«ایران می‌تواند از طریق این خط پرواز، محصولات خود را به آمریکا صادر کند و محصولات خام و تکنولوژی‌های پیشرفته آمریکایی را نیز از این مسیر وارد کشور کند.»

بر اساس اظهارات یکی از اعضای اتاق بازرگانی ایران، به زودی اتاق مشترک ایران و آمریکا افتتاح و خط پرواز مستقیم آمریکا به ایران برقرار می شود.

 

 

وب سایت رادیو فردا(radiofarda) نوشته است: عضو هیات اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران می‌گوید که اتاق مشترک بازرگانی ایران و آمریکا تا کمتر از یک ماه افتتاح خواهد شد.

 

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ابوالفضل حجازی چهارشنبه ۶ آذرماه به روزنامه انگلیسی زبان «ایران دیلی» چاپ تهران گفته است که تهران و واشنگتن در حال راه‌اندازی اتاق بازرگانی در عرض کمتر از یک ماه هستند و همچنین از آمادگی ایران برای برقراری خط پرواز مستقیم میان دو کشور گفته است.

به گفته حجازی، این اتاق مشترک بازرگانی که قبلا در آمریکا به ثبت رسیده است، امکانی در راستای برقراری روابط مجدد میان دو کشور است.

حجازی می‌گوید که دولت (ایران) نیز مجوز فعالیت مشترک برای بخش خصوصی (با آمریکا) را صادر کرده است.

 

 

پیشتر ۲۲ مهرماه، برای اولین بار پدرام سلطانی نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن ایران از ثبت اتاق بازرگانی ایران و آمریکا در ایالات متحده خبر داده بود.

 

 

خبرگزاری تسنیم نیز آن زمان در این باره گزارش داد که در جریان سفر هیات ایرانی از بانک مرکزی و وزارت اقتصاد به کشور آمریکا به منظور شرکت در اجلاس پاییزه بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول، جلسه‌ای با حضور مسئولان ایرانی و ایرانیان مقیم آمریکا در دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی ایران (سفارت پاکستان) برگزار شد و رئیس بانک مرکزی ایران از دستور ویژه نهاوندیان برای تشکیل اتاق بازرگانی ایران و آمریکا خبر داد و اظهار داشت که این موسسه هم‌اکنون به ثبت رسیده است.

 

 

درباره برنامه پرواز مستقیم، حجازی گفته است که خط پرواز مستقیم در مسیر جزیره کیش-نیویورک خواهد بود.

 

به گفته این عضو اتاق بازرگانی ایران، جزیره کیش یک منطقه آزاد تجاری هست و اتباع آمریکایی برای ورود به آنجا نیازی به دریافت ویزا از ایران ندارند.

 

 

وی در ادامه اظهار داشته است که ایران می‌تواند از طریق این خط پرواز، محصولات خود را به آمریکا صادر کند و محصولات خام و تکنولوژی‌های پیشرفته آمریکایی را نیز از این مسیر وارد کشور کند.

 

 

براساس آمار گمرک ایران برای شش ماهه نخست سال جاری خورشیدی، صادرات ایران به آمریکا در این مدت ۵۷۵ هزار و ۳۶۹ دلار و واردات ایران از آمریکا نیز ۵۶ میلیون و ۱۹۱ هزار و ۷۷۲ دلار بوده است. در این دوره نیم ساله، عمده صادرات ایران به آمریکا کشمش بوده و عمده واردات از آمریکا دارو و اقلام پزشکی بوده است.

 

 

تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، شامل آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا همراه با آلمان، پس از چهار روز مذاکرات فشرده در هفته گذشته، سرانجام بامداد یکشنبه به توافقی دست پیدا کردند که بر اساس آن دو طرف متعهد شدند تا گام‌های موازی برای حل و فصل بحران مربوط به برنامه هسته‌ای ایران بردارند.

 

 

تحریم‌های غرب علیه ایران، با تعلیق بخشی از برنامه‌های حساس هسته‌ای کمی سبک‌تر شد؛ به طوری‌که ۸ میلیارد دلار دارایی‌های بلوکه شده ایران آزاد می‌شود و برخی تحریم‌ها در بخش بیمه و صادرات فلزات گرانبها و صنعت خودروسازی قرار است لغو شود.