کپی‌برداری از یکی از کلیپ‌های انتخاباتی باراک اوباما رئیس جمهور امریکا برای ساخت کلیپ تبلیغاتی حسن روحانی رئیس‌جمهور اسلامی ایرانی ایران که با عنوان « نوسفر» منتشر شده‌است، مورد توجه رسانه‌های بیگانه قرار گرفته و آن را نوعی «شجاعت» نامیده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رئیس جمهور ما به نقل از فارس، از جمله پایگاه خبری دویچه‌وله آلمان به نقل از پایگاه اینترنتی اشپیگل آنلاین در گزارشی با عنوان «نوسفر، ویدئوکیلیپی به سبک "اوباما" برای حسن روحانی" چنین نوشته‌است:

به مناسبت صدمین روز آغاز کار دولت یازدهم نماهنگی منتشر شده که شباهت زیادی به کلیپ تبلیغات انتخاباتی باراک اوباما دارد. "اشپیگل آنلاین" این کار را اقدامی شجاعانه خوانده و نام آن را "روحانی‌باما" گذاشته است.

نماهنگ "نوسفر" با استفاده از بخشی از سخنان حسن روحانی در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری ساخته شده که در واقع قول‌ها و وعده‌های او به مردم است.

نوسفر ساخته حسین دهباشی است و در بخش گالری وب‌سایت رسمی حسن روحانی منتشر شده. به گزارش خبرگزاری ایسنا دهباشی می‌گوید "این کلیپ به شکلی کاملا خودجوش ساخته شده است."

اشپیگل آنلاین روز جمعه (۸ آذر ۹۲/ ۲۹ نوامبر) در گزارشی با اشاره به شباهت‌های "نوسفر" با کلیپ تبلیغات انتخاباتی باراک اوباما در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۰۸ ایالات متحده آمریکا، ویدئوی صدمین روز دولت یازدهم را "روحانی‌باما" خوانده است.

کلیپ انتخاباتی رئیس‌جمهور آمریکا بر اساس یکی از سخنرانی‌های اوباما به صورت سیاه و سفید ساخته شده که در آن چند هنرمند گفته‌های او و شعار انتخاباتی "بله، ما می‌توانیم" را تکرار می‌کنند.

نوسفر نیز فیلمی سیاه و سفید است که در آن چند هنرمند زن و مرد برخی عبارت‌های روحانی را همراه با موسیقی و به صورت آواز تکرار می‌کنند.

به گزارش اشپیگل آنلاین و به نقل از نیویورک تایمز، دهباشی که برای تبلیغات انتخاباتی روحانی نیز فیلم ساخته، می‌گوید پس از تهیه ویدئوکلیپ نوسفر دفتر ریاست جمهوری آن را تایید کرده است.

این گزارش می‌افزاید، به رغم ممنوعیت تک‌خوانی زنان در جمهوری اسلامی در کلیپ نوسفر چند زن هنرمند نیز در جمع خوانندگان حضور دارند.

علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سی‌ام مهرماه در پاسخ به پرسشی درباره ایراد شرعی تک‌خوانی خوانندگان زن گفت: «طبق نظر مراجع اگر صدای تک‌خوان‌ها موجب مفسده نباشد ایرادی ندارد و برخی از مراجع در این باره چنین نظری دارند.»

یکی از ویژگی‌های کلیپ صدمین روز دولت روحانی تکرار برخی از سخنان او به زبان اقوام مختلف ایرانی، از جمله کردی، آذری، بلوچی و عربی است. ظاهرا این کار اشاره به وعده‌های روحانی در مورد حقوق اقلیت‌ها دارد که تاکنون عملی نشده‌اند.

در کلیپ یاد شده همچنین از فرازهایی از سخنان برخی شخصیت‌ها، نظیر محمد مصدق، روح‌الله خمینی و محمد بهشتی، و گفتار گویندگان رادیو هنگام اعلام خبر پیروزی انقلاب و بازپس‌گیری خرمشهر استفاده شده است. اشپیگل با توجه به این ویژگی‌ها ارائه این ویدئو را اقدامی شجاعانه ارزیابی کرده که بعضا "احکام اخلاقی" مورد نظر حکومت جمهوری اسلامی و اسلامگرایان تندرو را به چالش می‌کشد.

عنوان ویدئوی صدمین روز آغاز به‌کار دولت یازدهم از آخرین عبارت روحانی در سخنرانی مراسم تنفیذ گرفته شده که او خود را در مسیر اداره‌ی کشور "نوسفر" خوانده بود. خبرگزاری ایسنا در گزارشی نوشت، سازندگان این کلیپ تلاش کرده‌اند وعده‌های روحانی را "با زبان هنر ماندگار کرده تا این قول‌ها، در آینده به شکل مطالبات مردمی پی‌گیری شود."

نسخه‌ای از نوسفر با زیرنویس انگلیسی در صفحه تویتر منتسب به روحانی و صفحه وزیر خارجه، محمد جواد ظریف در این شبکه اجتماعی به اشتراک گذاشته شده است.