دو تحلیلگر ارشد امور ایران در روزنامه نیویورک تایمز می گویند امریکا در پی آن است که ایران در طور گام نهایی چیزی بین 2 تا 5 هزار ماشین سانتریفیوژ را حفظ کند.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ دو تحلیلگر ارشد امور ایران در روزنامه نیویورک تایمز می گویند امریکا در پی آن است که ایران در طور گام نهایی چیزی بین 2 تا 5 هزار ماشین سانتریفیوژ را حفظ کند.

دیوید سانگر و استیون ارلانگر روز طی مقاله ای در روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نوشتند: «مذاکره کنندگان ایران و 1+5 به نقطه ای حساس درباره توافق نهایی رسیده اند که همان تصمیم گیری درباره ابعاد و شکل توانایی غنی سازی ایران است که ایران اجازه خواهد یافت آن را حفظ کند».

سانگر و ارلانگر در ادامه با اشاره به اینکه تا کنون دو طرف درباره این مسئله مذاکره نکرده اند، درباره موضع امریکا در این خصوص نوشته اند: «سوزان رایس مشاور امنیت ملی آمریکا و وندی شرمن مذاکره کننده ارشد آمریکا در سفر هفته گذشته به اسرائیل، تصریح کردند که ایرانی ها قطعا حدی از ظرفیت غنی سازی خود را حفظ خواهند کرد اما آنها افزودند مقامات آمریکایی هرگز درباره میزان دقیق آن بحث نکرده اند. مقامات اسرائیلی می گویند انتظار دارند که این رقم 2000 تا 5000 سانتریفوژ باشد. مقامات آمریکایی می گویند هدف آنها این است که ایران را بیش از یک سال تا رسیدن به توانایی تولید مواد قابل استفاده در سلاح هسته ای دور نگه دارند، اما آنها درباره اینکه بیش از یک سال، دقیقا به چه معنا است، مبهم بوده اند. در چنین شرایطی برای ایران،‌ اینکه آن مواد را به شکلی سلاحی قابل حمل درآورد، به مدت زمان بیشتری نیاز خواهد داشت».