آمریکا در پروژه دی‌.دی.‌آر (DDR) علیه جهان اسلام، فرآیند خلع سلاح، بسیج‌زدایی و مقاومت زدایی را در دستور کار خود قرار داده تا انگیره افراد برای پیوستن به نیروهای مقاومت در جامعه را از بین ببرد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛، پایگاه اینترنتی اندیشکده یقین در پژوهشی با عنوان "ابعاد پروژه‌ی DDR آمریکا در جهان اسلام "، اهداف و ابعاد این پروژه، فرآیند یکپارچه‌سازی، بسیج‌سازی و مسلح‌سازی گروه‌های مقاومت از یک‌سو، و غیرمسلح‌سازی، بسیج‌زدایی، و بازگرداندن مجدد به جامعه در DDR از سوی آمریکا را از سوی دیگر همراه با امکان توفیق آن مورد بررسی قرار داده است.

پروژه DDR که مخفف "غیر مسلح سازی " نیروهای مقاومت چریکی، "بسیج زدایی " آنها از حضور در جنبش ‌های مقاومت و "بازگرداندن " آنها به زندگی عادی و غیرچریکی است، یک پروژه امنیتی عمیقاً ضد نظامی با اقدامات عمدتاً غیرنظامی است.

طبق این پروژه آمریکا و سایر قدرت‌های غربی جهان اسلام را اشغال کرده‌اند و از این جهت تقابل مردمی و مقاومت عمومی را بر انگیخته‌اند از این منظر هر کس که با حضور و اهداف آنها در جهان اسلام مخالفت کند، (بویژه بصورت گرم و مسلحانه) تروریسم قلمداد می‌شود.

در این پروژه افراد عضو جنبش‌های مقاومت در جهان اسلام بایستی ابتدا خلع سلاح شده و غیرمسلح شوند، آنگاه از حالت بسیج خارج شده و دیگر انگیزه‌ای برای پیوستن داوطلبانه به این جنبش‌های مقاومت نداشته باشند و در نهایت با ایجاد شرایط به زندگی عمومی و عادی بازگردانده شوند.

"عباس چگینی " در این پژوهش آورده است: روایت تنازع غرب با جهان اسلام به حمایت از اسرائیل در حمله به کشورهای اسلامی و اشغال آن‌ها محدود نمی‌شود، غرب و بویژه آمریکا از همه توانایی‌ها، امکانات و شیوه‌ها در اسلام‌ستیزی بهره‌برداری می‌کنند، اما همیشه گروه‌ها، سازمان‌ها و نهادهایی در جهان اسلام وجود دارند که در برابر آن‌ها مقاومت می‌کنند در حالی‌‌که گروه‌ها و سازمان‌های دیگری به اشکال مختلف بهانه‌ی حضور آن‌ها را آماده می‌کنند.

در بخش دیگری از این پژوهش آمده است: DDR گروه‌های مقاومت اسلامی و خلع سلاح دولت‌های مقاوم از جمله طرح‌های مطرح و پیگیری شده‌ آمریکا در طرح خاورمیانه بزرگ است که مقاومت‌زدایی را در سه فاز کلی دنبال می‌کند.

این تحقیق در 4 فصل تنظیم شده و کلیت تحقیق و مفاهیم مورد استفاده و بینادین تحقیق در فصل ترمینولوژی، روش IMA گروه‌های مقاومت و DDR آن‌ها در طرح خاورمیانه بزرگ در فصل متدولوژی، فراگیرسازی و عملیاتی نمودن IMA گروه‌های مقاومت و DDR آن‌ها در موضوع تحقیق در فصل اپیدمیولوژی مورد بررسی قرار گرفته و فصل چهارم به نتیجه‌گیری تحقیق و آزمون فرضیات اختصاص دارد.

در مقدمه این تحقیق آمده است، پیروزی انقلاب اسلامی ایران، در دوران جنگ سرد و در فضایی خارج از جهان دو قطبی سوسیالیسم شرق و لیبرالیسم کاپیتالیسم غرب، بیداری مسلمانان جهان، به ویژه منطقه خاورمیانه (قلب جهان اسلام) را در پی‌ داشت، نهضت بیداری اسلامی به صورت عمومی نگرش مردم مسلمان را به مسایل جهانی تغییر داد و این امر موجب شکل‌گیری و فعالیت جنبش‌های اجتماعی با ماهیت اسلامی‌ گردید.

در ادامه این مقدمه آمده است: جنبش‌های اجتماعی در کشورها و مناطق درگیر با اشغالگران خارجی با ماهیت اسلامی به صورت جنبش‌های مقاومتی در آمدند که با استفاده از موازین و عقاید اسلامی به مبارزه پرداختند، جنبش‌های مقاومت اسلامی، در راستای استقلال و آزادی مردم مسلمان منطقه با استبداد داخلی از یک سو و استکبار خارجی از سوی دیگر مبارزه می‌نمایند.

چگینی در این پژوهش مشخصه‌های عمومی این جنبش‌ها را چنین برمی‌شمرد:

- توانمندی اسلام در ساماندهی جوامع؛ اسلام به عنوان الگویی کامل، پاسخگو به نیازهای روز، مسائل و معضلات جوامع و بهترین شیوه برای زندگی معرفی می‌شود.

- غرب‌ستیزی؛ مشخصه‌ای که در تماس‌های صورت گرفته با غرب، در سه قرن گذشته استکبار را عینیت بخشیده است.

- اسلام عامل حرکت جوامع؛ حیات اجتماعی در جوامع اسلامی، متأثر از اسلام بوده و اسلام به عنوان قلب تپنده‌ی جامعه است.

- اسلام مؤثرترین عنصر در بسیج توده‌ها، انسجام بخش و همسو ساز حرکت‌های اجتماعی است.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه «جنبش‌های مقاومت اسلامی در جذب توده‌ها موفق بودند» نتیجه گرفته است که این امر مشکلاتی را برای جریان استبداد داخلی و استکبار خارجی در پی داشته است، دولت‌های وابسته به غرب و کشورهای غربی، جنبش‌های مقاومت اسلامی را عاملی بازدارنده در برابر سلطه‌گریشان می‌دانند به همین جهت مقاومت‌زدایی به عنوان استراتژی اصلی آنها در مواجهه با جبنش‌های مقاومت دنبال می‌شود.
این پژوهشگر در بخش دیگری از این تحقیق یادآور شده است: گسترش حضور نیروهای اشغالگر غرب در جهان اسلام (حضور آمریکا و انگلیس و ... در عراق و ناتو در افغانستان) و تداوم اشغال فلسطین توسط صهیونیست‌ها و تداوم تجاوزات آن رژیم به لبنان موجب تقویت روحیه‌ مبارزاتی جنبش‌های مقاومت شده است.
چگینی می‌افزاید: پیروزی جنبش مقاومت اسلامی لبنان در اخراج اشغالگران صهیونیستی از لبنان در سال 2000 و شکست اسرائیل در جنگ 34 روزه‌ی تابستان 1385 (حرب تموز)، پیروزی جنبش حماس در مواجهه با اشغالگران صهیونیست در سرزمینهای اشغالی و حضور جدی گروههای مقاومت اسلامی در عراق و افغانستان، غرب را به سویی سوق داده که خلع سلاح، بسیج‌زدایی و بازگرداندن مجدد دنبال نماید.
این پژوهش تأکید دارد که شورای امنیت به عنوان بازوی پروژه DDR با روش بین‌المللی غرب، قطعنامه‌های 1559 و 1738 و غیره شورای امنیت را در راستای از بین بردن مقاومت در جهان اسلام صادر کرد.
این نویسنده در این پژوهش معتقد است که روش DDR به عنوان پروژه‌های نظامی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی، منطقه‌ جهان اسلام را تحت تأثیر قرار خواهد داد که شناخت و بررسی آن را ضرورتی انکارناپذیر می‌کند.
متن کامل این تحقیق در پایگاه اینترنتی اندیشکده یقین موجود است.

دانلود لینک مستقیم کتاب با حجم 7.5 مگابایت و در 204 صفحه