آیت الله توکل:"هر چه سر ما می‌آید عملکرد خود ما است و به همین دلیل است که در روایت آمده است اگر اعمال مثبت باشد شما را عزیز می‌کنم و اگر اعمال منفی باشد شما را خوار و ذلیل می‌کنم. این را هم بدانید که از مکافات عمل غافل نباش گندم از گندم بروید جو ز جو."

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ آیت الله توکل در جلسه هفتگی هیئت میثاق باشهدا در مورد حاصل عمل سخنرانی کردند که خلاصه سخنرانی ایشان در ادامه می آید و مخاطبین گرامی می توانند صوت کامل این سخنرانی را در انتهای مطلب دانلود نمایند :
طبق آیات و روایات متعدد داریم که، عملکرد خود فرد است که او را خوار کند یا اینکه به فضیلت رساند و به همین گونه آنچه به سر ما می‌آید حاصل عملکرد خود ماست و آنچه را که کاشته‌ایم برداشت می‌کنیم.
خداوند عالم در این دنیا اعمالی را قرار داده است که اگر آن‌ها را انجام دهد حتماً او را عزیز می‌کند و یا اینکه اگر اعمال دیگری را انجام دهد حتماً او خوار و ذلیل می‌شود و یا اینکه درب‌های نکبت و عذاب برای او باز می‌شود.
می‌خواهیم برخی از این کانال‌هایی که ما را به این اعمال می‌رساند را مطابق آیات قرآن بیان کنیم:
آنچه که بلا و مصیبت به سر شما می‌آید حاصل کار خود شما است و علاوه بر آن خیلی از شما را بخشیدیم و عذاب را به حساب شما واریز نکردیم و این حاصل کمی از اعمال بد شماست.
اگر این دو کار ایمان و عمل صالح را انجام دهد، ما در مقابل برکات آسمان و زمین را بر آن‌ها باز می‌کنیم. (تقوا همان عمل به واجبات و ترک محرمات است، اگر کسی این دو کار را انجام دهد به نورانیت باطن می‌رسد و حجاب باطن کنار می‌رود پس تقوا کانال کسب ایمان است).این‌ها وعده‌ی الی است. هنگامی که وعده باشد در وعده‌ی خداوند تخلفی وجود ندارد.
در شهری امنیت مطمئنی فراهم بوده است. امنیتی که وجود آن را احساس نمی‌کرده‌اند. آنجا روزی فراوانی بوده است. گرما و سرما به اندازه‌ی کافی بوده است اما به نعمت‌های ما کفران ورزیدند. برخوردشان که با نعمت‌های خداوند این گونه بود در مقابل خداوند روزی فراوان را از آن‌ها گرفت و داده‌های خودش را پس گرفت. خداوندی که می‌تواند حیات دهد می‌تواند مرگ هم دهد و از اسامی خداوند مسبب الاسباب است اگر عملکرد ما غلط باشد، اسباب عالم را خداوند گونه‌ای قرار می‌دهد که فرد در مضیقه قرار گیرد و به اشتباهات خود واقف شود. نمی‌توان گفت که ما بی‌خبر بوده‌ایم بلکه ما حرف‌ها را گفته‌ایم و با شما اتمام حجت کرده‌ایم و درحالی‌که اختیار هم داشته‌اید. میلی خودتان است می‌خواهد به دنبال حرف ما باشید و به عنوان شاکر باشید و اگر به دنبال حرف دل خودتان باشید دنیا شما را ذلیل می‌کند و بعد از مرگ هم ذلیل تر می‌شوید.
اینکه در اسلام داریم که با پای راست به مسجد بروید و با پای چپ مسجد بروید طبق تحقیقات زیادی که انجام شده است هنگامی که انسان در حال حرکت سکته می‌کند اگر پای چپ جلو باشد به پشت می‌افتد و اگر پای راست او جلو باشد به جلو می‌افتد به همین دلیل است که هنگامی که در حال ورود به مسجد هستید به داخل مسجد بیافتید بله اسلام همه چیز را بیان کرده است و نمی‌توان گفت که به ما نرسیده است و یا با ما اتمام حجت نشده بود.
اگر زنی در ایام حمل بخواهد بچه سرخ سفید دارا شود انار زیاد میل کند و اگر بچه زرنگ باشد کندر میل کند و یا اگر می‌خواهد که خوش بو باشد به میل کند و یا اگر می‌خواهد صبور باشد خرما زیاد میل کند و در ایام آخر حمل کلم نخورد چرا که در صورت او یک علامتی باقی می‌ماند.
حتی ذهن‌خوانی و دل خوانی و ... را همه با فرمول در دین بیان شده است.در ادامه به برخی از این فرمول ها اشاره می نمائیم:

*راهکار محبوب شدن در دلها
إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَنُ وُدًّا (مریم، آیه 96)
كسانى كه ايمان آورده و كارهاى شايسته كرده‌اند، به زودى [خداى‌] رحمان براى آنان محبتى [در دلها] قرار مى‌دهد. (۹۶)

*راهکار عزیز شدن در بین مردم(با عزت شدن)
يَقولونَ لَئِن رَجَعنا إِلَى المَدينَةِ لَيُخرِجَنَّ الأَعَزُّ مِنهَا الأَذَلَّ ۚ وَلِلَّهِ العِزَّةُ وَلِرَسولِهِ وَلِلمُؤمِنينَ وَلٰكِنَّ المُنافِقينَ لا يَعلَمونَ (منافقون، آیه 8)
مى‌گويند: «اگر به مدينه برگرديم، قطعاً آنكه عزتمندتر است آن زبون‌تر را از آنجا بيرون خواهد كرد.» و[لى‌] عزت از آن خدا و از آن پيامبر او و از آن مؤمنان است؛ ليكن اين دورويان نمى‌دانند. (۸)

*راهکار باز شدن گره ها در هنگام بلا
وَمَن يَتَّقِ اللَّهَ يَجعَل لَهُ مَخرَجًا وَيَرزُقهُ مِن حَيثُ لا يَحتَسِبُ ۚ وَمَن يَتَوَكَّل عَلَى اللَّهِ فَهُوَ حَسبُهُ ۚ إِنَّ اللَّهَ بالِغُ أَمرِهِ ۚ قَد جَعَلَ اللَّهُ لِكُلِّ شَيءٍ قَدرًا (طلاق، آیات 2 و 3)
و هر کس تقوای الهی پیشه کند، خداوند راه نجاتی برای او فراهم می‌کند، (۲) و او را از جایی که گمان ندارد روزی می‌دهد؛ و هر کس بر خدا توکّل کند، کفایت امرش را می‌کند؛ خداوند فرمان خود را به انجام می‌رساند؛ و خدا برای هر چیزی اندازه‌ای قرار داده است! (۳)

*علم و تجربه ما محدود است ، چه کنیم کار هایمان با تدبیر انجام شود
اللَّهُ وَلِيُّ الَّذينَ آمَنوا يُخرِجُهُم مِنَ الظُّلُماتِ إِلَى النّورِ ۖ وَالَّذينَ كَفَروا أَولِياؤُهُمُ الطّاغوتُ يُخرِجونَهُم مِنَ النّورِ إِلَى الظُّلُماتِ ۗ أُولٰئِكَ أَصحابُ النّارِ ۖ هُم فی‌ها خالِدونَ (بقره، آیه 257)
خداوند، ولی و سرپرست کسانی است که ایمان آورده‌اند؛ آنها را از ظلمتها، به سوی نور بیرون می‌برد. (اما) کسانی که کافر شدند، اولیای آنها طاغوتها هستند؛ که آنها را از نور، به سوی ظلمتها بیرون می‌برند؛ آنها اهل آتشند و همیشه در آن خواهند ماند. (۲۵۷)

*چه کنیم گول افراد منافق را نخوریم و بتوانیم فرق حق و باطل را بفهمیم
يِا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ إَن تَتَّقُواْ اللّهَ يَجْعَل لَّکُمْ فُرْقَاناً وَيُکَفِّرْ عَنکُمْ سَيِّئَاتِکُمْ وَيَغْفِرْ لَکُمْ وَاللّهُ ذُو الْفَضْلِ الْعَظِيمِ (انفال، آیه 29)
ای کسانی که ایمان آورده‌اید! اگر از (مخالفت فرمان) خدا بپرهیزید، برای شما وسیله‌ای جهت جدا ساختن حق از باطل قرارمی‌دهد؛ (روشن‌بینی خاصّی که در پرتو آن، حق را از باطل خواهید شناخت؛) و گناهانتان را می‌پوشاند؛ و شما را می‌زمرزد؛ و خداوند صاحب فضل و بخشش عظیم است! (۲۹)

*چه کنیم در راه معنویت به انحراف کشیده نشویم
وَالَّذِينَ جَاهَدُوا فِينَا لَنَهْدِيَنَّهُمْ سُبُلَنَا وَإِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنِينَ (عنکبوت، آیه 69)
و آنها که در راه ما (با خلوص نیّت) جهاد کنند، قطعاً به راه‌های خود، هدایتشان خواهیم کرد؛ و خداوند با نیکوکاران است. (۶۹)

*چه کنیم که در کارها ثابت قدم باشیم
یا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنوا إِن تَنصُرُوا اللَّهَ يَنصُركُم وَيُثَبِّت أَقدامَكُم (محمد، آیه 7)
ای کسانی که ایمان آورده‌اید! اگر (آیین) خدا را یاری کنید، شما را یاری می‌کند و گامهایتان را استوار می‌دارد. (۷)

*خدایا با یک آیه مرا موعظه ای کن که در همه مراحل زندگی محکی برای اعمال من باشد
قُلْ إِنَّمَا أَعِظُكُم بِوَاحِدَةٍ أَن تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَى وَفُرَادَى (سبأ، ایه 46)
بگو: «شما را تنها به یک چیز اندرز می‌دهم، و آن اینکه: دو نفر دو نفر یا یک نفر یک نفر برای خدا قیام کنید (۴۶)

امام خمینی برای خدا قیام کرد که کار او جاودانه شد.چون کار برای خدا بود باقی ماند .از اسامی خدا "یا باقی" است این بود که کار امام اینچنین تاثیر گذار و ماندگار شد.
خداوندا چه کنم که محرم اسرارت شوم. در سوره‌ی مزمل یک آیه‌ای است که کلید اسرار است و همه‌ی حرف‌ها در آن است آیه را نگفتم تا هر یک از شما که به دنبال آن رفتید در سوره اسراری هست که اگر دنبال آن بروید چیزهای خوبی گیرتان می‌آید.

برای مشاهده متن و ترجمه سوره مزمل به اینجا مراجعه نمائید

نتیجه کل سخنان: چون کلُّ نَفْسٍ به ما كَسَبَتْ رَهِينَةٌ (مدثر، آیه 38) هر چه سر ما می‌آید عملکرد خود ما است و به همین دلیل است که در روایت آمده است اگر اعمال مثبت باشد شما را عزیز می‌کنم و اگر اعمال منفی باشد شما را خوار و ذلیل می‌کنم. این را هم بدانید که از مکافات عمل غافل نباش گندم از گندم بروید جو ز جو.و بدانید خداوند با پسر پیامبر اولوالعزمش هم تعارفی ندارد.
والسلام علیکم و رحمت‌الله و برکاته

دریافت فایل صوتی با حجم 19 مگابایت
 

"Our President, analytical news site"