳ تا ابر مسیر دارد و اتفاقاتی است که بر روی زندگی همه ی ۷.۵ میلیارد نفر کره زمین تاثیر دارد. می دانید که در سال ۲۰۵۰ جمعیت کره زمین به ۱۰ میلیارد می رسد و بشر با مشکلات آب شرب ، غذا و انرژی و همچنین تخریب گونه های متفاوت گیاهی و جانوری مواجه می شود. که سه بحران کلیدی است

استاد حسن عباسی با توضیحات کوتاه درباره ترند ۲۰۵۰ ریچارد واتسون تاکید کرد که این ترندگذاری وقایع جهان را تا سال ۲۰۵۰ پیش بینی می کند که ۱۳ مگا ترند (ابر مسیر) دارد که اکثر آنها ترندهایی سلبی و ناامید کننده‌اند و این برای جامعه‌ای که ادعای ثبات می‌کند فاجعه است . یکی از مهمترین مگا ترندها بدهی (debt) می باشد و تقریبا بزرگترین عارضه ای است که بشر را تهدید می کند. بدهی مهمترین عامل فروپاشی های سیاسی شده است مشکلات اقتصادی باعث می شود که در سالهای آتی کشور های دیگری همچون اوکراین سقوط کنند.یکی دیگر از این مگا ترند ها ایندیویژوالیسم (تفرد) است که ابتدا غرب را نابود کرد و حالا به سراغ کشور های تازه صنعتی شده مثل ما آمده است . مشکلات زیست محیطی و پیری از جمله ی دیگر این مگا ترندهاست. مگا ترند بعدی دیجیتالیزیشن و درگیر زندگی دیجیتالی شدن است . مسئله ی شهر نشینی موضوع بسیار مهمی است که تقریبا تا سال ۲۰۵۰ میلادی بیش از ۸۰ درصد روستاها نابود می شوند و در ایران هم این اتفاق به سرعت در حال وقوع است . مسئله دیگر اضطراب است که هرچه جلوتر می رویم بیشتر شاهد آن خواهیم بود. اضطراب از امکان پیدا کردن شغل ، تحصیل و ازدواج و … .این افق هایی که ترسیم شده و تقریبا همه آن ها جامعه ی ما را در بر می گیرد یکی دیگر از این مگا ترندها انتقال قدرت از غرب عالم به شرق عالم است که عواملی مثل مشکلات فرهنگی ، اقتصادی و کاهش جمعیت از دلایل آن می باشد .در سن ۵۰ تا ۶۰ سالگی شما این مشکلات وجود خواهد داشت مگر اینکه از الان به فکر چاره آن باشیم.

6.5 مگابایت دانلود لینک مستقیم فایل فشردة عکس با کیفیت «ترند ۲۰۵۰ ریچارد واتسون»با حجم

استاد عباسی در ادامه اضافه کرد که در فلسفه ی نظامی هر وقت وضعیت اقتصادی خیلی خوب یا خیلی بد باشد جنگ روی می دهد.در سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۳ سی تریلیون دلار به بدهی دنیا افزوده شده است . بدهی عمومی کره زمین سال ۲۰۰۳ نزدیک ۲۲ تریلیون دلار بوده که کمتر از نصف درامد جهان است . این رقم در سال ۲۰۱۴ به پنجاه و دو تریلیون دلار بدهی رسیده است یعنی هفت تریلیون دلار از کل بودجه دنیا بیشتر است . و پیش بینی می شود در سال ۲۰۱۵ این رقم به ۵۵ تریلیون دلار برسد. این از وبسایت های خودشون گرفته شده است. از سال ۲۰۱۰ تا امروز کشور های پیشرفته حجم بدهی شون از خط قرمز گذشته و عملا ورشکسته شده اند . فقط ایالات متحده بیش از ۱۷ تریلیون دلار بدهی دارد در حالی که بودجه سالانه اش ۴ تریلیون دلار است . عملا یک ببر کاغذی و یک ابهت پوشالی از نظام تمدنی غرب باقی مانده است.

لحظه شمار بدهی جهانی کشورها _ برای ورود به سایت، اینجا یا روی عکس کلیک کنید

به گزارش باشگاه استراتژیست های جوان در ادامه استاد با اشاره به ناکارآمدی اقتصاد مدرن اضافه کرد:تعریف علم اقتصاد این است که تخصیص بهینه منابع محدود به نیاز های نامحدود . علم اقتصاد نه تنها نتوانسته است منابع محدود را به نیاز های نامحدود تخصیص دهد . بلکه عملا تسلیم شده و فروپاشی علم اقتصاد را پذیرفته است .پروفسور جوزف استیگلیز برنده ی جایزه نوبل اقتصادی است که در کتاب سقوط آزاد به این موضوع اقرار کرده است . یعنی علم اقتصاد نابود شده و دیگر پاسخگوی مشکلات بشر نیست .

دانلود لینک مستقیم خلاصه کتاب سقوط آزاد جوزف استیگلیز با حجم 700 کیلوبایت

حالا سوال اینجاست که استادان اقتصاد دانشگاه های ایران چگونه می توانند مشکلات اقتصادی را حل کنند در حالی که پدران علم اقتصاد در حل کردن آن ناکام مانده اند . چرا امروز استادان اقتصاد اعلام نمی کنند که اقتصاد جهان فرو پاشیده تا جامعه ی ما بداند با نشستن پای میز مذاکره مشکلات ما حل نمی شود ؟ (دانشجویان با شنیدن این بخش از سخنان استاد حسن عباسی دو بار ایشان را تشویق کردند.)

وی همچنین افزود: ممکن است استادان اقتصاد جامعه ی ما صدایشان در نیاید ولی ما که ساکت نمی نشینیم . یونان و ژاپن و کره جنوبی که تحریم نبودند و اسراییل را هم به رسمیت شناختند پس چرا مشکل اقتصادی دارند؟ اگر سفارت امریکا در ایران افتتاح شد ، دست از حمایت حزب الله و فلسطین برداشتیم ، حجاب از سر زنان برداشته شود و استاندارد های لیبرالی را قبول کنیم باز هم تاثیری بیش از ۵ درصد بر روی اقتصاد ما ندارد. آمریکا در مذاکرات با دست خالی امده و می خواهد همه چیز را از ما بگیرد . طبق آیه قران اینها دست از سر شما بر نمی دارند تا اینکه شما رو به دین خودشان در بیاورند . در ترندگذاری آقای واتسون مطرح میشود که بدهی و مشکلات اقتصادی تنها یک راه حل دارد و آنهم نظام مالی اسلامی است زیرا ربا ندارد .

اقتصاد غرب به تعبیر رهبری ربوی است . نظام بانکی ما هم ربوی است . اقتصاد فرو پاشیده و فراتر از آن علم اقتصاد فرو پاشیده و دیگر کسی نمی تواند درمانش کند.

وی سپس به جریان شناسی اقتصادی جمهوری اسلامی پرداخت و گفت: جریان دولت قبلی فریدمنی است که در بسیاری از کشورهای دنیا شکست خورده و نمونه اش هم هدفمندی یارانه هاست . مدل اصلی اش در امریکا و کانادا پیاده شده و همین باعث ایجاد مشکل در وال استریت شد . نظام مالی دولت فعلی نئوکینزی است که در کشور هایی مثل انگلیس و ایتالیا و یونان شکست خورده است. لذا هیچکدام از جریان های سیاسی چه اصولگرا ها و چه اصلاح طلب ها نظام اقتصادی جایگزین ندارند اولین مسئله در جنبش دانشجویی این است که مطالبه باید صورت بگیرد . هر دو نظام اقتصادی جریان های سیاسی در ایران لیبرالی است. ما اگر برویم به سمت غرب هیچ مشکلی از ما حل نمی شود دلیل اصلی اش هم این است که “کل اگر طبیب بودی سر خود دوا نمودی” .مشکل این است که دولت فروپاشی اقتصاد غرب را کتمان می کند.

در شش ماه گذشته سه اقتصاد بزرگ برزیل ، هند و چین سرعت سقوط اقتصادشان شروع شده که تاکنون اقتصاد دنیا را از سقوط نگه داشته بودند .حالا ما به رابطه ی اقتصادی با امریکا و اروپا نیاز داریم یا آنها به ما؟ اگر پول خودش معیار باشد و در بازار های مختلف نرود بلکه خودش را بفروشد (بورس) ربا صورت میگیرد . امام هم در این باره تذکر داده بود که پول نباید خرید و فروش شود .

استاد عباسی در ادامه به ریشه شناسی واژه بانک پرداخت و افزود واژهٔ بانک از کلمه بانکو (banco) یا بنچ (bench) از معنی صندلی گرفته شده است. در آیین یهود، ربا دادن حرام است. اما یک راهی برای ربا دادن وجود دارد و آن راه ربا دادن به فرد غیر یهودی است. در آن زمان یهودیانی که شغلشان این بود(ربا دادن به غیریهودی ها)، برای اینکار روی همان صندلی های معروف می نشستد (بَنک bank) و ربا می دادند و بعدها که از این شغل درآمد خوبی کسب کردند به جای اینکه در کنار خیابان روی آن صندلی هایشان بنشینند و ربا بدهند، برای خودشان ساختمانی درست کردند که همان نام صندلی را روی ساختمانشان گذاشتند، نامش بنک (bank) شد . حالا چرا کلمه ی بانک را که معنی ربا میدهد را با پسوند اسلامی جمع می کنید؟ اگر کسی این خواب را دیده که می تواند آمریکا را به این ملت برگرداند باید از خواب بیدار شود.

به گزارش باشگاه استراتژیست های جوان استاد حسن عباسی با اشاره به دیپلماسی نامتوازن و ضعیف طرف مذاکره کننده ایرانی افزود: در اراک نیروگاه آب سنگین تعطیل شده است و وندی شرمن هنوز می گوید راستی آزمایی! آیا راستی آزمایی این ها حد یقف هم خواهد داشت؟ همین خانم اشتون در کی‌یف اوکراین برای مخالفان دولت سخنرانی می کرد . اینها اصلا قائل به تئوری های اقتصادی ، تئوری های سیاسی ، حقوق متقابل ، حقوق بشر و … نیستند . باز هم دولت می گوید غرب . چرا اقتصاد مقاومتی را دنبال نمی کنید ؟ مشکل اینجاست که پول به جای اینکه در بازار مسکن ، صنعت ، تجارت و … مورد استفاده قرار گیرد در بازار مالی کار می کند . مشکل دیگر این است که تئوری های رد شده تمدن غرب ، در جامعه ی ما الگوی اقتصادی است .

چه کسانی از مشکلات جهانی و بدهی های کشور ها سود می برند ؟ ابر طبقه ایست که در داووس جمع می شوند که ۶۰۰۰ نفرند . ابتدا اسم مجموعه شان فضای شورای روابط خارجی امریکا بود . بعدا بعد از جنگ سرد شدند گروه بیلدر برگ که ترکیبی از افراد مختلف بودند .بعدا شدند باشگاه رم و در چند دهه اخیر اسمش شده اجلاس داووس که سازمان ملل غیر رسمی است . و برای جهان تصمیم می گیرند .

در قرآن، ربا یکبار روبروی صدقه می آید و یک بار روبروی زکات . پس این دو مفهوم به هم نزدیک هستند . مال و ثروت شما زیاد نمی شود مگر با صدقه دادن . متاسفانه اقتصاد صدقه ای بد تبلیغ شده . چرا واژگان قرانی را تحریف می کنید ؟ ما قبل از اینکه به انقلاب اقتصادی برسیم باید انقلاب فرهنگی کنیم تا مفاهیم قرانی ، ربا، بانک ، قمار و بورس را بفهمیم . ما از قران یاد گرفتیم که بت را بشکنیم و تبر را بگذاریم روی دوش بت بزرگ. به این میگویند دیالکتیک قرانی . که با اسناد خود آمریکایی ها خودشان را محکوم کنیم. باید در علوم انسانی تحول ایجاد کنیم . متاسفانه امروز اگر بگوییم اقتصاد برکت مبنا ، می گویند این حرف علمی نیست . اگر نتوانیم علوم انسانی متناسب با دین و تمدن ایران تولید کنیم، با سقوط اقتصاد غرب ما نیز سقوط می کنیم. اقتصاد متناسب انسان ایرانی کدآمایی است که امروز به آن می گوییم اقتصاد مقاومتی. چرا که بدون نیاز به بیرون سعی می کنید سیستم را در درون خودکفا کنید. تحول در علوم انسانی بایداز علم اقتصاد شروع شود

ما به عنوان کشوری با پیشینه ی تاریخی و فرهنگی زیاد ، اوکراین را باید ببینیم و عبرت بگیریم. از دید غرب ایران باید سوریه می شدکه اقتدار دستگاه امنیتی و اطلاعاتی مانع شد پشت این اقتدار اراده ی الهی و خون شهداست.

در اینجا سخنرانی استاد به پایان رسید و سوالات دانشجویان بصورت کتبی پرسیده شد و استاد حسن عباسی به طور مبسوط به سوالات پاسخ دادند.

پس از پایان جلسه استاد به همراه دانشجویان از سالن خارج شدند و در فضای باز حدود نیم ساعت رو در رو با دانشجویان به بحث و تبادل نظر پرداختند.

دانلود لینک مستقیم فایل صوتی کامل جلسه با حجم 36.5 مگابایت

دانلود لینک مستقیم فیلم کامل جلسه با حجم ۵۶۹ مگابایت در ۲ ساعت و ۴۱ دقیقه همراه با بخش پرسش و پاسخ

ـ مهم :در همین زمینه بخوانید :

دکترین امام خامنه ای(مدّظلّه العالی):آینده‌پژوهان آمریکایی ایران در سال 2035 را یک ابرقدرت تعریف کرده‌اند

روایت عباسی از «بهشت در سیاه چاله»/ایران تا 2050 ابرقدرت جهان می شود