در حالی که طبق توافق هسته‌ای باید در دور سوم آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده حدود 4.9 میلیارد دلار دیگر طی 10 قسط تا تیرماه سال آینده آزاد شود با وجود گذشت دو ماه از واریز قسط اول، خبری از آزادسازی و واریز قسط دوم به حساب بانک مرکزی نیست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رئیس جمهور ما؛ همزمان با سوم آذرماه و پایان دور دوم توافقات ژنو و تمدید مجدد مذاکرات به مدت هفت ماه، توافق برای آزاد سازی 4.9 میلیارد دلار دیگر از درآمدهای خارج از دسترس ایران از دست آوردهای تمدید مذاکرات بود.

براین اساس قرار شد تا طی این هفت ماه و در یک دوره شش ماهه هر ماه 700 میلیون دلار درآمد ارزی ایران آزاد شده و از طریق اقدامی مشترک دراختیار ایران قرار گیرد. که بانک مرکزی نیز در دهم دی ماه از دریافت اولین قسط از این توافق خبرداد.
آن طور که بانک مرکزی اعلام کرد اولین قسط 490 میلیون دلاری در حالی به حساب این بانک واریز شد که قرار است تا 10 تیر سال آینده مجموع 4.9 میلیارد دلار از سرمایه‌های ایران در بانک‌های خارجی در قالب اقساط 490 میلیون دلاری آزاد و به حساب کشورمان منتقل ‌شود.
بنا بر این گزارش، با وجود اینکه برخلاف دو دور قبلی آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده زمانبندی دقیقی برای سررسید اقساط دور سوم اعلام نشده؛ اما این گونه به نظر می رسد که باید این 4.9 میلیارد دلار طی 10 مرحله تا اوایل تیرماه در دسترس ایران قرار گیرد.
بر این اساس باید در دوره هفت ماهه تعیین شده هر بار در فاصله کمتر از یک ماه، 490 میلیون دلار آزاد و واریز شود. این در حالی است که از آخرین قسط دریافتی (490 میلیون دلار اول دور سوم) حدود 50 روز گذشته و بانک مرکزی هنوز خبری مبنی بر آزادسازی و دریافت مرحله دوم منتشر نکرده است. در این حالت باید در چهار ماه پیش رو 9 قسط 490 میلیون دلاری از دارایی های بلوکه شده به حساب ایران واریز شود.
اما با توجه به این‌که روند ابلاغ آزاد‌شدن منابع در بانک‌هایی که دارایی‌ها را بلوکه کرده‌اند و همچنین انتقال این دارایی‌ها به حساب‌های معرفی شده از سوی بانک مرکزی ایران زمان‌بر است این تاخیر چندان هم غیرطبیعی نیست. این در حالی است که قسط اول نیز به دلیل این‌که تبدیلات ارزی به نفع بانک مرکزی کشورمان تمام شود با تاخیر واریز شد.
در شرایطی در مجموع سه دوره توافق صورت گرفته حدود 11.9 میلیارد دلار از منابع ناشی از فروش نفت ایران به کشورمان بازخواهد گشت که در دور اول 4.2 میلیارد و دور دوم نیز 2.8 میلیارد دلار دیگر دریافت شده و اکنون مجموع دریافتی ها با احتساب اولین قسط دور سوم به هفت میلیارد و 490 میلیون دلار رسیده است.
منبع

"Our President, analytical news site"