وزیر امور خارجه آمریکا گفت: یک روز پس از آن که با ایران توافق نامه هسته ای را امضا کنیم؛ اختلاف بر سر دیگر مسایل با این کشور مطرح خواهد شد.

اظهارنظر جان کری درباره فردای توافق هسته‌ای و حاج قاسم
به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ واحد مرکزی خبر به نقل از شبکه تلویزیونی الجزیره نوشت، جان کری در نشست خبری مشترک با لوران فابیوس همتای فرانسوی خود در پاریس گفت پیشرفت هایی در مذاکرات هسته ای با ایران به دست آمد اما همچنان شکاف هایی باقی مانده است که باید از بین ببریم.
کری با اشاره به اینکه در چند هفته آینده به مذاکرات ادامه خواهیم داد، گفت: مذاکرات هسته ای با ایران دوجانبه نیست، بلکه مذاکرات چندجانبه در چارچوب گروه پنج بعلاوه یک است.
کری گفت: ما به توافق نامه ای نیاز داریم که تضمین کند هر نوع برنامه ای که در ایران ادامه پیدا کند بر اساس معیارهای مشخص شده و صلح آمیز باشد.
وزیر خارجه امریکا گفت: نمی خواهیم در هر شرایطی به توافق برسیم، بلکه هدف ما دستیابی به توافق نامه مناسب است.

یکشنبه آینده مذاکرات هسته ای را ادامه می دهیم
جان کری افزود: ما برنامه داریم که به مذاکرات بازگردیم که یکشنبه آینده آغاز می شود و در این زمینه مقامات گفتگوهای مختلفی خواهند داشت و تلاش می شود که این مذاکرات به نتیجه مناسب برسد.
وی گفت: هیچ عجله ای برای دستیابی به توافق با ایران نداریم.
شرکایمان را در جریان مذاکرات قرار دادم
وزیر امور خارجه آمریکا گفت: پس از دو روز مذاکرات به شدت فشرده با ایرانی ها در سوییس، به عربستان سعودی سفر کردم و در آنجا شرکا و متحدان خود در ریاض و دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را در جریان این گفتگوها قرار دادم.

برخی عراقی ها از قاسم سلیمانی دستور می گیرند
کری در بخش دیگری از نشست خبری مشترک با لوران فابیوس همتای فرانسوی خود در پاریس گفت: بعضی از شبه نظامیانی که در نبرد تکریت حضور دارند از قاسم سلیمانی دستور می گیرند.
وی گفت: اگر ایرانی ها گروهی از داعشی ها را به قتل برسانند به نفع عراقیها و به نفع همه خواهد بود.
وزیر خارجه امریکا اذعان کرد: پیشروی ها در تکریت علیه داعش به طور کامل نتیجه کار نیروهای عراقی است.

فابیوس: باید مهلت یک ساله اجرای توافق نامه را بیازمائیم
لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه هم در این کنفرانس خبری گفت: مسئله حجم غنی سازی اورانیوم در ایران و مدت توافق و کنترل تجهیزات ایران را بررسی کردیم.
فابیوس افزود: باید یک مهلت یک ساله را آزمایشی جهت اجرای توافقنامه تعیین کنیم تا پس از آن بتوانیم موضع خود را اعلام کنیم.
وزیر خارجه فرانسه به ضرورت اطمینان از این که ایران همه اهداف هسته ای را کنار گذاشته است، اشاره کرد و افزود: این مسئله بر مذاکرات و توافق نامه ای که احتمالا امضا خواهد شد، تاثیر گذار است.
وی اعلام کرد: در مذاکرات هسته ای ایران در برخی زمینه ها پیشرفت هایی حاصل شده است اما اختلاف نظرهایی نیز وجود دارد.
فابیوس افزود: نظر و هدف مشترک ما بر دستیابی به توافقی محکم است که به ایران امکان ادامه برنامه هسته ای صلح آمیز را می دهد و بطور عینی و با اطمینان نشان بدهد که ایران به دنبال مقاصد نظامی هسته ای نیست.(+)
"Our President, analytical news site"