حرف و حدیث‌ها حاکی از آن است که نامی غیر از سیدمحمد خاتمی و علی‌اکبر ناطق‌نوری به عنوان سخنرانان شب‌های قدر حرم امام خمینی (ره) اعلام خواهد شد.

این اخبار که با شنیده‌های لغو مراسم شب قدر حرم امام و یا عدم پوشش خبری مستقیم این برنامه در رسانه ملی آغاز شد روز گذشته یک گام فراتر رفت و با خبر انصراف محمد خاتمی از حضور در این مراسم ادامه یافت. یکی از مسئولین دفتر حجتالاسلام خمینی اما در گفت وگو با «خبر» همه شایعات موجود درباره مراسم شب قدر حرم امام خمینی(ره) را رد و اعلام کرد: سخنران‌های شب قدر حرم امام هنوز مشخص نشده‌اند و موضوع در دست بررسی است. این عضو دفتر که نخواست نام او میان سطور این خبر جا بگیرد، همچنین اعمال فشار بر نوه حضرت امام را مبنی بر حذف نام سیدمحمد خاتمی از لیست سخنرانان مراسم شب قدر شایعه خواند، اما گفت: احتمال تغییر در لیست سخنران‌ها وجود دارد.

 

یک سایت اصولگرا روز گذشته درباره حضور یا عدم حضور آقایان خاتمی و ناطق نوری - که سخنرانان ثابت مراسم شب قدر حرم امام خمینی هستند - نوشت: «در چند روز گذشته برخی رسانه‌ها با بزرگنمایی حضور سیدمحمد خاتمی و مرتبط ساختن آن با جنبش به اصطلاح سبز تلاش کردند تا از این محفل مذهبی به عنوان تریبونی برای بروز مخالفت‌ها و اعتراضات استفاده کنند. با توجه به ترکیب حاضران در مراسم که مردم مؤمن و انقلابی وفادار به راه امام(ره) هستند، پیش‌بینی نهادهای مسئول از احتمال بروز برخی حوادث ناخوشایند از جمله اعتراض به سخنرانی برخی از این افراد به عنوان واعظ اخلاقی شب‌های قدر را دارد».

 

این سایت در ادامه نوشت: «شنیده می‌شود سیدمحمد خاتمی با علم به این موضوع، انصراف خود را از حضور در این مراسم به عنوان سخنران اعلام کرده است».

 

از طرف دیگر اعلام نام حجت‌الاسلام‌والمسلمین کاظم صدیقی، امام جمعه جدید تهران به جای علی‌اکبر ناطق نوری به عنوان سخنران شب بیست و یکم حرم امام رضا (ع) در مشهد که سالهاست در این شب مراسم احیا را در جوار حرم رضوی برگزار می‌کند گمانه‌های موجود را برای تغییر لیست سخنران‌های شب قدر در جایی دیگر یعنی مرقد امام خمینی تقویت می‌کند. عدم حضور این چهره‌های سیاسی-مذهبی که به برخی اظهارنظرها در جریان مناظره‌های انتخاباتی و پس از انتخابات معترض هستند اما از شب‌های قدر گذشته و خود را به آخرین جمعه ماه رمضان هم رسانده است تا آخرین جمعه ماه رمضان را متفاوت کند. متفاوت بودن راهپیمایی امسال روز قدس از این جهت است که این بار برخلاف آنچه تاکنون رایج بوده است از یک هفته پیش یکی از روزنامهها اعلام کرد که: «رئیس مجمع تشخیص مصلحت، روز قدس برای اقامه نمازجمعه تهران به دانشگاه تهران خواهد آمد». اینگونه احتمالاً بر اساس این پیش‌بینی هاشمی‌رفسنجانی تنها منتقد این روزها باشد که در روز قدس پشت تریبون قرار خواهد گرفت.