یوسف قرضاوی مفتی معلوم‌الحال مصری از اظهارات مظلوم‌نمایانه هاشمی درباره علت پیدایش گروه‌هایی مانند داعش استقبال کرد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»به نقل از پایگاه خبری شبکه العالم، قرضاوی در بیانیه‌ای که از سوی دفترش صادره شده است، اظهارات هاشمی رفسنجانی را «غیرمنتظره و دیرهنگام» دانسته و با این وجود از وی به خاطر این اظهارات «آزادانه و شجاعانه» تقدیر کرده است.

قرضاوی در ادامه با فرصت‌طلبی، از رفسنجانی خواسته تا از طریق کنار گذاشتن آنچه «سیاست‌های ایران علیه اهل سنت» نامیده است، به اظهاراتش جامه عمل بپوشاند.

مفتی قطر در ادامه به تکرار اتهام‌های تکراری افراطیون و وهابی‌ها علیه ایران پرداخته و مدعی شده که «در گذشته ما بارها به برادران شیعه‌مان درباره آنچه اخیرا آقای رفسنجانی به این نتیجه رسیده‌اند، تذکر دادیم و این امر را در چارچوب اصول ده‌گانه تقریب میان مذاهب اسلامی تدوین کردیم.»

وی در ادامه بیانیه خود، باز هم با فرافکنی فتواها و اظهارات فتنه‌انگیز و تروریست‌پرور اخیر خود، اقدامات سال‌ها و دهه‌های پیش خود را یادآور شده و با اشاره به اینکه «اسلام فراتر از مذاهب و امت اسلامی فراتر از فرقه‌هاست»، اظهار می‌دارد: با همین هدف در دوره دوم ریاست‌جمهوری آقای خاتمی به ایران رفتم و در همه دیدارها در تهران و سایر شهرها بر این مفاهیم تاکید کردم.

قرضاوی همچنین با اشاره به مناظره تلویزیونی چند سال پیش خود با رفسنجانی مدعی شد: من و ایشان در این مناظره شرکت کردیم تا به وظیفه‌ای که به عنوان عالم مسلمان به عهده داریم، عمل کنیم؛ اما گرایش‌های ملی‌گرایانه بیش از وابستگی دینی، بر آقای رفسنجانی غلبه دارد.

وی افزود: در صورتی که آقای هاشمی و همراهان ایشان به این باور رسیده‌اند، ما از آنها انتظار داریم به جای قول، عمل کنند.

یادآور می‌شود که هاشمی رفسنجانی اخیرا با انتقاد از توهین به اصحاب پیامبر(ص) گفته بود: از لعنت گفتن به صحابه به داعش رسیدیم هی دامن زدیم به اختلافات - سنی و شیعه و عمرکشون و لعنت به صحابه.

این اظهارات در حالی بود که اولا داعش یک پدیده طبیعی نیست بلکه محصول هماهنگی سرویس‌های اطلاعاتی غرب و استخبارات سعودی به انضمام دلارهای نفتی برخی رژیم‌های مرتجع است و در ثانی همچنان که کمر به قتل شیعیان بسته، از نسل‌کشی سلفی‌ها، کردها و ایزدی‌ها نیز دریغ نمی‌کند و در اصل نسخه‌ای از اسلام آمریکایی برای اسلام‌هراسی در روزگار استقبال از اسلام در جهان است.

منبع