"از میان 18 وزیر پیشنهادی حسن روحانی به مجلس، دست کم 4 نفر آنها دارای سابقه ویژه امنیتی و اطلاعاتی هستند. البته سابقه امنیتی تیم اطراف رییس جمهور صرفا به این 4 نفر محدود نمی شود و حلقه بسیار بزرگ تری از مشاوران و تصمیم گیران اطراف او را دربرمی گیرد.

حجت‌اسلام سید محمود علوی، عضو مجلس خبرگان رهبری که دارای سوابق نمایندگی مجلس و مسئولیت سازمان های عقدیدتی سیاسی در نیروهای مسلح است، فردی است که از سوی روحانی به عنوان وزیر اطلاعات به مجلس شورای اسلامی معرفی شده است.

با این وجود احتمالا باید علی ربیعی را که به عنوان وزیر کار، تعاون و رفاه در کابینه یازدهم معرفی شده، "اطلاعاتی ترین" وزیر در کابینه پیشنهادی دانست.
ربیعی معروف به «عباد» (نام مستعار او در وزارت اطلاعات) سابقه اطلاعاتی مشخصی دارد؛ او در دهه 70 و در زمان تصدی گری علی فلاحیان در وزارت اطلاعات به معاونت این وزارتخانه نیز رسیده است.
ربیعی در اواسط دهه 70 مانند بسیاری دیگر از اصلاح طلبان از وزارت اطلاعات خارج شد. با این وجود در اوایل دولت اصلاحات، از سوی خاتمی به عنوان یکی از اعضای کمیته سه ‏نفره تحقیق درباره قتل های مشکوک زنجیره ای منصوب شد.

به جز "عباد"، حمید چیت‌چیان، وزیر پیشنهادی نیرو نیز سابقه فعالیت در نهادهای امنیتی دارد.
او نخست فرمانده بخش اطلاعاتی سپاه پاسداران در تبریز بود و پس از تشکیل وزارت اطلاعات در سال 1362 در این وزارتخانه پست گرفت. گفته می شود "معاونت بخش عملیات برون مرزی اروپای شرقی" وزارت اطلاعات بر عهده او بوده است.

چهارمین وزیر پیشنهادی روحانی با سابقه مشخص اطلاعاتی، مصطفی پورمحمدی، وزیر پیشنهادی دادگستری است.
پورمحمدی نیز سال ها در وزارت اطلاعات مشغول بوده و بالاترین پست او، معاونت برون مرزی این وزارتخانه در دوران علی فلاحیان بوده است.

 

به این ترتیب، دست کم چهار وزیر پیشنهادی روحانی دارای چنان سوابق اطلاعاتی مشخصی هستند که هر یک از آنها به صورت بالقوه می توانستند به عنوان وزیر پیشنهادی اطلاعات نیز به مجلس معرفی شوند!
البته مردان امنیتی و اطلاعاتی روحانی به این افراد محدود نمی شود و بسیاری از دیگر اطرافیان رئیس جمهور نیز به این حلقه تعلق دارند. به طور مشخص، علی یونسی (با نام مستعار "ادریسی" و با سابقه تصدی گری وزارت اطلاعات)، حسام الدین آشنا (معاون اسبق وزیر اطلاعات)، محمدرضا صادق تعدادی دیگر از حلقه مشاوران رییس جمهور نیز سوابق مشابهی دارند.