این فیلم، حاوی اعترافات میرمحمدحسین رسام، تحلیلگر ارشد سفارت انگلیس در تهران، شامل شرحی بر نقش سفارت انگلیس در وقایع سال ۱۳۸۸، شیوۀ جذب مرتبطین با سفارت و استفاده از آن‌ها می‌باشد.

جلسه دادگاه : ۱۷ مرداد ۱۳۸۸

با هدف ارائۀ تصویری روشن از واقعیات و میزان مداخلۀ رسمی بریتانیا در امور داخلی کشورمان، به کیفرخواست صادره و متن اظهارات میر محمد حسین رسام تحلیلگر ارشد سفارت انگلیس در تهران اشاره می‌شود. نمایندۀ دادستان عمومی و انقلاب وقت تهران در ۱۷ مرداد ۸۸ کیفرخواست میرمحمد حسین رسام (تحلیلگر ارشد سفارت انگلیس در تهران) از متهمان اغتشاشات بعد انتخابات را قرائت کرد و گفت:

متهم میرمحمد حسین رسام فرزند میرمهدی ۴۳ ساله تحلیلگر ارشد بخش سیاسی سفارت انگلستان درتهران متهم است به جاسوسی برای بیگانگان. بدین شرح که متهم مزبور به اتفاق آرش مؤمنیان وظیفۀ ملاقات با فعالین قومی و سیاسینمایندگان احزاب و تشکل‌های سیاسی، اقلیت‌های مذهبی، تشکل‌های غیردولتی، ارتبا‌ط‌گیری با برخی افراد در رده های مدیریتی و مهم کشور، حوزههای علمیه و دانشگاه‌ها رابرعهده داشته و با جمع‌آوری اخبار و گزارش از نشستهای خود اقدام به ارسال آن به لندن می‌کرده است. در ادامه متهم با حضور درسطح خیابان‌های تهران (درتاریخ های ۲۴ ،۲۵و ۲۸ خرداد ۸۸) اخبار مربوط به وقایع اغتشاشات را جمع‌آوری و به طریق فوق ارسال می‌کرده است.

وی به همراه توماس برن دبیر دوم سیاسی سفارت انگلیس و خانم شئون مورفی دپیلمات سفارت استرالیا در دفاتر تبلیغاتی آقای موسوی تردد کرده به علاوه درشهر مقدس قم به اتفاق آلکس پینفیلید دبیر اول سیاسی سفارت انگلیس با علی ماهر از اعضای ستاد مرکزی میر حسین موسوی ارتباط برقرار کرده و اخبار مربوط به تجمع‌ها و ناآرامی‌ها و تصمیم‎های آقای موسوی در قبال تحولات را جمع‌آوری و به خارج از کشور منتقل کرده‎اند، با عنایت به گزارش وتحقیقات معاونت ضدجاسوسی وزارت اطلاعات و اقاریر متهم حسب تحقیقات قضایی انجام شده مجرمیت متهم محرز و مسلم است، لذا مستنداً به مواد ۶۱۸،۵۰۵،۵۰۱ قانون مجازات اسلامی و با رعایت مواد ۴۶ و ۴۷ همان قانون محاکمه ومجازات متهم مورد تقاضا است.

دانلود با کیفیت پائین

دانلود با کیفیت بالا :         لینک اصلی قسمت ۱            لینک اصلی قسمت 2

قالب: MP4 – ابعاد تصویر: ۲۶۴x۳۵۲ – حجم کل: ۱۳۹ MB

در ادامه می‌توانید متن کامل اظهارات حسین رسام را مطالعه نمائید.

اعتراف حسین رسام کارمند سفارت انگلیس: حضور اعضاء سفارت در اغتشاشات

ساعت خبر: ۱۴:۲۱ – تاریخ خبر: ۱۷/۰۵/۱۳۸۸

میرمحمدحسین رسام تحلیلگر ارشد سیاسی سفارت انگلیس در تهران به عنوان چهارمین متهم صبح امروز در دومین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات عناصر دخیل در اغتشاشات اخیر از خود دفاع کرد.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، در ابتدا قاضی صلواتی اتهام وی جاسوسی برای بیگانگان) را به وی تفهیم کرد و متهم نیز درخواست کرد از روی متن دفاعیات خود را قرائت کند.

میرمحمدحسین رسام گفت: پنج سال پیش در این سفارت استخدام شدم و مدرکم فوق لیسانس است.

وی افزود: وظیفه من جمع آوری اخبار مورد نیاز انگلیس از طریق مرتبطین با سفارت و عناصر حزبی و گروهی خاص در شهرستانها و تبادل نظر بود و بعد از آنکه نظرهای مرتبطین را دریافت می کردم گزارش های لازم را به لندن می فرستادم.

میرمحمدحسین رسام گفت: سفارت انگلیس در طول دوره های اخیر به دلیل سیاست های خصمانه علیه نظام و محدودیت های شدیدی که دیپلمات ها داشتند و ترس از اینکه عملیات جمع آوری اطلاعات آنها افشا شود اقدام به استفاده از کارکنان محلی و برای این کار شبکه مرتبطین را ایجاد و اداره عملیات را از داخل کشور آغاز کرد.

وی افزود: به همین دلیل به بنده و سایر کارکنان دستور داده شد با ایجاد شبکه به تامین اخبار و اطلاعات مورد نیاز انگلیس اقدام کنم که در طول پنج سال فعالیت خود در این سفارت تا سال گذشته۱۳۰ مرتبط داشتم که امسال با افزایش ۵۰ نفری، تعداد مرتبطین بنده ۱۸۰ نفر شد.

میرمحمدحسین رسام گفت: تماس ها و ملاقات های ما با مرتبطین در رستوران ها و کافی شاپ ها صورت می گرفت و تلاش می شد این ملاقات ها در مکانی غیر از سفارت انجام شود. سفارت هزینه آن را پرداخت می کرد و آنها را مهمان سفارت می دانست و بعداً مطالب و گفتگوها به اطلاع مقامات سفارت می رسید.

وی افزود: از جمله مرتبطین و بیشتر ارتباط ما با اصلاح طلبان روشنفکر از جمله عطریانفر، شمس الواعظین و سعید لیلاز بود و دوستانی مانند آنها با دیپلمات ها و خبرنگاران خارجی به راحتی مصاحبه و صحبت می کردند.

این تحلیلگر سیاسی سفارت انگلیس گفت: سفارت انگلیس تعیین می کرد شبکه های ارتباطی خود را گسترش دهد و برای این کار در کنسولگری سفارت انگلیس بخشی را به نام وی آی پی ایجاد کرده بود که در این بخش دیپلمات های سیاسی به همراه دیپلمات های بخش ویزا حضور داشتند و افرادی که تقاضای ویزا می کردند آنها را به وی آی پی دعوت می کردند و از این طریق یک ارتباط اولیه برقرار می شد و ادامه ارتباط نیز طوری تنظیم می شد که ملاقات های بعدی صورت گیرد. ملاقات ها بعد از آن در بیرون از سفارت صورت می گرفت.

***

این کارمند سفارت انگلیس که خود را تحلیلگر ارشد این سفارتخانه معرفی کرد سپس درباره تحرکات سفارت انگلیس در باره انتخابات دهم ریاست جمهوری و پس از آن توضیح داد.

وی گفت: حدود ۴ ماه قبل از انتخابات در سفارت انگلیس جلسه ای با حضور دیپلمات ها و کارمندان محلی بخش سیاسی سفارتخانه برگزار شد .

حسین رسام افزود: در این جلسه با توجه به دستورالعمل دریافتی از لندن تحولات بعد از انتخابات در دستورکار کارمندان محلی بخش سیاسی سفارتخانه قرار گرفت در این چارچوب با دفاتر برخی فعالان سیاسی به ویژه اصلاح طلبان ارتباط برقرار و اطلاعات لازم درباره انتخابات جمع آوری می شد.

وی گفت: در سفارت در این زمینه جلسات روزانه داشتیم که اخبار و اطلاعات جمع آوری شده بعد از دسته بندی شدن به لندن ارسال می شد.

رسام افزود:‌ این کار به طور منظم با حضور دیپلمات ها صورت می گرفت و از تهران و شهرستان ها اطلاعات و اخبار لازم جمع بندی می شد.

وی گفت: این اطلاعات و اخبار در باره میزان مشارکت مردم هر استان در انتخابات و نوع گرایش آنها به نامزدهای مختلف بود که در سفرهای استانی دیپلماتها و کارمندهای محلی جمع آوری می شد.

رسام ادامه داد: دستورالعملی که از لندن برای ما ارسال شد ، حوزه های مختلفی را پوشش می داد.

وی درباره موضوعات مهم مورد نظر در این چارچوب افزود: “دیدگاههای مقام معظم رهبری درباره انتخابات و اینکه آیا گرایش خاصی به هیچ یک از نامزدها دارند یا خیر”، “چه معیارهایی دارند” و نیز اینکه “دیدگاههای ائمه جمعه و علمای مختلف درباره انتخابات چیست” و “گرایش آنها به نامزدهای مختلف چگونه است” از جمله این موارد بود.

این کارمند سفارت انگلیس گفت: در این چارچوب از ما خواسته شده بود که به سپاه و بسیج و نقش آنها در انتخابات و دیدگاه های فرماندهان سپاه درباره انتخابات و اینکه آیا گرایش خاصی به یکی از نامزدها دارند یا مسائل خاصی را می خواهند پیگیری کنند توجه خاصی داشته باشیم.

وی افزود: در زمینه های یادشده اطلاعات و اخبار لازم جمع آوری می شد .

رسام اضافه کرد: از ما خواسته شده بود که در تهران و نیز در سفرهای استانی با مردم صحبت کنیم و نظر آنها را بگیریم و ببینیم چه نگاهی دارند و به کدام نامزد متمایلند.

وی گفت: از دیگر فعالیت های دیپلمات های انگلیسی تلاش برای یافتن مرتبطانی در ستاد نامزدها بود که در این زمینه آقای الکس دبیر اول سیاسی سفارت انگلیس با برخی اعضای ستاد انتخاباتی نامزدها ملاقات هایی داشت و دبیر دوم سفارت هم تحت پوشش توریست به ستاد انتخاباتی چند تن از نامزدهای دوره دهم ریاست جمهوری رفت.

رسام افزود: از دیگر برنامه ها، ملاقات دبیراول سفارت انگلیس با برخی اعضای حزب اعتماد ملی و دفاتر تبلیغاتی یکی از نامزدها بود که در این چارچوب با برخی مسئولان این ستاد درباره مسائل مربوط به انتخابات و اغتشاشات بعد از آن تماس هایی داشتیم . وی گفت : بعد از انتخابات و با اعلام نتیجه انتخابات مبنی بر پیروزی احمدی نژاد ، این نتیجه برای سفارت انگلیس بهت آور و باعث شگفتی بود .

وی گفت : سفارت انگلیس موضوع ادعای تقلب از سوی یکی از طرفین انتخابات را تعقیب می کرد.

میرمحمد حسین رسام در ادامه دفاعیات خود در دادگاه افزود: بعد از برگزاری انتخابات روند پیگیری مسائل انتخاباتی و نیز حوادث بعد از آن ادامه داشت و طبق دستور ، سفارت از کارمندان محلی خواسته بود تا در تجمعات و اغتشاشات به همراه دو دیپلمات اخراج شده از ایران حضور داشته باشد.

وی با بیان اینکه آقای تامبرن از بخش سیاسی و آقای کلبرونی از بخش ویزا دو دیپلماتی بودند که اخراج شدند، در ادامه به حضور برخی مسئولان سفارت انگلیس در تهران در تجمعات و اغتشاشات اشاره کرد و افزود: تامبرن دبیر دوم سیاسی سفارت در درگیری مورخ ۲۴ خرداد ۸۸ در خیابان سنایی و مطهری حاضر شده بود و دبیر اول سفارت نیز در این درگیری حضور داشت.

وی با بیان اینکه کاردار سفارت در راهپیمایی خیابان انقلاب تا دانشگاه صنعتی شریف حضور داشت افزود: ساموئل اورگان دبیر سوم سفارت نیز در تاریخ ۲۵ خرداد حد فاصل خیابان های مطهری و شریعتی در بین تجمع کنندگان حضور داشت.

رسام تصریح کرد: تامبرن دبیر دوم سیاسی سفارت در تاریخ ۸۸،۳،۲۸ در راهپیمایی خیابان انقلاب حضور داشت و آقای پل برونی معاون بخش ویزای سفارت نیز در تاریخ ۲۸ سه ۸۸ از تجمع خیابان فردوسی مقابل خیابان منوچهری عکس می گرفت.

وی گفت: ساموئل مورگان در تاریخ ۲۷ سه ۸۸ در راهپیمایی خیابان کریمخان حضور داشته است.

این متهم تصریح کرد: دبیر اول سیاسی سفارت از کارمندان محلی درخواست کرده بود تا صبح فردای تجمع غیرقانونی در میدان بهارستان از آثار تخریب شده توسط اغتشاشگران عکس تهیه کنم.

وی گفت: سفیر انگلیس به همراه کاردار سفارت در تاریخ ۲۸ سه ۸۸ برای مشاهده راهپیمایی آرام و غیرقانونی طرفداران موسوی اقدام کرده بودند.

رسام افزود: آقای دومتروس یکی دیگر از اعضای بخش سیاسی سفارت در دو مقطع به نشانه حمایت از جریان سبز با پوشیدن لباس سبز در میان تجمع کنندگان حاضر شده بود.

وی همچنین به حضور آقای الکسی در روز رأی گیری و در حوزه انتخابیه نارمک اشاره کرد و گفت: وی با حضور در میان مردم سؤالاتی را در خصوص میزان مشارکت مردم در انتخابات و علاقه آنان به نامزدهای انتخابات ، سؤالاتی را مطرح کرده بود.

میرمحمدحسین رسام در ادامه خاطر نشان کرد: سفیر انگلیس هر روز ساعت ۹ صبح با اعضای بخش سیاسی سفارت و دیپلماتها و کارمندان محلی جلسه داشت و آخرین اخبار را دریافت و به لندن گزارش می کرد.

وی تصریح کرد: سفیر انگلیس محور گزارش خود را در قالب ۸ سؤال طراحی و از کارمندان محلی خواسته بود با حضور در میان تجمع کنندگان این سؤال را از آنان بپرسند.

رسام تصریح کرد: در سطح شهر چه اتفاقاتی می افتد؟، مواضع جناحهای مختلف درباره خطبه های مقام معظم رهبری در نماز جمعه ۲۹ خرداد ۸۸ چیست؟ ، تلاش در جهت دستیابی به اسامی دستگیر شدگان، پیگیری اخبار تجمعات و اغتشاشات در شهرستانها ، تلاش برای ملاقات با چهره های شاخص و نزدیک به نامزدهای معترض

، تلاش برای بدست آوردن دلایل و مدارک معترضان ، تحقیق درباره چگونگی پیش بینی تظاهرات کنندگان در آینده ، بررسی اینکه معترضان جوان آیا به دستورات مقام معظم رهبری بویژه بعد از نماز جمعه ۲۹ سه ۸۸ عمل می کنند یا خیر؟ ۸ سوالی بود که سفیر انگلیس نیازمندهای خود را در قالب آن مطرح کرده بود.

وی افزود: ما اخبار دریافتی را روزانه در سفارت انگلیس بررسی می کردیم و در کمترین زمان به صورت گزارش ویژه به لندن مخابره می شد.

رسام با بیان اینکه رابطه دولت انگلیس و آمریکا یک رابطه تنگاتنگ است افزود: گزارش های سفارت انگلیس در تهران به آمریکا هم ارسال می شد و از آنجا که دولت آمریکا فاقد هر گونه امکاناتی برای دسترسی به اخبار داخل ایران است این گزارش ها به عنوان یک منبع غنی مورد استفاده آنان قرار می گرفت.

میرمحمدحسین رسام تأکید کرد: در مدتی که برای سفارت انگلیس کار می کردم به این نتیجه رسیدم که دولت انگلیس در صدد بود تا به مرتبطان خود القاء کند که این انتخابات نقطه عطفی برای افرادی که با نظام زاویه دارند به شمار می رود و آنها با اقدامات مؤثر در این دوره از انتخابات کشور را دچار تغییر در ساختار یا تغییر در رفتار میکنند و به آنها این امید را می دهند که در صورت بروز مشکل از حمایت اروپاییها و اتحادیه اروپا برخوردار خواهند بود.

وی با بیان اینکه به علت فعالیتهایی که داشته ، به همراه ۸ کارمند محلی بازداشت شده است ، گفت: دو دیپلمات سفارت به نام تام برلی و پل برونی از کشور اخراج شدند.

رسام در پایان خطاب به رئیس دادگاه و ملت ایران گفت: در حال حاضر نسبت به عملکرد خود و تخلفاتی که مرتکب شده ام بسیار نادم و پشیمان هستم و از ملت ایران عذرخواهی می کنم و تقاضای عفو دارم.

وی تصریح کرد: در محضر دادگاه و به خصوص مردم قول می دهم برای جبران مافات همه سعی خود را به کار گیرم.