بامداد روز یکشنبه 3 آذر 1392 مطابق 24 نوامبر 2013 خبرنگاران از محل هتل اینترکنتیننتال واقع در شمال غرب ژنو خبری را مخابره کردند که خیلی زود به تیتر یک رسانه های جهان تبدیل شد. امضای توافق میان ایران و گروه 5+1 (که به توافق «ژنو 3 » موسوم گشت) بعد از 4 روز مذاکره فشرده در جریان مذاکرات معروف به «ژنو »6 و در حالی که به گمان برخی دستیابی به توافق دشوار می نمود تا مدت ها بحث اصلی محافل بین المللی، منطقه ای و داخلی را به خود اختصاص داد.

کتاب الکترونیکی کالبدشکافی ژنو ۳ 

در کشورما هم این توافق‌نامه با واکنش‌های متفاوتی روبه رو شد؛ برخی آن‌را «فتح الفتوح» خواندند و برخی نیز در طرف مقابل آن‌را با عهدنامه «ترکمن‌چای‌» مقایسه نمودند. آنچه مسلم است دستیابی به یک فهم دقیق و منطقی از این توافق‌نامه و نیز ابعاد و پیامدهای آن، نیازمند کار عمیق علمی و بهره گیری از توان کارشناسی است. در مدت کوتاهی که از امضای این موافقت‌نامه میگذرد، هرچند نقد و اظهارنظرهای متعددی از سوی کارشناسان و فعالان سیاسی و حقوقی منتشر گردیده و بعضاٌ نکات قابل توجهی به چشم میخورد، اما هیچ بررسی و ارزیابی جامع، راهبردی و چند بعدی از این مسئله انجام نگرفته و خلأ آن به وضوح مشاهده می‌گردید.
واقعیت آن است که این توافق و مذاکرات پیرامونی آن بایستی در بستری از روند و رویدادهای گوناگون ارزیابی گردد و ارئه یک تحلیل جامع و راهبردی از آن بدون در نظر گرفتن اهداف کلان و راهبردی غرب در مذاکرات ممکن نیست. آنچه روشن است نگاه طرف غربی به فرایند مذکور، بسیار وسیع‌تر از موضوع هسته‌ای و ادعای واهی جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی است. طرف غربی، طیف وسیحی از کارکردهای سیاسی اجتماعی در سطوح داخلی، منطقه‌ای و بین‌المللی را برای این فرایند در نظر گرفته است که عمده آن در چارچوب راهبرد کلی مهار جمهوری اسلامی ایران تعریف و تبیین میگردد.


کتاب کالبدشکافی ژنو ۳ که جزو اولین کتاب‌هایی است که در خصوص این توافق‌نامه به تحریر درآمده؛ برخی محورهایی که بدان پرداخته شده عبارت است از:

نگاهی اجمالی به برنامه هسته‌ای ایران
داده‌ها و ستانده‌های توافقنامه ژنو
بررسی حقوقی بیانیه ۲۴ نوامبر
ابعاد و بتعات امنیبتی توافق‌نامه ژنو
تاثیر مذاکرات هسته‌ای بر مسائل سیاسی-اجتماعی داخلی
بررسی و ارزیابی راهبردی مذاکرات هسته‌ای و توافق‌نامه ژنو
آینده پژوهی و واکاوی سناریوهای آتی مذاکرات هسته‌ای
ترجمه کامل متن توافق‌نامه ژنو۳
تفسیر رسمی آمریکا از توافق‌نامه ژنو
مفاد پروتکل الحاقی

برای دریافت کتاب می‌توانید از لینک زیر استفاده‌ کنید:
دانلود کتاب « کالبدشکافی ژنو ۳ »