نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از جلسه روز گذشته رییس مجلس شورای اسلامی با وزیر علوم و نمایندگان متقاضی استیضاح وی، گفت که این جلسات و قول و قرارها وجاهتی در آیین‌نامه داخلی مجلس و قانون اساسی ندارد.

به گزارش «پايگاه خبري تحليلي رئيس جمهور ما»؛ الیاس نادران در اخطاری در جلسه علنی مجلس اظهار کرد: من روز یکشنبه نیز در مورد استیضاح وزیر علوم اخطار دادم و شما (باهنر) گفتید تا آخر وقت در این باره تعیین تکلیف می‌شود اما آن روز گذشت و هیچ تعیین تکلیفی صورت نگرفت.

وی افزود: مطلع شدیم ریاست محترم مجلس تعدادی از نمایندگانی که استیضاح را امضا نکرده بودند به علاوه یکی دو نفر از امضاکنندگان استیضاح را دعوت کردند و با حضور وزیر جلسه‌ای ترتیب دادند و قول و قرارهایی با هم گذاشتند که این جلسات و قول و قرارها نه در آیین‌نامه داخلی مجلس و نه در قانون اساسی هیچ وجاهتی ندارد.

این نماینده اصولگرای مجلس با بیان اینکه بر اساس ماده 23 آیین‌نامه داخلی مجلس تنها در صورت پس گرفتن امضاها، استیضاح از دستور کار خارج می‌شود، خاطرنشان کرد: هیچ کدام از امضاکنندگان استیضاح امضایشان را پس نگرفتند، ما هم در مجلس نمی‌پذیریم که به صورت گزینشی تعداد محدودی افراد برای همه تصمیم‌گیری کنند. اگر بنا بر این بود که استیضاح‌کنندگان و وزیر محترم با هم جلسه‌ای داشته باشند هر 60 نفری که استیضاح را امضا کرده بودند باید دعوت می‌شدند و نظراتشان استماع می‌شد و اگر در آن جلسه به جمع‌بندی می‌رسیدند که استیضاح را پس بگیرند روال قانونی طی می‌شد اما اینکه دو نفر از استیضاح‌کنندگان و سه نفر از کسانی که استیضاح را امضا نکردند با رییس و معاونین بنشینند و راجع به کل مجلس و استیضاح‌کنندگان تصمیم بگیرند، پذیرفتنی نیست.

نادران ادامه داد: من جزء آخرین نفرهایی هستم که استیضاح را امضا کردم اما استیضاح حرمت دارد. هیات رییسه مجلس هم در ماده 18 آیین‌نامه قسم خورده که به آیین‌نامه عمل کند و آیین‌نامه نیز این اجازه را نداده تا استیضاحی که تحویل شده به تاخیر بیفتد لذا استدعا دارم استیضاح را اعلام وصول کنید و اگر بناست هر صحبت، مذاکره و بحثی بین استیضاح‌کنندگان و وزیر انجام شود روال قانونی و طبیعی خود را طی کند و اگر استیضاح‌کنندگان متقاعد شدند امضایشان را پس می‌گیرند.

وی خاطرنشان کرد: اینکه بدون اطلاع قاطبه متقاضیان استیضاح رسانه‌ای و اعلام شود که قرار است استیضاح یک ماه به تاخیر بیفتد چنین اجازه‌ای نه به رییس مجلس، نه به نواب رییس و نه به روسای فراکسیون‌ها داده نشده که بتوانند چنین تصمیمی را از طرف مجلس بگیرند.

نادران در پایان مجددا از هیات رئیسه مجلس خواست استیضاح را اعلام وصول کنند تا موضوع استیضاح روال طبیعی خود را طی کند.

محمدرضا باهنر نایب رییس مجلس که اداره جلسه را بر عهده داشت در پاسخ به این اخطار، گفت: ما به دنبال این هستیم که تکلیف استیضاح هر چه سریعتر روشن شود. پریروز قرار شد رییس مجلس با حضور وزیر و تعدادی از استیضاح‌کنندگان جلسه‌ای داشته باشند و این موضوع به عزیزانی که دنبال استیضاح بودند اعلام شد. این جلسه هم تشکیل شد و دو ساعت بحث مفصل انجام شد.

وی ادامه داد: حرف ما این است که در این نوع مسائل مهم قاعدتا باید یک وفاق خوب و جدی حتی بین فراکسیون‌های مجلس وجود داشته باشد که اگر قرار شد مجلس بر اساس اصول و اعتقادات خود اقدام کند این اقدام جدی و محکم باشد.

نایب رییس مجلس یادآور شد: ظاهر قانون اساسی این است که هر 10 نفر از نمایندگان که با هم مجتمع شوند حق دارند وزیری را استیضاح کنند. شما در مجلات و رسانه‌ها خوانده‌اید و من در طول هفت دوره‌ای که در مجلس هستم دیده‌ام که شاید هیچ وزیری هیچ زمانی نبوده که 10 مخالف جدی نداشته باشد بنابراین هر 10 نفر می‌توانند درخواست کنند این کار انجام شود و مملکت، مجلس و کشور مرتب در حال استیضاح باشد. بحث ما این است که اگر قرار است این کار انجام شود با تفاهم جدی صورت گیرد.

وی ادامه داد: در جلسه روز گذشته نیز چند نفر از موثرین استیضاح‌کنندگان حضور داشتند. قرار پس گرفتن امضا هم وجود ندارد و ما به هیچ وجه به دنبال این نیستیم. فقط بحث این بوده که این کار برای مدت مشخصی به تاخیر بیفتد تا شاید وزیر قانع و حاضر شد به مطالبات بحق استیضاح‌کنندگان پاسخ روشن دهد و بر این اساس این تصمیم گرفته شد.

نایب رییس مجلس با اشاره به برگزاری جلسه استیضاح‌کنندگان در ساعت 12 امروز (سه‌شنبه)، اظهار کرد: قرار است استیضاح‌کنندگان بین خودشان جلسه‌ای داشته باشند و با هم شور و مشورت کنند. اگر در نهایت 50، 60 نفر متقاضی استیضاح اعلام کردند که باید استیضاح اعلام وصول شود آنگاه اعلام وصول خواهد شد اما ترجیح ما این است که این کار با یک وفاقی در مجلس انجام شود.

وی با اشاره به اینکه ممکن است فراکسیون‌های اصولگرای مجلس اختلاف نظرهایی با یکدیگر داشته باشند، گفت: در چنین مسائل مهمی وفاق یک مصلحت مهم است و خواهش ما این است که به این مصلحت توجه کنید تا قرار است این کار انجام شود با یک وفاق کامل صورت گیرد و مجلس وظیفه خود را در قبال وزرایی که برخی اصول مورد قبول و مورد حساسیت مجلس را دقت نمی‌کنند یا حساسیتی به آن ندارند انجام دهد.

نایب رییس مجلس در پایان گفت: استیضاح‌کنندگان امروز در کمیسیون تلفیق جلسه دارند. ما می‌خواهیم نتیجه را به ما اعلام کنند تا بعد در خدمتشان باشیم.

منبع : ایسنا