نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز مجلس به رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نخستین کارت زرد را دادند.

در جلسه علنی امروز سوال 23 تن از نمایندگان مجلس از وزیر علوم درباره علت عدم پایبندی وزیر به تعهدات در انتصاب مدیران در این وزارتخانه مطرح شد و سیدمحمود نبویان نماینده مردم تهران در مجلس به عنوان نماینده سوال‌کننده سخنانی را مطرح کرد.
پس از آن رضا فرجی دانا وزیر علوم، تحقیقات و فناوری پاسخ‌هایی را به نمایندگان سوال‌کننده ارائه داد که در نهایت این 23 نماینده اعلام کردند که از پاسخ‌های وزیر قانع نشده‌اند.
محمدرضا باهنر نایب‌رئیس مجلس این موضوع را به رای وکلای ملت گذاشت که بهارستان‌نشینان نیز با 73 رای موافق، 149 رای مخالف و 10 رای ممتنع از مجموع 240 نماینده حاضر در صحن علنی اعلام کردند که پاسخ‌های وزیر را قانع‌کننده ندانسته‌اند. در نهایت مجلس به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری کارت زرد داد.
براساس آیین‌نامه مجلس اگر تعداد کارت‌های زرد مجلس به یک وزیر به عدد 3 برسد زمینه استیضاح وزیر در مجلس فراهم می‌شود.
محمدرضا باهنر نایب‌رئیس مجلس پس از اعلام رای وکلای ملت گفت: متاسفیم که در آغاز به کار وزیر محترم این عدم رضایت نمایندگان از عملکرد وزارت علوم مطرح شد که این موضوع علامت خوبی نیست البته امیدواریم با دقت و درایت بیشتر این وزارتخانه بسیار مهم اداره شود.
وی افزود: امیدواریم اداره این وزارتخانه به صورتی باشد که رای اعتماد نمایندگان به جناب وزیر تثبیت شود و بتوانیم همکاری بیشتری را داشته باشیم.
کارت زرد مجلس به وزیر علوم، دومین کارت زرد مجلس نهم به وزرای کابینه یازدهم است و پیش از این در چند هفته اخیر مجلس به علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز کارت زرد داده بود.
بر اساس این گزارش نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز یک‌شنبه 5 آبان ماه سال جاری با 159 رأی موافق و 70 رأی مخالف و 32 رأی ممتنع، از مجموع 261 رأی مأخوذه به رضا فرجی‌دانا به عنوان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اعتماد کردند.
فرجی‌دانا دومین گزینه پیشنهادی حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور برای تصدی این مسئولیت بود. پیش از فرجی‌دانا، جعفر میلی‌منفرد سرپرست وزارت علوم بود که نمایندگان به‌علت حضور فعال در فتنه 88 و حمایت از عناصر تندرو و رادیکال به وی رأی اعتماد ندادند و رئیس‌جمهور جعفر توفیقی را به‌عنوان سرپرست این وزارتخانه معرفی کرد.
نمایندگان به همان دلایلی که با حضور میلی‌منفرد در وزارت علوم مخالف بودند، به انتصاب توفیقی نیز اعتراض کردند. انتشار فیلم سخنرانی توفیقی در جمع اساتید متحصن در مسجد دانشگاه تهران در فتنه 88 بر حجم مخالفت‌ها با توفیقی افزود.
اما همزمان با شدت گرفتن مخالفت‌ها، رئیس‌جمهور در نهایت رضا فرجی‌دانا را به‌عنوان دومین وزیر پیشنهادی علوم به مجلس معرفی کرد و 10 روز بعد (5 آبان 1392) مجلس به وی رأی اعتماد داد.
با آغاز به کار وزیر جدید علوم، وی در همان ماه‌های اولیه جعفر میلی‌منفرد را به‌عنوان معاون آموزشی و جعفر توفیقی را به‌عنوان مشاور عالی خود منصوب کرد. نمایندگان بلافاصله به فرجی دانا اعتراض کردند.
طبق گفته اعضای کمیسیون آموزش در همان دوران، فرجی‌دانا به‌خلاف وعده خود در جمع اعضای کمیسیون عمل کرده است؛ نمایندگان می‌گفتند، فرجی دانا در نشست‌های کمیسیون وعده داده بود که در انتصابات خود از افرادی که در فتنه 88 نقش داشتند، استفاده نکرده و در جهت حفظ آرامش فضای دانشگاه‌‌ها تلاش کند تا روند رو به رشد علمی دانشگاه‌ها ادامه پیدا کند.
بر همین اساس ابتدا 82 تن از نمایندگان "در خصوص انتصابات مسئله‌دار و افرادی که در فتنه 88 نقش‌آفرین بوده‌اند، در مناصب جدید مدیریتی خلاف وعده وزیر علوم به مجلس" به فرجی‌دانا در جلسه علنی روز 14 آذر مجلس، تذکر دادند و روز بعد نیز 150 تن از نمایندگان ملت به رئیس‌جمهور درباره همان انتصابات نامه اعتراضی نوشته و خواستار تجدیدنظر وزارت علوم در این انتصابات شدند.
در همین روز طرح سؤال از فرجی‌دانا با 18 امضا تحویل هیئت رئیسه مجلس شد تا موضوع برای حل و فصل به کمیسیون آموزش ارجاع شود.
در همین راستا سؤال نمایندگان مجلس درباره انتصابات وزیر علوم در کمیسیون مطرح و پس از بحث و بررسی‌های فراوان، سؤال کنندگان اعلام کردند که از پاسخ‌های وزیر علوم قانع نشدند و سؤال به صحن مجلس رفت تا مجلس درباره آن تصمیم‌گیری کنند.