مباحث مطروحه در این جزوه گامی است برای رسیدن به تحلیل آنچه که در ده، پانزده سال گذشته در جامعه ما اتفاق افتاده و امروز که ما می خواهیم برای تصحیح وضع موجود یا راه افتادن بهتر وضع موعود گام برداریم ناگزیر از این هستیم که یک روایت جامعی از گذشته خودمان داشته باشیم.

 

دانلود جزوه دین همه دین است با لینک مستقیم و حجم 368 کیلوبایت

ما ابتدا به ساکن که نمی خواهیم کارکنیم. یک انقلاب جدیدی که در جامعه نمی خواهیم بوجود بیاوریم. بالاخره حداقل دیرینه ای که داریم 23 سال است. بنابراین باید بدانیم که به چه عقبه ای متصل هستیم. نقاط ضعف و قوتش را آسیب شناسی و آفت شناسی کنیم.(از مجموعه حرکت خودمان و حرکتی که در سالهای گذشته به آن منتسب هستیم.) و اصلاً یکی از فواید تشکلها اینست که انباشت تجربیات بشود. یعنی تجربه ها حفظ و به دیگران انتقال داده شود. اویی که ورودی سال 80 است از همان نقطه ای شروع نکند که من ورودی 70 از آنجا شروع کردم.

امروز خیلی از بحثهایی که در جمع دوستان شنیدم. نوعاً بحثهایی بود که در سال 70 مطرح می کردیم. در تشکلی به اسم بسیج دانشجویی و متاسفانه بعد از ده سال حتی به شکل ناپخته ترش دارد در بین شما مطرح می شود. خب پس چه فایده ای دارد؟ نباید یک چنین چیزی اتفاق بیفتد باید شما ده سال جلوتر از بنده شروع کنی و بنده هم نسبت به قبلی ها. نامه هایی که ما به مسئولین بسیج می نوشتیم یا بحثهایی که مطرح می شد صورتجلساتش حتی هست دقیقاً همین بحثها بود.

اینها به فرجامی نمی رسد چون همه می خواهند از صفر شروع کنند. بگذریم.

از یک مقطع میانی شروع می کنیم بجای اینکه بخواهیم به شروع انقلاب و 15 خرداد 42 یا خیلی عقب تر بپردازیم یا اینکه بخواهیم خیلی جلوتر بیاییم تا دوم خرداد. مبدا تحلیل را پایان جنگ قرار می دهیم که بسیار مقطع تعیین کننده ای در مجموعه انقلاب اسلامی و حیات بچه حزب اللهی ها و جریان بسیج است.

بخاطر اینکه بسیج هم اگر چه قبل ار جنگ تشکیل شد اما بخش عمده ای از هویتش را در جنگ پیدا کرد.

البته بسیج دانشجویی در سال 67 تشکیل شد. یعنی بعد از جنگ. اصل بسیج قبل از جنگ تشکیل شد و بسیج دانشجویی، بعد از جنگ. اگر زمینه بحث امروز ما اینست که بسیج چه کار باید بکند، بایدها و نبایدهایش چیست، باید پیام امام برای تشکیل بسیج دانشجویی را بفهمیم و پیام امام را نمی فهمیم مگر اینکه آن مقطع را بفهمیم. یعنی اگر بخواهیم بفهمیم پیام امام در آذر 67 مبنی بر تشکیل بسیج دانشجو و طلبه چه مفهومی دارد، باید مجموعه حرکتهای امام از تیر 67 تا خرداد 68 را بفهمیم.

اصلاً مبنای تشکیل بسیج دانشجویی چه بود؟ سال 67 جنگ تمام شد. حالا به هر دلیلی موفق شدیم یا نشدیم، به اینها کاری نداریم. 27 تیر 67 جنگ تمام شد و امام می داند که جامعه دارد وارد فضای جدیدی می شود و یک مقطع جدیدی از تاریخ جامعه ایران و حتی تاریخ جامعه شیعی دارد شکل می گیرد.

یکی از ویژگیهای امام این بود که منتظر نمی شد وقایع بیایند او را پشت سر بگذارند، او وقایع را پشت سر می گذاشت. پیش بینی داشت، آینده نگری می کرد، بینش یا الهامی به او می شد. بهرحال سعی می کرد بر حوادث محیط بشود. امام می دید جامعه دارد وارد فضای جدیدی می شود و برای ورود به این فضای جدید نیاز به شناخت دارد. نیاز به تحلیل و گفتمان دارد. گفتمان یعنی فضایی فکری به بقیه مفاهیم تحت سیطره و در متن آن معنا می شوند. 27 تیر جنگ تمام شده.

خبر قبول قطعنامه منتشر شده، خیلی هم در بین بچه بسیجی ها شوک ایجاد کرده چون تا یک هفته قبلش هم جنین اتفاقی بعید بود. دو یا سه روز بعدش پیام امام راجع به قطعنامه منتشر می شود. یکی از جملات امام در این پیام اینست «امروز جنگ آغاز شده است» متاسفانه بچه بسیجی ها عادت ندارند زیاد صحیفه نور بخوانند. نمی دانم این پیام قبول قطعنامه و پیامهای قبل و بعدش را چقدر خوانده اید؟ از امام تصویر یک پیر مرد عارفی در ذهنمان است. بعنوان یک متفکر هیچکدام از ما قبولش نداریم. بعنوان یک استراتژیست قبولش نداریم. امام را یک عارف شاعر می دانیم، بگذریم. امام در آن پیام اعلام یک جنگ جدید می کند. شما می بینید بیشتر تلاش ما بعد از جنگ، مرثیه خوانی برای یک جنگ از دست رفته است. امام می گوید بابا الان هم جنگ است! اینها می زنند توی سرشان که: کجائید ای شهیدان خدایی، ای وای درهای فلان بسته شد!

حالا یک تعبیر معنوی و عرفانی برای این است، جای خود. ولی بک وقت هست که این بصورت یک استراتژی اجتماعی برای ما در آمده که بسیجی تا وقتی که جنگ نظامی در مرزهای ایران و عراق بود، معنا داشت.

 

جلیلی

«امروز جنگ حق و باطل، جنگ فقر و غنا، جنگ پابرهنه ها و مرفهین بی درد شروع شده است.»

آخر تیرماه 67. پس امام یک جنگ جدید را طراحی می کند. البته جنگ جدیدی هم نیست و سابقه دارد ولی با این تعابیر، امام رویش سرمایه گذاری و تاکید می کند و بعد برای ورود به جنگ شروع به جبهه شناسی می کند. باید جبهه دشمن و جبهه خودی و مرز بین اینها شناخته شود. نیروهایی که می توانند توی این جنگ مصدر تاثیر باشند فراخوان شوند تا به نتیجه خوبی برسیم. تمام پیامدهای بعد از تیرماه 67 را که نگاه می کند می بینی مثل یک فرماندهی که وارد منطقه شده، دارد کالک عملیاتی را توجیه می کند. نیروهای خودش را فراخوان می کند.

انواع و اقسام آدمهایی را که امام فکر می کند می شود به آنها امید بست، به فرزندان شاهد مثلاً در شهریور 67 پیام می دهد، به بچه های سپاة، به هنرمندها، به دانشجویان و.... گفتم این متن را باید بفهمیم تا بدانیم پیام بسیج دانشجویی یعنی چی؟ این جنگ فقر و غنا یک مبنای نظری دارد که امام سعی می کند آن مبنای نظری را صریح ترین تعابیر که صریح تر از آ،ها دیگر ممکن نیست، بیان کند تا دیگر جایی برای توجیه و تفسیر نماند. مبنای نظری بحث چیست؟ «اسلام ناب و اسلام آمریکایی.» به این بحث برخواهیم گشت. پس امام می بیند که یک جنگ واقعی دارد در می گیرد.سعی می کند که این جنگ را فریاد بکند و سعی می کند که این جنگ را به نفع نیروهای حق رهبری کند.

اتفاقی که بعد از امام می افتد چیست؟ شما می بینید که کمتر از یکسال بعد از پذیرش قطعنامه امام رحلت می کند و می بینیم بعد از امام چه اتفاقی می افتد. بعد از امام البته یک جنگ در گرفت. یک جنگ خیلی پر سرو صدا که بسیاری از نیروها را هم به خودش مشغول کرد. یک جنگ زرگری. یک گروه بلند شدند گفتند که آقا دین امریست قدسی و عرفانی و باطنی، این را به سیاست آلوده اش نکنید.

دین فربه تر از ایدئولوژی است. دین را ایدئولوژیزه نکنید. آدمهای موجهی هم بودند. می گویند نماز شب می خوانند و اهل مستحبات هستند. شروع کردند به نام دفاع از دین، دین را از اجتماع جدا کردن. گفتند دین یک امر باطنی و معنوی است و برای حیرت افکنی آمده نه برای پاسخ به نیازها. انتظار بشر را از دین خیلی گسترده نکنید. در حکومت از او نظر نخواهید.

خب، یک گروه دیگر در برابر اینها قد برافراشتند که استراتژیک ترین شعارشان «مرگ بر بدحجاب» بود. خود ما در یک مقطعی از اعضای فعال این گروه بودیم. حرکتهای متعدد و متنوعی بود. یک نمونه اش هم ما بودیم که بریزیم نمایشگاه فلان را در پارک ملت و پارک ساعی به هم بزنیم. دربند، درکه و... خود بنده میاندار گردان عاشورا بودم. خب باز تحت عنوان اسلام، به همدیگر تاختند. این به او گفت لیبرال، او به این گفت فاشیست.

یک گرد و خاک عجیبی در جامعه برپا شد. درحالیکه 35 میلیارد دلار، 40 میلیارد دلار سرمایه مفت بعنوان استقراض وارد جامعه شده بود، آنهایی که دلشان برای مذهب و انقلاب و حزب ا... می تپید، رفتند توی این فضا، چقدر نیرو صرف شد; چقدر درگیری راجع به این قضایا پیش آمد. ولی این جنگ، زرگری بود. چرا؟ بخاطر اینکه چه آن اسلام باطن گرا و چه این اسلام ظاهر گرا بمثابه دو تیغه یک قیچی برای حذف تفکر امام و حذف تفکر انقلاب اسلامی از جامعه بکار گرفته شد.دو تا تیغه قیچی در ظاهر با هم دعوا دارند ولی در واقع یک کار را دارند انجام می دهند. چون یک محور مشترک دارند. این دین ظاهراگرا و آن دین باطن گرا هر دویشان دین فردگرا بودند و در تقابل مطلق با تفکر و مبنای امام که اسلام اجتماعی بود و جالب اینجاست آن امامی که می آید انقلاب می کند و بسیج و حزب ا... را تشکیل می دهد، چه در آن ادعایی که حضرات می کنند یعنی در باطن گرایی و عرفان و چه در رعایت ظواهر شرعی فردی، در اوج است. یعنی از یک طرف یک عارف است و از یک طرف یک فقیه.

منکر هیچ کدام از این دو نیست، بلکه می گوید «دین، همه دین است» نظریه ولایت فقیه را می دهد و بعد سعی می کند تمام ابواب اسلام را در ذیل این نظریه باز تعریف کند و در جامعه جا بیندازد.

همان خطی که خط اصل تشیع است. یک مقدار بیشتر توضیح بدهم که تفاوت چیست؟ شما کتاب ولایت فقیه امام را نگاه بکنید- نظریه ولایت فقیه امام مال قبل از انقلاب است- اصلاً می بینید این نظریه را امام در تقابل با اسلام رایج آن روز مطرح می کند. امام آنجا می گوید که اگر می خواهید تفاوت اسلام واقعی را با اسلام رایج ببینید نگاهی به قرآن و رساله های عملیه بیندازید و این دو تا را با همدیگر مقایسه کنید. البته امام خودش هم رساله دارد، نافی آن قصه نیست ولی نظریه ولایت فقیه را که مطرح می کند، در تقابل با اسلام آن روز است. اسلامی که در آن روز حاکم و غالب بوده. توی پیام امام به روحانیت در اسفند 67 ، بروید بخوانید، امام در اواخری که داشت می رفت خیلی از حرفهایی را که قبلاً نمی زد به صریحترین تعابیر گفته است. در این پیام می گوید وضعیت حوزه ها داشت به جایی می رفت که از قرون وسطی بدتر می شد.

تعبیر امام این است: خون دلی که پدرتان از این متحجرین خورده از هیچکس نخورده است. حتی در پیامی که در دیماه 67 به رئیس وقت مرکز اسناد انقلاب اسلامی می دهد، یک تعبیر جالبی دارد که من این تعبیر از انقلاب را در هیچ جای دیگر ندیدم. امام می گوید که مردم ما در انقلاب علیه اسلام قیام کردند! تعبیر امام است. خطاب به آن آقا می گوید که شما باید نشان دهید که مردم ما در انقلاب برعلیه دو چیز: یکی ظلم و بیداد و دیگری تحجر و واپس گرایی قیام کردند و فکر اسلام ناب را جایگزین اسلام سلطنتی، اسلام سرمایه داری، اسلام التقاط و در یک کلمه اسلام آمریکایی کردند. امام حرکت انقلاب را جایگزینی یک اسلام به جای یک اسلام دیگر می داند. دو تا اسلام با یکدیگر در افتادند.

خب الان این روزها خیلی بحث پاسخ به شبهات مطرح می شود. شبهه یعنی چه؟ یعنی شباهتهایی که ما را به غلط می اندازد. خب این دو تا اسلام خیلی جاها ممکن است به هم شبیه شوند. امام در این ماههای آخر سعی می کند مرز بین اسلام واقعی و این اسلام تحریف شده بدعت آمیز لیبرال منش یا متحجر مسلک را روشن کند و هر دوی این اسلام (اسلام مرفهین بی درد و اسلام مقدس نمایان متحجر) دو روی یک سکه اند و زیاد تفاوتی با هم ندارند.

این جمله امام را که «بسیج لشگر مخلص خداست» کسی هست که تا حالا نشنیده باشد؟ حالا یک جمله دیگر از امام راجع به بسیج را می گویم ببینم چند نفر شنیده اند:

«مملکتی که مخالف با استکبار و پول پرستی و تحجر گرایی و مقدس مآبی است. همه افرادش باید بسیجی باشند»

این را کی شنیده است؟ عین جمله امام است. این جمله مال پیام آذر 67 امام به شما دوستان است: «به فرزندان عزیز بسیجی ام در دانشگاهها» در همین پیام دستور داده که بسیج دانشجویی تشکیل شود. یکی نباید تبیین کند که آقا این جمله یعنی چه؟ امام منظورش چی بوده؟

الان شما می بینید که در خیلی جاها اینجور توی ذهن جا افتاده که بسیجی بودن یعنی مقدس مآبی. تضاد تبدیل می شود به تساوی! منظور امام از این تحجر و مقدس مآبی چی بود؟

با آن ذهنیتی که بعضی ها دارند توی این جامعه رواج می دهند، اول متحجر عالم خود امام است! کسی که از اول بچه گی تمام ظواهر و عبادات فردی اش درست، از جوانی نماز شبش ترک نشده، خانم حاج احمد آقا می گفت سر سفره که ما دستمان را دراز می کردیم و آستینمان عقب می رفت، امام تذکر می داد پس این تحجری که امام با آن مخالف است، چیست؟ هر وقت یک نفر آمد خواست مقابل تحجرگرایی حرفی بزند، گفتند آقا فعلاً چیزی نگوئید، ممکن است یک عده دیگر سوء استفاده بکنند. امام می گوید خون دلی که پدر پیرتان از متحجرین خورده از هیچکس نخورده است. یعنی دشمن اول اینهایند.

کدام دشمن از این اولی تر؟ اما در بینش امام تحجر گرایی و مقدس مآبی یعنی این: «محدود کردن اسلام به احکام عبادی و فردی» در همان پیام به روحانیت هم می گوید: یعنی یک اسلام رفتارگرا.

چرخهای توسعه به گردش افتاده بود، فساد مالی داشت بشدت در جامعه ریشه می دواند، انواع و اقسام معادلات پشت پرده قدرت و ثروت داشت شکل می گرفت، آنوقت من بچه بسیجی توی پارک ساعی یقه خانم را گرفته بودم که چر روسری ات را نمی کشی جلو؟!

یادم هست از پارک ملت بچه ها برگشته بودند، سال 71، یکی از بچه ها با افتخار می گفت به صورت شوهر زنی که تذکر داده بودم اینجور حرکتها تا آن اتفاقها پشت صحنه که هیچوقت روی صحنه رخ نمی دهد، روی صحنه رخ بدهد، که توسعه شکل بگیرد.

در آن فضا علمدار اینجور حرکتها ما جوجه دانشجوها بودیم و امثال آوینی که شهید می شدند، بچه ها می گفتند این کیه؟ یادم هست روزی که آوینی شهید شد، اخبار تلویزیون اعلام کرد و ما به دو آمدیم در اتاق مسئول فرهنگی بسیج و گفتیم یک پارچه سیاه بده بزنیم به تابلو. گفت چه شده؟ گفتیم آوینی شهید شده. گفت آوینی کیه؟ گفتم بگویم سوره؟ آینه جادو؟ خبر ندارد. گفتم یکی بود در روایت فتح صدای خیلی قشنگی داشت، او شهید شده! بعد از یکساعت آمد دید خیلی تابلو را به هم ریخته ایم. گفت حالا این آنقدرها هم ارزش داشت؟ خیلی دیگر شلوغش کرده اید!

برای تشییع جنازه اش به بدبختی یک مینی بوس جور شد داشتیم می رفتیم دیدیم یک ماشین با اسکورت دارد بر می گردد. گفتیم این ماشین کیه؟ لابد لاریجانی بود. (لاریجانی آن زمان وزیر ارشاد بود) رسیدیم حوزه هنری. یک تعداد که زودتر آمده بودند گفتند آقا را دیدید؟ تازه فهمیدیم که آن ماشین کی بود. حالا البته عکس شهید آوینی چون شانس آورده ایم یک مقدار خوش تیپ است، همه جا هست! ولی کتابهایش نمی دانم چقدر؟ «توسعه و مبانی تمدن غرب» آوینی مال زمان جنگ ست. سال 66، یعنی در هنگام جنگ ولی هیچ استفاده ای ازش نکردیم. تازه ما که دانشجوهای بسیجی بودیم، وای به حال بقیه.

خب، پس یک جنگ زرگری شکل گرفت. چون بالاخره به بچه بسیجی نمی شود گفت برو توی خانه بنشین. گفتند می خواهی دعوا کنی؟ دشمن درجه یک را نشانت بدهیم؟ برو پارک چیتگر آنجا چهار تا دختر دارند دوچرخه سواری می کنن! 150 تا نیرو، دانشجوهای لیسانس و فوق لیسانی پا می شدند یا علی، برویم ببینیم چه خبر است! توی آن شرایط باید هم یک چیزهایی ریشه بدواند که بعد توی دوم خرداد یک جوری نقش در بیابد.

آذر 76 که خداداد عزیزی به استرالیا گل زده بود و مردم ریخته بودند توی خیابانها، با بچه ها رفته بودیم شهرک غرب. آنجا ایستاده بودیم معلوم بود چه جوری بود دیگر. شهرک غرب بود و جشن بود. یک دختری از پنجره ماشین آمده بود بیرون و روسری اش عقب بود و داشت کف می زد.یک بچه بسیجی کنار ما ایستاده بود با یک سوز ودردی از عمق جانش گفت: آخه ما اینهمه شهید دادیم تا این کثافت اینجوری بیاید بیرون؟ و من دیدم این برادر عزیزم هیچ اعتراضی ندارد که این کثافت چرا سوار ماشین 60 میلیونی است؟ تنها اعتراضش به روسری اوست.حالا اگر یک خانم چادری توی آن ماشین نشسته باشد اصلاً انگار نه انگار.

یک زمانی واقعاً اینجوری بود. یعنی اگر این بی حجابها دست به یکی می کردند و می گفتند امروز می خواهیم با حجاب برویم بیرون، اصلاً بچه حزب اللهی به پوچی می رسید. دیگر چه جور احساس حضور و احساس وجود کنیم در جامعه؟ خب این را مقایسه کنید با آن جنگ فقر و غنا که امام می گوید، اسلام پابرهنه ها و اسلام مرفهین بی درد. امام تنگه احد بچه حزب اللهی را شناخته بود که آنجوری فریاد می زد.

هی می گفت آقا این تنگه را داشته باشید. خیلی هم مبادی آداب بود ولی به وقتش هم می گفت متحجرین احمق بی شعور! تعابیر خیلی صریح. حاج احمد آقا می گفت بعضی ها فکر می کنند بزرگترین کار امام انقلاب بود. به نظر من بزرگترین کار امام در افتادن با متحجرین بود. یعنی کسانی که راضی اند به یک اسلام فردی رفتاری مناسکی. ولی اسلام امام اسلام امیرالمومنین بود. اسلام پیوند عدالت ومعنویت. اسلام امیرالمومنین را به چی می شناسیم؟ به معنویت و به عدالت. هر دو تا هم در اوج. نه عدالت محض امیرالمومنین می سازد و نه معنویت محض. امام هم همینجوری بود.

امام اجازه نمی داد کسی کم کاری خودش و فرار از وظیفه خودش را در حوزه عدالت- که یک مفهوم صد در صد دینی است- با کار اضافی در حوزه معنویت توجیه کند. واجبات اجتماعی اش را بگذدارد و برود مستحبات فردی انجام دهد و بگوید من متدینم. ما خیلی هایمان اینجوری هستیم دیگر. امر به معروف و نهی از منکر مگر واجب نیست؟ این را گذاشته ایم، حالا هی نافله بخوان! زیارت عاشورا برگزار کن! آن موقعی ارزش دارد که در کنار این باشد.

وقتی در چنین بینشی از اسلام افق دید شما تغییر کرد، خیلی از مفاهیم دیگر هم استحاله می شود. یعنی چی؟ مثلاً ولایت. توی جنگ زرگری هم یک عده ای دم از ولایت می زنند ولی منظور آنها چیست؟ می گویند ما یک حکومت عربستانی می خواهیم. ولی فقیه یعنی کسی که باید بالا سر مردم بایستند تا مردم احکام فردی و عبادی را درست انجام دهند. ولی فقـیه دیگر کسی نیست که خواسته باشد ساختارهای جامعه را جابجا کند. اختلاف فقیر و غنی را بر هم بزند. ولایت مطلقه یعنی چی؟ امام می گفت در حکومت اسامی ولی فقیه حق دارد شرط بگذارد در تحصیل مال. یک عده می گفتند نه آقا. احکام اسلامی مشخص است. طبق همین احکام هرکس معامله کند شما شرط جدیدی نمی توانی بگذاری. امام می گفت نه. حکومت اسلامی می تواند شرط بگذارد. مثلاً این جنس را بخش خصوصی نمی تواند بخرد.تجارت خارجی در یک مدت دست دولت مثلاً.

دوم اینکه مال مشروط و مشروع شما را هم می تواند مصادره کند. یعنی حتی شروط حکومت را هم که لحاظ کرده باشی، ولی فقیه می تواند جایی که لازم می بیند مال شما را مصادره کند..

یعنی در چارچوب یک سری احکام فردی گیر می کنند. اما دیدیم ولایت مطلقه را یک جورهای دیگر تفسیر کردند. اخیراً این بحث دادگاه شهرام جزایری خیلی جالب است. می گویند آقا ما کار غیر شرعی نکرده ایم. یک پولی داده اند، ما گرفته ایم! آیا این غیر شرعی است؟ وقتی نگاه حکومتی نباشد، نخیر، غیر شرعی نیست. توی حکومت عثمان، مطمئناً مشروع مشروع است.

ولی اگرحکومت امیرالمومنین باشد. اگر یک شام را جایی بخوری که فقیر سر سفره نباشد و همه سرمایه دارد باشند. آنوقت نامه عثمان بن حنیف برایت می نویسد. یک خطبه ای امام حسین (علیه السلام) دارد در منا. این را حتماً دوستان بخوانند. تحف العقول تک تک معصومین را به ترتیب آورده است. اولین خطبه ای را که از امام حسین نقل کرده بروید بخوانید. راجع به امر به معروف و نهی از منکر ببینید چی گفت؟ امام حسین واقعی نه امام حسینی که خیلی از ماها ادعایش را داریم ! می گوید که امر به معروف و نهی از منکر دعوتی به اسلام است که با تقسیم عادلانه بیت المال همراه باشد. آن امر به معروف کجا و امر به معروف ما کجا؟ اصلاً این خطبه ای است که آقای حیاتی[گوینده اخبار سیما] می تواند همین امشب بخواند و بگوید پیام امام حسین به ملت ایران! یعنی زنده زنده. تک تک فرازهایش توی جامعه امروز ما مصداق دارد. خب، بنابراین ما باید به شناخت اسلام امام برسیم. البته فضا خیلی شبهه آلود است. آمده اند سعی کرده اند چه علناً و چه غیرمستقیم و چه ناخودآگاه، اسلام امام را تحریف کرده اند. انقلاب اسلامی امروز در خیلی از جاها تحریف شده است.

اگر می خواهیم بدانیم رمز موفقیت زمان جنگ و اول انقلاب چی بود، باید آن شرایط را دقیق بشناسیم. فقط شباهتها را نگوییم که شهدا ریش داشتند، ما هم ریش داریم! خانمها چادر داشتند ما هم چادر داریم!

اینها که معیار اصلی نبود. همان زمانی که بچه حزب اللهی ها داشتند توی جبهه زیارت عاشورا می خواندند، پشت جبهه هم یک عده داشتند زیارت عاشورا می خواندند. و بعدش هم بد و بیراه به امام می گفتند. یا حداقل اینکه اهل جبهه و انقلاب و غیره نبودند. مذهب های غیر انقلابی. مگر کم داریم؟

زیارت عاشورایشان بجا، روضه شان بجا، زیارتشان بجا. متاسفانه امروز وقتی می خواهند بچه بسیجی را تعریف کنند در مقابل بچه های لات و لاابالی و سوسول می گویند فلانی بچه بسیجی است. این که یک چیز بدیهی است. آن چیزی که باید تبیین شود تفاوت بچه بسیجی با مذهبی های غیر انقلابی است. ما چه داریم که آنها ندارند؟ ما خیلی شبیه شده ایم به هم. اسم که کفایت نمی کند. تمایز بچه بسیجی با اینها باید آشکار شود. خب با یک چنین نگاهی من فکر می کنم که بسیجی یعنی عدالت و معنویت و کسی که الگویش امیر المومنین و امام است. اگر این دو تا دوش به دوش هم رفتند، می توانیم بگوییم که طرف بسیجی است. ولی اگر از خوف خدا غش کرد یا شش ساعت سینه زد اما دغدغه عدالت نداشت، بسیجی نیست. فوقش می شود خواجه ربیع. می گویند یک جمله در امور دنیوی حرف زد آنهم مدتها به خاطرش استغفار کرد. آن جمله هم این بود که وقتی به او گفتند حسین بن علی را در کربلا کشتند، یک لحظه از قبری که برای مناجاتش کنده بود بیرون آمد و گفت !؟ فرزند رسول خدا را کشتند؟ چه بد کاری کردند! بعد مدتها استغفار می کرد که چرا چنین جمله ای را من گفتم؟! چرا به دنیا آلوده شدم؟ همان موقع که امام حسین در مسلخ بود توی سپاه شمر یک عده داشتند نماز جماعت می خواندند! فرق نمی کند وقتی امام حسین دارد می گوید هل من ناصر ینصرنی، شما در حال نماز جماعت باشی یا زیارت عاشورا. عاشورا یعنی نفی یک نوع اسلام وفریاد کردن یک نوع اسلام دیگر. در زیارت عاشورا چه کسانی را لعن می کنیم؟ فقط آنهایی که آمدند در مسلخ امام حسین را کشتند؟ نه، همه را. آنهایی که در برابر این قضیه تمکین کردند و ممهد ماجرا شدند. روی اینها تامل کنید.عاشورا فقط در مسلخ اتفاق نیفتاد. از همان زمان که روی اسبهایشان زین گذاشتند و حرکت کردند و تمام احزابی که کمک کردند به رواج این حرکت. هم نماز جماعت می خواندند و هم حسین را می کشتند. براحتی هم قابل جمع بود برایشان. چپ و راست و اینها همه اش جوک است به ما ها که می رسند یقه همدیگر را پاره می کنند که آقا اینها دشمن اسلامند. آن طرف هم می گوید که اینها دشمن آزادی اند. خانه هایشان را که می بینی دیوار به دیوار هم است در شمال شهر! پژو پرشیا که می رسد از ذوب در ولایتی هاشان تا دوم خردادی هایشان می قاپند. یکسری مباحث نظری که می رسد می گوید نه آقا من در پستوی ذهنم به یک گزاره ای معتقدم که ایشان به آن معتقد نیست! خب، به درک! در عملتان که نمی آید. وقتی از شهرام جزایری هم آیت ا... فلان پول می گیرد و هم حجت الاسلام فلان، چه فرقی می کند که تو یقه ات را پاره کنی برای ولایت و تو هی نعره بزنی برای آزادی؟ اینها جوک است! مرزبندی ها باید برود روی ارزشها. می گوید ولایت؟ بگو یا علی.

آن ولایتی که من می شناسم، ولایت قرآن است. ولایت امیرالمومنین است. امیرالمومنین را خداوند به زکات دادن در حال رکوع معرفی کرده. این امیرالمومنین را من به حکومت قبول دارم. چرا؟ چون اگر ما توی آن مسجد بودیم و فقر وارد می شد چه می کردیم ؟ پا می شدیم نماز می خواندیم دیگر. چون هم بقیه نمی گویند این چرا کمک نکرد؟ چه آدم خسیسی بود! وجدانش هم پیش خودش راحت است که من داشتم نماز می خواندم اسلام امیر المومنین با اسلام ما ها فرق دارد. اسلامی نیست که معنویت و عبادت توجیهی بشود برای فرار از مسوولیت اجتماعی. در اوج نماز: یوتون الزکوه و هم راکعون. خب یک چنین آدمی می شود ولی جامعه اسلامی و این است که می تواند دین را در کمال خودش حفظ کند. یعنی دین، همه دین است.

در آیه غدیر هم هست: الیوم اکملت لکم دینکم. انسان کامل، امام دین کامل است. ولی جامعه اسلامی کسی است که نمی گذارد یک جز از دین به نفع جز دیگر مصادره شود. یک جز متروک بماند و بعد مسابقه حفظ و قرائت و مفاهیم قرآن بگذاریم و اسمش را بگذاریم رواج اسلام. از این شبکه های قرآنی در مالزی هم می توانی داشته باشی. در آمریکا هم می توانی داشته باشی. بحث را جمع کنیم. ما باید به ویژگیهای بسیجی توجه کنیم و بسیجی با این ویژگیها و تمایزاتی که با اسلام قبل از امام پیدا می کند، شناخته می شود.

امام آمد و یکسری بدعتها را کنار زد و جوهره شیعه را که شانه به شانه بودن عدالتخواهی و معنویت گرایی است، مطرح کرد و از آن بینش آدمهایی مثل رجایی و باکری و همت در آمدند. اگر می بینید امروز ما این آدمها را کم داریم، دلیلش اینست که آن مبانی را از دست داده ایم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

دانلود جزوه دین همه دین است با لینک مستقیم و حجم 368 کیلوبایت